Kumanda Tercihi

RC araçlarda kullanılan kumandalar ve kumanda alıcıları ile ilgili paylaşımlarınız.
senol1979
Ad Soyad: Şenol özkan

Kumanda Tercihi

Mesaj gönderen senol1979 » 30 Haz 2019, 11:50

Merhaba.
Flysky kumandadan sonra yeni bir kumanda edinmeyi düşünüyorum. Alıcı bulunabilirliği, alıcı fiyat, genel olarak fiyat/performans olarak hangi modeli tavsiye edersiniz.
Acemilikten yeni orta seviyeye geçmiş biriyim.

Sıfır olarak aklımdaki modeller
Frysky qx7
Radiolink At10
Frysky x9lite

İkinci El olarak
Futaba T10 cap

Fikirlerini ve görüşlerini ileten herkese şimdiden teşekkürler.

__isimsiz__

Re: Kumanda Tercihi

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 30 Haz 2019, 12:05

QX7 nokta.

Kullanıcı avatarı
Serdarr
Ad Soyad: Serdar uslan

Mesaj gönderen Serdarr » 30 Haz 2019, 12:12

Ben frsky x lite öneriyorum hocam. Bildiğim kadarıyla üç aşağı beş yukarı bu fiyat bandındaki bütün frsky kumandalar aynı özellikleri barındırıyor zaten. X lite'ın en üstün tarafı küçük olması, taşıması, çantaya vs sığdırması kolay olması.
Bu kumandayı da değerlendirin derim.
Hali hazırda gökhan hocamda kullanıyor ve baya memnun diye biliyorum 😄

Uçuşa devam 😬😬

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 30 Haz 2019, 15:02

X-Lite diğer yazdıklarınızdan farklı olarak hall sensör gimballarla geliyor. @Serdarr hocamın dediği gibi kumandadan çok memnunum. Bence seçenekler içine x-lite'ı da eklemelisiniz.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

senol1979

Mesaj gönderen senol1979 » 30 Haz 2019, 15:09

Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler.
Xlite incelemesini izlemiştim. Yanılmıyorsam Gökhan beyin incelemesiydi. Qx7 ile Xlite arasında bir seçim olacak gibi.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 30 Haz 2019, 15:13

Xlite ile tam boy modülleri kullanamıyorsun... İleride R9M veya Crossfire kullanmak istersen sorun olabilir... O nedenle QX7 yazdım...

Modül takma alanının boyutu önemli değilse
Taranis X9D Lite da alabilirsin... Sensörleri Gökhan hocanın dediği gibi hall effect sensor değil... Ama yeni protokol olan access destekliyor... (hoş bu da iyi mi kötü mü tartışılır... ancak eski alıcılara da access desteği geliyor yavaş yavaş... sorun olacağını sanmam)

Kullanıcı avatarı
bagriacik
Ad Soyad: Gökhan B

Mesaj gönderen bagriacik » 30 Haz 2019, 15:24

Konu açtım sordum, onlarca video izledim. Qx7 aldım geçtim :)
Martian 215 Freestyle build / Taranis Q X7 / Xiaomi FIMI X8 SE

Kullanıcı avatarı
Serdarr
Ad Soyad: Serdar uslan

Mesaj gönderen Serdarr » 30 Haz 2019, 15:31

KingNothing yazdı: 30 Haz 2019, 15:13 Xlite ile tam boy modülleri kullanamıyorsun... İleride R9M veya Crossfire kullanmak istersen sorun olabilir... O nedenle QX7 yazdım...

Modül takma alanının boyutu önemli değilse
Taranis X9D Lite da alabilirsin... Sensörleri Gökhan hocanın dediği gibi hall effect sensor değil... Ama yeni protokol olan access destekliyor... (hoş bu da iyi mi kötü mü tartışılır... ancak eski alıcılara da access desteği geliyor yavaş yavaş... sorun olacağını sanmam)
Hocam büyük boy modüller içinde şu şekilde adaptörler var.
Ne türlü artı ve eksileri var bilmiyorum tabikide ama bende şimdilik bu adaptör ile r9m'yi xlite kumanda ile kullanabiliyorum.
Sanırsam x9d lite ile de kullanılabilir.

[TRY75.87]Motive-RC JR TX Modülü Adaptörü Boyun Kayışı ile Çengel FrSky X-Lite R9M TBS Crossfire iRangeX IRX4 Multiprotocol JR Tip TX RC Par ar? from Oyuncaklar ve Hobiler on banggood.com https://banggood.app.link/6r1InEyqWX
Uçuşa devam 😬😬

Safak

Mesaj gönderen Safak » 30 Haz 2019, 15:45

X lite kullanmış biri olarak şunu söyleyebilirim; bu kumanda nasıl bu fiyata satılabilir. Xd9 plus elektroniği ve hall sensor gimbal var, üstelik tüm modellerde.

@Gökhan Bora hocamın söylediklerine ilave olarak, xd9 plus elektroniği kullanıldığı için hiçbir yazılımsal ve donanımsal modifikasyon yapmadan hertürlü modül (crossfire vb) takıp kullanılabiliyor. Büyük modüller için sadece bir adaptör alıp kumandanın arkasına takıyorsunuz, banggood, AE 'de 40-50 TL gibi bir fiyatı var.

Kumandanın eleştirilen 2 özelliği var, biri şekli ve boyutu ki, bu göreceli bir durum. Ben küçük hafif ve kompakt kumandaları daha çok seviyorum. Ayrıca sticklerin, 2 parmak kullananlar için küçük olduğunu söyleyenler var, bende 2 parmak kullanıyorum, ve bir sıkıntı duymadım. Ama rahatsız olanlar stick uçlarını uzatılabilir.
Diğer sıkıntısı pilleri şarj etmemesi ki, bu da olsaydı tadından yenmezdi. Pilleri şarj etmek için çıkarmak gerek. (Pro versiyonu şarj ediyor ama)

Modül takmak için adaptör ;
images (12).jpeg
images (12).jpeg (19.33 KiB) 4192 kere görüntülendi
Tbs crossfire ;
415bVCzOdDL._SX342_.jpg
415bVCzOdDL._SX342_.jpg (12.07 KiB) 4192 kere görüntülendi

senol1979

Mesaj gönderen senol1979 » 30 Haz 2019, 17:10

İleride drone üzerinde yapmayı düşündüğüm bir kaç ekleme var. Fpv Kamerayı hareketli kılmak ve GPS eklemek ve becerebilirsem eve gel özelliğini aktif çalıştırmak. Xlite üzerindeki stickler yeterli olur mu tam kestiremiyorum. Gerçi bir drone da kızıma toplayacağım ilerde en kötü ihtimal Xlite kumandayı ona devrederim. Şuan için Xlite almak daha mantıklı gibi. Drone için yapmayı planladığım ilaveler de kıştan önce zor olur. Xlite alıp güzel havaların keyfini bitmeden çıkartalım.

“Kumandalar ve Alıcılar” sayfasına dön