FPV VERİCİ BAĞLANTISINI KIRANLARA

Kullanıcı avatarı
bencilzevk
Ad Soyad: bencil zevk

FPV VERİCİ BAĞLANTISINI KIRANLARA

Mesaj gönderen bencilzevk » 03 Mar 2019, 18:39

bu vericilerle başım belada 3 defa aynı yerden vericinin anten bağlantı yeri kırıldı yerine lehimleyip kullanmakta pek sağlam olmuyordu bende fotoğraftaki gibi yaptım mv ta biraz kayıp olacaktır gökhan hocamın elindeki aletten olsaydı test ederdik :D
IMG_20190303_181611.jpg
RC hoby
Mekatronik
8-)

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: FPV VERİCİ BAĞLANTISINI KIRANLARA

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 03 Mar 2019, 19:09

fikir güzel ama uygulama yanlış. coaxial kablo kullanman gerekli. bu kablolarla frekanslarda bozulma olacaktır. coaxial kabloda kablonun kalınlığı hatta çekirdek etrafında kullanılan örgü kablonun sıklığı bile frekansı etkiler. her coax kablonun frenkans limitleri farklıdır. mesela rg178 için 3ghz max. konnektörü lehimle destekleyerek tekrar yerine lehimlemek ya da çok kısa kablo atmak ya da anteni konnektörünü keserek direk lehimlemek daha mantıklı olabilir.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 04 Mar 2019, 19:27

Gökhan Hocam gayet güzel anlatmış. Bir de, verici yüksek güçteyken sinyal çıkışını bu kablolardan dolayı yeterli seviyede gerçekleştiremez ise kendi kendini yakabilir. Tıpkı anten bağlamamak gibi.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
bencilzevk

Mesaj gönderen bencilzevk » 04 Mar 2019, 22:16

Mv kayibini en aza indirmek icin kablolari cok kisa tuttum zaten isinma olarakta sunu gozlemledim orjinal halindeyken pil bagladiginizda anten konnektorunun oldu kisim cok isinir el degilmez nerdeyse ama kablo ile o konnektoru biraz disari aldigimda yine o konnektorun cok isindigini vericinin ise fazla isinmadigini fark ettim bi nevi konnektoru disari alarak isiyida disari almis oldum
RC hoby
Mekatronik
8-)

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 04 Mar 2019, 22:20

bencilzevk yazdı: 04 Mar 2019, 22:16 Mv kayibini en aza indirmek icin kablolari cok kisa tuttum zaten isinma olarakta sunu gozlemledim orjinal halindeyken pil bagladiginizda anten konnektorunun oldu kisim cok isinir el degilmez nerdeyse ama kablo ile o konnektoru biraz disari aldigimda yine o konnektorun cok isindigini vericinin ise fazla isinmadigini fark ettim bi nevi konnektoru disari alarak isiyida disari almis oldum
Hocam gökhan arkadaşımız söylemiş. Ben de katılıyorum, fikir iyi. Ancak bu kablolarla uygulama doğru değil. Mutlaka coaxial kablo kullanmalısınız. Hatta o durumda bile epeyce kayıp olacaktır. Sonuç alacak kadar bir mesafede test ederseniz, siz de hak vereceksiniz. O sinyal frekansına özel coaxial kablo haricinde bir kablodan mesafe alamaz.

Kullanıcı avatarı
bencilzevk

Mesaj gönderen bencilzevk » 04 Mar 2019, 22:30

:D kabloda kablo, kabloda kablo Uydu antenin kablosunu kestireceksiniz bana 😂
RC hoby
Mekatronik
8-)

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 04 Mar 2019, 22:47

bencilzevk yazdı: 04 Mar 2019, 22:30 :D kabloda kablo, kabloda kablo Uydu antenin kablosunu kestireceksiniz bana 😂
:lol: :lol: :lol: hocam kesme kablo falan konnektörü yerine oturt eskisi gibi, yollar kalkmış ama anten girişlerine lehimlediğin kablonun yerini yani konnektörle anten bağlantılarının arasını lehimle doldur eskisi gibi olacak.

https://www.rcgroups.com/forums/showatt ... id=9520975

Kullanıcı avatarı
bencilzevk

Mesaj gönderen bencilzevk » 04 Mar 2019, 23:07

:D :D hocam bi kaç defa öyle yaptım yne aynı yerden krılınca bide böyle yapayım demiştim de artık çevirecez eski haline. gerçekten bencil bi zevk buna döktüğüm parayla bi lada niva alıp dağ bayır geziyordum şimdi :lol:
RC hoby
Mekatronik
8-)

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 04 Mar 2019, 23:13

anlaşıldı şimdi. hepimiz öyleyiz:D konektör ya da devre kartı kırılmasın diye araya uzatma kablosu kullanıyoruz frame de yer varsa. ya da pigtail kablo mod yapın aliden alın her modelcide bulunmalı bunlardan bir dolar bile değil.

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 04 Mar 2019, 23:30

bencilzevk yazdı: 03 Mar 2019, 18:39 bu vericilerle başım belada 3 defa aynı yerden vericinin anten bağlantı yeri kırıldı yerine lehimleyip kullanmakta pek sağlam olmuyordu bende fotoğraftaki gibi yaptım mv ta biraz kayıp olacaktır gökhan hocamın elindeki aletten olsaydı test ederdik :D IMG_20190303_181611.jpg
hocam ben bir dönem taranis qx7 için coaxial kablo ile bir uzatma yapmak istedim mevzu sinyal kalitesi olunca üniversiteden bir hocaya danıştım ve coaxial kablo kullansam bile sinyal kaybına uğrayacağım cevabını alınca vazgeçmiştim o yüzden bu konular biraz sıkıntılı en güzeli fabrikaların kurulumunu bozmamak ya da onların uygun gördüğü ek ve parçaları kullanmak.
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 05 Mar 2019, 03:42

Araya bir, atıyorum, sma male to female adaptör atsak bile sinyal zayıflıyor. Hatta mesela pigtail kabloyu çok büktük veya uzun diye birkaç tur kendi içinde tur attırdık diyelim. Yine sinyal ciddi kayıba uğrayabiliyor.

“FPV Vericiler” sayfasına dön