TARANİS R9M FLEX FİRMWARE

RC araçlarda kullanılan kumandalar ve kumanda alıcıları ile ilgili paylaşımlarınız.
bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

TARANİS R9M FLEX FİRMWARE

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 15 Oca 2019, 00:54

Herkese Merhaba,

Taranis QX7 model kumanda da kullanmak için ALİEXPRESS uzerinden satın aldığım R9M Modul ve R9 MM alıcı bugun elime ulastı internetten yaptığım araştırmalarda FRSKY firması tarafından yeni yayınlanan FLEX Firmware ile karşılaştım, anladığım kadarı ile bu firmware i kumanda da kullanabilmek için OPENTX 2.2.3 veriyonu gerekiyor bu versiyonu yükledikten sonra ise hem modulu hem de alıcıyı flex firmware ile guncellemek gerekiyor.

Aklıma takılan husus bu versiyon ile non-eu veriyonu arasında nasıl bir fark olduğu barış hocam ve gokhan hocamın bu modul ve alıcıyı kullandıgını biliyorum forumda baskaca bu versiyonu kullanan/deneyen varsa ve tecrubelerini paylaşırlarsa sevinirim...

Saygılar.
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: TARANİS R9M FLEX FİRMWARE

Mesaj gönderen BarisB » 15 Oca 2019, 02:17

Selam Bahadır hocam

Bildiğim kadarını özetleyeyim. Hatam varsa toparlayın lütfen çünkü biraz karışık bir konu.

EU ve NON-EU olmak üzere 2 firmware tipi var. EU avrupada geçerli kanunlara uygun, NON-EU ise avrupa dışındaki ülkelerde geçerli kanunlara uygun firmware. Buraya kadar ok.

FRSKY, 2015 ocak ayına kadar tüm kumandalarını kilitsiz şekilde gönderiyordu. Yani aldığımız kumandanın içindeki versiyon ne olursa olsun, kolayca EU veya NON-EU versiyonuna güncelleyebiliyorduk. Ancak FRSKY bu tarihten sonra avrupadaki mağazalarda satılan kumandaların hepsini EU versiyonu ile ve güncellenemeyecek şekilde kilitli olarak göndermeye başladı. Ve bunların içindeki EU versiyonun adı da EU-LBT olarak değiştirildi.

Böylece avrupadan kumanda alan kullanıcılar, belirli kısıtlamalara tabi kaldılar. Mesela verici güçlerini belirli bir seviyenin üzerine (yanılmıyorsam 100mW) çıkaramadılar. Ve belirli bir seviyenin üzerinde de(yine yanılmıyrsam 25mW) telemetry kullanma şansları ortadan kayboldu. Çünkü yüklü olan EU-LBT, 25mW'nin üzerinde sadece 8 kanal kullanımına izin veriyordu.

Bunun üzerine FRSKY, EU-LBT yüklü(ve tabiki kilitli) modellerde 1W'a kadar güç vermeye ve telemetry kullanımını açmaya müsade eden FLEX FIRMWARE'ı çıkarttı. Yani FLEX FIRMWARE sadece EU-LBT modellerde kulanılabiliyor. Eğer elimizdeki kumanda NON-EU ise, (EU-LBT'ye flashlamadığımız müddetçe) FLEX FIRMWARE kullanamıyoruz zaten. Ha keza elimizdeki versiyon NON-EU ise zaten flex firmware kullanmaya gerek de yok. NON-EU'de herşey açık (1W + telemetry).

Özetle;
Eğer elimizdeki kumanda NON-EU ise sorun yok. olduğu gibi kullanabiliriz.
Eğer elimizdeki kumanda EU-LBT ise, FLEX FIRMWARE yüklemek mantıklı olur.
Flex Firmware'da sizi kumanda üstünden kısıtlamıyor ama kanunlara sizin kendinizin uymanızı bekliyor. Tıpkı avrupa ülkelerinde non-eu bir kumanda kullandığınızda yapmanız gerektiği gibi.
Bir başka değişle, eu-lbt ve non-eu kumandaları birbiri ile hemen hemen aynı yapıyor. Yani sınırsız.

HOWEVER! :D
Benim elimdeki R9M ve R9MM non-eu olmasına ve frsky'ın destek hattının söyledikleri ile elimden gelen herşeyi yapmama karşın telemetry'yi bir türlü çalıştıramadım. 16 kanal, 1W'a kadar aktif. herşey yolunda gözüküyor ama sensör bilgisi alamıyorum. Kumandada sıkıntı olmadığını biliyorum çünkü 2.4G'de telemetry alabiliyorum. Dolayısıyla ya alıcıda bir sorun var ya da modülde. Bunları neden yazdım: Bir flex firmware denesem acaba düzelir mi merak içindeyim. Bir ara oturup uğraşmam gerek.

