Tyro 79 Vtx Anten

Kullanıcı avatarı
quadEr

Tyro 79 Vtx Anten

Mesaj gönderen quadEr » 17 May 2019, 12:54

Merhaba Arkadaşlar;

Resimde görüldüğü üzere;

20190517_122658.jpg

Tyro 79 antenin kafası koptu ve görüntü kalitesi düştü. Elinde aşağıdaki linkteki gibi "pipe mini antenna (ipex antenna)" olan var mı?

https://www.banggood.com/Eachine-Tyro79 ... rehouse=CN

Veya yurtiçinden bulabileceğimiz bir yer var mıdır acaba?

Teşekkürler;
- TYRO 79
- [LOST - R.I.P.] Realacc Evil 220/Airbot Omnibus F4/REV35/Emax MT2204 2300KV/Foxeer HS1177 V2

__isimsiz__

Re: Tyro 79 Vtx Anten

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 17 May 2019, 13:17

whip antenlerin önemli noktası etraftaki yalıtım maddesi olmayan kısmın uzunluğudur...

Dalga boyu Işık Hızının / Frekansa Bölünmesi ile bulunur... Yalıtım olmayıp açıkta kalan kablo boyu dalga boyuna eşit olmalıdır... Ama bulunan dalga boyu uzun olduğu için ya yarısı ya da 1/4’ü uzunlukta (quarter wave length) olarak kullanılır...

Google’a

Kod: Tümünü seç

c / 5.8ghz / 4
yazdığında sana gerekli uzunluğu verir... Yani 1.29cm... Dıştaki siyah kısmı soyarak açıkta 1.29cm beyaz kısım bırak... Tekrar düzelecektir...

Not: Kimi kaynaklar etrafında siyah izolasyon olan kısmın boyunun da dalga boyunun veya 1/4’ünün katları olması gerektiğini söylüyor, kimi kaynaklar da önemsiz diyor...

Ben iki türlü de denedim pek fark göremedim

Kullanıcı avatarı
quadEr

Mesaj gönderen quadEr » 17 May 2019, 16:18

Çok teşekkürler hocam faydalı bilgi için. Hakikaten işe yaradı :)

İlk olarak 1/8 denedim; görüntü düzeldi. Garanti olsun diye 1.29 (1/4) yaptım daha sonra.

Makaronla da plastik kelepçeye sabitledim, eskisinden güzel oldu :)
- TYRO 79
- [LOST - R.I.P.] Realacc Evil 220/Airbot Omnibus F4/REV35/Emax MT2204 2300KV/Foxeer HS1177 V2

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 17 May 2019, 16:20

1.29cm tam olarak 5800mhz frekansa (Fatshark Band - 4. kanal) ayarlıdır... Ama bildiğiniz üzere FPV kanalları değişik frekanslardadır... Kullandığınız band ve kanal için ayrıca hesaplayıp o kanala daha hassas antenler üretebilirsiniz...

Resim

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 17 May 2019, 16:26

Hocam bu konuda benim kafamı karıştıran başka bir husus var.

2.4Ghz bizim kumanda alıc antenlerinin 32mm olması lazım diye biliyordum. Benim radiolink kumandanın alıcı anten kabloları hep kısa olur, bende o yüzden 10lu 150mm kablo aldım, bütün alıcıların antenlerı değitiriyorum elime geldikçe. Dİkkatimi çeken konu, orijinal antennin açık kısmı 31.2 mmden çok kısa...

Acaba bunun bir nedeni olabilir mi? Eğer orijinali daha doğrudur mantığına uymam gerekiyorsa, değiştirdiğim antenlerin açık kısımlarını ona göre keseceğim....

(the speed of light / (2.4 gigahertz)) / 4 =
3.1228381 centimeters

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 17 May 2019, 16:28

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 17 May 2019, 17:51

Fark ettiyseniz antenlerin de boyları farklı... Bir antenin boyu uzadıkça veya kısaldıkça kapasitansı ve indüktansı değişir ve böylece oluşturacağı sinyal frekansı da değişebilir... Dediğin gibi 2.4ghz normal bir antenin aktif element kısmı 31.2mm olmalı... Ama büyük ihtimalle farklı kumanda ve alıcı üreticileri kapasitans ve indüktansını değiştirerek her boyda anteni istediği frekansa tune edebilir... Mesela görürsünüz VTX03 ün anteninin lehimlendiği pad’e ufak bir kapasitör lehimlidir... Antenin devreye bağlandığı noktaya indüktör veya kapasitör ekleyerek antenin kapasitansını ve indüktansını değiştirip farklı boydaki anten ile de istenilen frekansta/dalga boyunda sinyal elde edilebilir....

O nedenle bir alıcının antenini tamir ederken genel ölçüler değil de orjinal anten ölçüleri dikkate alınmalıdır çünkü büyük ihtimalle o elektronik devre/kart o anten boyuna ayarlıdır...

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 17 May 2019, 21:25

KingNothing yazdı: 17 May 2019, 17:51 Fark ettiyseniz antenlerin de boyları farklı... Bir antenin boyu uzadıkça veya kısaldıkça kapasitansı ve indüktansı değişir ve böylece oluşturacağı sinyal frekansı da değişebilir... Dediğin gibi 2.4ghz normal bir antenin aktif element kısmı 31.2mm olmalı... Ama büyük ihtimalle farklı kumanda ve alıcı üreticileri kapasitans ve indüktansını değiştirerek her boyda anteni istediği frekansa tune edebilir... Mesela görürsünüz VTX03 ün anteninin lehimlendiği pad’e ufak bir kapasitör lehimlidir... Antenin devreye bağlandığı noktaya indüktör veya kapasitör ekleyerek antenin kapasitansını ve indüktansını değiştirip farklı boydaki anten ile de istenilen frekansta/dalga boyunda sinyal elde edilebilir....

O nedenle bir alıcının antenini tamir ederken genel ölçüler değil de orjinal anten ölçüleri dikkate alınmalıdır çünkü büyük ihtimalle o elektronik devre/kart o anten boyuna ayarlıdır...
Hocam farkli alicilarin orijinal kablolarina baktim, hatta daha once bana yanlos gonderilen ayni marka araba kumanda alicisi da var, bilirsin onlarin kablolar cok daha uzun olur, hepsinin soyulmus kisimlari ayni uzunlukta...

Uzun olan benim haricen aldigim 150mm lik kablo..

Bu durumda me yapmam lazim?

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 17 May 2019, 21:52

O çok uzun olan antenler 443mhz bildiğim kadarı ile... hatta o kadar uzun ki helikopterin bacağına 4-5 tur sararlardı...

orjinal uzunluğa eşit olacak şekilde kesebilirsin...

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 17 May 2019, 21:58

KingNothing yazdı: 17 May 2019, 21:52 O çok uzun olan antenler 443mhz bildiğim kadarı ile... hatta o kadar uzun ki helikopterin bacağına 4-5 tur sararlardı...

orjinal uzunluğa eşit olacak şekilde kesebilirsin...
Yok hocam onlari biliyom, kristalliler.

Bu bildigin 2.4ghz

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 17 May 2019, 22:05

2.4ghz için orjinal kablo ile aynı boy aktif element olacak şekilde kesebilirsin

“FPV Antenler” sayfasına dön