Dron betaflaytta çalışıyor kumanda ile calismiyor

RC araçlarda kullanılan kumandalar ve kumanda alıcıları ile ilgili paylaşımlarınız.
harunk9
Ad Soyad: Harun gokce

Dron betaflaytta çalışıyor kumanda ile calismiyor

Mesaj gönderen harunk9 » 12 Oca 2020, 18:44

Merhabalar Gökhan bora hocamin 3 inç dronunu topladım betaflaytta ayarları yaptım kumandayı görüyor üzerindeki ışıklar yeşil oluyor verici uçuş kontrol cusu felan hepsi yanıyor ama bilgisayara bagladigim kabloyu sokunce hiçbir ışık yanmıyor kumanda vericisi xm video vericisi ve uçuş kontrol cusu hiç bir ışık yanmıyor kumanda yi betaflaytta görüyor ne yapmam lazım yaklasik 12 saattir bununla uğraşıyorum kumandam taranis xlite
Anlatım bozuklukları için kusurabakmayin kafam kazan gibi oldu

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: Dron betaflaytta çalışıyor kumanda ile calismiyor

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 12 Oca 2020, 18:58

hocam donanımı yaz kart noxe mu? hangi padlere bağlantı yaptın vbat gnd bağladın mı? ya bağlantılar düzgün değil kablolama yanlış ya da regulatör arızalı. bir fotoğraf eklersen daha güzel olur.

harunk9

Mesaj gönderen harunk9 » 12 Oca 2020, 19:17

gökhan YANKI yazdı: 12 Oca 2020, 18:58 hocam donanımı yaz kart noxe mu? hangi padlere bağlantı yaptın vbat gnd bağladın mı? ya bağlantılar düzgün değil kablolama yanlış ya da regulatör arızalı. bir fotoğraf eklersen daha güzel olur.
Dosya ekleri
IMG_20200112_191552.jpg
IMG_20200112_191611.jpg
IMG_20200112_191620.jpg

harunk9

Mesaj gönderen harunk9 » 12 Oca 2020, 19:20

Hocam videoda Gökhan bora hocamın dediği gibi bağladım sadece video vericisini 4.5 volta bağladım diğerleri ayni

harunk9

Mesaj gönderen harunk9 » 12 Oca 2020, 19:25

harunk9 yazdı: 12 Oca 2020, 19:20 Hocam videoda Gökhan bora hocamın dediği gibi bağladım sadece video vericisini 4.5 volta bağladım diğerleri ayni
Dosya ekleri
IMG_20200112_192457.jpg

harunk9

Mesaj gönderen harunk9 » 12 Oca 2020, 19:41

Hocam v bant ve gnd bağlantısı ucunda konnektör olan kablo ile yapılan yer galiba onu yaptım
Uçuş kontrolcüsü f4 nox v1
Esc blheli 4 in 1 esc
Xm alıcı

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 12 Oca 2020, 20:12

hocam karta iki şekilde güç veriliyor birincisi usb yoluyla kartı pcye bağladığında kart çalışır. 4.5v çıkışından enerji alırsın alıcında çalışmaya başlar bir diğeri ise vbat ve gnd ye lipodan kablo çekmek. yani senin konnektörlü kablonun yaptığı iş.

sen şimdi uçuş kartından konnektörü çıkar. multimetren varsa pili bağladığında uçuş kartına taktığınn konnektörün vbat ve gnd ucunu ölç lipo pilin voltajını görebilecek misin. ama çok dikkat etmen lazım kısa devrede büyük sıkıntılara neden olur.

burda elektrik varsa regulatörün arızalı olabilir yoksa bir bağlantı sorunu olabilir.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 12 Oca 2020, 20:31

hocam yeni farkettim video vericisini 4.5v bağladım yazmışsın. doğru yazdıysan o olmaz onu voltaj limitleri destekliyorsa direk lipo voltaj hattına yani ram a bağlamalısın.

