Ömürlük kumanda önerisi istiyorum

RC araçlarda kullanılan kumandalar ve kumanda alıcıları ile ilgili paylaşımlarınız.
GCMavisi33
Ad Soyad: Yusuf Berkay

Ömürlük kumanda önerisi istiyorum

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 01 Nis 2021, 21:08

Sevgili dostlar ben yaklaşık 2 Senedir aranızda yokdum hobiyi bıraktım, çok şey değişmiş buralarda. Eskilerden bildiğimiz sevdiğimiz abilerimizi kardeşlerimizi pek göremedim yada isimler değişti sanırım. Şuan burda olan işi iyi bilen arkadaşlardan bi hatırlatma destek bekliyorum.
Uzun bir ara vermekle birlikte çoğu markalari modelleri unuttum hatırlamaya çalışıyorum. Şimdi işe en başında güzel bir kumanda alarak yeniden başlamak istiyorum allah nasip ederse. Sizden isteğim frsky markasında en çok beğendiğiniz önürlük bir kumanda her işini her ihtiyacını görür dediğiniz bir model öneriniz varsa lütfen yazın. Daha çok yeni güncel çıkan sistemlerden almak istiyorum. Frsky tamamen bi güncellemeye gitmişti bi aralar yeni alıcı verici ve protokolü çıkmıştı eski sürümlerden uyumsuz ama daha etkili daha iyi.
O neydi mesela onun üzerine yeni güncel neler çıktı beni bi olan bitenlerden haberdar edin be dostlar :)
Herkese kırımsız uçuşlar diliyorum...
En son GCMavisi33 tarafından 01 Nis 2021, 22:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

berkerm4n

Re: Ömürlük kumanda önerisi istiyorum

Mesaj gönderen berkerm4n » 01 Nis 2021, 21:16

Hoş geldiniz hocam. Geçen senelerde multiprotocol olarak geçen bir çok markayla bind edilebilen kumandalar çıktı piyasaya. Ben size radiomaster tx16s'i öneririm. Ben de frsky x7'den geçiş yaptım bu kumandaya. Bütçeniz yetiyorsa kesinlikle hall sensör versiyonunu alın.

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45
Ad Soyad: Berke Önlü

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 01 Nis 2021, 21:38

GCMavisi33 yazdı: 01 Nis 2021, 21:08 Sevgili dostlar ben yaklaşık 2 Senedir aranızda yokdum hobiyi bıraktım, çok şey değişmiş buralarda. Eskilerden bildiğimiz sevdiğimiz abilerimizi kardeşlerimizi pek göremedim yada isimler değişti sanırım. Şuan burda olan işi iyi bilen arkadaşlardan bi hatırlatma destek bekliyorum.
Uzun bir ara vermekle birlikte çoğu markalari modelleri unuttum hatırlamaya çalışıyorum. Şimdi işe en başında güzel bir kumanda alarak yeniden başlamak istiyorum allah nasip ederse. Sizden isteğim frysky markasında en çok beğendiğiniz önürlük bir kumanda her işini her ihtiyacını görür dediğiniz bir model öneriniz varsa lütfen yazın. Daha çok yeni güncel çıkan sistemlerden almak istiyorum. Frysky tamamen bi güncellemeye gitmişti bi aralar yeni alıcı verici ve protokolü çıkmıştı eski sürümlerden uyumsuz ama daha etkili daha iyi.
O neydi mesela onun üzerine yeni güncel neler çıktı beni bi olan bitenlerden haberdar edin be dostlar :)
Herkese kırımsız uçuşlar diliyorum...
Hocam gerçekten kaliteli birşeyler arıyorsanız ve para önemli değil diyorsanız.
Futaba spektrum hitec mikado
Bir tık daha üst segment jeti ve graupner
Bakılabilir ama değer mi tartışılır.
Çünkü illaki ileriki zamanlarda 900mhz sisteme geçmek gerekeceği için frksy horus serilerinden bir kumanda alınabilir yanınada bir tbs crossfire sizi baya götürür

