[Build Log]4 inch - ALFARC FIGHTER175 / 250gram altı

Fırçasız motorlu hazır dronlar ve parça listeleri
Kullanıcı avatarı
armagan
Ad Soyad: armagan kara

Re: [Build Log]4 inch - ALFARC FIGHTER175 / 250gram altı

Mesaj gönderen armagan » 20 May 2019, 00:38

acrobrat in üvey kardeşi var acrobot
https://banggood.app.link/7OtsFbmlPW

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 20 May 2019, 00:54

Hocam bu 3 inch, pervane 3inch alir bu. Kollar bunun da cok ince ve 3mm, bunu da kesin kirarim ben 🤣🤣🤣

Kullanıcı avatarı
armagan
Ad Soyad: armagan kara

Mesaj gönderen armagan » 20 May 2019, 01:06

pardon senin pervaneler büyüktü evet 1407 motor takılır diye şey ettim. sendeki 1407 ler çok hoşuma gitti fiyatida makul yanına bunu aldım :lol: demek fikir neyse zikir de o oluyor :mrgreen:

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 20 May 2019, 01:15

hknshbz yazdı: 20 May 2019, 00:10
gokhanyanki yazdı: 19 May 2019, 23:16
hknshbz yazdı: 19 May 2019, 22:32 Kol kirilir, yel icinde kalir... Bir haftasonunda 2 dron da kolu kirildi... Bu kadarida pes dedirtti bana... 3S 4 lipo ucuslar gayet guzel oldu. Dedim bir 4S deneyeyim... Nasil oldu anlamadim, havadq birden sapitti ve yere cakildi... Sonuc asagida...
çok geçmiş olsun trafikte hız; miniquadda 4s affetmez. bunun yedeği var mı peki? bir de varsayılan ayarların pek dışına çıkma bari hakan hocam değiştirdiğin her parametre uçuşa etki ediyor.
Hocam tek oynadigim rate 1.20 yaptim. Mini de 4S gercekten dehset hiz. Bir de bu quad pilsiz 180gram 🤣 keske 5. 3S I de yanima alsaymisim... 4 pil sakin sakin uctum, 4 pil de froglite ile uctum. Dedim suna bi 4s koyam son ucus 😅 Olan oldu...

Ama 3S le ucus superdi, sadece sikinti takla sonrasi salinim aliyordu onu da I degeri ile duzeltirim diye dusunuyordum... Foxeer arrow micro cok hosuma gitti. Caddx turbo f2den ve foxeer minster mini den daha iyi, yakin diyatlardaki kameralar.. Runcam racer 2 ile de baya yakin kalitesi.

Govdenin yedek ayaklari bulamadim. Bu arada benim hskrc250 ile reallacc real3 ayni sayilir, real3 un ayaklarin yedegi var ama 130tl, govde parasina geliyor...O yuzden1 o govdeyi tamamen hurdaya ayirmaya karar verdim.

Bu 4inch icin ya kendisinden alicam bi tane daha ya da baska bir 180lik govde alicam. Realacc X4R olabilir. Kollari kalin 😃 Ama1 1407 3500kv motorlar o guvdeye sanirim kelalaka kalir...

Var mi tavsiye edecegin bir govde?

Ayaklarin yedegi yok... Ya bask
tekrar geçmiş olsun 4s güzel ama 3s teki pidlerle 4s uçmak yanlış bir hareket olmuş takla sonrası salınım için p ayarını değiştirmeli ve d yi artırmalısın ama artırdıktan sonra 30 saniye uçup motor sıcaklığını kontrol etmelisin. ya da direk betaflight 4 e geçip dinamik d gain kullanmak lazım. başka bir çözüm de eğer yüksek gazda salınım yaşıyorsan tpa ve tpa breakpoint ayarını biraz düşürmen tpa %20 beakpint 1500 gibi.

