FRSKY IN YENİ KUMANDASI TARANİS X9 LİTE ve x9 lite pro (d16 desteği geldi )

RC araçlarda kullanılan kumandalar ve kumanda alıcıları ile ilgili paylaşımlarınız.
___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Re: FRSKY IN YENİ KUMANDASI TARANİS X9 LİTE d16 desteği geldi

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 15 Eyl 2019, 13:32

Şuan uçuşa hazır. Kalan bazı ufak tefek şeyler var. Onları da zamanla kullanım alışkanlıklarım ve ihtiyaçlarına göre oluştururum.

@KingNothing hocam, sizin yaşadığınız sorun tam olarak neydi? Ben zamanında FrSky kumanda olmadığı için açıkcası konuyu çok detaylı takip etmemiştim 😭

Benim şuan ilk kurulumda sırasıyla yaşadığım sorunlar yukarıda.

Henüz el atmadığım, Fport olayı var. Şuan SBUS ve sport olarak kullanıyorum. Telemetry de GPS pozisyonu filan ayarlamadım, onu da bi incelemem lazım.

Sonrasına bakıcam artık..

Siizn sorunu bi hatırlatır mısın lutfen

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 15 Eyl 2019, 16:27

Ilk uçuşları yaptım. R9m lite Pro 10Mw güç çıkışında 100mt gitmeden rssi 60lara düşüyor. Eğer dron yerden 15m yüksekliğe çıkarsam o zaman 85lere çıkıyor. R9m lite Pro anteni yere tam paralel tutmak yerine hagıg yukarı kaldırırsam l zaman daha iyi rssi alıyorum. 100mw da bu durum yaklaşık 10db daha yükseliyor. 500mw da herşey güzel. 1W henüz denemedim.

3 pil uçuş yaptım, kumanda kontrolleri gayet güzel, stik alanı çok rahat kullanıyorum. Gimallsr Hall sensör mü değil mi hiçbir fikrim yok 😂 çokbi fark hissettim sayılmaz ama gelen durum güzel.

Bir ili kere drondan pili çıkartırken yani elimde veya çok yakınındaykrn "radio antenna defective" uyarısı aldım. Bu jormal ki bilemiyorum.

Ayrıca, 1700kv motorları 4S ile denediğim için acaba ne kadar süre uçuş alacağım diye görmek için çok sakin uçuşlar yapıyorum. 3.pil sonunda GPS hızımı görmek için (110km/s e çıktı) biraz yükledim, 3. Turu atarken bir anda küt diye motorlar durdu, dron düştü ve o esnada telemetry lost uyarısı geldi. Gözlüğü çıkarıp ekrana baktığımda rssi 80 gösteriyordu. Ama telemetry recovered uyarısı olmadı. Ayrıca, failsafe e de çekmiyor çünkü failsafe de GPS rescue ayarlı. Ama bir hata yaptığımı düşünüyorum, sanırım failsafe stage seçimini BF de 2 yapmayı unuttum, kontrol edicem.

Düşüşün sebebini anlamış değilim.

DVR kaydı yok malesef. Ev100 DVR ile ilgili sıkıntı yaşıyorum. DVR bağladığım zaman görüntü de ghost dediğimiz şekilde DVR menü resmi arkada parazitli şekilde belirtip görüntüyğ bozuyor.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 15 Eyl 2019, 19:03

hknshbz yazdı: 15 Eyl 2019, 13:32 Şuan uçuşa hazır. Kalan bazı ufak tefek şeyler var. Onları da zamanla kullanım alışkanlıklarım ve ihtiyaçlarına göre oluştururum.

@KingNothing hocam, sizin yaşadığınız sorun tam olarak neydi? Ben zamanında FrSky kumanda olmadığı için açıkcası konuyu çok detaylı takip etmemiştim 😭

Henüz el atmadığım, Fport olayı var. Şuan SBUS ve sport olarak kullanıyorum. Telemetry de GPS pozisyonu filan ayarlamadım, onu da bi incelemem lazım.

Tahminimce bendeki R9MM’ler faulty batch veya ben çalıştıramadım...

Sonuçta sendekinin hangi firmware kurunca çalıştığını biliyosun... İstersen sana göndereyim bir dene... 3 tane R9MM yatıyo öyle...

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 15 Eyl 2019, 19:59

KingNothing yazdı: 15 Eyl 2019, 19:03
hknshbz yazdı: 15 Eyl 2019, 13:32 Şuan uçuşa hazır. Kalan bazı ufak tefek şeyler var. Onları da zamanla kullanım alışkanlıklarım ve ihtiyaçlarına göre oluştururum.