Dediğim gibi konu biraz janjanlı, bi yanlışım varsa toparlayın lütfen.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 15 Oca 2019, 09:29

elmoblatch yazdı: 15 Oca 2019, 02:17 Selam Bahadır hocam

Bildiğim kadarını özetleyeyim. Hatam varsa toparlayın lütfen çünkü biraz karışık bir konu.

EU ve NON-EU olmak üzere 2 firmware tipi var. EU avrupada geçerli kanunlara uygun, NON-EU ise avrupa dışındaki ülkelerde geçerli kanunlara uygun firmware. Buraya kadar ok.

FRSKY, 2015 ocak ayına kadar tüm kumandalarını kilitsiz şekilde gönderiyordu. Yani aldığımız kumandanın içindeki versiyon ne olursa olsun, kolayca EU veya NON-EU versiyonuna güncelleyebiliyorduk. Ancak FRSKY bu tarihten sonra avrupadaki mağazalarda satılan kumandaların hepsini EU versiyonu ile ve güncellenemeyecek şekilde kilitli olarak göndermeye başladı. Ve bunların içindeki EU versiyonun adı da EU-LBT olarak değiştirildi.

Böylece avrupadan kumanda alan kullanıcılar, belirli kısıtlamalara tabi kaldılar. Mesela verici güçlerini belirli bir seviyenin üzerine (yanılmıyorsam 100mW) çıkaramadılar. Ve belirli bir seviyenin üzerinde de(yine yanılmıyrsam 25mW) telemetry kullanma şansları ortadan kayboldu. Çünkü yüklü olan EU-LBT, 25mW'nin üzerinde sadece 8 kanal kullanımına izin veriyordu.

Bunun üzerine FRSKY, EU-LBT yüklü(ve tabiki kilitli) modellerde 1W'a kadar güç vermeye ve telemetry kullanımını açmaya müsade eden FLEX FIRMWARE'ı çıkarttı. Yani FLEX FIRMWARE sadece EU-LBT modellerde kulanılabiliyor. Eğer elimizdeki kumanda NON-EU ise, (EU-LBT'ye flashlamadığımız müddetçe) FLEX FIRMWARE kullanamıyoruz zaten. Ha keza elimizdeki versiyon NON-EU ise zaten flex firmware kullanmaya gerek de yok. NON-EU'de herşey açık (1W + telemetry).

Özetle;
Eğer elimizdeki kumanda NON-EU ise sorun yok. olduğu gibi kullanabiliriz.
Eğer elimizdeki kumanda EU-LBT ise, FLEX FIRMWARE yüklemek mantıklı olur.
Flex Firmware'da sizi kumanda üstünden kısıtlamıyor ama kanunlara sizin kendinizin uymanızı bekliyor. Tıpkı avrupa ülkelerinde non-eu bir kumanda kullandığınızda yapmanız gerektiği gibi.
Bir başka değişle, eu-lbt ve non-eu kumandaları birbiri ile hemen hemen aynı yapıyor. Yani sınırsız.

HOWEVER! :D
Benim elimdeki R9M ve R9MM non-eu olmasına ve frsky'ın destek hattının söyledikleri ile elimden gelen herşeyi yapmama karşın telemetry'yi bir türlü çalıştıramadım. 16 kanal, 1W'a kadar aktif. herşey yolunda gözüküyor ama sensör bilgisi alamıyorum. Kumandada sıkıntı olmadığını biliyorum çünkü 2.4G'de telemetry alabiliyorum. Dolayısıyla ya alıcıda bir sorun var ya da modülde. Bunları neden yazdım: Bir flex firmware denesem acaba düzelir mi merak içindeyim. Bir ara oturup uğraşmam gerek.

Dediğim gibi konu biraz janjanlı, bi yanlışım varsa toparlayın lütfen.
barış hocam peki modül ve alıcı içerisinde hangi yazılımın yüklü olduğunu nasıl anlayabiliriz ?
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 15 Oca 2019, 11:42

Çinden alındıysa %99 hepsi fcc'dir.
Veya kumandanın arkasında fcc olup olmadığı yazıyor. Yada yazılım içinden de görebilirsiniz. Fcc ise, modülü taktığınızda tanıyorsa o da fcc dir.
Modül ile alıcı eşleşiyorsa o da fcc'dir.