GCMavisi33

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 01 Nis 2021, 22:11

Öneriler için teşekkür ederim ustalarım.
Ama bide şu var ki kumandayı aldık ama almakla bitmiyor birçok aracımızda kullanacağız bu kumandayı ve haliyle bu kumandalarla eşletirebileceğimiz recaiverlar lazım oluyor . Mikro quad olsun 5 inch olsun. Ben piyasada recaiverlarını uygun fiyatlı kaliteli ve çok çeşitli bulabileceğim bir kumanda istiyorum. Hani mikro quad topladık ona uygun çok tatlı bir recaver çeşidi var ve fiyatı uygun kalitesi güzel olsun.
Recaverlarını bulmak tedarik etmek kafa yormasın piyasada mesela elini attığın heryerde flysky ve frsky recaverlarını bulabilirsin ama bi radiolink dediğinde düşünüyorsun nerden nasil uygun bi recaiver bulabilirim diye. Bide daha öncedende kullandığım frsky markası üzerinden gitmek istiyorum..
Şimdilik daha çok long range, frestyler ve mikro quada yönelik çalışmalarım olucak . 3inch 3.5 inch

Ben eskiden hatırlıyorum ne kumandaların ne deli paralar döktüren recaiverları vardı. Ki frskyın uygun yollu recaiverları kadar iyi değildi.. belkide yanılıyorumdur aydınlatırsinız.

Bide Fiyat bandı 1.5k- civarı bakıyorum şuan
En son GCMavisi33 tarafından 01 Nis 2021, 22:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

GCMavisi33

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 01 Nis 2021, 22:17

Frsky x9 kumandası eski tranislerde kullandığımız frsky recaiverlarla uyumlumu yoksa değişti mi protokolü?
En son GCMavisi33 tarafından 02 Nis 2021, 03:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

GCMavisi33

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 01 Nis 2021, 22:29

Bu kumanda son protokollü alıcıları mı içeriyor> frsky X9
Tbs crossfire modul uyarmı direk size sorayım?
Dosya ekleri
Screenshot_20210401-222755_AliExpress.jpg
Screenshot_20210401-222746_AliExpress.jpg
Screenshot_20210401-222733_AliExpress.jpg

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 01 Nis 2021, 22:50

GCMavisi33 yazdı: 01 Nis 2021, 22:29 Bu kumanda son protokollü alıcıları mı içeriyor> frsky X9
Hocam usb ile bilgisayar takıp güncelleme yaptığınızda nerdeyse tüm frsky kumandalar ve alıcılar son protokolleri çalıştırıyor arkasında modül yuvasıda var tbs de olur.
Ama hocam bu x9 un hangi modeli bir x9 plus se olan dolu modeli var birde x9 lite olan en boş modeli var.
Dolu modeli ile boş arasında protokol açısından bir fark yok. Gimbal kalitesi vb farklar var

GCMavisi33

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 01 Nis 2021, 23:26

Xxgamer45 yazdı: 01 Nis 2021, 22:50
GCMavisi33 yazdı: 01 Nis 2021, 22:29 Bu kumanda son protokollü alıcıları mı içeriyor> frsky X9
Hocam usb ile bilgisayar takıp güncelleme yaptığınızda nerdeyse tüm frsky kumandalar ve alıcılar son protokolleri çalıştırıyor arkasında modül yuvasıda var tbs de olur.
Ama hocam bu x9 un hangi modeli bir x9 plus se olan dolu modeli var birde x9 lite olan en boş modeli var.
Dolu modeli ile boş arasında protokol açısından bir fark yok. Gimbal kalitesi vb farklar var
Ustam çok basitce iki recaiverdan bir örnek vericem.
Flysky recaiverlarından örneğim:
Şimdi Afhds protokollü bir mikro recaiver var
Bide Afhds2A protokollü bir mikro recaiver var
Sendeki kumanda Afhds2A recaiverları destekliyor diyelim
Sen bir numaralı recaiverı nasıl bu kumandaya güncelleyip bağliyacaksın reis. Ben bağlanmıyor diye biliyorum.
Ki şuan flyskyda hatirladığım kadarı ile 3 yada 4 protokol olması lazım 'fs i6s'de AFHDS2A protokolündeki son çıkan kumandaydı diye hatırlıyorum. Örnek vericek olursak.
Benim bilgilermi zamanlamı çürüdü acaba
Ben üst protokollü bir mikro recaiverın alt protokol destekleyen bir kumandada çalışabildiğini hiç görmedim mesela

Frsky recavierlarındaki protokol bilgilerini hiç hatırlamıyorum orası ayrı konu.