yüksek gazda titreşim artıyor ve garip motor sesi duymaya başlıyorsan muhtemelen p değeri yüksektir.

roll sonrası quad bir zıpalama top zıplaması gibi bir efekt gösteriyorsa:

p çok yüksek olabilir ama bununda sağlamasını yukarda yazdım çok yüksekse yüksek rpm de acayip titreme salınım yapar. düşük gazlarda kontrolden memnunsan yüksek gazlarda titreme için önerdiğim tpa breakpoint değerieri ile dizginleyebilirsin

d çok düşük her keskin dönüşlerde roll flip hareketlerin sonunda propwash görülür..

p çok düşük olduğunda da roll ve flip sonrası yavaş bir salınım görülür.buna da dikkat et.

bir diğer quad kontrolden çoktı diyorsun bunun en önemli sebeplerinden birisi de ölüm rulalarına sebeb olan rolanti devrinin düşük olmasıdır rolanti devrini düşük yapma asla. dshot için 5,5 ve üzeri olsun. tabi daha birçok sebebi olabilir yanlış esc motor kombinasyonu kötü escler neler neler.

x4r in kollarında bir çentik var bence o zayıf noktası ordan kırılı kol onu hiç sevmiyorum onun yerine normalde dar frame tavsiye etmem ama martian 190 al daha iyi. yedek parçası da bol

martian 190mm

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 20 May 2019, 01:52

Don't fly your last pack 😁
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 20 May 2019, 02:30

gokhanyanki yazdı: 20 May 2019, 01:15
gokhanyanki yazdı: 19 May 2019, 23:16

çok geçmiş olsun trafikte hız; miniquadda 4s affetmez. bunun yedeği var mı peki? bir de varsayılan ayarların pek dışına çıkma bari hakan hocam değiştirdiğin her parametre uçuşa etki ediyor.
Hocam tek oynadigim rate 1.20 yaptim. Mini de 4S gercekten dehset hiz. Bir de bu quad pilsiz 180gram 🤣 keske 5. 3S I de yanima alsaymisim... 4 pil sakin sakin uctum, 4 pil de froglite ile uctum. Dedim suna bi 4s koyam son ucus 😅 Olan oldu...

Ama 3S le ucus superdi, sadece sikinti takla sonrasi salinim aliyordu onu da I degeri ile duzeltirim diye dusunuyordum... Foxeer arrow micro cok hosuma gitti. Caddx turbo f2den ve foxeer minster mini den daha iyi, yakin diyatlardaki kameralar.. Runcam racer 2 ile de baya yakin kalitesi.

Govdenin yedek ayaklari bulamadim. Bu arada benim hskrc250 ile reallacc real3 ayni sayilir, real3 un ayaklarin yedegi var ama 130tl, govde parasina geliyor...O yuzden1 o govdeyi tamamen hurdaya ayirmaya karar verdim.

Bu 4inch icin ya kendisinden alicam bi tane daha ya da baska bir 180lik govde alicam. Realacc X4R olabilir. Kollari kalin 😃 Ama1 1407 3500kv motorlar o guvdeye sanirim kelalaka kalir...

tekrar geçmiş olsun 4s güzel ama 3s teki pidlerle 4s uçmak yanlış bir hareket olmuş takla sonrası salınım için p ayarını değiştirmeli ve d yi artırmalısın ama artırdıktan sonra 30 saniye uçup motor sıcaklığını kontrol etmelisin. ya da direk betaflight 4 e geçip dinamik d gain kullanmak lazım. başka bir çözüm de eğer yüksek gazda salınım yaşıyorsan tpa ve tpa breakpoint ayarını biraz düşürmen tpa %20 beakpint 1500 gibi.

yüksek gazda titreşim artıyor ve garip motor sesi duymaya başlıyorsan muhtemelen p değeri yüksektir.

