Anten tavsiyesi ve Tbs(Team Black Sheep) in sitesinden alış-veriş

Iamdrone
Ad Soyad: Berl Eksin

Anten tavsiyesi ve Tbs(Team Black Sheep) in sitesinden alış-veriş

Mesaj gönderen Iamdrone » 04 Haz 2021, 00:59

Merhaba arkadaşlar tam aliexpress den anten alıcaktımki. Aynı antenler kayda deger bir şekilde TBS in sitesinde daha ucuz. Daha önce O siteden alışveriş yapan oldumu 10 dolar lik economy kargosu ile alıcam ama bu kargo ptt ile mi geliyor yoksa özel bir şirket mi özel şirketse gümrükte sorun olabilir.

İkinci konuda anten tavsiyesi 3 tane anten alıcam biri patch biri gözlük için omni birde cihaz için omni
Ben şu 4 anten arasında kaldım
Vas ion pro
Vas mad mushroom v2
Vas crosshair
Lumenier axii 2 long

Patch olarak kesin crosshair alıcam. Ama omni olarak ne alacağıma karar veremedim. Şuan bir ion pro ve lumenier alıyım. Sonta test ederek hangisini cihaza hangisini gözlüğe takacağıma karar veremedim. Ama internetten baktigimda mad mushroom daha çok kullanılıyor ama ion pro daha iyi gibi. Bu arada long range freestyle 7inch e takicam

GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

Re: Anten tavsiyesi ve Tbs(Team Black Sheep) in sitesinden alış-veriş

Mesaj gönderen GoldWing » 04 Haz 2021, 20:54

ben kendim yapmaya çalışıyorum öneririm konudan bağımsız ama

Iamdrone

Mesaj gönderen Iamdrone » 04 Haz 2021, 21:20

GoldWing yazdı: 04 Haz 2021, 20:54 ben kendim yapmaya çalışıyorum öneririm konudan bağımsız ama
Hocam normal bir 5inch freestyle olsaydı ve ucuz antenler alıcak olsam denerdim fakat long range olduğu için. Görüntü sistemi kumanda dan bile önemli denilebilir. Tecrübesiz ilk kez yapıcağım bir antenler vas gibi bir markanın kalitesine erişebileceğimi sanmıyorum ki. Vas markasının antenleri 2-3 tel kıvırıyım anten oldu değil gördüğüm okuduğum kadarıyla çok farklı teknikler kullanıyorlarmış

GoldWing

Mesaj gönderen GoldWing » 05 Haz 2021, 12:43

ben uçakta 2-3 tel kıvırıyorum 15 km gidiyorrum herkes farklı tabi

Iamdrone

Mesaj gönderen Iamdrone » 05 Haz 2021, 12:57

GoldWing yazdı: 05 Haz 2021, 12:43 ben uçakta 2-3 tel kıvırıyorum 15 km gidiyorrum herkes farklı tabi
:shock:
Video kısmında nasıl bir setup kullanıyorsunuz. Birde antenleri hazır ölçülerle mi yapıyorsunuz ? Yoksa anten analizörü mü kullanıyorsunuz

GoldWing

Mesaj gönderen GoldWing » 05 Haz 2021, 13:21

Iamdrone yazdı: 05 Haz 2021, 12:57
GoldWing yazdı: 05 Haz 2021, 12:43 ben uçakta 2-3 tel kıvırıyorum 15 km gidiyorrum herkes farklı tabi
Video kısmında nasıl bir setup kullanıyorsunuz. Birde antenleri hazır ölçülerle mi yapıyorsunuz ? Yoksa anten analizörü mü kullanıyorsunuz
internet sitelerinde belirtilen ölçüler var, onlara uyuyorum şuanki antenim birkaç revizyon sonucu bu performansa geldi

Iamdrone

Mesaj gönderen Iamdrone » 05 Haz 2021, 13:37

GoldWing yazdı: 05 Haz 2021, 13:21
Iamdrone yazdı: 05 Haz 2021, 12:57
internet sitelerinde belirtilen ölçüler var, onlara uyuyorum şuanki antenim birkaç revizyon sonucu bu performansa geldi
Kullandığınız verici kaç mw ve 5.8ghz mi 1.2 mi

Iamdrone

Mesaj gönderen Iamdrone » 09 Haz 2021, 20:16

Iamdrone yazdı: 04 Haz 2021, 00:59 İkinci konuda anten tavsiyesi 3 tane anten alıcam biri patch biri gözlük için omni birde cihaz için omni
Vas ion pro
Vas mad mushroom v2
Vas crosshair
Lumenier axii 2 long

Patch olarak kesin crosshair alıcam. Ama omni olarak ne alacağıma karar veremedim. Şuan bir ion pro ve lumenier alıyım. Sonta test ederek hangisini cihaza hangisini gözlüğe takacağıma karar veremedim. Ama internetten baktigimda mad mushroom daha çok kullanılıyor ama ion pro daha iyi gibi. Bu arada long range freestyle 7inch e takicam
Bu antenler hakkinda yorum yapabilecek var mı onun dışında birde vtx de 400mw ile 1000mw arasında mesafe farkı iki kata yakın olur mu? Onun dışında vtx i yüksek güçte çalıştırmak uçuş süresini çok etkiler mi?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 14 Haz 2021, 22:29

