Tıkandım. Omnibus f4 v6'ya Fs-x6b alıcıyı bağlayamıyorum.

RC araçlarda kullanılan kumandalar ve kumanda alıcıları ile ilgili paylaşımlarınız.
Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: Tıkandım. Omnibus f4 v6'ya Fs-x6b alıcıyı bağlayamıyorum.

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 25 Kas 2019, 23:56

BURAKH yazdı: 25 Kas 2019, 23:44
gökhan YANKI yazdı: 25 Kas 2019, 23:35 hocam ben bişey göremedim vbat gnd ana pil hattına düzgün biçimde bağlı değil mi? şimdi şöyle yap karta gelen elektrik bağlantılarını sök sadece x6b kalsın. motor sinyal kabloları ile gnd arasında esc üzerinde kısa devre var mı kontrol et yoksa onlarda kalabilir 8v gnd- vbat gnd yi sök. karta usb den güç ver.

sonuç alamazsan usb bağlamadan vbat girişinden 12v güç ver. bu arada regulatörleri bir kontrol et yanmış olan elini yakacak kadar ısınacaktır 4-5 saniye içinde.
Hocam fcye enerjiyi BEC devresi ile veriyorum 9 volt çıkışı var BEC devresinin. Bataryayı takınca esclerin ışıkları yanıyor.

Bir de hocam şu entegrede bir sorun olabilir mi? Üstünde çok az bir katman var elimle sildim gitti ama bu entegreye yakın lehimleme yapmamıştım hiç böyle kirli olmamalıydı.
evet hocam ben de onu soracaktım sana ısınıyor mu diye sorun ams 1117 olabilir. 3.3v regulaötrlerinden birisi o . ama merak etme çok kolay bulabileceğin bir regulatör. regularlerin yerlerini atıyorum.
Dosya ekleri
IMG_20191125_225115f.jpg

BURAKH
Ad Soyad: Burak H.

Mesaj gönderen BURAKH » 26 Kas 2019, 00:00

gökhan YANKI yazdı: 25 Kas 2019, 23:56
gökhan YANKI yazdı: 25 Kas 2019, 23:35 hocam ben bişey göremedim vbat gnd ana pil hattına düzgün biçimde bağlı değil mi? şimdi şöyle yap karta gelen elektrik bağlantılarını sök sadece x6b kalsın. motor sinyal kabloları ile gnd arasında esc üzerinde kısa devre var mı kontrol et yoksa onlarda kalabilir 8v gnd- vbat gnd yi sök. karta usb den güç ver.

sonuç alamazsan usb bağlamadan vbat girişinden 12v güç ver. bu arada regulatörleri bir kontrol et yanmış olan elini yakacak kadar ısınacaktır 4-5 saniye içinde.
Hocam fcye enerjiyi BEC devresi ile veriyorum 9 volt çıkışı var BEC devresinin. Bataryayı takınca esclerin ışıkları yanıyor.

Bir de hocam şu entegrede bir sorun olabilir mi? Üstünde çok az bir katman var elimle sildim gitti ama bu entegreye yakın lehimleme yapmamıştım hiç böyle kirli olmamalıydı.
evet hocam ben de onu soracaktım sana ısınıyor mu diye sorun ams 1117 olabilir. 3.3v regulaötrlerinden birisi o . ama merak etme çok kolay bulabileceğin bir regulatör. regularlerin yerlerini atıyorum.
Hocam fcye 9v enerji verdim. Yani direkt quada pili taktım. BEC ile 9vluk enerji fcye bağlı. Fc çalışmadı ancak 5v usb, 5v dc, 8v çıkışlardan hala enerji var. Ancak ne usb ile ne de quada verilen güç ile çalışmıyor fc.

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 26 Kas 2019, 00:02

@gökhan YANKI o bahsettiğiniz entegre hiç ısınmıyor bu arada hocam. Hatta hiç bir entegre ısınmıyor. Tabi 9v ile ısınırlar mı bilmiyorum. Siz 12 ile denememi istediniz ancak şu an 12v alabilecek bir kaynağım yok. Bir tek 4s pil var.

