Hem Silumatörde Hem de Quadcopter'de kullanabileceğim bir kumanda tavsiyesi

RC araçlarda kullanılan kumandalar ve kumanda alıcıları ile ilgili paylaşımlarınız.
BURAKH
Ad Soyad: Burak H.

Hem Silumatörde Hem de Quadcopter'de kullanabileceğim bir kumanda tavsiyesi

Mesaj gönderen BURAKH » 26 Eyl 2019, 09:37

Merhabalar,

Multicopter'ler konusunda yeni ve çok acemiyim. Forumda ve nette araştırma yaptım ancak fazlasıyla acemi olduğumdan direkt size danışmak istedim. Acemiliğimi biraz da olsun üstümden atmak amacıyla direkt cihaz alıp ilk uçuşta parçalamak yerine simulatörde pratik yapmak istiyorum. Bir yerden Phoenix 3'ü bulup kurdum ancak kumandam olmadığı için haliyle hiç açamadım. Bana hem simulatorde hem de olurda kendi Quadımı toplamak istersem ona bağlayıp çalıştırabileceğim bir kumanda önerebilir misiniz? Ancak lütfen çok yüksek fiyatlı olmasın. Kumandanın hiç kullanılmamış olması önceliğimdir.

Bir arkadaş Flysky FS-i6S önerdi. Onu da Türkiye'de bulamadım. Son zamanlarda yurtdışından kumanda satın almak gümrükte takılma ihtimaliyle riskli bir durum gibi görünüyor.

Aynı zamanda varsa elinizde yeni versiyonlu bir simulator benimle paylaşır mısınız? Çok sevinirim.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Çok teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: Hem Silumatörde Hem de Quadcopter'de kullanabileceğim bir kumanda tavsiyesi

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 26 Eyl 2019, 10:22

gümrükte takılmama diye bir durum söz konusu değil artık 20 centlik bir ürün bile takılıyor vergisini ödeyip alıyorsunuz. aşağıdaki kumandaları önerebilirim. vergi işini sorun ediyorsanız gümrük sigortasını işaretleyin. vergisini geri ödüyor banggood. flyskyalırsanız bir de simulaöt r için adaptör almanız lazım. fiyat 10 dolar civarında almak isterseniz onu da atarım ya da değişik bir yol daha var kablosuz onu da yazarım.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

flysky fs-i6x 45.99

Resim

https://tr.banggood.com/Flysky-FS-i6X-2_4GHz-10CH...warehouse=CN

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

x9 lite kumanda kuponlA 79.90

Resim

https://tr.banggood.com/FrSky-Taranis-X9-Lite-2_4GHz...warehouse=GWTR

KUPON

Kod: Tümünü seç

BGBINKUPON483
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

frsky x9 lite pro kuponla 89.09 dolar hall sensor gimbale sahip daha uzun ömürlü olacaktr gimballeri

Resim

https://tr.banggood.com/FrSky-Taranis-X9-Lite-Pro...warehouse=GWTR

KUPON

Kod: Tümünü seç

BGBinKupon876
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 26 Eyl 2019, 11:02

Çok teşekkür ederim Gökhan Bey. İnceleyip yazacağım.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 26 Eyl 2019, 11:28

bu arada flysky kutusuna seçtiğiniz bir alıcı da o fiyata dahil. ben x6b öneriririm. frsky alıcı kutudan çıkmıyor alıcıyı ayrı almanız lazım. alıcı olarak. (bu arada xm+ alıcı bekleyen arkadaşlar vardı stoklara girmiş aşağıya ekledim @hknshbz )

**********************************************************************************************************

frsky xm+ rx fiyat 13.99$ kuponla 12.31$

Resim

link:

https://bit.ly/2lGBzg5

kupon
e7a914

************************************************************************************************************

Kullanıcı avatarı
fenerli
Ad Soyad: M HÜSEYİN EKİNCİ

Mesaj gönderen fenerli » 26 Eyl 2019, 14:16

Ben size qx7 yi önerebilirim kullananlar iyi derler. @Doktorumtrak
ayrıca bildiğim kadarıyla frysky kumandalar için ek herhangi ise kullanmadan simulatore bağlanabilirsiniz ;)
Bu hobide herkes birinci seviyeden başlar :ugeek:

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 26 Eyl 2019, 14:58

fenerli yazdı: 26 Eyl 2019, 14:16 Ben size qx7 yi önerebilirim kullananlar iyi derler. @Doktorumtrak
ayrıca bildiğim kadarıyla frysky kumandalar için ek herhangi ise kullanmadan simulatore bağlanabilirsiniz ;)
Fiyatının yüksek olmasını peki istemiyorum açıkçası. Bir arkadaşımız da FLYSKY FS-i6s önermişti. fs-i6x ile arasında ne gibi farklar var bilmiyorum. Bir fikriniz var mıdır?

