Sanırım uçamayacak.

Fırçasız motorlu hazır dronlar ve parça listeleri
___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Sanırım uçamayacak.

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 27 Tem 2019, 17:02

Uzun parça bekleyişleri ile aylar süren ve büyük özenle yaptığım uzun mesafe amaçlı XL5 dronum bugün tam anlamıyla bitti.

Ancak pil ile tarttığımda gördüğüm rakam bütün hevesimi yerle bir etti.

Tam 743gram çekiyor benim tosun 😅

1700KV motorların bu ağırlığı kaldıracağından şüpheliyim...

Fikri olan?

Pil: Chln ministar 4S 1500mah / 197gram
Aksiyon kamera: Xioami Yi (koruma ile) / 90gram

Pervane olarak da HQ 5535 taktım.

Acaba uçar mı?

__isimsiz__

Re: Sanırım uçamayacak.

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 27 Tem 2019, 17:15

Kaldırır hocam, çok da güzel kaldırır... 4 ECO motor 1000 grama yakın thrust verir bence...

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 27 Tem 2019, 17:30

KingNothing yazdı: 27 Tem 2019, 17:15 Kaldırır hocam, çok da güzel kaldırır... 4 ECO motor 1000 grama yakın thrust verir bence...
Hocam inşallah yoksa çok üzülecem.

Trust test videosu izledim, %60da 4S ile 440 vermiş, 1760 gram 2.5katı bile olmuyor.

Uzun mesafede %60ın üzerinde trottle kaç dakika uçuş verir, ne kadar giderim hiç bilemiyorum...

Kullanıcı avatarı
mustafapusti
Ad Soyad: Mustafa PUSTİ

Mesaj gönderen mustafapusti » 27 Tem 2019, 18:28

743 gram fazlami hocam. Benim 5" drone 620 grami buluyor gopro ile. Dys 2300kv motor kullaniyorum.
Aslinda hafifletmekte istiyorum drone u ama birtek aklima frame i degistirmek geliyorm 136gram frame. 70-80 gramlik frame gecsem cok fark olur mu bilemiyorum iste.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 27 Tem 2019, 19:55

Uçtu ve de düştü 😂

1.5 km uzaklıkta FPV kamerada görünmeyen elektirik teleri ne çarpınca bir anda kontrolü kaybettim ve yere çakıldı... Görünen tek hasar 2 tane pervane hasarlı ve maalesef bir arka kol kırıldı ve de Ministar pil komple şişmişti... Tüm hücreler ezilmiş ve şişmiş...

GPS sayesinde elimle koymuş gibi buldum 😊 kendinden pilli buzzer da cayır cayır bağırıyordu..

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 28 Tem 2019, 21:58

hknshbz yazdı: 27 Tem 2019, 19:55 Uçtu ve de düştü 😂

1.5 km uzaklıkta FPV kamerada görünmeyen elektirik teleri ne çarpınca bir anda kontrolü kaybettim ve yere çakıldı... Görünen tek hasar 2 tane pervane hasarlı ve maalesef bir arka kol kırıldı ve de Ministar pil komple şişmişti... Tüm hücreler ezilmiş ve şişmiş...

GPS sayesinde elimle koymuş gibi buldum 😊 kendinden pilli buzzer da cayır cayır bağırıyordu..
geçmiş olsun hakan hocam dün mesajı gördüm o pili alta takma yazacaktım ama fırsat olmadı. pil haricinde ucuz atlatmışsın. yedek kolların vardır inşallah. gerçi yoksa bile hızlı kargo vardır onda 10 güne gelir.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 28 Tem 2019, 22:33

gökhan YANKI yazdı: 28 Tem 2019, 21:58

geçmiş olsun hakan hocam dün mesajı gördüm o pili alta takma yazacaktım ama fırsat olmadı. pil haricinde ucuz atlatmışsın. yedek kolların vardır inşallah. gerçi yoksa bile hızlı kargo vardır onda 10 güne gelir.
Hocam işin ilginç tarafı, ben hücreler şişti sanmıştı ama aslında tam da şişme olmamış. Biraz yamulmuş :D Şarj ettim ve ful doldu. Bugün bir deneme uçuşu yaptım, sorun görüşnmüyor. Yakın mesafe ve kısa deneme uçuşlarında kullanabilirim. Ama başka bir ministarım 2 hücresi ölmüş durumda, o kötü oldu.

Yedek kol yoktu ama 2 tane sipariş ettim, HSKRC nin XL5 kopyası için olan kolları var, bakalım kalite nasıl olucak...