p çok yüksek olabilir ama bununda sağlamasını yukarda yazdım çok yüksekse yüksek rpm de acayip titreme salınım yapar. düşük gazlarda kontrolden memnunsan yüksek gazlarda titreme için önerdiğim tpa breakpoint değerieri ile dizginleyebilirsin

d çok düşük her keskin dönüşlerde roll flip hareketlerin sonunda propwash görülür..

p çok düşük olduğunda da roll ve flip sonrası yavaş bir salınım görülür.buna da dikkat et.

bir diğer quad kontrolden çoktı diyorsun bunun en önemli sebeplerinden birisi de ölüm rulalarına sebeb olan rolanti devrinin düşük olmasıdır rolanti devrini düşük yapma asla. dshot için 5,5 ve üzeri olsun. tabi daha birçok sebebi olabilir yanlış esc motor kombinasyonu kötü escler neler neler.

x4r in kollarında bir çentik var bence o zayıf noktası ordan kırılı kol onu hiç sevmiyorum onun yerine normalde dar frame tavsiye etmem ama martian 190 al daha iyi. yedek parçası da bol

martian 190mm
Hocam 3S de ısınma olmadı motorlarda, çok az belli belirsiz o da peş peşe 2-3 pil uçunca oldu. Yüksek rpm veya ani hareketlerde hiç sorun yaşamadım. sadece takla sonrası zıplama oldu, Joshua amcamız bir videosu vardı bu sorunu çözmek için, onu bir uygulayacağım.. Tabi uygulayamayacağım cünkü frame kırık :D

Martian 190 için aşağıdakileri önermişler;

Recommend part
190mm
Brushless motor:1806~2206(KV2000~2300)
Brushless ESC:10~20a
Flight controller:mini CC3D/ NAZA32/ F3
Battery:3S 1500~2200mah
Propeller:4030 4040 4045
Transmitter:5.8G 200~600wm 32CH
FPV Camera:for sony 700TVL
Antenna:5.8G antenna

Bu öneriler çok da doğru olmuyor biliyorum ama motor için verdikleri öneri ile benim motorlar bambaşka 1407 3500KV 3S bu frame için uygun olur mu? Ben pek emin olamadım...

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 20 May 2019, 02:44

Hocam bir de benim 175likte mamba mini var 20x20... bu frame 30x30 sanırım, ekstradan ayak da olmam gerekecek. Sağlıklı oluyor mu o ayaklar?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 20 May 2019, 02:51

hknshbz yazdı: 20 May 2019, 02:30
gokhanyanki yazdı: 20 May 2019, 01:15

martian 190mm
Hocam 3S de ısınma olmadı motorlarda, çok az belli belirsiz o da peş peşe 2-3 pil uçunca oldu. Yüksek rpm veya ani hareketlerde hiç sorun yaşamadım. sadece takla sonrası zıplama oldu, Joshua amcamız bir videosu vardı bu sorunu çözmek için, onu bir uygulayacağım.. Tabi uygulayamayacağım cünkü frame kırık :D

Martian 190 için aşağıdakileri önermişler;

Recommend part
190mm
Brushless motor:1806~2206(KV2000~2300)
Brushless ESC:10~20a
Flight controller:mini CC3D/ NAZA32/ F3
Battery:3S 1500~2200mah
Propeller:4030 4040 4045
Transmitter:5.8G 200~600wm 32CH
FPV Camera:for sony 700TVL
Antenna:5.8G antenna

Bu öneriler çok da doğru olmuyor biliyorum ama motor için verdikleri öneri ile benim motorlar bambaşka 1407 3500KV 3S bu frame için uygun olur mu? Ben pek emin olamadım...
:lol: :lol: x4r falan yazınca motor kısmına hiç bakmamışım. olmaz hocam ne bu frame için ne de x4r için hem de 3s hiç olmaz :D sen 3 inch framelere bak bence pervaneleride güncellersen daha iyi olur. 3 inç 30x45x3 ve üzeri bir pervaneye.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 20 May 2019, 03:19

Hocam sunlari buldum.