Ve frskyda geçen yıl yada önceki yıl yeni bir protokol duyurdular diye hatırlıyorum onuda x9 lite ve x9SE ile yaptılar diye hatırlıyorum ki ozamanlar hobiyi bırakmıştım
Dosya ekleri
Screenshot_20210401-232306_Samsung Internet.jpg
Screenshot_20210401-232118_Samsung Internet.jpg

GCMavisi33

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 01 Nis 2021, 23:35

Yeni protokoller ile o protokol ile tam verim sağlayan yeni recaiverlar sürülüyor piyasaya. Öyle değil mi hocam ?

Güncelleme ile uyum sağladığını bilmiyordum yada biliyordum unuttum çok zaman oldu bırakalı😂😂😂
Ama güncelleme ile recaiverlar yeni protokollere uyum sağlasa bile o protokolde tam verim alınırmı o recaiverdan

berkerm4n

Mesaj gönderen berkerm4n » 02 Nis 2021, 00:06

GCMavisi33 yazdı: 01 Nis 2021, 23:35 Yeni protokoller ile o protokol ile tam verim sağlayan yeni recaiverlar sürülüyor piyasaya. Öyle değil mi hocam ?

Güncelleme ile uyum sağladığını bilmiyordum yada biliyordum unuttum çok zaman oldu bırakalı😂😂😂
Ama güncelleme ile recaiverlar yeni protokollere uyum sağlasa bile o protokolde tam verim alınırmı o recaiverdan
Hocam access isminde bir protokol çıkardılar artık frsky kumandalar access ve accst beraber geliyor ama bu kumandalar micro dronelardaki frsky d8 protokülünü desteklemiyor. Bazı alıcılar hem access hem acsst ile çalışabiliyor uygun firmware atıldığı taktirde ve hiç bir sorun çıkmıyor.
Ben eski bir üye olarak frsky'ı bırakıp radiomastere geçtim. Frsky'da access hariç accst ve d8 destekliyor. Flysky afhds ve afhds2a destekliyor bunların yanında dsmx gibi alıcılara da bağlanabiliyor. Bir çok oyuncak dronela bile bağlantı kurabiliyor. Yani alıcı çeşitliliği çok fazla. Gimbal kalitesi ve ergonomi bakımından da taranis x7'e göre daha güzel geldi bana. Tabi ki karar sizin.

GCMavisi33

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 02 Nis 2021, 02:47

berkerm4n yazdı: 02 Nis 2021, 00:06
GCMavisi33 yazdı: 01 Nis 2021, 23:35 Yeni protokoller ile o protokol ile tam verim sağlayan yeni recaiverlar sürülüyor piyasaya. Öyle değil mi hocam ?

Hocam access isminde bir protokol çıkardılar artık frsky kumandalar access ve accst beraber geliyor ama bu kumandalar micro dronelardaki frsky d8 protokülünü desteklemiyor. Bazı alıcılar hem access hem acsst ile çalışabiliyor uygun firmware atıldığı taktirde ve hiç bir sorun çıkmıyor.
Ben eski bir üye olarak frsky'ı bırakıp radiomastere geçtim. Frsky'da access hariç accst ve d8 destekliyor. Flysky afhds ve afhds2a destekliyor bunların yanında dsmx gibi alıcılara da bağlanabiliyor. Bir çok oyuncak dronela bile bağlantı kurabiliyor. Yani alıcı çeşitliliği çok fazla. Gimbal kalitesi ve ergonomi bakımından da taranis x7'e göre daha güzel geldi bana. Tabi ki karar sizin.
Yazınız için çok teşekkür ederim ustam. Sizin söyledikleriniz ve diğer öneride bulunan ustalarımın söyledikleri doğrultusunda fikirlerim bi hayli değişti. Daha iyi bir seçim yapmamda çok etkili oldu bu bilgilendirmeler. multiprotokol kumandalardan kendime uygun bir kumanda araştırmaya başlayacağım :)👍

GCMavisi33

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 02 Nis 2021, 02:56

Son olarak bi kumanda duydum taşınabilirlik açısından çok güzel rahat, kompakt ve sade bi kumanda. 'Tango Tbs2' diye bir kumanda. İçinde direk "Crossfire tbs2" kullanılmış harici olarak Crossfire tbs2 module takmamıza gerek kalmıyor. kumandanın kendisi direk crossfire tbs2 zaten. Ve multiprotocol modül bağlanabiliyor istenildiğinde.
Bu kumandayı kullanan bilen veya öneririm önermem diyen varmı ?