Tahminimce bendeki R9MM’ler faulty batch veya ben çalıştıramadım...

Sonuçta sendekinin hangi firmware kurunca çalıştığını biliyosun... İstersen sana göndereyim bir dene... 3 tane R9MM yatıyo öyle...
Tamam hocam, ö.m. den atıyorum detayları.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 16 Eyl 2019, 00:49

İlk inceleme tanıtım vs :)

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 16 Eyl 2019, 20:00

Bugün güneş batımında müteakip, ortalık alacakaranlıkken, 1.5km mesafeye 1W ile uçuş yaptım. Dron benim baktığım yönde 1.5km kadar ilerledi ve Rssi 99 dan 98e dahi dusmedi😎

Ancak Quad saga döndürüp yaklaşık 100mt bu şekilde ilerleyince Rssi 85lere düştü. Üçgenin son ayağına girip geri döndüğümde 65lere düştü, bu esnada kumandayı sağa doğru 60derece yatırdım ve Rssi 85lere çıktı. Daha sonra üçgen biraz yamuh haline geldi ve quadi tam kendime doğru çevirdim bu esnada hızımı biraz arttirdim ve kendi yönümü de drona doğru çevirdim. Kendime 500m kala Rssi tekrar 99a çıktı ve o şekilde geldim. Maalesef DVR yok, DVR daki sorunu halen çözemedim. Bu arada Pro58 vericiye de wpro58 yazılımı atmıştim. Ucus boyunca cam gibi ekran sıfır parazit. Çok kısa bir süre dron kendime dönüp hızı arttırmak için pitch verene kadar incecik parazit oldu, onun dışında tertemiz.

Şindi diyeceksiniz hani bunun HD kayidi. Onu da yaptım ama moralim bozulacak diye izlemiyorum 😂

Kullanıcı avatarı
Zatoichi
Ad Soyad: 1_sma_0

Re: FRSKY IN YENİ KUMANDASI TARANİS X9 LİTE ve x9 lite pro (d16 desteği geldi )

Mesaj gönderen Zatoichi » 28 Eyl 2019, 23:42

X9 lite pro versiyonu Phoenix simulator ile uymlumudur acaba?
Ne var, ne yok? El cevap! 10

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 29 Eyl 2019, 10:30

Phoenix simulator denemedim ama, uyumlu olmama ihtimalini düşündüren nedir?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 29 Eyl 2019, 10:33

Zatoichi yazdı: 28 Eyl 2019, 23:42 X9 lite pro versiyonu Phoenix simulator ile uymlumudur acaba?
aşağıdaki gibi çalıştırabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
Gandalf

Mesaj gönderen Gandalf » 29 Eyl 2019, 11:20

bu kumanda başıma bela oldu 2.kez back order oldu . yok anlamadıgım madem elinzde yok yada yollamıyorsunuz neden hala satışta. mail gelip duruyor iptal etmenizi öneririz diye geçen ettim bu sefer etmeyecem o kumandayı yollayın diyorum en kısa zamanda yollayacaz diyor 10 gün oldu daha kargoya verilmedi bile takip numarası otomatik atanan boş numara

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 29 Eyl 2019, 20:36

Doktorumtrak yazdı: 29 Eyl 2019, 11:20 bu kumanda başıma bela oldu 2.kez back order oldu . yok anlamadıgım madem elinzde yok yada yollamıyorsunuz neden hala satışta. mail gelip duruyor iptal etmenizi öneririz diye geçen ettim bu sefer etmeyecem o kumandayı yollayın diyorum en kısa zamanda yollayacaz diyor 10 gün oldu daha kargoya verilmedi bile takip numarası otomatik atanan boş numara
otomatik atanan numara değildir o hocam kumandaları singapur post ile gönderiyorlar singapur post numarası ise öyle geç güncelleniyor. zaten onu artık iptal edemezsin. bugün yarın güncelleme alır "dispatched to overseas" diye.