[TRY167.02]IFlight iX4 Lite V3 164mm Wheelbase 4mm Arm 4 Inch Carbon Fiber Frame Kit for RC Drone FPV Racing RC Parts from Toys Hobbies and Robot on banggood.com
https://banggood.app.link/1zUHsb8wPW

[TRY127.84]Hantu'4 4 Inch 190mm Wheelbase 4mm Arm Carbon Fiber FPV Racing Frame Kit for RC Drone RC Parts from Toys Hobbies and Robot on banggood.com
https://banggood.app.link/vrMTW99wPW

[TRY189.57]iFlight iH4 4 Inch 173.62mm Wheelbase 4mm Arm Carbon Fiber Frame Kit for RC Drone FPV Racing RC Parts from Toys Hobbies and Robot on banggood.com
https://banggood.app.link/kurkdvbxPW

Ya da aynisin bitane daha alacam 😀

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 20 May 2019, 10:55

hknshbz yazdı: 20 May 2019, 03:19 Hocam sunlari buldum.

[TRY167.02]IFlight iX4 Lite V3 164mm Wheelbase 4mm Arm 4 Inch Carbon Fiber Frame Kit for RC Drone FPV Racing RC Parts from Toys Hobbies and Robot on banggood.com
https://banggood.app.link/1zUHsb8wPW

[TRY127.84]Hantu'4 4 Inch 190mm Wheelbase 4mm Arm Carbon Fiber FPV Racing Frame Kit for RC Drone RC Parts from Toys Hobbies and Robot on banggood.com
https://banggood.app.link/vrMTW99wPW

[TRY189.57]iFlight iH4 4 Inch 173.62mm Wheelbase 4mm Arm Carbon Fiber Frame Kit for RC Drone FPV Racing RC Parts from Toys Hobbies and Robot on banggood.com
https://banggood.app.link/kurkdvbxPW

Ya da aynisin bitane daha alacam 😀
sana yeni bir iflight görünmüş ufukta. ikisi de güzel.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 20 May 2019, 23:45

Hasar sadece kirilan 2 kol ile kalmamis, bir sekilde 2 motorun rulmanlari1 sa bozulmus.
Bugun baska hasar var diye anlamak icin pervaneleri2 cikarip kisa bir deneme yaptim ve 2 motorun Orlandigini goesum, cok isindilar hatta duman cikti desem yeridir...

Motorlar el ile de zor donuyor. Takilma yok ama sikismis gibi dondurunce kendisi donmeye devam etmiyor. Bir tane saglam ve bir tane sikintili motorun canlari sokup degistirdim. Durum ayni. Oyle olunca1 rulmanda sorun var diye dusunup rulmani soktum, motor saftina sadece rulmani koyup denedigimde1 rulman1 ic cember motor1 saftini tutuyor ve dis cember cok rahat donuyor. Bosda turluyor hizli insurance. Ancak rulmani motora takip denedigimde durum ayni. Rulman1 yataginin alt kisminda herhangi bir olumsuzluk goremedim.

Rulamnin disarda calisip, motorda calismamasi da ayri bir gariplik.

Simdi soru su, bu rulmandan sanayide bulabilir miyim? Kime gitmem lazim? Direk rulmanci bulsam bu boyut rulan bulunur mu?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 20 May 2019, 23:58

kötü olmuş rulman ölçüsü ne batın mı?

rulmanda sorun yoksa ama motora taktığında zorlanma oluyorsa motor sarım izalasyonları erimiş kısa devre yapıyor olabilir. ısınmasıda zorlanma yoksa bu yüzdendir. bunun sonu sadece motorla kalmaz esc yi de yakar. bence bağlama hasar alan motorları.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 21 May 2019, 00:16

gokhanyanki yazdı: 20 May 2019, 23:58 kötü olmuş rulman ölçüsü ne batın mı?

rulmanda sorun yoksa ama motora taktığında zorlanma oluyorsa motor sarım izalasyonları erimiş kısa devre yapıyor olabilir. ısınmasıda zorlanma yoksa bu yüzdendir. bunun sonu sadece motorla kalmaz esc yi de yakar. bence bağlama hasar alan motorları.
Hocam evet sorun rulmanda degil. Saglam motordaki1 rulmanlari sokup sorunluya taktim, durum degismedi.

