Beta 4.0 Arming idle motor hızı sorunu

Fırçasız motorlu hazır dronlar ve parça listeleri
Kullanıcı avatarı
eray
Ad Soyad: Eray Durak

Beta 4.0 Arming idle motor hızı sorunu

Mesaj gönderen eray » 17 Nis 2019, 15:12

Selamlar. Dün quadımı Betaflight 4.0 'a güncelledim ve bunun hata mı olduğunu yoksa bilmediğim bir ayardan mı kaynaklandığını sormak istiyorum. Arm edip bir süre hoverda durduktan sonra iniş yapınca throttle ı 0 yapsam bile motorlar kendi kendine hızlanıyor neredeyse yerden kesilene dek. Yani inince hemen disarm yapmasam alıp başını gidecek quad.
Bunu görünce 3.5.7 ye geri döndüm ve problem ortadan kalktı. yani inince, motorları disarm edinceye kadar idle hızında dönmeye devam ediyor kendi kendine gaz vermiyor, olması gerektiği gibi. (Angle modda denedim)
Flysky fs-i6s / Mamba F405 40A Flight Tower/ Martian II 215 Anniversary Edition / Eachine EV800 / Emax ECO 2400KV / Eachine TX805 / GepRC 5040x3 / Foxeer HS1177

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: Beta 4.0 Arming idle motor hızı sorunu

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 17 Nis 2019, 19:51

rolanti devrini düşürmeyi denedin mi hızlanma işi aslında normal acceloremetre bir ivme göremediği için işlemci motorları hızlandırmaya başlar hatta pervane olmadığında motor son hızlara bile ulaşabiliyor ama bunun için %1 bile olsa bir miktar gaz verilmesi gerekiyor. yanlız pervane takılıyken bu kadar hızlanması da normal değil. gyro acc frekansı yüksek olabilir daha hasssas olduğu için yapıyor olabilir ya da bir hata vardır düzeltirler başkalarına da oluyorsa. ben henüz denemedim.

reciever ekranından min throttle düzeyini bir kontrol edin. trimle bir miktar düşürerek bir daha deneyin. üstte rolanti devrini düşürmeyi denediniz mi yazdım ama pek mantıklı değil rolanti devrinin çok düşük olmaması gerekiyor. ona da dikkat edin. ben 5 ve üzeri tercih ediyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 18 Nis 2019, 02:42

acayip bir şekilde bug kokuyor. hmmmm. kıllandım şimdi. Bu konuyu takipteyim...
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 18 Nis 2019, 13:24

eray yazdı: 17 Nis 2019, 15:12 Selamlar. Dün quadımı Betaflight 4.0 'a güncelledim ve bunun hata mı olduğunu yoksa bilmediğim bir ayardan mı kaynaklandığını sormak istiyorum. Arm edip bir süre hoverda durduktan sonra iniş yapınca throttle ı 0 yapsam bile motorlar kendi kendine hızlanıyor neredeyse yerden kesilene dek. Yani inince hemen disarm yapmasam alıp başını gidecek quad.
Bunu görünce 3.5.7 ye geri döndüm ve problem ortadan kalktı. yani inince, motorları disarm edinceye kadar idle hızında dönmeye devam ediyor kendi kendine gaz vermiyor, olması gerektiği gibi. (Angle modda denedim)
Merhaba,

Dün betaflight 4.0'a biraz giriş yaptım. Bilgi toplarken bazı kullanıcılarda bahsettiğiniz sorunun yaşandığını gördüm. Sorun,BF 4.0'ın geçmiş BF'lara oranla daha agresif ayarlara sahip olmasından kaynaklı gibi görünüyor. BF günümüze kadar hep "garanti" ayarları baz alıyordu. 4.0 versiyonu ile "garantici" zihniyeti bırakmış durumda gibi görünüyor. Bu durum açıkcası hiç hoşuma gitmedi ama neyse, bu başka konu. Sonuç olarak bir backup aldıktan sonra, aşağıdaki linkteki "Help! It just took off straight up when I armed!" başlığında yazan ayarları CLI'dan girerek bir deneme yapmanızı öneririm;

https://github.com/betaflight/betafligh ... ning-Notes

Kullanıcı avatarı
eray

Mesaj gönderen eray » 18 Nis 2019, 14:56

BarisB yazdı: 18 Nis 2019, 13:24
eray yazdı: 17 Nis 2019, 15:12 Selamlar. Dün quadımı Betaflight 4.0 'a güncelledim ve bunun hata mı olduğunu yoksa bilmediğim bir ayardan mı kaynaklandığını sormak istiyorum. Arm edip bir süre hoverda durduktan sonra iniş yapınca throttle ı 0 yapsam bile motorlar kendi kendine hızlanıyor neredeyse yerden kesilene dek. Yani inince hemen disarm yapmasam alıp başını gidecek quad.
Merhaba,

