Flysky fs6 i6 güncelleme hatası

RC araçlarda kullanılan kumandalar ve kumanda alıcıları ile ilgili paylaşımlarınız.
egozum
Ad Soyad: Emre Gözüm

Flysky fs6 i6 güncelleme hatası

Mesaj gönderen egozum » 28 Ara 2022, 20:42

Flysky fs6 i6 kumandam güncelleme sırasında hata verdi sonra bir daha açılmadı. Bu güncellemeyi arduıino nano ile yapmaya çalışmıştım fakat daha sonra orijinal kablosunu almama rağmen hiç bir şekilde güncelleme veya başka bir şey yapamıyorum. Başıma gelen problemin ve çözümü

Fakat bende işe yaramıyor. Acaba kumanda bozuldu mu yardımcı olabilecek var mıdır acaba

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: Flysky fs6 i6 güncelleme hatası

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 30 Ara 2022, 00:10

egozum yazdı: 28 Ara 2022, 20:42 Flysky fs6 i6 kumandam güncelleme sırasında hata verdi sonra bir daha açılmadı. Bu güncellemeyi arduıino nano ile yapmaya çalışmıştım fakat daha sonra orijinal kablosunu almama rağmen hiç bir şekilde güncelleme veya başka bir şey yapamıyorum. Başıma gelen problemin ve çözümü

Fakat bende işe yaramıyor. Acaba kumanda bozuldu mu yardımcı olabilecek var mıdır acaba
merhaba foruma hoşgeldiniz. öncelikle geçmiş olsun.

kumandayı dfu moda geçirmek için videoda gösterilen kombinasyonu yapın. o şekilde açtıktan sonra kablonuzu bilgisayara bağlayın bir donanım bulundu sesi duymalısınız. bu sesi duyuyosanız devam edebilirsiniz. şimdi firmware i flashlayabilirsiniz. bunun için dosya üzerine sağ tılayarak "yönetici olarak çalıştır" tıklayın. firmware yüklemesinin tamamlanmasını bekleyin. sonuç alamıyorsanız başka bir bilgisayarda deneyin. kolay gelsin. kumandanız dfu mode geçmiyorsa yani kablonuzu bilgisayarınıza bağladığınızda aygıt yöneticisinde seri kontrolcüler altında "stm device in dfu mode" göremiyorsanız kumandanızın içini açmanız ve bir mod yapmanız gerekebilir.

Resim

egozum

Mesaj gönderen egozum » 30 Ara 2022, 18:04

Hoşbulduk teşekkür ederim.

Sadece kabloyu pc ye bağlayınca kablo gözüküyor fakat kumandanın varlığıda yokluğuda gözükmüyor.

Resimde belirttiğiniz gibi firmware moduna sokma işleminide yaptım

"şimdi firmware i flashlayabilirsiniz. bunun için dosya üzerine sağ tılayarak "yönetici olarak çalıştır" tıklayın" bunu yapınca da doğru "com" seçeneğini seçmeme rağmen
1111.png
Burda model bilgileri çıkmıyor.

"stm device in dfu mode" göremiyorsanız kumandanızın içini açmanız ve bir mod yapmanız gerekebilir.
Evet göremiyorum.

"kumandanızın içini açmanız ve bir mod yapmanız gerekebilir."
Bunu tarif edebilir misiniz ?

İlginiz için teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 31 Ara 2022, 22:12

egozum yazdı: 30 Ara 2022, 18:04 Hoşbulduk teşekkür ederim.

Sadece kabloyu pc ye bağlayınca kablo gözüküyor fakat kumandanın varlığıda yokluğuda gözükmüyor.

Resimde belirttiğiniz gibi firmware moduna sokma işleminide yaptım

"şimdi firmware i flashlayabilirsiniz. bunun için dosya üzerine sağ tılayarak "yönetici olarak çalıştır" tıklayın" bunu yapınca da doğru "com" seçeneğini seçmeme rağmen 1111.png

Burda model bilgileri çıkmıyor.

"stm device in dfu mode" göremiyorsanız kumandanızın içini açmanız ve bir mod yapmanız gerekebilir.
Evet göremiyorum.

"kumandanızın içini açmanız ve bir mod yapmanız gerekebilir."
Bunu tarif edebilir misiniz ?

İlginiz için teşekkür ederim.
hocam driverlar eksik olabilir

https://www.silabs.com/documents/public ... Driver.zip

şunu kur

bilgisyarım>aygıt yöneticisinden hangi porta bağlandığına bak daha sonra programı yönetici olarak başlatarak tekrar dene.

bir de aşağıdaki firmware ile flashla söylediğim gibi yönetici olarak başlatmayı unutma.

https://github.com/qba667/FlySkyI6/rele ... -1.7.6.zip

egozum

Mesaj gönderen egozum » 31 Ara 2022, 23:23

Hocam hepsini yaptım. Farklı kabloda denedim farklı pc de denedim.

