BGC FİRMWARE YÜKLEME

Kameraları uzaktan kontrol etmeye ve görüntü sabitlemeye yarayan gimballer.
Kullanıcı avatarı
aaZZaa
Ad Soyad: Yasin koçak

BGC FİRMWARE YÜKLEME

Mesaj gönderen aaZZaa » 09 May 2020, 22:30

Herkese merhaba,
Resimdeki board'a firmware yüklemek istiyorum ama nasıl yapacağım konusunda hiç bilgim yok. Usbasp aracılığıyla yapılıyor anladığım kadarıyla, elimde USBASP ve firmware mevcut. Bu konuda çok az video var ve hiçbirinde kablo bağlantılarının nasıl olacağı açıkça belirtilmemiş. Bir inşaat Mühendisi için işin zorlaştığı bölüm burası :)
Elektronikten harbiden iyi anlayan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok güzel olur. Gimbal board'ın fotoğrafını da şuraya Bi yere koyuyorum
Dosya ekleri
IMG_20200509_223230.jpg
IMG_20200509_223327.jpg
IMG_20200509_223307.jpg

berkerm4n

Re: BGC FİRMWARE YÜKLEME

Mesaj gönderen berkerm4n » 09 May 2020, 22:38

Usb üzerinden güncellenmiyor mu yazılımı?

Kullanıcı avatarı
aaZZaa

Mesaj gönderen aaZZaa » 09 May 2020, 22:41

Hayır hocam, bunlar orijinal olmadığı için USBASP aracılığıyla güncelleniyor

recep2749
Ad Soyad: Recep Şen
İletişim:

Mesaj gönderen recep2749 » 09 May 2020, 23:51

aaZZaa yazdı: 09 May 2020, 22:30 Herkese merhaba,
Resimdeki board'a firmware yüklemek istiyorum ama nasıl yapacağım konusunda hiç bilgim yok. Usbasp aracılığıyla yapılıyor anladığım kadarıyla, elimde USBASP ve firmware mevcut. Bu konuda çok az video var ve hiçbirinde kablo bağlantılarının nasıl olacağı açıkça belirtilmemiş. Bir inşaat Mühendisi için işin zorlaştığı bölüm burası :)
Elektronikten harbiden iyi anlayan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok güzel olur. Gimbal board'ın fotoğrafını da şuraya Bi yere koyuyorum
Zorunlu lazım değilse hiç karışma derim . Xloader diye programla guncelledim gimbal kafayı yedi şimdi ben de bekliyorum adam akıllı bir güncelleme yapar mıyım diye . Aylardır gimbal orada duruyor YouTube kanalında ben de bulamadım . Bulduğum videolarda adam benim yaptığım gibi guncelliyor ama deneme videosunu çekmemiş , muhtemelen onlar da bozmuştur . Bildiğim kadarıyla Arduino ile bunun bir kütüphanesi eklenip kodu yükleniyor o şekilde oluyor ama bununla ilgili içerik bulamadım . Gimbal şuan çalışıyorsa denemeye değmez . O şekilde kullan derim. Zaten bu kartlar çok dandik 3 -4 kez mosfet yaktı , esc üzerindeki mosfetlerden ekledim o şekilde çalışıyor ama guncellemeden sonra berbat oldu . Bu kart yerine zenmus marka alabilirsen çok iyi olur .

Kullanıcı avatarı
aaZZaa

Mesaj gönderen aaZZaa » 10 May 2020, 00:07

aynı dertten müzdarip iki insan :) hocam maalesef daha önceden kurcaladığım için bi umut belki gimbalı yeni kart almadan kurtarırım diye çabalıyorum. Evet söylediğiniz gibi çeşitli şekillerde yapıyorlar. Arduino temelli kartlar galiba bunlar, arduino kodlamayı iyi bilen arkadaşlar sanırım bize yardımcı olabilir.
Ben de ilkin xloader ile yapmıştım ama onunla yapılmıyormuş. AVRDUDE ve arduino ile yazılım atılıyormuş anladığım kadarıyla. Bağlantıları ve kodlamayı nasıl yapacağımı söyleyebilecek birisi umarım çıkar da bizi de bu dertten kurtarır.

recep2749
İletişim:

Mesaj gönderen recep2749 » 10 May 2020, 01:03

aaZZaa yazdı: 10 May 2020, 00:07 aynı dertten müzdarip iki insan :) hocam maalesef daha önceden kurcaladığım için bi umut belki gimbalı yeni kart almadan kurtarırım diye çabalıyorum. Evet söylediğiniz gibi çeşitli şekillerde yapıyorlar. Arduino temelli kartlar galiba bunlar, arduino kodlamayı iyi bilen arkadaşlar sanırım bize yardımcı olabilir.
Ben de ilkin xloader ile yapmıştım ama onunla yapılmıyormuş. AVRDUDE ve arduino ile yazılım atılıyormuş anladığım kadarıyla. Bağlantıları ve kodlamayı nasıl yapacağımı söyleyebilecek birisi umarım çıkar da bizi de bu dertten kurtarır.
Umarım biri bize yardım eder hocam 🙏🤔

Kullanıcı avatarı
aaZZaa

Mesaj gönderen aaZZaa » 10 May 2020, 14:37

Hocam aslında öğrendim kısmen kart üzerinde hangi girişleri kullanacağımı ama yine de bilen birinin söylemesi daha iyi olur, kendi başıma iş yapmak istemiyorum kartı çöp etmeye gerek yok, kimse çıkmazsa da ben denerim artık hocam, ona göre sonucunu videolu olarak paylaşırım :)

recep2749
İletişim:

Mesaj gönderen recep2749 » 17 May 2020, 04:03

aaZZaa yazdı: 10 May 2020, 14:37 Hocam aslında öğrendim kısmen kart üzerinde hangi girişleri kullanacağımı ama yine de bilen birinin söylemesi daha iyi olur, kendi başıma iş yapmak istemiyorum kartı çöp etmeye gerek yok, kimse çıkmazsa da ben denerim artık hocam, ona göre sonucunu videolu olarak paylaşırım :)
Yapabildiniz mi hocam ?

“Gimballar” sayfasına dön