Kullanıcı avatarı
fenerli

Mesaj gönderen fenerli » 26 Eyl 2019, 18:23

i6s in dokunmatik ekrani var
i6s in kasa kalitesi bir tık daha iyiymiş
ben bu kadarını biliyorum :D

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 26 Eyl 2019, 18:41

FS-i6S’de dual rates yok. ( rate ayarı var ama bir switch’e atayıp iki mode arasında geçemiyorsun... diye biliyorum. )
Ben i6x öneririm... Biraz daha plastik gibi ama daha kolay modlanabiliyor...

Kullanıcı avatarı
fenerli

Mesaj gönderen fenerli » 26 Eyl 2019, 19:06

KingNothing yazdı: 26 Eyl 2019, 18:41 FS-i6S’de dual rates yok. ( rate ayarı var ama bir switch’e atayıp iki mode arasında geçemiyorsun... diye biliyorum. )
Hmm :? bunları bilmiyordum çok teşekkürler :D :mrgreen:

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 26 Eyl 2019, 19:10

Çok teşekkür ederim. Forumdan bir arkadaş satıyormuş. kumanda FS-i6 : 430TL simülatör kablosu : 120 TL dedi. Telefon tutucu yokmuş elinde. Kablonun fiyatı biraz fazla geldi ama düşüneceğim. Önerir misiniz?

Safak

Mesaj gönderen Safak » 26 Eyl 2019, 19:26

KingNothing yazdı: 26 Eyl 2019, 18:41 FS-i6S’de dual rates yok. ( rate ayarı var ama bir switch’e atayıp iki mode arasında geçemiyorsun... diye biliyorum. )
Flysky i6 serisinde (standart versiyon, x, s vb) mix içinde switch yok, uçuş esnasında mix açıp kapayamıyorsun.

Safak

Mesaj gönderen Safak » 26 Eyl 2019, 19:39

Eğer simülasyonu uzun süre kullanacaksanız (ki bence kullanın), simülasyon için ayrı, uçuş için ayrı kumanda alın. Uzun süreli simülasyon kullanımında switch yayları kendini iyce salıyor, ayrıca stick hassasiyeti de zamanla azalıyor. Sürekli aynı şekilde ve aynı yerden tutma nedeni ile de, kumanda üzerinde aşınma veya terden dolayı renk atma oluyor.

Trainer veya ppm çıkışı olan, minimum 4 kanal herhangi bir kumanda (hangi frekansta olduğu önemli değil, 35mhz bile olabilir) ve simülasyon için donggle bulursanız işinizi görür.

Mesela ben wltoys v950 rtf helikopter ile gelen kumandayı kullanıyorum. Helikopter pert olmuştu, kumandası simülasyon için işime yarıyor. Kendi uçuş için kullanacağım kumandaları da yıpratmamış oluyorum.
Bu tarz kumandaları sahibinden.com'da 100 TL altında bulabilirsiniz.
_20190926_193701.JPG

Safak

Mesaj gönderen Safak » 26 Eyl 2019, 19:44

Benim simülasyon için kullandığım kumandanın aynısı;

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci- ... 9601/detay

Simülasyon için usb kablo ve donggle

[TRY57.83 51% OFF]1 RC Uçuşta 22 Uçuş Simulator G7 Phoenix 5.0 XTR VRC FPV için Kablo RC Par ar? from Oyuncaklar ve Hobiler on banggood.com
https://banggood.app.link/iXfNdCcMi0

GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

Mesaj gönderen GoldWing » 26 Eyl 2019, 21:27

Safak yazdı: 26 Eyl 2019, 19:39 Eğer simülasyonu uzun süre kullanacaksanız (ki bence kullanın), simülasyon için ayrı, uçuş için ayrı kumanda alın. Uzun süreli simülasyon kullanımında switch yayları kendini iyce salıyor, ayrıca stick hassasiyeti de zamanla azalıyor. Sürekli aynı şekilde ve aynı yerden tutma nedeni ile de, kumanda üzerinde aşınma veya terden dolayı renk atma oluyor.

Trainer veya ppm çıkışı olan, minimum 4 kanal herhangi bir kumanda (hangi frekansta olduğu önemli değil, 35mhz bile olabilir) ve simülasyon için donggle bulursanız işinizi görür.

Mesela ben wltoys v950 rtf helikopter ile gelen kumandayı kullanıyorum. Helikopter pert olmuştu, kumandası simülasyon için işime yarıyor. Kendi uçuş için kullanacağım kumandaları da yıpratmamış oluyorum.

