drone yerinden kalkmıyor

Fırçasız motorlu hazır dronlar ve parça listeleri
__isimsiz__

Re: drone yerinden kalkmıyor

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 24 May 2019, 03:59

Hayır dışarıda olması şart değil GPS sensör ikonunun yanması için...

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 24 May 2019, 04:00

Bir de Auto Baud seçeneğini aktif edip dener misin?

ramada
Ad Soyad: Ahmet S.

Mesaj gönderen ramada » 24 May 2019, 10:37

KingNothing yazdı: 24 May 2019, 04:00 Bir de Auto Baud seçeneğini aktif edip dener misin?
Auto şeklinde de denedim maalesef olmadı.
üşeniyorum... öyleyse yarın.

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 24 May 2019, 11:07

ramada yazdı: 24 May 2019, 03:54
KingNothing yazdı: 24 May 2019, 03:49 Sonuç olumsuz derken hocam? Olumsuzluğu neye göre söylüyorsunuz?

GPS’i yukarıda sensör kısmında Gyro ve Accelerometer ikonunun yanında görüyor musunuz?

GPS sekmesinde birşey çıkmıyorsa bu evin içinde denediğiniz için olabilir? Sonuçta uyduyu görmez evin içinde...
GPS'i yukarıda görüyorum ancak pasif. Sarı renkte aktif olması gerek bu ayarlardan sonra ancak hala pasif görünüyor. Betafligh'da sarı olması için gps bulması şart mı? Eğer öyle bir zorunluluk varsa dışarı çıkarıp deneyeyim sabah.
TX/RX baglantisi yaptiginiz uart icin Ports kisminda sensor olarak GPS sectiniz mi? Ayrica CLI da resource kisminda baglantiyi yaptiginiz UART uzerinde baska atanmis bir cikis veya tanimli baglanti olmamasi lazim.

Ornek veriyorum. TX3 ve RX3 e bagladiniz;

Bahsettigim gibi Uart3 icin port kisminda sensor olarak GPS secmeniz lazim. Hiz 112560 olabilir.

CLI a gelin;

resource list yazip enter a basin.
Tum baglantilari gosteren liste gelecek. Listeden TX3 ve RX3 e bir atama var mi bakacaksiniz. Eger bir gorev atanmis ise.

Ornek;

Cam_control_1 TX3

CLI komut satirina

resource cam_control_1 none yazip enter a basin.

Cam_control_ free yazacak.

Bu durumda kullanacaginiz uart bos olmus olacak.

Cli komut saturina resource yazip enter a basin.

Bu sefer de baglanti noktalarinin listesi cikacak.

TX3 free
RX3 free yazacak.

Bu sekilde islemci artik bu cikislari bos olarak taniyacak ve gps baglantisi calisacaktir.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 24 May 2019, 11:45

ramada yazdı: 24 May 2019, 10:37
KingNothing yazdı: 24 May 2019, 04:00 Bir de Auto Baud seçeneğini aktif edip dener misin?
kartta hangi betaflight hedefi, yüklü kartı aldığınız yeri ya da varsa pinout tablosunu atın muhtemelen bir klon ve neyin klonu olduğu belli değil v2 klonu ise uart1 inverted v3 klonu ise uart6 inverted. burdan anlayacağınız şey gps i diğer uartlarda denemek ya da softserial ile boştaki motor pinlerine kaynak atayarak oraya bağlamak.

ilk aşamada uart1 i deneyebilirsiniz alıcınız oraya bağlı değilse.

ramada

Mesaj gönderen ramada » 24 May 2019, 11:53

hknshbz yazdı: 24 May 2019, 11:07
KingNothing yazdı: 24 May 2019, 03:49 Sonuç olumsuz derken hocam? Olumsuzluğu neye göre söylüyorsunuz?

GPS’i yukarıda sensör kısmında Gyro ve Accelerometer ikonunun yanında görüyor musunuz?

GPS sekmesinde birşey çıkmıyorsa bu evin içinde denediğiniz için olabilir? Sonuçta uyduyu görmez evin içinde...
GPS'i yukarıda görüyorum ancak pasif. Sarı renkte aktif olması gerek bu ayarlardan sonra ancak hala pasif görünüyor. Betafligh'da sarı olması için gps bulması şart mı? Eğer öyle bir zorunluluk varsa dışarı çıkarıp deneyeyim sabah.
TX/RX baglantisi yaptiginiz uart icin Ports kisminda sensor olarak GPS sectiniz mi? Ayrica CLI da resource kisminda baglantiyi yaptiginiz UART uzerinde baska atanmis bir cikis veya tanimli baglanti olmamasi lazim.