Bu arada yaşadığım başka bir problem de aslında kumanda RSSI... Şöyle ki, ben radiolink alıcı antenleri kısa olduğu için 15cmlik antenler alıp bütün alıcılarımı değiştiriyordum. Sonradan şunu farkettim, radiolink alıcılarının antenlerindeki açık bölüm normalde 2.4GHZ için olacak 21.23mm den daha kısa... Froglite üzerinde orjinal antenli alıcı var, buna da benim değiştirdiğimi koymuştum. Tabi ben bunu farkettikden sonra bu drona koyduklarımı kontrol etmek aklıma gelmedi.
Bugün söküp bakınca açık kısmın uzun olduğunu gördüm. Şimdi ikilemdeyim, acaba coaxil ile kapalı kısmın boyunun bi önemi var mı? acaba radiolink 8-9cm anten koyup ona göre bir oran mı yapıp açık kısmı 2.4GHZ dan daha kısa tutuyor. Yoksa bunun hiçbir anlamı yok ve ben uzun olarak taktığım antenleri de orihinale göre uçlarını kırpmalımıyım...

Pili neden alta koyma dediğinizi açıklar mısınız?

Üstte koyacak olursam GPS ve aksiyon kamera bir de şu kendinden pilli buzzer ciddi sorun olacak...

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 28 Tem 2019, 23:00

hknshbz yazdı: 28 Tem 2019, 22:33
gökhan YANKI yazdı: 28 Tem 2019, 21:58

Hocam işin ilginç tarafı, ben hücreler şişti sanmıştı ama aslında tam da şişme olmamış. Biraz yamulmuş :D Şarj ettim ve ful doldu. Bugün bir deneme uçuşu yaptım, sorun görüşnmüyor. Yakın mesafe ve kısa deneme uçuşlarında kullanabilirim. Ama başka bir ministarım 2 hücresi ölmüş durumda, o kötü oldu.

Yedek kol yoktu ama 2 tane sipariş ettim, HSKRC nin XL5 kopyası için olan kolları var, bakalım kalite nasıl olucak...

Bu arada yaşadığım başka bir problem de aslında kumanda RSSI... Şöyle ki, ben radiolink alıcı antenleri kısa olduğu için 15cmlik antenler alıp bütün alıcılarımı değiştiriyordum. Sonradan şunu farkettim, radiolink alıcılarının antenlerindeki açık bölüm normalde 2.4GHZ için olacak 21.23mm den daha kısa... Froglite üzerinde orjinal antenli alıcı var, buna da benim değiştirdiğimi koymuştum. Tabi ben bunu farkettikden sonra bu drona koyduklarımı kontrol etmek aklıma gelmedi.
Bugün söküp bakınca açık kısmın uzun olduğunu gördüm. Şimdi ikilemdeyim, acaba coaxil ile kapalı kısmın boyunun bi önemi var mı? acaba radiolink 8-9cm anten koyup ona göre bir oran mı yapıp açık kısmı 2.4GHZ dan daha kısa tutuyor. Yoksa bunun hiçbir anlamı yok ve ben uzun olarak taktığım antenleri de orihinale göre uçlarını kırpmalımıyım...

Pili neden alta koyma dediğinizi açıklar mısınız?

Üstte koyacak olursam GPS ve aksiyon kamera bir de şu kendinden pilli buzzer ciddi sorun olacak...
anten konusu için şu linki okumanı öneriririm.

https://oscarliang.com/repair-2-4ghz-antenna-rx/

pili üstte monte etmenin mantığı ağırlık merkezini itme merkezine yaklaştırması yani pervane hizasıyla pili taktığın hizanın kesişme alanına pilini koyuyorsun bu sayede quadın tepkileri daha keskin daha kararlı oluyor. mr stele ve johny fpv nin sırrı burda :lol: :lol: ayrıca koyduğun kamerayı dengelemek için de pili kullanabilirsin böylece daha dengeli düzgün uçan dengesizlik yüzünden motorları ısınmayan daha az titreşimli bir quada ulaşabilirsin.

böyle daha iyiyse neden yarış framelerinnde alta monte ediliyor: bunun da cevabı basit nerdeyse yere 70-80 derece açılarla gidiyorlar çarptılarında ilk zarar görecek şey piiler olacaktır birinci nedeni bu diğer nedeni ise yüksek hızlı uçuş için daha az sürtünme istenmesinden dolayıdır. sen gps i pilin üzerine tak

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 28 Tem 2019, 23:19

@hknshbz Sorduğun anten sorusuna gelince... Antenin shield olmayan açık kısmının boyu önemli... İstenilen frekansa uygun dalgaboyunun 1/4'ü olarak kullanılıyor... Teorik olarak shield olan kapalı kısmın boyu ise bu 1/4 dalga boyununun tam katları olması gerekiyor deniyor... Ancak birçok yerde bunun öneminin olmadığını da okumuşluğum var...
Ben alıcı ve vericilerin açık ve kapalı kısım olarak toplam kablo uzunluğuna yönelik donanımsal olarak bir modifikasyon / düzenleme yaptıklarını düşünüyorum...

Peki gelelim soruna; niye o zaman değişik alıcıların antenlerinde değişik açık uç boyları mevcut? Şöyle ki bazı frekansların mesela 915mhz veya 868mhz gibi düşük frekans sinyallerin dalga boyları büyüktür ve 1/4 değeri de bu nedenle büyüktür...
Anteni bu kadar büyük uzunlıkta açık kısımla yapmak için zaten genelde bu frekansta T şeklinde bir anten olur ve açık tarafı T nin bir koludur...

