2 inc kullanıp stabil uçabilen var mı ?

Fırçasız motorlu hazır dronlar ve parça listeleri
BurakAlim

2 inc kullanıp stabil uçabilen var mı ?

Mesaj gönderen BurakAlim » 21 Mar 2019, 11:50

Yaklaşık 8 aydır 2 inc quad kullanıyorum. Stabil uçuş sağlamak için gereken herşeyi yaptım. Yapmadığım birşey kalmadı neredeyse fakat bir türlü stabil uçuş sağlayamadım. Drone havada iken fazla yükselince ( bina boyu ) alçalırken titreme yapıyor ve sallanıyor. Aynı şekilde ani bir dönüş yaptığımda da aynı sıkıntıyı yaşıyorum. 2 inc lerde bu hep olur mu ? Kullanan arkadaşlarda da aynı sıkıntı var mı ? 3 4 inc quadlarda aynı sıkıntı oluyor mu ?

Kullanıcı avatarı
Serdarr
Ad Soyad: Serdar uslan

Re: 2 inc kullanıp stabil uçabilen var mı ?

Mesaj gönderen Serdarr » 21 Mar 2019, 12:32

Ben 3" kullanıyorum yüksekteyken ani gaz kesmelerde o titremeyi bende de yapıyor.
F450 yapmıştım 2 sene önce falan aniden gazı sıfıra çekince o bile yapıyordu titreme 😅
Ani dönüşlerde de 3" de bir sorun yaşamıyorum ama mobula7 var mesela onda ani dönüş yaparsam dengesi bozuluyor.
Benim zannımca dönüşlerdeki denge kaybı biraz normal çok aşırı değilse tabi. Çünkü pervaneler oldukça küçük olduğu için ilk ivmeyi karşılayamıyor olabilir.
Uçuşa devam 😬😬

BurakAlim

Mesaj gönderen BurakAlim » 21 Mar 2019, 15:25

Uçus da hep bi titreme oluyor bu can sıkıcı olmaya başladı artık satıp yenisini toplayacağım bu gidişle 😁

Kullanıcı avatarı
eray
Ad Soyad: Eray Durak

Mesaj gönderen eray » 21 Mar 2019, 16:35

BurakAlim yazdı: 21 Mar 2019, 11:50 Yaklaşık 8 aydır 2 inc quad kullanıyorum. Stabil uçuş sağlamak için gereken herşeyi yaptım. Yapmadığım birşey kalmadı neredeyse fakat bir türlü stabil uçuş sağlayamadım. Drone havada iken fazla yükselince ( bina boyu ) alçalırken titreme yapıyor ve sallanıyor. Aynı şekilde ani bir dönüş yaptığımda da aynı sıkıntıyı yaşıyorum. 2 inc lerde bu hep olur mu ? Kullanan arkadaşlarda da aynı sıkıntı var mı ? 3 4 inc quadlarda aynı sıkıntı oluyor mu ?
Sanırım bu dediğiniz titremeye prop wash deniyor. Gaz aniden kesilince veya azalınca drone kendi yarattığı hava boşluğuna düşüyor ve havada tutunamıyor. Pid ayarlarını kurcalayanlar var ama çözüm genelde pilota kalıyor. Ya yavaşça indireceksiniz dronu ya da dik bir şekilde değil de hafif ileriye veya herhangi bir yöne giderken gaz keseceksiniz. Bende f330 var emin ol ağır dronelarda bu etki çok daha fazla oluyor.
Flysky fs-i6s / Mamba F405 40A Flight Tower/ Martian II 215 Anniversary Edition / Eachine EV800 / Emax ECO 2400KV / Eachine TX805 / GepRC 5040x3 / Foxeer HS1177

GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

Mesaj gönderen GoldWing » 21 Mar 2019, 16:59

bina boyundan yere inecekseniz gazı %15e getirip kafayı aşağı eğin zaten yeri görmeniz için böyle yapmanız lazım

BurakAlim

Mesaj gönderen BurakAlim » 21 Mar 2019, 18:31

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim :) fakat yere yakınken ani dönüşlerde de aynı sıkıntıyı yaşıyorum sorun bende de olabilir iyi bir pilota denetmem lazım drone u. Şuan uçuş keyfi çok kötü benim için fırçalı drone bile bunun yaptığını yapmıyor 😁

53cagri53

Mesaj gönderen 53cagri53 » 21 Mar 2019, 22:20

betaflight da mod kismi da hotuzon ve angel secince f450 yi saga yatirinca seke seke gidiyor
diger 3. ve 4. uçuş mod olanda oyle problem yok
ucys modunu değiştir menizi oneririm

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 22 Mar 2019, 03:06

Eray arkadaşımızın dediği gibi sorununuz biraz propwash. Biraz da tamamen doğal fizikler.

Yüksekteyken ani gaz keserek ardından ani gaz verdiğinizde quad türbülansa kalır. Pervaneler türbülans içerisinde çırpınırken de şiddetli titremeler oluşur. Bu sadece dronlar için değil pervane ve kanat ile uçan tüm cihazlar için geçerli. Dronda 4 motor ve 4 pervane olduğu için çok daha şiddetli hissediyoruz.

Bunu gidermenin en iyi yolu pilotaj. İyi bir pilotaj ile %100e kadar düşürülebilir. Ama iyi bir pilotaja ramen her durumda propwash yaşanıyorsa, o zaman eğik/hasarlı/kötü kalite bir pervane(ler) de ciddi propwash yaşatıyor olabilir. Bunun haricinde propwash'ı bir miktar azaltmak için PID den "D" değerlerini hafifce azaltarak, "I" değerlerini bir miktar arttırmayı deneyebilirsiniz. Ama bu çok az farkettirir. Ayrıca propwash'ı toparlarken daha başka sorunlar da yaratabilir.

Özellikle yüksekteyken gaz kestikten sonra toparlamaya çalışırken yaşanan aşırı titreme, 2" gibi quadlarda çok daha fazla hissedilir. Çünkü meydana gelen türbülanstan kurtulmak için kaldırma kuvvetine ihtiyaç vardır. 2" boyutlarında pervaneler çok küçük oldukları için yeterli kaldırma kuvvetini/itişi sağlamakta çok zorlanırlar. Biz de bu esnada delice bir türbülans yaşarız. Durum ani dönüşlerde de aynı aslında. Ani dönüşte kendi yarattığı hava boşluğuna düşen quad türbülansa kalıyor. Çıkmak için de minicik pervaneler yeterli itişi sağlayamıyor.

Yine de kaliteli ve hasarsız pervaneler epeyce farkettirebiliyor.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

“Fırçasız Dronlar” sayfasına dön