Happymodel ExpressLRS

RC araçlarda kullanılan kumandalar ve kumanda alıcıları ile ilgili paylaşımlarınız.
Kullanıcı avatarı
Zatoichi
Ad Soyad: 1_sma_0

Happymodel ExpressLRS

Mesaj gönderen Zatoichi » 11 Haz 2021, 17:35

Fiyat dersen uygun, alıcı dersen ufacık. Alıcı da wi-fi var. Her bakımdan cezbedici. Youtube'da şuan en çok videosu yapılan tanıtım ve rekor denemeleri var. Benim de bir hayli ilgimi çekiyor. Nisan başında Jumper T-Lite almıştım. Happymodel'in T-Lite için ExpressLRS ELRS başlangıç seti ES24TX Lite TX ve 3 adet alıcı siparişi verdim. Henüz gelmedi. Merakla bekliyorum bakalım. 10km-30km menzil yapanlar var. O kadar gidebilecek ekipmanım yok. Fiyatının uygunluğu cezbedici. Frsky ve TeamBlackSheep'i tokat manyağı yapar mı göreceğiz. :roll:

Banggood:
https://www.banggood.com/Happymodel-ES2 ... mds=search
https://www.banggood.com/Happymodel-ES2 ... mds=search
https://www.banggood.com/0_44g-Happymod ... mds=search
Aliexpress:
https://tr.aliexpress.com/item/10050026 ... 1cd7b10-16
https://tr.aliexpress.com/item/10050024 ... c1cd7b10-0
Ne var, ne yok? El cevap! 10

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45
Ad Soyad: Berke Önlü

Re: Happymodel ExpressLRS

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 11 Haz 2021, 19:21

Baya iyi bir sistem gibi duruyor ama daha yeni olduğu için nispeten büyük ve pahalı cihazlara koymayı şuanlık uygun bulmuyorum güvenilirliğilnden tam emin olamadım. Onun dışında sanırım telemtry desteği yokmuş.
Ayrıca bir güzel yanıda şu frsky ın r9 serisi 900mhz alıcı vericilerine küçük bir yazılım atarak kullanılabiliyormuş

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 11 Haz 2021, 19:36

Birde siz 2.4ghz versiyonunu mu aldınız. Sitesinde test verilerine baktığımda normalde 900mhz ile daha uzun mesafe gidilmesi lazımken 2.4ghz ilede uzun mesafe gidilmiş. Ve piyasada sanırım 2.4ghz versiyonu daha iyi tutulmuş
Son olarak bir yerde ikinci el hic kullanılmamış r9m modülü ve r9slim+ buldum. Expresslrs ile aynı fiyata. Acaba expresslrs modülü yerine r9m modülü alıp ona yazılım alsam aynı performansı alabilirmiyim

GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

Mesaj gönderen GoldWing » 11 Haz 2021, 20:34

900 den çok 2.4ünü görüyorum bende bunun neden acaba, çok hoşuma gidiyor elrs

GoldWing

Mesaj gönderen GoldWing » 11 Haz 2021, 20:36

abi ankaradaymışsın uçacakken haber et :)

Kullanıcı avatarı
Zatoichi

Mesaj gönderen Zatoichi » 11 Haz 2021, 22:06

Xxgamer45 yazdı: 11 Haz 2021, 19:36 Birde siz 2.4ghz versiyonunu mu aldınız. Sitesinde test verilerine baktığımda normalde 900mhz ile daha uzun mesafe gidilmesi lazımken 2.4ghz ilede uzun mesafe gidilmiş. Ve piyasada sanırım 2.4ghz versiyonu daha iyi tutulmuş
Son olarak bir yerde ikinci el hic kullanılmamış r9m modülü ve r9slim+ buldum. Expresslrs ile aynı fiyata. Acaba expresslrs modülü yerine r9m modülü alıp ona yazılım alsam aynı performansı alabilirmiyim
2.4ghz aldım. T-lite modülü için olanı bu şekilde çıktı. 900mhz ile aynı performansı veriyorlar. Bana öyle geliyor ki peynir ekmek gibi satılacak. Kumandanıza uyarsa denenebilir. Bu konuda YouTube videoları var. Aynı performansı alabilirsiniz mi bilmiyorum. O konuda bir araştırma yapmadım.

Kullanıcı avatarı
Zatoichi

Mesaj gönderen Zatoichi » 12 Haz 2021, 12:54

Alttaki videoda Jashua beyin ExpressLRS yorumları var. Altyazı açık olmadığı için anlamadım. İngilizcem yeterli değil. 22.50dk dan itibaren yorum yapıyorlar.