Kullanıcı avatarı
Gandalf

Mesaj gönderen Gandalf » 30 Eyl 2019, 07:45

gökhan YANKI yazdı: 29 Eyl 2019, 20:36
Doktorumtrak yazdı: 29 Eyl 2019, 11:20 bu kumanda başıma bela oldu 2.kez back order oldu . yok anlamadıgım madem elinzde yok yada yollamıyorsunuz neden hala satışta. mail gelip duruyor iptal etmenizi öneririz diye geçen ettim bu sefer etmeyecem o kumandayı yollayın diyorum en kısa zamanda yollayacaz diyor 10 gün oldu daha kargoya verilmedi bile takip numarası otomatik atanan boş numara
otomatik atanan numara değildir o hocam kumandaları singapur post ile gönderiyorlar singapur post numarası ise öyle geç güncelleniyor. zaten onu artık iptal edemezsin. bugün yarın güncelleme alır "dispatched to overseas" diye.
Yok hocam.iptal etmeyecegim zaten de kendileri.mail atiyorlar siparisiniz geri dondu guvenlik sebebiyle ya yeniden yollayalim yada iptal edin ( biz iptal etmenizi oneririz diye )
Dosya ekleri
IMG_20190930_074743.jpg

Kullanıcı avatarı
Zatoichi

Mesaj gönderen Zatoichi » 30 Eyl 2019, 11:13

@ Doktorumtrak
Bu problemi pro Uruav sürümde mi yaşıyorsunuz? Normal lite da stok görünmüyor? Pro Uruav ile normal lite arasında ne fark var?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 30 Eyl 2019, 14:17

Zatoichi yazdı: 30 Eyl 2019, 11:13 @ Doktorumtrak
Bu problemi pro Uruav sürümde mi yaşıyorsunuz? Normal lite da stok görünmüyor? Pro Uruav ile normal lite arasında ne fark var?
pro sürümünde sürtünme ile çalışan potansiyometre aksine mıknatısların konumuna göre çalışan hall sensor gimbal var sürtünme olmadığı için çok daha smooth( pürüzsüz) bir hissiyatı var ve daha uzun ömürlü olması bekleniyor. farkı bu. bir de rengi de farklı normal sürümden farklı olarak saks mavisi renginde. doktorumtrak da pro versiyonunu almıştı yanılmıyorsam ama adresiyle ilgili bir sıkıntı olabilir adresi bir daha kontrol etmekte fayda var.

Kullanıcı avatarı
Zatoichi

Mesaj gönderen Zatoichi » 30 Eyl 2019, 14:43

gökhan YANKI yazdı: 30 Eyl 2019, 14:17
pro sürümünde sürtünme ile çalışan potansiyometre aksine mıknatısların konumuna göre çalışan hall sensor gimbal var sürtünme olmadığı için çok daha smooth( pürüzsüz) bir hissiyatı var ve daha uzun ömürlü olması bekleniyor. farkı bu. bir de rengi de farklı normal sürümden farklı olarak saks mavisi renginde. doktorumtrak da pro versiyonunu almıştı yanılmıyorsam ama adresiyle ilgili bir sıkıntı olabilir adresi bir daha kontrol etmekte fayda var.
Teşekkür ederim. Önemli bir özellikmiş. Almaya değer o halde.

Kullanıcı avatarı
Gandalf

Mesaj gönderen Gandalf » 30 Eyl 2019, 16:39

Zatoichi yazdı: 30 Eyl 2019, 14:43
gökhan YANKI yazdı: 30 Eyl 2019, 14:17
Teşekkür ederim. Önemli bir özellikmiş. Almaya değer o halde.
Aynen hocam adrese de baktim Türkçe karakter falan yok aslinda

Kullanıcı avatarı
Gandalf

Mesaj gönderen Gandalf » 21 Eki 2019, 16:45

Kumandam ve sarj.modulu geldi toplam 41tl vergi ödedim

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 21 Eki 2019, 20:16

Doktorumtrak yazdı: 21 Eki 2019, 16:45 Kumandam ve sarj.modulu geldi toplam 41tl vergi ödedim
Gözün aydın 😉

Kullanıcı avatarı
Gandalf

Mesaj gönderen Gandalf » 21 Eki 2019, 20:31

hknshbz yazdı: 21 Eki 2019, 20:16
Doktorumtrak yazdı: 21 Eki 2019, 16:45 Kumandam ve sarj.modulu geldi toplam 41tl vergi ödedim
Gözün aydın 😉
Tesekkur ederim hocam guzell cihaz. Plastik kalitesi az daha iyi olsa tadindan yenmez 😀

Kullanıcı avatarı
Zatoichi

Mesaj gönderen Zatoichi » 21 Eki 2019, 23:25

hknshbz yazdı: 29 Eyl 2019, 10:30 Phoenix simulator denemedim ama, uyumlu olmama ihtimalini düşündüren nedir?
Sorunuzu yeni gordum. Bu kumandalarla ilgili hic bilgim yok cunku. O nedenle sormustum.

“Kumandalar ve Alıcılar” sayfasına dön