Iamdrone yazdı: 09 Haz 2021, 20:16
Iamdrone yazdı: 04 Haz 2021, 00:59 İkinci konuda anten tavsiyesi 3 tane anten alıcam biri patch biri gözlük için omni birde cihaz için omni
Vas ion pro
Vas mad mushroom v2
Vas crosshair
Lumenier axii 2 long

Bu antenler hakkinda yorum yapabilecek var mı onun dışında birde vtx de 400mw ile 1000mw arasında mesafe farkı iki kata yakın olur mu? Onun dışında vtx i yüksek güçte çalıştırmak uçuş süresini çok etkiler mi?

drone için

https://www.rcpapa.com/products/lumenie ... tenna-rhcp

veya
stokta kalmamış ama olsaydı 15cm olan versiyonunu önerecektim.
daha kısa olan versiyon:

https://www.rcpapa.com/products/truerc- ... ntenna-sma

gözlük için patch

https://www.rcpapa.com/products/truerc- ... 8417797225

vas crosshair de güzel anten

https://www.rcpapa.com/products/vas-cro ... tenna-rhcp

Ayrıca menzili iki katına çıkarmak için, teorik olarak VTX gücünüzün dört katına (4x) çıkarılması gerekir. Yani 400mW, 200mW'a kıyasla iki kat daha fazla menzil sağlamaz. aslında 3km için 200mw bile oldukça yeterlidir ama mesele uzun menzilli uçuşsa yüksek güç iyidir size daha fazla menzil daha da önemlisi daha iyi bir penetrasyon sağlar ama bu yüksek gücü sağlayacak vtx kaliteli olmalı başka kanalları bastıracak ve sinyal gücünü bu şekilde böldüğünden performansı düşük olan bir vtx olmamalıdır. bu yüzden güvenilir markalardan yüksek güçlü ve tercihen soğutuculu bir vtx seçmenizi öneririm.

Iamdrone

Mesaj gönderen Iamdrone » 14 Haz 2021, 23:31

gökhan YANKI yazdı: 14 Haz 2021, 22:29
Iamdrone yazdı: 09 Haz 2021, 20:16
Vas ion pro
Vas mad mushroom v2
Vas crosshair
Lumenier axii 2 long

drone için

https://www.rcpapa.com/products/lumenie ... tenna-rhcp

veya
stokta kalmamış ama olsaydı 15cm olan versiyonunu önerecektim.
daha kısa olan versiyon:

https://www.rcpapa.com/products/truerc- ... ntenna-sma

gözlük için patch

https://www.rcpapa.com/products/truerc- ... 8417797225

vas crosshair de güzel anten

https://www.rcpapa.com/products/vas-cro ... tenna-rhcp

Ayrıca menzili iki katına çıkarmak için, teorik olarak VTX gücünüzün dört katına (4x) çıkarılması gerekir. Yani 400mW, 200mW'a kıyasla iki kat daha fazla menzil sağlamaz. aslında 3km için 200mw bile oldukça yeterlidir ama mesele uzun menzilli uçuşsa yüksek güç iyidir size daha fazla menzil daha da önemlisi daha iyi bir penetrasyon sağlar ama bu yüksek gücü sağlayacak vtx kaliteli olmalı başka kanalları bastıracak ve sinyal gücünü bu şekilde böldüğünden performansı düşük olan bir vtx olmamalıdır. bu yüzden güvenilir markalardan yüksek güçlü ve tercihen soğutuculu bir vtx seçmenizi öneririm.
Öneriniz için teşekürler peki bu rcpapa sitesi türkiyeye gönderim yapıyor mu gümrükte sorun olur mu?
Birde bu patch antenin görüş acısı nedir crosshair düşünmemin sebebi bir helical veya patch antene göre daha geniş görüş alanı olmasıydı

Iamdrone

Mesaj gönderen Iamdrone » 14 Haz 2021, 23:43

Ayrıca bu dijital sistem için olan antenler analog 5.8ghz sistemde kullanılabilir mi

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 15 Haz 2021, 00:12

rcpapa dan alan arkadaşlar vardı daha önce de forumda çeşitli gruplarda sorun olmadığını yazmışlardı. gene de bir sorabilirsiniz siteye mail ile. benim bildiğim kredi kartı kullanılıyor. ve kayıtlı posta ile gönderiyorlar hongkong tan. siteye yazmakta fayda var. gümrük işi ise kayıtlı posta ile geleceği için çok farklı olmayacaktır. fiyat konusunu aldığını yazıyorlarsa %20 civarı vergisi çıkar.

daha önce de yazdığım gibi gözlükte uzun menzil için kullananlar iki adet yönlü anteni birlikte kullanıyorlar mesale x-air ve 8-12 turn helical anteni beraber takıyor ve uçtukları yöne dönüyorlar.

x-air açılar açıklamasında yazıyor.

Beam-width Horizontal: 150deg
Beam-width Vertical: 45deg

antenler digital sistem ile de kulanılır ama onlarda kullanılan frekanslar için bir özelleştirme optimizasyon mutlaka vardır. ilerde digital sistem de düşünüyorsanız ayrı antenler almanız gerekebilir.

“FPV Antenler” sayfasına dön