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 12 Haz 2021, 22:34

Zatoichi yazdı: 12 Haz 2021, 12:54 Altyazı açık olmadığı için anlamadım. İngilizcem yeterli değil.
Türkiyedeki Rc lerin genel sorunu.

Kullanıcı avatarı
Zatoichi

Mesaj gönderen Zatoichi » 19 Haz 2021, 14:59

ES24TX Modül ve alıcılar geldi. Modülü monte ettim fakat yazılım ayarlamaları var. Vaktim olmadığından güncellemeye fırsatım olmadı henüz. Biraz da karışık. Araştırma yapıyorum.
Dosya ekleri
IMG_20210619_145213.jpg
IMG_20210619_145506.jpg

GoldWing

Mesaj gönderen GoldWing » 20 Haz 2021, 11:04

Zatoichi yazdı: 19 Haz 2021, 14:59 ES24TX Modül ve alıcılar geldi. Modülü monte ettim fakat yazılım ayarlamaları var. Vaktim olmadığından güncellemeye fırsatım olmadı henüz. Biraz da karışık. Araştırma yapıyorum.
video bile çeksen güzel olur aslında abi şahsen ben bekliyorum kolay gelsin

Kullanıcı avatarı
Zatoichi

Mesaj gönderen Zatoichi » 21 Haz 2021, 00:27

GoldWing yazdı: 20 Haz 2021, 11:04
Zatoichi yazdı: 19 Haz 2021, 14:59 ES24TX Modül ve alıcılar geldi. Modülü monte ettim fakat yazılım ayarlamaları var. Vaktim olmadığından güncellemeye fırsatım olmadı henüz. Biraz da karışık. Araştırma yapıyorum.
video bile çeksen güzel olur aslında abi şahsen ben bekliyorum kolay gelsin
Video işine girmeyeyim. :) Yanlış bilgi vermekten çekinirim. Videolu net bir anlatım buldum. Gayet güzel hazırlanmış. Bu video sayesinde Nightly güncellemesini yaptım. Test aşamasında olan sürüm oluyor. Sanırım yaptığım bu güncellemelere gerekte yokmuş. Hazır gelen bir sistemdi çünkü. Emin değilim fakat. Modülü taktığımda Youtube videolarında gördüğüm ayarlar T-Lite da görünmemişti. Sanki bu güncellemeleri yapmam gerekiyor gibi algıladım.

Modülün güncel Lua dosyası Happymodel'in sayfasından ELRS.LUA indirebilirsiniz. İndirdiğiniz bu dosyayı T-Lite kumandanızın sd kart içindeki SCRIPTS/TOOLS içine kopyalayın. (2.4Ghz modül içindir)
http://www.happymodel.cn/index.php/2021 ... lrs-f4-2g4
Tabii öncesinde Sd kart içeriklerini almanız gerekiyor. T-Lite Sd kart içeriği ve firmware güncellemeleri için:

ELRS Nightly güncellemelerini bu video ile yaptım. İlgili linkler video altında var.

UYARI: Videodaki kumanda Taranis'e ait ayarları içermektedir. T-Lite kumanda için ilgili dosyalarını seçmelisiniz.

Alıcıları drona monte etmedim henüz. Üstteki video da o kısımlarda var.

Kullanıcı avatarı
Zatoichi

Mesaj gönderen Zatoichi » 01 Tem 2021, 00:33

Jashua'da EXpreeLRS kurulumunu anlatmış. Biraz daha derli toplu anlatım olmuş. Firmware güncellemelerini cep telefonundan yaparak değişiklik katmış.

Bu arada bir önceki mesajlarımda Modül güncellemesini yaptığımı söylemiştim. Fakat zannettiğim gibi değilmiş. Yeterli kaynak olmadığından nerede yanlış yaptığımı da anlamıyordum. Lua dosyasını attıktan sonra wi-fi ayarlarını değiştirdiğimi hatırladım. :mrgreen: Wi-fi güncellemesinde firmware dosyasını gösterdiğim halde güncellememiş. Bilgisayarda wi-fi bağlantısı rahat görünüyordu oysa ki. Dolayısı ile bir türlü bind olmamıştı. İşin özü Wi-fi ayarları resimde göründüğü gibi olmalı. Bu şekilde ayarlayınca güncelleme oldu.