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 15 Oca 2019, 12:57

elmoblatch yazdı: 15 Oca 2019, 11:42 Çinden alındıysa %99 hepsi fcc'dir.
Veya kumandanın arkasında fcc olup olmadığı yazıyor. Yada yazılım içinden de görebilirsiniz. Fcc ise, modülü taktığınızda tanıyorsa o da fcc dir.
Modül ile alıcı eşleşiyorsa o da fcc'dir.
haklisiniz hocam hiçbir işlem yapmadım direkt modül takılınca external modül olarak göründü ayarlardan baktığımda r9m fcc olarak görünüyor güç seçenekleri de 100mw dan başlıyor 1w a kadar çıkıyor çalışıyor da en azından 1w a aldiğimda etrafındaki elektronik cihazlarda sebep olduğu parazitten çalıştığına dair bir emare alabiliyorum o zaman bu şartlarda benim modül üzerinde bir güncelleme yapmam gerekmiyor sanırım bu şekilde kullanabilirim.

bir diğer sorum alıcı ile ilgili alıcı ve modül set olarak geldi yani alıcıda da aynı yazılım yüklü ve tak çalıştır şeklinde diyebilir miyim? yoksa farklı olabilir mi ?

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 15 Oca 2019, 15:40

Evet hocam. Muhtemelen alıcı da fcc'dir. Sadece bind etmeniz gerekir muhtemelen.

Benim elimdeki 10mW de de çalışıyor.

Bence kumandanın opentx yazılımını minimum 2.2.2 olması iyi olur. Ayrıca modül ile alıcının da en son versiyona güncellenmesi de iyi olur. Eski versiyonlarda kısa mesafede 900mhz de sorunlar var.

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 15 Oca 2019, 18:12

elmoblatch yazdı: 15 Oca 2019, 15:40 Evet hocam. Muhtemelen alıcı da fcc'dir. Sadece bind etmeniz gerekir muhtemelen.

Bence kumandanın opentx yazılımını minimum 2.2.2 olması iyi olur. Ayrıca modül ile alıcının da en son versiyona güncellenmesi de iyi olur. Eski versiyonlarda kısa mesafede 900mhz de sorunlar var.
pardon hocam direkt 100mw dan başlamışım 10mw benim sistemde de var yazmayı unutmusum bu arada kumanda ilk geldiğinde 2.2.2 veriayona yükselmiştim şu an 2.2.2 kurulu ama modül ve alıcı da hangi verisyon var yeni mi eski mi bilemiyorum olmazsa onları da güncellerim.

hocam alıcı r9mm modeli alt kısımda bulunan girişlerde bağlantıyı nasıl yapmamız lazım yan kısmında da 1 2 3 4 diye sıralı bağlantı yerleri açılmış bunları ne için kullanacağız bir de son olarak şunu sorayim kumanda external modül kısmına geldiğimizde sbus ile r9m modülü ayrı ayrı görünüyor bunun sebebi nedir r9m fcc yi seçtiğimizde sbus kullanmıyor muyuz burada başka bir protokol mu var ?

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 15 Oca 2019, 18:16

elmoblatch yazdı: 15 Oca 2019, 15:40 Evet hocam. Muhtemelen alıcı da fcc'dir. Sadece bind etmeniz gerekir muhtemelen.

hocam bir de sirasi gelmisken yazayim internette özellikle youtube da yaptığım aramalarda taranis qx7 r9m ve alıcıları gerekli güncelleme ve kurulumlarla ilgili türkçe içerik hic yok malum sizde pek güzel anlatıyor doyurucu videolar çekiyorsunuz izledik gorduk sizden ricam bu konularda da içerik oluşturmanız mutlaka zaman emek lazım ama bir kenarda yazılı dursun istedim saygılar.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 16 Oca 2019, 13:32

bsivaslioglu yazdı: 15 Oca 2019, 18:16 hocam bir de sirasi gelmisken yazayim internette özellikle youtube da yaptığım aramalarda taranis qx7 r9m ve alıcıları gerekli güncelleme ve kurulumlarla ilgili türkçe içerik hic yok malum sizde pek güzel anlatıyor doyurucu videolar çekiyorsunuz izledik gorduk sizden ricam bu konularda da içerik oluşturmanız mutlaka zaman emek lazım ama bir kenarda yazılı dursun istedim saygılar.
Teşekkürler :D
Ben bir R9M videosu çekeceğim. Sanıyorum Gökhan da bir R9M Lite videosu çekecek ama ne zaman yayınlanır bilemiyorum.

Aslında bağlantılar çok basit. Bağlantıları ekteki şekilde s.port üzerinden yapıyorsunuz. Ve işlemleri youtube'daki videolarda gösterildiği gibi kumandanın arkasındaki pinlerden değil, kumandanın altındaki pinlerden yapıyorsunuz.

Bağlantılar kurduktan sonra kumandadan güncelleme yaparken "Flas S.Port" seçeneğini seçmelisiniz.