Günlerdir bakmadığım sitede kalmadı bir tek

https://blog.nathantsoi.com/article/j-l ... ted-guide/

Bu linkteki çözümü yapamadım.

Teknik servis arayışımda bana yakmışsındır bile dediler. Ama kimse kumandayı alıp bakmadılar bile. İstanbulda götürüp gösterebileceğim bildiğiniz biryer veya birisi varsa onu da yapabilirim.

Arduino ve pc bağlantısı yaparak bozulabilir mi ki kumanda.

Bide benim kumandanın modu farklı (Throttle sağda) Firmwareye girmesi için farklı mıdır acaba ?

Soldaki trimleri aşağı ve sağa iterek açmaktan farklı mıdır?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 01 Oca 2023, 02:09

egozum yazdı: 31 Ara 2022, 23:23 Hocam hepsini yaptım. Farklı kabloda denedim farklı pc de denedim.

Günlerdir bakmadığım sitede kalmadı bir tek

https://blog.nathantsoi.com/article/j-l ... ted-guide/

Bu linkteki çözümü yapamadım.

Teknik servis arayışımda bana yakmışsındır bile dediler. Ama kimse kumandayı alıp bakmadılar bile. İstanbulda götürüp gösterebileceğim bildiğiniz biryer veya birisi varsa onu da yapabilirim.

Arduino ve pc bağlantısı yaparak bozulabilir mi ki kumanda.

Bide benim kumandanın modu farklı (Throttle sağda) Firmwareye girmesi için farklı mıdır acaba ?

Soldaki trimleri aşağı ve sağa iterek açmaktan farklı mıdır?
hocam firmware hasar almış olsa bile bootladeri bozman çok zor ama imkansız değil. sen bence denemeye devam et. bootloader mode hepsinde aynı olmalı.

ayrıca bunu kendin yapman lazım bakacak birilerini bulmak zor.

zadig sürücülerini de kur bir de öyle dene.

https://github.com/pbatard/libwdi/relea ... ig-2.7.exe

aygıt yöneticisinde ne görünüyor kabloyu taktığında ekran görüntüsü atabilir misin?

egozum

Mesaj gönderen egozum » 01 Oca 2023, 19:48

Hocam dediğin gibi driverlarla ilgili dediklerini yapmaya çalıştım.
kurulan driverlar.png
Driverlardan bende şüpheleniyorum aygıt yöneticisinde gözükmüyor fakat diğer yerlerde gözükmekte kablo.
Aygıt yöneticisi.png
Birde tekrar yüklemek için denediğim yazılımları ekledim.
Denenen çözümler.png
Fotoları çizgilerle ayırıp altlarına açıklama eklemeye çalıştım.
Başka bir kumanda ile benim kablomu başka bir pc de denedim çalışıyordu ve orda da aygıt yöneticisinde aynı gözükmekteydi.

Teamviever ile pc mi sunabilirim.

İlgin için tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 01 Oca 2023, 21:07

egozum yazdı: 01 Oca 2023, 19:48 Hocam dediğin gibi driverlarla ilgili dediklerini yapmaya çalıştım.
kurulan driverlar.png

Driverlardan bende şüpheleniyorum aygıt yöneticisinde gözükmüyor fakat diğer yerlerde gözükmekte kablo.
Aygıt yöneticisi.png

Birde tekrar yüklemek için denediğim yazılımları ekledim.
Denenen çözümler.png

Fotoları çizgilerle ayırıp altlarına açıklama eklemeye çalıştım.
Başka bir kumanda ile benim kablomu başka bir pc de denedim çalışıyordu ve orda da aygıt yöneticisinde aynı gözükmekteydi.

Teamviever ile pc mi sunabilirim.

İlgin için tekrar tekrar teşekkür ediyorum.
hocam senin sorun galiba driver sorunu kablon da gözükmüyor. kablo fsi6 güncelleme kablosu öyle değil mi? öyleyse kabloyu taktığında slicon labs sürücüleri görünmesi lazım. sen de arduino sürücüleri görünüyor. onları kaldırmalısın. sağ tıklayıp her birine kaldır ve alttaki bu aygıtın sürücü yazılımını sil işaretli olsun. daha sonra internet bağlantını kesip kabloyu tak silicon labs sürücülerini kurmayı dene kabloyu taktiğin zaman o görünmeli ve oyun kumandası görmemelisin. bunu bir yap tekrar yaz.

bu işi burdan çözmeye çalışalım ki herkese faydası olsun.

egozum

Mesaj gönderen egozum » 03 Oca 2023, 01:05

Hocam kablom:
https://tr.banggood.com/FlySky-Data-Cab ... rehouse=CN

Arduinoyu kaldırdım, dedğin gibi sürücülerinide kaldırdım.