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 26 Kas 2019, 00:20

gökhan YANKI yazdı: 25 Kas 2019, 23:56

Hocam ams 1117 regülatörünün netten giriş çıkışlarına baktım. Girişi 4.75v çıkışı 0.01v diyor. Yanyana bulunan üc bacak kullanılıyor sadece. Tek olan bacağın işlevini bulamadım. Diğer regülatörlerin isimlerini bilmediğim için datasheetlerine bakıp test yapamadım hocam.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 26 Kas 2019, 00:45

hocam sorun onda galiba 3.3v çıkış vermesi gerekiyor kartı 4s yani 16.8v ile beseleyebilirsiniz sıkıntı olmaz vbat gnd girişlerinden. yalnız durup dururken de yanmaz o regulatör iyice bi kontrol edin. başka kısa devre falan olmasın.

Resim

https://components101.com/sites/default ... Pinout.png

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 26 Kas 2019, 08:35

gökhan YANKI yazdı: 26 Kas 2019, 00:45 hocam sorun onda galiba 3.3v çıkış vermesi gerekiyor kartı 4s yani 16.8v ile beseleyebilirsiniz sıkıntı olmaz vbat gnd girişlerinden. yalnız durup dururken de yanmaz o regulatör iyice bi kontrol edin. başka kısa devre falan olmasın.

Resim

Hocam aynen de quada güç verip bu şekilde ölçtüm giriş çıkışını bu regülatörün. 0.01v çıktı.
Quada güç verdiğimde fcnin altındaki kağıt kaymıştı acaba frame ile temas edip kısa devre yapmış olabilir mi diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 26 Kas 2019, 21:21

BURAKH yazdı: 26 Kas 2019, 08:35
gökhan YANKI yazdı: 26 Kas 2019, 00:45 hocam sorun onda galiba 3.3v çıkış vermesi gerekiyor kartı 4s yani 16.8v ile beseleyebilirsiniz sıkıntı olmaz vbat gnd girişlerinden. yalnız durup dururken de yanmaz o regulatör iyice bi kontrol edin. başka kısa devre falan olmasın.

Resim

Hocam aynen de quada güç verip bu şekilde ölçtüm giriş çıkışını bu regülatörün. 0.01v çıktı.
Quada güç verdiğimde fcnin altındaki kağıt kaymıştı acaba frame ile temas edip kısa devre yapmış olabilir mi diye düşünüyorum.
olabilir hocam yeni taktığin 1117 de arızalı olma ihtimali yok değil mi stm işlemciyi de kontrol et hocam. ams1117 nin çıkışlarını kontro et bu yenisi kaç volt çıkış verebiliyor. 1117 nin pinoutları faklı olabiliyor dışarda bir testini yap sonra bağla vout ters tarafta olabilir.

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 26 Kas 2019, 21:25

gökhan YANKI yazdı: 26 Kas 2019, 21:21
BURAKH yazdı: 26 Kas 2019, 08:35

Resim

olabilir hocam yeni taktığin 1117 de arızalı olma ihtimali yok değil mi stm işlemciyi de kontrol et hocam. ams1117 nin çıkışlarını kontro et bu yenisi kaç volt çıkış verebiliyor. 1117 nin pinoutları faklı olabiliyor dışarda bir testini yap sonra bağla vout ters tarafta olabilir.
Hocam neler denemedim ki bugün. Bir konu açmıştım rica etsem o konunun son üç dört mesajını okuyabilir misiniz? Bugün denediğim şeyleri yazdım oraya. Az önce de o taktığım regülatörü çıkardım. Fc üzerinde regülatörün takıldığı pinler de kısa devre kontrolü yaptım. Üç pin birbiriyle kısa devre halinde.

Konu bu linkte hocam.
viewtopic.php?f=28&t=3402
Dosya ekleri
Fc üzerinde kısa devre
Fc üzerinde kısa devre

“Kumandalar ve Alıcılar” sayfasına dön