Dİğer sorunuz için de kumandadan "external module" kısmından "R9M" seçmelisiniz.
Dosya ekleri
r9mm con.png
r9m firm.jpg

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45
Ad Soyad: Berke Önlü

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 08 May 2020, 18:30

@BarisB
konuyu hortlatıyım ve bir soru sorayım kumanda alırken fcc mi seçicez yoksa lbt ve r9m modülü alırken 900mhz geliyor türkiye de yasal olarak kullanmak için yanında alıcı ve modül için 868 mhz anten almalı mıyım

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 09 May 2020, 04:20

Xxgamer45 yazdı: 08 May 2020, 18:30 @BarisB
konuyu hortlatıyım ve bir soru sorayım kumanda alırken fcc mi seçicez yoksa lbt ve r9m modülü alırken 900mhz geliyor türkiye de yasal olarak kullanmak için yanında alıcı ve modül için 868 mhz anten almalı mıyım
Merhaba. Video çekemedik gitti. Zaten bu mesajı Atalı da 1buçuk sene olmuş. Yine de mesajınızı yanıtsız bırakmayayım. Kumandayı FCC almanızı öneririm. Yani uluslararası versiyon. R9m için de 868 MHz anten almanıza çok da gerek yok. Ama tabi tercih meselesi.

Durum bildiğim kadarıyla şöyle (güncel bilgilere sahip arkadaşlar hatam var ise düzelirse sevinirim) Şu anda teknik olarak 900 MHz ile uçuşlar yapabilirsiniz. Herhangi donanımsal bir kısıtlama yok. Sadece uymak zorunda olduğunuz kurallar var. Eğer şehir içinde yer alan parklarda bahçelerde uçacaksanız kurallar gereği 900 MHz kullanmanızı ben tavsiye etmem. Eğer sehir içinde, binaların üzerinden direk uçuşlar yapacaksanız zaten bu yasak olduğu gibi, bir de 900 MHz kullanmak tam anlamıyla yasaları çiğnemek olur. Ama eğer yerleşim yerlerinden uzak ormanlık arazilerde kırlarda vs. uçacaksanız o zaman 900 MHz kullanıyor olmanıza kimsenin bişey diyeceğini sanmıyorum. Örneğin, drone yapımı YouTube kanalına attığımız sondan bir önceki uçuş videosunda kullanılan sistem Frsky FCC Q X7 kumanda + r9m@500 + r9mm alıcı. Bu arada özellikle saha da müsait olduğu için sinyal hiç %99'un altına düşmedi o uçuşta. Muhtemelen 100mW de olsa yine %99un altına inmezdi.

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45
Ad Soyad: Berke Önlü

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 09 May 2020, 07:57

BarisB yazdı: 09 May 2020, 04:20
Xxgamer45 yazdı: 08 May 2020, 18:30 @BarisB
Merhaba. Video çekemedik gitti. Zaten bu mesajı Atalı da 1buçuk sene olmuş. Yine de mesajınızı yanıtsız bırakmayayım. Kumandayı FCC almanızı öneririm. Yani uluslararası versiyon. R9m için de 868 MHz anten almanıza çok da gerek yok. Ama tabi tercih meselesi.

Durum bildiğim kadarıyla şöyle (güncel bilgilere sahip arkadaşlar hatam var ise düzelirse sevinirim) Şu anda teknik olarak 900 MHz ile uçuşlar yapabilirsiniz. Herhangi donanımsal bir kısıtlama yok. Sadece uymak zorunda olduğunuz kurallar var. Eğer şehir içinde yer alan parklarda bahçelerde uçacaksanız kurallar gereği 900 MHz kullanmanızı ben tavsiye etmem. Eğer sehir içinde, binaların üzerinden direk uçuşlar yapacaksanız zaten bu yasak olduğu gibi, bir de 900 MHz kullanmak tam anlamıyla yasaları çiğnemek olur. Ama eğer yerleşim yerlerinden uzak ormanlık arazilerde kırlarda vs. uçacaksanız o zaman 900 MHz kullanıyor olmanıza kimsenin bişey diyeceğini sanmıyorum. Örneğin, drone yapımı YouTube kanalına attığımız sondan bir önceki uçuş videosunda kullanılan sistem Frsky FCC Q X7 kumanda + r9m@500 + r9mm alıcı. Bu arada özellikle saha da müsait olduğu için sinyal hiç %99'un altına düşmedi o uçuşta. Muhtemelen 100mW de olsa yine %99un altına inmezdi.
Uçuş yapacağım alan bir küçük bir köy ama benim 750m uzağımda bir baz istasyonu var o sıkıntı çıkartırmı birde dronuma 915mhz telemetri modülü koyacam o etkilermi 915 yerine 455mhz olanımı koyayım

“Kumandalar ve Alıcılar” sayfasına dön