Dün betaflight 4.0'a biraz giriş yaptım. Bilgi toplarken bazı kullanıcılarda bahsettiğiniz sorunun yaşandığını gördüm. Sorun,BF 4.0'ın geçmiş BF'lara oranla daha agresif ayarlara sahip olmasından kaynaklı gibi görünüyor. BF günümüze kadar hep "garanti" ayarları baz alıyordu. 4.0 versiyonu ile "garantici" zihniyeti bırakmış durumda gibi görünüyor. Bu durum açıkcası hiç hoşuma gitmedi ama neyse, bu başka konu. Sonuç olarak bir backup aldıktan sonra, aşağıdaki linkteki "Help! It just took off straight up when I armed!" başlığında yazan ayarları CLI'dan girerek bir deneme yapmanızı öneririm;

https://github.com/betaflight/betafligh ... ning-Notes
Tavsiye için teşeklürler. Agrasif yapsınlar eyvallah da mesela ters döndüğümüzde havada asılı kalma süresini düşürür gibi geldi bana. Yarın dediğinizi deneyip bilgi vereceğim.
Flysky fs-i6s / Mamba F405 40A Flight Tower/ Martian II 215 Anniversary Edition / Eachine EV800 / Emax ECO 2400KV / Eachine TX805 / GepRC 5040x3 / Foxeer HS1177

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 19 Nis 2019, 02:59

eray yazdı: 18 Nis 2019, 14:56 Tavsiye için teşeklürler. Agrasif yapsınlar eyvallah da mesela ters döndüğümüzde havada asılı kalma süresini düşürür gibi geldi bana. Yarın dediğinizi deneyip bilgi vereceğim.
Rica ederim. Çok öyle düşünmeyin. Havada hareket halindeki dinamikler farklı olacağı için pid'nin takınacağı tavır da farklı olabilir.

Kullanıcı avatarı
eray

Mesaj gönderen eray » 25 Nis 2019, 16:22

Beta 4.0 ı tekrar yükledim. Beta 3.5.7 deki motor idle throttle value 4.5 iken beta 4.0 da defoult olarak 5.5 oluyormuş bu değeri 4.5 e çektim düzeldi.

Kullanıcı avatarı
Zatoichi
Ad Soyad: 1_sma_0

Mesaj gönderen Zatoichi » 10 Mar 2020, 22:24

Tyro79 u BTFL 4.1.4 firmware geçirdim. Daha önce throtle gaz tepkisi gayet yumuşak iken acayip agresif durumda. Bu halde uçurmaya kalksam yere indirilmeyecek gibi görünüyor. Çok az bir gaz arttırmada sanki %50gaz değerinde tepki var. Niye böyle olmuş olabilir. Esc protokolü Dshot600 de. Motor Idle Throttle Value: 4,5 değerinde.
Ne var, ne yok? El cevap! 10

Kullanıcı avatarı
Zatoichi

Mesaj gönderen Zatoichi » 10 Mar 2020, 22:36

Uçuş modunu Angle ve Horizontal yapınca motorlar çılgın dönüyor. Daha önceki firmware de böyle değildi. Multishot a geçirip kalibrasyon yaptım yine aynı, değişiklik yok. Acro mod da gaz tepkisi normal.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 11 Mar 2020, 21:37

Zatoichi yazdı: 10 Mar 2020, 22:36 Uçuş modunu Angle ve Horizontal yapınca motorlar çılgın dönüyor. Daha önceki firmware de böyle değildi. Multishot a geçirip kalibrasyon yaptım yine aynı, değişiklik yok. Acro mod da gaz tepkisi normal.
çolgın dönüyor derken tam olarak ne yapıyor hocam. sarsıntı mı var gaz çözünürlüğü mü düşük.

Kullanıcı avatarı
Zatoichi

Mesaj gönderen Zatoichi » 12 Mar 2020, 00:09

gökhan YANKI yazdı: 11 Mar 2020, 21:37
Zatoichi yazdı: 10 Mar 2020, 22:36 Uçuş modunu Angle ve Horizontal yapınca motorlar çılgın dönüyor. Daha önceki firmware de böyle değildi. Multishot a geçirip kalibrasyon yaptım yine aynı, değişiklik yok. Acro mod da gaz tepkisi normal.
çolgın dönüyor derken tam olarak ne yapıyor hocam. sarsıntı mı var gaz çözünürlüğü mü düşük.
Çılgın derken motorun dönüş devri çok yani. Angle moda alıyorum ufacık gaz hareketinde aşırı bir dönüş hızı oluyor. 3.5.5 de bu şekilde tepki vermiyordu. Gaz daha rahat kontrol edebiliyordum.

“Fırçasız Dronlar” sayfasına dön