_20190926_193701.JPG
mantıklı ama ben pidlere bile yabancılık çekmeyim diye dronu pcye bağlayarak taranisle kullanıyorum, drondaki pidlerin aynısı olsun diye, kumanda başka olursa sürekli alışma evresi zor gelebilir, çünkü 10 saat sim kasıyosak 1 saat anca gerçekte uçuyoruz

Kullanıcı avatarı
Gandalf

Mesaj gönderen Gandalf » 26 Eyl 2019, 22:46

fenerli yazdı: 26 Eyl 2019, 14:16 Ben size qx7 yi önerebilirim kullananlar iyi derler. @Doktorumtrak
QX7 gercekten cok.guzel kumanda ama simülasyon icin yazik olur gercekten bence de simülasyon icin daha ucuz bir kumanda olsa dogru olur
En son Gandalf tarafından 27 Eyl 2019, 07:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Safak

Mesaj gönderen Safak » 27 Eyl 2019, 02:30

GoldWing yazdı: 26 Eyl 2019, 21:27
Safak yazdı: 26 Eyl 2019, 19:39 Eğer simülasyonu uzun süre kullanacaksanız (ki bence kullanın), simülasyon için ayrı, uçuş için ayrı kumanda alın. Uzun süreli simülasyon kullanımında switch yayları kendini iyce salıyor, ayrıca stick hassasiyeti de zamanla azalıyor. Sürekli aynı şekilde ve aynı yerden tutma nedeni ile de, kumanda üzerinde aşınma veya terden dolayı renk atma oluyor.

_20190926_193701.JPG
mantıklı ama ben pidlere bile yabancılık çekmeyim diye dronu pcye bağlayarak taranisle kullanıyorum, drondaki pidlerin aynısı olsun diye, kumanda başka olursa sürekli alışma evresi zor gelebilir, çünkü 10 saat sim kasıyosak 1 saat anca gerçekte uçuyoruz
aynı model, aynı kumanda ve aynı ayarlar ile uzun süre uçmak, uçuş stilinizi ve reflekslerinizi kalıplaştırabilir. Modelinizi veya kumandanızı değiştirmek/yenilemek zorunda kalırsanız, yenisine alışmakta çok zorlanabilirsiniz. En azından simülasyon için farklı kumanda, ve simülatörde farklı modeller ile alıştırma yapın, alışınca geçiş çok zor değil.

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 27 Eyl 2019, 07:56

Safak yazdı: 26 Eyl 2019, 19:44 Benim simülasyon için kullandığım kumandanın aynısı;

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci- ... 9601/detay

Simülasyon için usb kablo ve donggle

[TRY57.83 51% OFF]1 RC Uçuşta 22 Uçuş Simulator G7 Phoenix 5.0 XTR VRC FPV için Kablo RC Par ar? from Oyuncaklar ve Hobiler on banggood.com
https://banggood.app.link/iXfNdCcMi0
Çok teşekkür ederim. Bir süreliğine daha Quad alamayacağımı veya toplayamayacağımı düşünürsek bu mantıklı aslında. Peki alacağım ikinci el kumandanın sağlam sorunsuz olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Ve Usb kablo ve Dongle sadece başlıkta yazan silumatörler için mi geçerli? Farklı olan Liftoff ve FPV Freerider Recharged simulatörlerinde de kullanabilir miyim?

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 27 Eyl 2019, 08:01

GoldWing yazdı: 26 Eyl 2019, 21:27

_20190926_193701.JPG
Esasen bu düşünce de bana oldukça mantıklı geldi. Kumandayı bırakın farklı bir telefon alsak bile bir süre acemilik çekiyoruz. Ama en azından telefon düşüp parçalanmıyor quadlar gibi :) Şimdi kafam karıştı benim :)

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 27 Eyl 2019, 08:08

Bu arada n11'de aşağıdaki gibi bir ürün buldum. Kablo, Dongle ve Flight Sımulator satıyor. Fiyatı sizce mantıklı mı?

https://urun.n11.com/diger/flight-simul ... P220489570

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 28 Eyl 2019, 11:26

Selamlar Dostlar,

Aşağıda likte bulunan ürünü almayı düşünüyorum. Şu nedenle; yukarıda sizin de bahsettiğiniz gibi hem quadda hem de simulatörde kullanmam cihazı yıpratabilir. Çoğunluk olarak Simulatörde pratik yapacağımdan Quad için kullanacağımdan quad alacak ya da yapacak olursam ona özel kumanda alırım diye düşüyorum. Sizce bu fikir doğru mudur? Yoksa 500 lira bandında kablosuz bir kumanda alıp onda mı pratik yapmamı tavsiye edersiniz? Ör: flysky fs-i6

https://thkmodelucak.com/store/product/ ... or-goodway

@Safak bey ikinci el bir kumanda önermişti. Esasen o kumandanın markasını hiç duymadım ve sağlamlığından da emin değilim. Bir de simulasyon için kablo ve dongle için 1 ay beklemek istemiyorum. @safak beyin önerdiği kumanda sizce sağlam mıdır? Sorun yaşayacağımdan korktuğum için ve usb kablo olmadığı için alamıyorum.

Tavsiyelerinizi alabilir miyim lütfen?

“Kumandalar ve Alıcılar” sayfasına dön