Bahsettigim gibi Uart3 icin port kisminda sensor olarak GPS secmeniz lazim. Hiz 112560 olabilir.

CLI a gelin;

Tum baglantilari gosteren liste gelecek. Listeden TX3 ve RX3 e bir atama var mi bakacaksiniz. Eger bir gorev atanmis ise.

Ornek;

Cam_control_1 TX3

CLI komut satirina

TX3 free
RX3 free yazacak.

Bu sekilde islemci artik bu cikislari bos olarak taniyacak ve gps baglantisi calisacaktir.
Öncelikle kartımın ve ayarlarımın ekran görüntüsünü ekliyorum. Kartın resminde belirttiğim kısım TX6 RX6 diye geçiyor. Bende bunu UART6 olarak algılıyorum. Söylediğiniz gibi CLI'dan resource list komutunu verdiğim de rx6 ve tx6 göremiyorum.
resource komutunu verdiğimde rx6 ve tx6'nın c00 ve c03 'te olduğunu görüyorum. Ekran görüntülerini ekliyorum.
Dosya ekleri
resource1.JPG
resource.JPG
ports.JPG
gpsayarı.JPG
gpsayarı.JPG (26.49 KiB) 3916 kere görüntülendi
Ekran Alıntısı.JPG

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 24 May 2019, 13:08

ramada yazdı: 24 May 2019, 11:53
hknshbz yazdı: 24 May 2019, 11:07

CLI a gelin;

Ornek;

Cam_control_1 TX3

CLI komut satirina

TX3 free
RX3 free yazacak.

Öncelikle kartımın ve ayarlarımın ekran görüntüsünü ekliyorum. Kartın resminde belirttiğim kısım TX6 RX6 diye geçiyor. Bende bunu UART6 olarak algılıyorum. Söylediğiniz gibi CLI'dan resource list komutunu verdiğim de rx6 ve tx6 göremiyorum.
resource komutunu verdiğimde rx6 ve tx6'nın c00 ve c03 'te olduğunu görüyorum. Ekran görüntülerini ekliyorum.
Hersey normal gorunuyor.

GPS ilk calismasini INAV da yapin. Pozisyon bulduktan sonra Betaflight a gecip orda yapin.

Ben de ilk denemede betaflightda cok sikinti yasamistim. Inavda pozisyon kilitlenmesi olduktan sonda sorun olmadi.

ramada

Mesaj gönderen ramada » 24 May 2019, 16:14

gokhanyanki yazdı: 24 May 2019, 11:45
kartta hangi betaflight hedefi, yüklü kartı aldığınız yeri ya da varsa pinout tablosunu atın muhtemelen bir klon ve neyin klonu olduğu belli değil v2 klonu ise uart1 inverted v3 klonu ise uart6 inverted. burdan anlayacağınız şey gps i diğer uartlarda denemek ya da softserial ile boştaki motor pinlerine kaynak atayarak oraya bağlamak.

Yüklü versiyon 3.5.7. Aliexpressten almıştım. V2 klonu. Uart1 de spektrum alıcı bağlı. Üstteki mesajda ekran görüntüsü mevcut. Config kısmından softserial’ı açtığımda ports kısmında görünmüyor. O yüzden softserial deneyemedim.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 24 May 2019, 16:29

ramada yazdı: 24 May 2019, 16:14
gokhanyanki yazdı: 24 May 2019, 11:45

Yüklü versiyon 3.5.7. Aliexpressten almıştım. V2 klonu. Uart1 de spektrum alıcı bağlı. Üstteki mesajda ekran görüntüsü mevcut. Config kısmından softserial’ı açtığımda ports kısmında görünmüyor. O yüzden softserial deneyemedim.
Softserial i config den acmak yeterli degil. Soft olarak kullanacaginiz ayaklara tx ve rx atamaniz lazim.

Diyelim ki tx6 ve rx6 ya atayacaksınız. Bunlarin oldugu pin aayakali visit zaten.