Modül ve alıcı güncellemelerini wi-fi üzerinden yaptım. Üstte verdiğim videolu anlatımlarda HappyModel_EP_2400_RX_via_BetaflightPassthrough şeklinde yapmışlar fakat ne kadar denediysem hepsinde hata verdi. Wi-fi üzerinden 10.0.0.1 adresine bağlanırken şifre "expresslrs" girmelisiniz. wi-fi en sorunsuzu gördüğüm kadarı ile. Çünkü Betaflight üzerinden bağlanmaya çalışırken port araması yapıyor. Problemin daniskası çıkıyor. Kullanıcı yorumlarda wi-fi çekim kuvvetinde problem yaşayanlar olmuş. Gücü arttırabilrsiniz fakat alıcının çok ısınmamasına dikkat edin.
Dosya ekleri
Jumper-T-lite-Correct-configuration-that-could-bind-with-ELRS-F4-2G4.jpg

Yusufkg
Ad Soyad: yusuf gün

Mesaj gönderen Yusufkg » 06 Eyl 2021, 23:08

Zatoichi yazdı: 01 Tem 2021, 00:33 Jashua'da EXpreeLRS kurulumunu anlatmış. Biraz daha derli toplu anlatım olmuş. Firmware güncellemelerini cep telefonundan yaparak değişiklik katmış.

Bu arada bir önceki mesajlarımda Modül güncellemesini yaptığımı söylemiştim. Fakat zannettiğim gibi değilmiş. Yeterli kaynak olmadığından nerede yanlış yaptığımı da anlamıyordum. Lua dosyasını attıktan sonra wi-fi ayarlarını değiştirdiğimi hatırladım. :mrgreen: Wi-fi güncellemesinde firmware dosyasını gösterdiğim halde güncellememiş. Bilgisayarda wi-fi bağlantısı rahat görünüyordu oysa ki. Dolayısı ile bir türlü bind olmamıştı. İşin özü Wi-fi ayarları resimde göründüğü gibi olmalı. Bu şekilde ayarlayınca güncelleme oldu.

Modül ve alıcı güncellemelerini wi-fi üzerinden yaptım. Üstte verdiğim videolu anlatımlarda HappyModel_EP_2400_RX_via_BetaflightPassthrough şeklinde yapmışlar fakat ne kadar denediysem hepsinde hata verdi. Wi-fi üzerinden 10.0.0.1 adresine bağlanırken şifre "expresslrs" girmelisiniz. wi-fi en sorunsuzu gördüğüm kadarı ile. Çünkü Betaflight üzerinden bağlanmaya çalışırken port araması yapıyor. Problemin daniskası çıkıyor. Kullanıcı yorumlarda wi-fi çekim kuvvetinde problem yaşayanlar olmuş. Gücü arttırabilrsiniz fakat alıcının çok ısınmamasına dikkat edin.
Hocam ne yaptınız acaba, ürün performansı nasıl test ettiniz mi, bende almayı düşünüyorum da.
.

Kullanıcı avatarı
Zatoichi

Mesaj gönderen Zatoichi » 10 Eyl 2021, 22:57

Yusufkg yazdı: 06 Eyl 2021, 23:08
Zatoichi yazdı: 01 Tem 2021, 00:33 Jashua'da EXpreeLRS kurulumunu anlatmış. Biraz daha derli toplu anlatım olmuş. Firmware güncellemelerini cep telefonundan yaparak değişiklik katmış.

Hocam ne yaptınız acaba, ürün performansı nasıl test ettiniz mi, bende almayı düşünüyorum da.
Merhaba,
Maalesef uzun menzil mesafesi konusunda test etme imkanım olmadı. Fakat freestyle olarak uçuş yaptım hiç failsafe yaşamadım. Gayet memnunum. Mevcut dronumda yanık pad olduğu için Gps bağlayamadım. Gps olmadan uzun menzil uçmak cesaret istiyor. Alıcı olarak seramik modeli takılı. Yeni kuracağım frame'de gps ve antenli alıcı kullanacağım. Tavsiye eder miyim? Kesinlikle. Youtube'da pek çok test mevcut. Fiyat olarak da özellik olarak da üstün durumda. Menzil olarak yeni testlerden birini ekliyorum.

Kullanıcı avatarı
Zatoichi

Mesaj gönderen Zatoichi » 13 Eyl 2021, 14:57

TBS Tracer tokat manyağı olmuş. :lol: Üstelik seramik antenle. Kısaca TBS, ExpressLRS'e teslim olmuş. Video altında yazdığına göre antenli versiyonu kullanılsa yarı mesafe daha gidebilirmiş. :mrgreen: :lol: :idea: :arrow:

Kullanıcı avatarı
Zatoichi

Mesaj gönderen Zatoichi » 03 Eki 2021, 07:14

İlk uzun menzil uçuş denemem. Pil biter korkusu ile uçuş yapıldı. Pil 3.6v seviyelerinde iken iniş yapıldı. Dvr kaydını almıştım fakat çok eski bir kart takmışım. Bellek kartının yazma hızı düşük olduğu için 7dk videoyu kayıt edememiş.

“Kumandalar ve Alıcılar” sayfasına dön