Spektrum Dx7 ve Spracing f3

RC araçlarda kullanılan kumandalar ve kumanda alıcıları ile ilgili paylaşımlarınız.
Maviada

Spektrum Dx7 ve Spracing f3

Mesaj gönderen Maviada » 01 Ağu 2019, 13:52

Arkadaşlar merhaba. Öncelikle belirtmeliyim ki hobiye yeni başladım ve neyi nasıl yaparım diye araştırırken bu foruma üye oldum.
Uzun yıllardır uçak, heli gibi kumandalı araçlara ilgim vardı fakat pahalı malzemeler olduğu için bir türlü başlayamamıştım. Bir kaç ay önce Spektrum Dx7 kumanda, AR6000 ve AR7000 + satalitte alıcıyı bir arkadaşımdan uygun bir fiyata satın aldım.
Resim

Bir kaç gün öncede 2. el 220mm Spracing f3 v1 kontrolcü kartlı drone aldım. Uzun uğraşlar sonrası drone'u topladım ve kumanda alıcısını PWM modda kontrolcüye bağladım. Buraya kadar sıkıntım yok şimdilik.
Youtube'da gördüğüm bazı videolarda AR7000'in satalitte alıcısını PPM olarak çalıştırdıklarını gördüm fakat ne kadar uğraştıysam ben yapamadım.

Acaba bendeki kumanda ve alıcılar ile PWM dışında bir bağlantı kullanamazmıyım?
Elimdeki kumandanın eski bir model olduğunu biliyorum. Sanırım sadece DSM2 protokolünü destekliyor. Keşke almasamıydım?
Drone için kumandayı değiştirmemi önerirmisiniz?
Elimdeki kumanda ve alıcıları satmak istesem kaç para eder?

Biraz uzun oldu ama cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Safak

Re: Spektrum Dx7 ve Spracing f3

Mesaj gönderen Safak » 01 Ağu 2019, 15:46

Merhaba,

Kumandanız güzel, eski olduğuna bakmayın. Uzun yıllar sizi götürür. Şaun ekipmanlar pahalı, daha da artacağını öngörüyorum. Kendinize gereksiz bir masraf çıkarırsınız.

Mevcut alıcılar size şimdilik yeter, banggood vb gibi yerlerde klon alıcılar hem ucuz hemde bol. Üstelik menzil olarak bazıları orjinalinden daha başarılı. İleride duruma ve modelinize göre alıcı takviyesi yapabilirsiniz

Yakın bir zamana kadar spektrum kumandam vardı, satellite alıcıyı ben tek olarak 2 ve 3 inç te sıklıkla kullandım. 5 inç için de kullanılabilir, takribi menzili biraz az olacaktır, maksimum 500 metre. 5 inçlerin sıklıkla 300 metre menzilli flysky ile kullanıldığını düşünürsek, yinede tatminkar bir mesafe.

Satellite alıcıyı bağlamak için, ar7000 e bağlı olan kablosunu ortadan kesmek lazım. sinyal kablosunu uart rx pinine bağlayın. (spracing f3 için tercihen uart 3 kullanın. Siyah gnd kablosunu aynı sırada bulunan - (negatif) pinine, kırmızı olan voltaj kablosunu kartın arkasında olan 3.3v padine bağlayın. Bunlar için hassas lehim yapmanız lazım. Modele güç verirken satellite alıcının bind butonuna basılı tutarak bind moduna alın, kumandanız ile bind edin.

Kart üzerinde betaflight veya cleanflight hangisi yüklü ise Port sekmesi uart 3 serial rx aktif edin. Configrator sekmesi receiver kısmından serial based receiver seçin, alt kısımdan spektrum 1024 seçip kaydedin. İşlem tamam.

Spektrum 1024 dsm2 ye karşılık gelir, 2048 ise dsmx. 2048 seçerseniz çalışmaz, bildiğim kadarıyla dx7 dsmx desteklemiyor. Ama update edilebiliyor. (orjinal firmware değil ama)

Maviada

Mesaj gönderen Maviada » 02 Ağu 2019, 11:02

Safak yazdı: 01 Ağu 2019, 15:46
Satellite alıcıyı bağlamak için, ar7000 e bağlı olan kablosunu ortadan kesmek lazım. sinyal kablosunu uart rx pinine bağlayın. (spracing f3 için tercihen uart 3 kullanın. Siyah gnd kablosunu aynı sırada bulunan - (negatif) pinine, kırmızı olan voltaj kablosunu kartın arkasında olan 3.3v padine bağlayın. Bunlar için hassas lehim yapmanız lazım. Modele güç verirken satellite alıcının bind butonuna basılı tutarak bind moduna alın, kumandanız ile bind edin.