Fakat;
yapılan işlemler.png
Kabloyu taktığımda bu kırmızı kutulardaki olarak gözüküyor, silicon labs ile ilişkilendiremedim kablomu.

Seninde dediğin gibi çıkıyor bu videodaki çözümde: dk:4.34

Sürücüleri kaldırıp kurmaya farklı şeyler denemeye devam ediyorum.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 03 Oca 2023, 01:20

egozum yazdı: 03 Oca 2023, 01:05 Hocam kablom:
https://tr.banggood.com/FlySky-Data-Cab ... rehouse=CN

Arduinoyu kaldırdım, dedğin gibi sürücülerinide kaldırdım.

Fakat;
yapılan işlemler.png

Kabloyu taktığımda bu kırmızı kutulardaki olarak gözüküyor, silicon labs ile ilişkilendiremedim kablomu.

Seninde dediğin gibi çıkıyor bu videodaki çözümde: dk:4.34

Sürücüleri kaldırıp kurmaya farklı şeyler denemeye devam ediyorum.
silicon labs sürücüsü görünüyor hocam bağlantı noktalarında port 3 te ama ünlem işareti var sanki düzgün çalışmıyor gibi.

egozum

Mesaj gönderen egozum » 03 Oca 2023, 22:00

Hocam Silicon Labsı bir kaç kere kaldırdım yükledim,

Aygıt Yöneticisi\Eski DonanımEkle\Sonraki\Listeden Seçeceğim donanımı yükle\ Bağlantı Noktaları\ Silicon Labs dan ekliyorum fakat hepsinde de aynı hata uyarısı var.
SiliconLabs.png
Atladığım yada yapmam gereken özel bir şey mi var.

Farklı 2 pc de daha denedim silicon lab ı kurup kablom ile bağlantı yapmayı onlarda da aynı sonuç oldu.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 04 Oca 2023, 02:49

egozum yazdı: 03 Oca 2023, 22:00 Hocam Silicon Labsı bir kaç kere kaldırdım yükledim,

Aygıt Yöneticisi\Eski DonanımEkle\Sonraki\Listeden Seçeceğim donanımı yükle\ Bağlantı Noktaları\ Silicon Labs dan ekliyorum fakat hepsinde de aynı hata uyarısı var.

SiliconLabs.png

Atladığım yada yapmam gereken özel bir şey mi var.

Farklı 2 pc de daha denedim silicon lab ı kurup kablom ile bağlantı yapmayı onlarda da aynı sonuç oldu.
hocam senin com portlarla ilgili bir sorunun var ya da kablo arızalı. "com port" için:

öncelikle silicon labs ile ilgili görünen herşeyi "bu aygıtın sürücü yazılımını sil" işaretli olacak şekilde kaldır.

sonra: windows+R tuşuna bas regedit yaz.

Port numarası bilgisi registry de tutulmakta. Regedit çalıştırarak aşağıdaki anahtara git,

"HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\COM Name Arbiter"

Burada "ComDB" değerini görmelisin. Bunun içeriğini silerek 0 (sıfır) yap.

Ardından ayarların etkin olması için bilgisayarı yeniden başlatın. tekrar kontrol edin. çalışırsa yazılımınızı flashlayabilirsiniz.

egozum

Mesaj gönderen egozum » 04 Oca 2023, 23:57

Hocam kabloyu başka bir kumandada denedim çalıştı.

Bağlantıyı arduino ile de denedim olmadı.

Com, port arızasından bende çok şüpheleniyorum ama başka pc lerde de denedim; aynı sonuç

win+r dediğin yerdeki
win+r.png
win+r.png (34.99 KiB) 1355 kere görüntülendi
bu mudur? Bunuda sıfır yaptım restarttan sonra yine denedim sonuç;
comm2.png
comm2.png (8.34 KiB) 1355 kere görüntülendi
Yine aynı.

Sadece com1'i görüyor başka bir com yok :(

Gittikçe kumandadan ümidim kesiliyor.

Sabrın ve ilgin içinde ayrıca teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 05 Oca 2023, 01:36

com port numaratörünü sıfırlamışsın. tamamdır. hala sarı ünlem işareti var mı kablo düzgün çalışıyor mu? caşışmıyorsa sürücüyü elle kurmaya çalış aygıt yönetisinden bağlantı noktaları> silicon labs üzerine gelip sağ tıkla sürücüyü güncelle ye bas bilgisayarımdaki sürücülere göz at diyip gözattan indirdiğin silicon labs cp210x klasörünü göster. sürücüyü elle yüklemeye çalış.

“Kumandalar ve Alıcılar” sayfasına dön