4.5v a xm+ bağla.

harunk9

Mesaj gönderen harunk9 » 12 Oca 2020, 22:10

gökhan YANKI yazdı: 12 Oca 2020, 20:31 hocam yeni farkettim video vericisini 4.5v bağladım yazmışsın. doğru yazdıysan o olmaz onu voltaj limitleri destekliyorsa direk lipo voltaj hattına yani ram a bağlamalısın.

4.5v a xm+ bağla.
Hocam video vericisini söktüm o şekilde betaflayta bağlandım bu seferde baglanamadim dfu modunu araştırdım bir türlü geçmedi progran indirdim sonunda dfuya geçtim yükledim ama yine bağlanmadı dün gece 3 ten beri uğraşıyorum bı kaç saat sonra 24 saat olacak cevapların için çok teşekkürler kaldirayim başka zaman ugrasayim

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 12 Oca 2020, 22:13

harunk9 yazdı: 12 Oca 2020, 22:10
gökhan YANKI yazdı: 12 Oca 2020, 20:31 hocam yeni farkettim video vericisini 4.5v bağladım yazmışsın. doğru yazdıysan o olmaz onu voltaj limitleri destekliyorsa direk lipo voltaj hattına yani ram a bağlamalısın.

4.5v a xm+ bağla.
Hocam video vericisini söktüm o şekilde betaflayta bağlandım bu seferde baglanamadim dfu modunu araştırdım bir türlü geçmedi progran indirdim sonunda dfuya geçtim yükledim ama yine bağlanmadı dün gece 3 ten beri uğraşıyorum bı kaç saat sonra 24 saat olacak cevapların için çok teşekkürler kaldirayim başka zaman ugrasayim
tamam hocam sen kafan sakinleyince yaz yardımcı oluruz.

harunk9

Mesaj gönderen harunk9 » 15 Oca 2020, 18:07

gökhan YANKI yazdı: 12 Oca 2020, 20:12 hocam karta iki şekilde güç veriliyor birincisi usb yoluyla kartı pcye bağladığında kart çalışır. 4.5v çıkışından enerji alırsın alıcında çalışmaya başlar bir diğeri ise vbat ve gnd ye lipodan kablo çekmek. yani senin konnektörlü kablonun yaptığı iş.

sen şimdi uçuş kartından konnektörü çıkar. multimetren varsa pili bağladığında uçuş kartına taktığınn konnektörün vbat ve gnd ucunu ölç lipo pilin voltajını görebilecek misin. ama çok dikkat etmen lazım kısa devrede büyük sıkıntılara neden olur.

burda elektrik varsa regulatörün arızalı olabilir yoksa bir bağlantı sorunu olabilir.
Öncelikle herkese teşekkür ederim. Gökhan hocam sanada ayrı bir teşekkürü borç bilirim. Dronu PC ye bagladigimda uçuş kontrolcüsü alıcı ve video vericisi ışıkları yanıyor. Betaflaytta motorları cevirebiliyorum ama PC den sokunce hiçbir ışık yanmıyor sadece batarya takınca o ilk ses duyuluyor hocam tavsiyen üzerine Multi metre ile ölçtüm uçuş kontrolcüsü üzerinde hiç enerji yok bütün gnd ve artı çıkışlara baktım hiç enerji yok vbant ve gnd de yok alttaki resimde olan ecn nin konnektör ucuna baktım artı ve eksi ye kırmızı ve siyah kablo geliyor ordada enerji yok burdan sonuçla heralde esc sorunlu benim

Multimetreyi kablo kopuk olup olmadığını ölçtügümüz moda aldim. Bu sefer bataryasız batarya giriş XT60 eksi ucu ile esc nin konnektör deki çıkış eksi ucuna baktım multimetre öttü ama artı uçları denediğimde hiç ses yok.
Gökhan hocam senin yorumunu bekliyorum sorun nerde olabilir
Dosya ekleri
IMG_20200115_075420.jpg
IMG_20200115_075415.jpg

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 15 Oca 2020, 20:38

hocam ben anlayamadım şimdi esc sağlam motorlar başlangıç tonunu çalıyor. betaflighttan motorları döndürebiliyorsun pili taktığında usb kablo da bağlıyken. doğru mu anladım.