Resimde soldaki sorunlu olan ben bir fark goremiyorum izalasyon resmini cektigim yuzeyde mi? Yoksa ust ve alttaki yesil renkli yer mi?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 21 May 2019, 00:24

hknshbz yazdı: 21 May 2019, 00:16

Hocam evet sorun rulmanda degil. Saglam motordaki1 rulmanlari sokup sorunluya taktim, durum degismedi.

Resimde soldaki sorunlu olan ben bir fark goremiyorum izalasyon resmini cektigim yuzeyde mi? Yoksa ust ve alttaki yesil renkli yer mi?
sarım kablolarının emaye kaplamalarından bahsediiyorum senin görmen zor olabilir çok ısındığında emaye de yanar ve birbirine dokunmaması gereken sarımlar birbirine temas etmeye başlar bu kısa devre sonucu motor zor dönmeye başlar.

Resim

elinde boşta bir motor varsa 3 kablosunu birbirine dokundur zorlandığını göreceksin.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 21 May 2019, 00:30

gokhanyanki yazdı: 21 May 2019, 00:24

sarım kablolarının emaye kaplamalarından bahsediiyorum senin görmen zor olabilir çok ısındığında emaye de yanar ve birbirine dokunmaması gereken sarımlar birbirine temas etmeye başlar bu kısa devre sonucu motor zor dönmeye başlar.

Resim

elinde boşta bir motor varsa 3 kablosunu birbirine dokundur zorlandığını göreceksin.
hocam simdi ne dediginizi anladim, resim cektim ancak anlasilmiyor. Motor sargisi ust kisimda plastik erimis gorunumu olam sargilar var. Dediginiz gibi bostaki bir motorda denedim zor donuyor...

Sonuc 2 motorda çöp olmus, canlari,rulmanlari vs yedek olmus 😅

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 21 May 2019, 00:37

hknshbz yazdı: 21 May 2019, 00:30

Resim

hocam simdi ne dediginizi anladim, resim cektim ancak anlasilmiyor. Motor sargisi ust kisimda plastik erimis gorunumu olam sargilar var. Dediginiz gibi bostaki bir motorda denedim zor donuyor...

motor yandı denilen olay tamamen budur emaye erir ve kısa devre olur geç kalırsan escyi de yakarsın. ayrıca mıknatıslar ısıya hassatır çok ısınan motor mıknatısları güçlerini kaybeder. yeni nesil mıknatıslar daha dayanıklı ama gene de risk her zaman var.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 21 May 2019, 00:41

gokhanyanki yazdı: 21 May 2019, 00:37
hknshbz yazdı: 21 May 2019, 00:30

Resim

motor yandı denilen olay tamamen budur emaye erir ve kısa devre olur geç kalırsan escyi de yakarsın. ayrıca mıknatıslar ısıya hassatır çok ısınan motor mıknatısları güçlerini kaybeder. yeni nesil mıknatıslar daha dayanıklı ama gene de risk her zaman var.
ESCdwn biraz duman cıktı ama ısıdan kaynaklı, elektiriksel yanma olmadı, hemen pili kestim sağlam motorları bağlayıp deneyeveğim yine de...

Bir haftasonu, 2 kaza, 2 gövde, 2 motor... Neyse sağlık olsun.

Çok teşekkür ederim her mesajı cevaplıyorsun. Forumda yaşıyorsun resmen 😊

“Fırçasız Dronlar” sayfasına dön