Kart üzerinde betaflight veya cleanflight hangisi yüklü ise Port sekmesi uart 3 serial rx aktif edin. Configrator sekmesi receiver kısmından serial based receiver seçin, alt kısımdan spektrum 1024 seçip kaydedin. İşlem tamam.
Cevap için teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi yaptığımda sorunsuz olarak çalıştı.
Şimdi de 2 problemim daha var. :)

Betafligt'ın son sürümünü yükledim. Arm modunu Aux1 swichine atadım fakat çoğu zaman arm edemiyorum. Kumanda üzerindeki throttle trim swichini en alta getirdiğimde başlıyor fakat normal konumda başlamıyor. Bazen buda işe yaramıyor. Kumanda ve alıcı arasında iletişim problemi yok. Ayrıca Travel Adjust menüsünden bütün kanalları min :1000 max:2000 olacak şekilde Betaflight receiver ekranından kontrol ederek ayarladım. Kanal yönleri de doğru fakat yinede böyle bir problem oluyor.

Diğer sorunum ise; drone'u ilk kalkışta sabit bir şekilde kaldıramıyorum. Sürekli bir tarafa kayarak kalkıyor. Gerçi hiç dışarıda denemedim daha. Evin içinde yarım m2 lik bir alan belirledim kendime; o alan içinde sadece yukarı hareket veriyorum ama hep dışarı çıkıyor. Gyro'yu düz zeminde kalibre ettim. Pervane ve motor yönlerini kontrol ettim onlarda düzgün. Bu kadar hassas ve stabil havalanmasını beklememek mi lazım acaba?

Son olarak da acemi kullanıcı için agresif olmayan mod hangisi? Hangi modları aktif etmeliyim.
Teşekkürler. :)

Safak

Mesaj gönderen Safak » 02 Ağu 2019, 11:23

Maviada yazdı: 02 Ağu 2019, 11:02
Safak yazdı: 01 Ağu 2019, 15:46

Cevap için teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi yaptığımda sorunsuz olarak çalıştı.
Şimdi de 2 problemim daha var. :)

Betafligt'ın son sürümünü yükledim. Arm modunu Aux1 swichine atadım fakat çoğu zaman arm edemiyorum. Kumanda üzerindeki throttle trim swichini en alta getirdiğimde başlıyor fakat normal konumda başlamıyor. Bazen buda işe yaramıyor. Kumanda ve alıcı arasında iletişim problemi yok. Ayrıca Travel Adjust menüsünden bütün kanalları min :1000 max:2000 olacak şekilde Betaflight receiver ekranından kontrol ederek ayarladım. Kanal yönleri de doğru fakat yinede böyle bir problem oluyor.

Diğer sorunum ise; drone'u ilk kalkışta sabit bir şekilde kaldıramıyorum. Sürekli bir tarafa kayarak kalkıyor. Gerçi hiç dışarıda denemedim daha. Evin içinde yarım m2 lik bir alan belirledim kendime; o alan içinde sadece yukarı hareket veriyorum ama hep dışarı çıkıyor. Gyro'yu düz zeminde kalibre ettim. Pervane ve motor yönlerini kontrol ettim onlarda düzgün. Bu kadar hassas ve stabil havalanmasını beklememek mi lazım acaba?

Son olarak da acemi kullanıcı için agresif olmayan mod hangisi? Hangi modları aktif etmeliyim.
Teşekkürler. :)

Rica ederim,

Sanırım betaflight son sürümü karta yüklediniz. F3 kartlar için betaflight 4.0 üstü sürümler stabil değil, sorunlarınızın tüm kaynağı büyük ihtimalle bununla alakalı. Full chip erase işaretli olarak karta betaflight 3.5.7 yükleyin. Diğer yaptığınız ayarlar doğru ve güzel. Min throttle 1050-1100 daha iyi olur, ama her kumanda ve alıcıda aynı olmayabiliyor, bunu deneyerek bulursunuz.

Uçuş süreci başlarda biraz biraz sıkıntılı geçiyor, switch hareketleri ve buna modelin vereceği tepki de bir öğrenme süreci. zamanla eliniz alışacaktır.

Uzun süreli aynı uçuş modu kullanmak sıkıntılı bir durum. Zira zamanla kullanım şekliniz refleks halini alıyor. Refleks haline dönüşmüş öğretiyi değiştirmek çok zor.
Uçuş modları arasında aynı manevrayı yapmak için vereceğiniz komutlar arasında farklılıklar var. O yüzden nasıl başlarsanız öyle devam eder.
Bu arada gözlük ile mi, görerek mi uçmayı düşünüyorsunuz

Maviada

Mesaj gönderen Maviada » 02 Ağu 2019, 11:37

Şuan için görerek uçacağım. Gözlük için biraz beklemem gerekecek.

“Kumandalar ve Alıcılar” sayfasına dön