o zaman senin sorunun sadece escden gelen vbat ve gnd de enerji yok. bu da doğru mu?

harunk9

Mesaj gönderen harunk9 » 15 Oca 2020, 21:04

gökhan YANKI yazdı: 15 Oca 2020, 20:38 hocam ben anlayamadım şimdi esc sağlam motorlar başlangıç tonunu çalıyor. betaflighttan motorları döndürebiliyorsun pili taktığında usb kablo da bağlıyken. doğru mu anladım.

o zaman senin sorunun sadece escden gelen vbat ve gnd de enerji yok. bu da doğru mu?
Aynen esc den gelen v bant ve gnd de enerji yok bu yüzden uçuş kontrolcüsü üzerinde hiç bir yerde elektrik yok

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 15 Oca 2020, 21:09

hocam konnektörün kablolarını escye yakın yerden kesin escye bağladığın ana kabloların bağlandığı + ve eksi uygun padlara lehimle olur biter.

ama öncesinde esc üzerindeki konnektörde vbat ve gnd pinlerinde enerji var mı onu kontrol et. belki de aradaki kabloda
sıkıntı vardır.

ya da bunları yapmadan kart üzerinde de vbat ve gnd pini vardır oraya pilden bir kablo çekip lehimlersin olur biter.

harunk9

Mesaj gönderen harunk9 » 15 Oca 2020, 23:14

gökhan YANKI yazdı: 15 Oca 2020, 21:09 hocam konnektörün kablolarını escye yakın yerden kesin escye bağladığın ana kabloların bağlandığı + ve eksi uygun padlara lehimle olur biter.

ama öncesinde esc üzerindeki konnektörde vbat ve gnd pinlerinde enerji var mı onu kontrol et. belki de aradaki kabloda
sıkıntı vardır.

ya da bunları yapmadan kart üzerinde de vbat ve gnd pini vardır oraya pilden bir kablo çekip lehimlersin olur biter.
Konnektör deki ara kablo sağlam onu ölçtüm

Hocam o zaman lipo pilin bağlandığı yerden v band ve gnd ye direk kablo çekeyim anladığım kadarıyla esc den çıkan volt değeri ile lipo voltajı aynı çok teşekkür ederim

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 15 Oca 2020, 23:30

harunk9 yazdı: 15 Oca 2020, 23:14
gökhan YANKI yazdı: 15 Oca 2020, 21:09 hocam konnektörün kablolarını escye yakın yerden kesin escye bağladığın ana kabloların bağlandığı + ve eksi uygun padlara lehimle olur biter.

sıkıntı vardır.

Hocam o zaman lipo pilin bağlandığı yerden v band ve gnd ye direk kablo çekeyim anladığım kadarıyla esc den çıkan volt değeri ile lipo voltajı aynı çok teşekkür ederim
eet hocam vbat aslında direk ana pil hattına bağlı bir yol. lipo voltajını hiç düşürmeden o hattan kartına bağlıyorsun(aman ters bağlama +(-) dikkat et) kart onu sensöre ve regulatörlere gönderiyor. sensör valtaj ölçümü yapıyor regulatörlerde 5v ve 3.3v a düşürüp osd entegresi stm işlemci gyro gibi componentleri beslemekte kullanıyor.

harunk9

Mesaj gönderen harunk9 » 15 Oca 2020, 23:42

gökhan YANKI yazdı: 15 Oca 2020, 23:30
harunk9 yazdı: 15 Oca 2020, 23:14

sıkıntı vardır.

eet hocam vbat aslında direk ana pil hattına bağlı bir yol. lipo voltajını hiç düşürmeden o hattan kartına bağlıyorsun(aman ters bağlama +(-) dikkat et) kart onu sensöre ve regulatörlere gönderiyor. sensör valtaj ölçümü yapıyor regulatörlerde 5v ve 3.3v a düşürüp osd entegresi stm işlemci gyro gibi componentleri beslemekte kullanıyor.
Tamam hocam ilk fırsatta deneyeceğim

“Kumandalar ve Alıcılar” sayfasına dön