CLI komutlari

resource serial_tx 11 c03
resource serial_rx 11 c00

ENTER basın;

Ports kismina baktiginizea listede artik uart6 olmayacak ve en altta soft serial goreceksiniz.

Ayni sekilde simdi softserial icin sensor olarak gps secip hizi 115200 yapip deneyin.

Ama dedigim gibi sizin cozum betaflight birakip bir kerelik INAV da GPSin pozisyon bulmasini saglamak...

ramada

Mesaj gönderen ramada » 24 May 2019, 20:06

O zaman softserial ile uğraşmaya gerek yok. Betaflight yedeğini aldıktan sonra inav atıp öyle denemek gerek. Teşekkürler, deneyelim bakalım sonucu yazarım.

ramada

Mesaj gönderen ramada » 25 May 2019, 03:36

2 farklı F4 kart ile inav yükleyerek yaptığım denemeler de sonuç vermedi. Elimde sıfır F3 bir kart vardı onda da denedim olmadı. ublox center yazılımını yükledim FTDI üzerinden bağladım bağlantı var görünüyor ancak gps sinyal almıyor. GPS'in bozulduğuna kanaat getirdim artık. Yeni bir gps alacağız anlaşılan. Forumda popüler olan bn880 alıp deneyeceğim.

Herkese yardımları için teşekkürler.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 25 May 2019, 08:39

ramada yazdı: 25 May 2019, 03:36 2 farklı F4 kart ile inav yükleyerek yaptığım denemeler de sonuç vermedi. Elimde sıfır F3 bir kart vardı onda da denedim olmadı. ublox center yazılımını yükledim FTDI üzerinden bağladım bağlantı var görünüyor ancak gps sinyal almıyor. GPS'in bozulduğuna kanaat getirdim artık. Yeni bir gps alacağız anlaşılan. Forumda popüler olan bn880 alıp deneyeceğim.

Herkese yardımları için teşekkürler.
GPSin yeni oldugunu dusundugum icin bu ihtimali dusunmedim AMA GPS uzerindeki pilde sikinti olabilir.

Ayrica denemeleri acik alanda mi yapiyorsunuz?
Benim site iki blok, 2. Kattayim, Binyamin site icine bakan taraftayim yani balkondayken diger bina biraz engel olusturuyor. ozellikle bulutlu veya yagisli havalarda balkonda dahi sabitleme yapamiyorum.

Inav uzerinde deneme yaparken hic bur uydudan hic sinyal almiyir mu, yoksa pozisyon sabitlemeye yetecek kadar yeterli uydu bulamiyor mu? Inav uzerinde iken GPS kismi ekran goruntusu1 atar1 misiniz?

ramada

Mesaj gönderen ramada » 25 May 2019, 19:24

hknshbz yazdı: 25 May 2019, 08:39 GPSin yeni oldugunu dusundugum icin bu ihtimali dusunmedim AMA GPS uzerindeki pilde sikinti olabilir.

Ayrica denemeleri acik alanda mi yapiyorsunuz?
Benim site iki blok, 2. Kattayim, Binyamin site icine bakan taraftayim yani balkondayken diger bina biraz engel olusturuyor. ozellikle bulutlu veya yagisli havalarda balkonda dahi sabitleme yapamiyorum.

Inav uzerinde deneme yaparken hic bur uydudan hic sinyal almiyir mu, yoksa pozisyon sabitlemeye yetecek kadar yeterli uydu bulamiyor mu? Inav uzerinde iken GPS kismi ekran goruntusu1 atar1 misiniz?

INAV'da gps kısmı kırmızı oluyor. Normalde maviye dönmesi gerek. Maviye dönmesi yada direk mavi yanması için uydu bulmasının şart olduğunu düşünmüyorum. Umarım yanılmıyorumdur.

Gps'in pinlerinde sorun olduğunu sanmıyorum gayet sağlıklı duruyor. Gevşeme durumu felan yok. Ben her ihtimale karşı kablosunu ve soketlerini sıfırdan yaptım yine olmadı. GPS 1,5 senedir bende belki pil ile ilgili bir durum olabilir. Pil ölçü aleti ile ölçmeye çalıştım, ölçü aletinde herhangi bir değer görmedim. Yarın pilini değiştirmeyi deneyeceğim. Ama yeni bir gps'de alacağım artık.

“Fırçasız Dronlar” sayfasına dön