GCMavisi33

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 02 Nis 2021, 03:03

Radiomaster tx16s de tercih listemin en başlarına eklendi :)

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 02 Nis 2021, 08:37

GCMavisi33 yazdı: 02 Nis 2021, 03:03 Radiomaster tx16s de tercih listemin en başlarına eklendi :)
Hocam bende radiomaster tx16s kullanıyorum memnunum. Ama en son frsky protokolünü desteklmeiyor haberiniz olsun yeni alınan recevierları yazılımını bir alt sürüme düşürmeniz lazım. Flysky gibi markaların en son sürümünü destekliyor

berkerm4n

Mesaj gönderen berkerm4n » 02 Nis 2021, 10:04

GCMavisi33 yazdı: 02 Nis 2021, 02:56 Son olarak bi kumanda duydum taşınabilirlik açısından çok güzel rahat, kompakt ve sade bi kumanda. 'Tango Tbs2' diye bir kumanda. İçinde direk "Crossfire tbs2" kullanılmış harici olarak Crossfire tbs2 module takmamıza gerek kalmıyor. kumandanın kendisi direk crossfire tbs2 zaten. Ve multiprotocol modül bağlanabiliyor istenildiğinde.
Bu kumandayı başka bir arkadaşım kullanıyor. O yeni başlamıştı hobiye. PlayStation kumandasına eli alışık olduğu için tercih etti. Ben de denedim o kumandayı elim rahat etmedi hiç bir şekilde. Ergonomisi herkese uymayabilir. Onun için bu tarz kumandaları herkese tavsiye etmiyorum. Taşınabilirliği büyük avantaj olsa da elimize iyi oturmayan bir kumandayla uçmak istemeyebiliriz.

retif

Mesaj gönderen retif » 02 Nis 2021, 10:29

GCMavisi33 yazdı: 02 Nis 2021, 02:56 Son olarak bi kumanda duydum taşınabilirlik açısından çok güzel rahat, kompakt ve sade bi kumanda. 'Tango Tbs2' diye bir kumanda. İçinde direk "Crossfire tbs2" kullanılmış harici olarak Crossfire tbs2 module takmamıza gerek kalmıyor. kumandanın kendisi direk crossfire tbs2 zaten. Ve multiprotocol modül bağlanabiliyor istenildiğinde.
Ben kullanıyorum, gayet memnunum. Benim için taşınabilirlik ve sorun çıkarmaması birinci önceliğim :) evet frsky/flysky alıcılar çok ucuz crossfire'a göre ama ucuz etin yahnisi gibi yanında problemlerle gelebiliyor. Crossfire da yazılım uyumsuzluğunu bile düşünmenize gerek yok, otomatik bind ediyor, otomatik yazılım güncelliyor vs bir kez bile sorun yaşamadım. Multiprotokol modülü kullanmıyorum ben sadece crossfire, o yüzden o tarafa yorum yapamıyorum.

Büyük kumanda kullananların bazen rahat edemediklerini okumuştum ama zaten uzun süredir kullanmıyorsan, ya da yeni başladıysan rahat edersin bence. Playstation kumandası kadar küçük değil aslında biraz daha büyük ondan. Ama en büyük artısı bence adam gibi switchler/düğmeler koymaları :D bu kumandayı kullanınca gerçekten diğer kumandalardaki demir switchlere 'lanet olsun' dersin. neden hala yeni kumandaları öyle çıkartıyorlar anlamadım ama TBS işi biliyor gerçekten. Bir de artık herşeyin USB-C gelmesi lazım, bu kumandanın o artısıda var, simulatorde falan da sıkıntısız kullanıyorum. Benim gözümde şuan alınabilecek en iyi kumanda ama pahalı maalesef...

Bu arada mersinde isen bi ara yarış atalım :P

Polish

Mesaj gönderen Polish » 04 Nis 2021, 03:49

Açık alanda xm plus ile 500 metrede fail safe yedim. Yerleşim yerinde 300 metrede rxsr ile fail safe yedim. Sadece kendi evimin etrafını dolaşırken dsm2 ile fail safe yedim... 2.4ghz standart sistemler öldü.. En azından mikro mini alıcı kullanan modeler için.. Bu işin Oluru modül girişli düzgün bir kumanda ve modül.. İster (900mhz crossfire, r9m) , ister 2.4ghz (tracer, ghost, frm302). Elbette ki en stabil ve kabul görmüş alternatif crossfire..

“Kumandalar ve Alıcılar” sayfasına dön