XM+ Kumanda Ekranında Rssi Nasıl Görünür?

RC araçlarda kullanılan kumandalar ve kumanda alıcıları ile ilgili paylaşımlarınız.
GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

XM+ Kumanda Ekranında Rssi Nasıl Görünür?

Mesaj gönderen GoldWing » 09 Tem 2019, 00:04

Güncelleme ile Osd ekranımdan Rssi Sinyalini Görebiliyorum fakat kumandadan hiçbirşekilde göremedim, birsürü videoda izledim ama olmadı
Bunu birimiz çözelimde yabancılar gelsin bizim forumumuzdan bulsun çözümünü

__isimsiz__

Re: XM+ Kumanda Ekranında Rssi Nasıl Görünür?

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 09 Tem 2019, 01:04

xm+ alıcıda telemetry olmadığı için bu mümkün değil malesef...

GoldWing

Mesaj gönderen GoldWing » 09 Tem 2019, 01:38

KingNothing yazdı: 09 Tem 2019, 01:04 xm+ alıcıda telemetry olmadığı için bu mümkün değil malesef...
alıcıya gelen bi güncellemeyle rssi sinyali alabiliyoruz osd ekranımda göründüğünü bahsetmiştim, sadece taranis ekranında göremiyorum sorun bu

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 09 Tem 2019, 08:08

Ben de diyorum ki kumandaya rssi bilgisi(telemetry verisi) gelebilmesi için telemetry özelliği olan bir alıcı olması lazım... XM+ ile mümkün değil bu... OSD’den bahsetmiyorum, sorduğun soru OSD değildi zaten, soruna cevap verdim...
OSD deki telemetry değil, alıcı rssi verisini 16. kanal üzerinde (CH16 / AUX12) kumandadan sinyal gelmiş gibi rssi verisini kanal inputu olarak uçuş kartına iletiyo, Betaflight da o değeri alıp OSD de gösteriyor... Bu telemetri değil...

Başta da dediğim gibi, XM+ da telemetry yok... o nedenle kumandaya telemetri verisi alman mümkün değil...

GoldWing

Mesaj gönderen GoldWing » 09 Tem 2019, 14:55

KingNothing yazdı: 09 Tem 2019, 08:08 Ben de diyorum ki kumandaya rssi bilgisi(telemetry verisi) gelebilmesi için telemetry özelliği olan bir alıcı olması lazım... XM+ ile mümkün değil bu... OSD’den bahsetmiyorum, sorduğun soru OSD değildi zaten, soruna cevap verdim...
OSD deki telemetry değil, alıcı rssi verisini 16. kanal üzerinde (CH16 / AUX12) kumandadan sinyal gelmiş gibi rssi verisini kanal inputu olarak uçuş kartına iletiyo, Betaflight da o değeri alıp OSD de gösteriyor... Bu telemetri değil...

Başta da dediğim gibi, XM+ da telemetry yok... o nedenle kumandaya telemetri verisi alman mümkün değil...
Ben CH16daki veriyi kumandada görmek istemiştim switchlerdeki 0-100 değeri gibi mesela, youtubede falan da yapabilen görmedim dediğiniz gibi düşündüğüm gibi olmuyo o zaman

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 09 Tem 2019, 15:14

Malesef mümkün değil... XM+ telemetry’si olan bir alıcı olmadığı için, kumandaya geri veri göndermez... Veri akışı tek yönlüdür... 16. kanaldaki değer sanki kumandadan geliyormuş gibi alıcının içindeki yazılım tarafından bağlantının gücüne göre oluşturulur ve uçuş kartına sanki kumandadan geliyormuş gibi iletilir....

Betaflight’daki Receiver kısmında RSSI channel seçeneğinde AUX 12 yani 16. kanalı seçtiğinizde FC’deki betaflight yazılımı bu değeri RSSI değeri olarak işleyeceğini öğrenmiş olur ve OSD’de kullanmak üzere işleyip 0-100 arasında bir RSSI değeri oluşturur... Bu değer alıcı içinden sinyalle FC iletilip FC de oluşturulan bir değer olduğu için kumanda bu değeri bilmez... Kumandanın channels kısmına bakarsan 16. kanalda bir hareket görmezsin... Kumanda bir değer göndermez çünkü 16. kanalda... Alıcı kumanda değer gönderse de göndermese de kendi bildiği RSSI değerini yansıtan sinyali iletir FC’ye... Adeta kumandaya 16. kanalda sen ne dersen de ben uçuş kartına RSSI değerini yansıtan sinyali göndericem, seni sallamıyorum der...

“Kumandalar ve Alıcılar” sayfasına dön