Neyse gelelim 2.4GHZ olup da yine aralarında fark olanlara... 2.4GHZ için açık aktif element kısmı 31.25mm yani 3.125cm olmalı... Bazı alıcı firmaları sanırım bunu uzun bulduğu için kendi donanımlarında modifikasyon yaparak gelen sinyali düzenlemek kaydı ile bu uzunluğu daha kısa olmasını sağlıyorlar... Açıp baktığında gerek 2.4GHZ gerek 5.8GHZ alıcıların ve vericilerin anten bağlanan kısımlarının hemen yanında, aktif elementin bağlandığı noktaya bir adet direnç bağlandığını görürsünüz... Bildiğim kadarı ile bu direnç sayesinde anten aktif elementi dalga boyuna uygun olmasa bile sinyali düzgün şekilde alabilmektedir...

Özetle bence yeni aldığın antenleri orjinal anten boyuna göre modifiye etmen doğru olacaktır... Çünkü alıcının donanımı büyük ihtimalle o uzunluktaki antenler ile çalışmaya ayarlanmıştır...

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 28 Tem 2019, 23:27

KingNothing yazdı: 28 Tem 2019, 23:19 @hknshbz Sorduğun anten sorusuna gelince... Antenin shield olmayan açık kısmının boyu önemli... İstenilen frekansa uygun dalgaboyunun 1/4'ü olarak kullanılıyor... Teorik olarak shield olan kapalı kısmın boyu ise bu 1/4 dalga boyununun tam katları olması gerekiyor deniyor... Ancak birçok yerde bunun öneminin olmadığını da okumuşluğum var...
Ben alıcı ve vericilerin açık ve kapalı kısım olarak toplam kablo uzunluğuna yönelik donanımsal olarak bir modifikasyon / düzenleme yaptıklarını düşünüyorum...

Peki gelelim soruna; niye o zaman değişik alıcıların antenlerinde değişik açık uç boyları mevcut? Şöyle ki bazı frekansların mesela 915mhz veya 868mhz gibi düşük frekans sinyallerin dalga boyları büyüktür ve 1/4 değeri de bu nedenle büyüktür...
Anteni bu kadar büyük uzunlıkta açık kısımla yapmak için zaten genelde bu frekansta T şeklinde bir anten olur ve açık tarafı T nin bir koludur...

Neyse gelelim 2.4GHZ olup da yine aralarında fark olanlara... 2.4GHZ için açık aktif element kısmı 31.25mm yani 3.125cm olmalı... Bazı alıcı firmaları sanırım bunu uzun bulduğu için kendi donanımlarında modifikasyon yaparak gelen sinyali düzenlemek kaydı ile bu uzunluğu daha kısa olmasını sağlıyorlar... Açıp baktığında gerek 2.4GHZ gerek 5.8GHZ alıcıların ve vericilerin anten bağlanan kısımlarının hemen yanında, aktif elementin bağlandığı noktaya bir adet direnç bağlandığını görürsünüz... Bildiğim kadarı ile bu direnç sayesinde anten aktif elementi dalga boyuna uygun olmasa bile sinyali düzgün şekilde alabilmektedir...

Özetle bence yeni aldığın antenleri orjinal anten boyuna göre modifiye etmen doğru olacaktır... Çünkü alıcının donanımı büyük ihtimalle o uzunluktaki antenler ile çalışmaya ayarlanmıştır...
Hocam konu hakkında geçmişte de detay vermiştin, şimdi hatırladım. Tekrar teşekkür ederim.

Net olmak adına, coaxil olan kısma hiç dokunmuyorum, sadece açık kısmı orjinaldeki açık kısma göre kesiyorum.
Böylece orjinalden daha uzun ama açık kısmı orjinal ile aynı antenim olmuş olacak.

Doğru muyum?

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 28 Tem 2019, 23:30

Yapabileceğin en iyi şey o hocam... Çünkü zaten kapalı kısmı da eşitlemeye çalışsan aynı boyda birebir aynı anten olmuş olacak...

Orjinal antenin kapalı kısmı ile açık kısmının uzunluklarını paylaşır mısın? en azından dalga boyunun 1/4'ünün tam katı mı onu öğrenmiş oluruz...

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 29 Tem 2019, 00:14

Hocam ben kumpas okuma özürlüyüm😂

Coaxil kısmı 59.60mm sanırım, açık kısmı da 27.00mm

Küsüratlara çok takılmıyorum😊

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 29 Tem 2019, 00:17

hmmm görüldüğü üzere açık kısımla kapalı kısım arasında net bir oran yok... 2 katına yakın ama değil...

Bence sadece açık kısmı orjinal alıcı antenine eşitleyip deneyebilirsiniz...

Kullanıcı avatarı
bagriacik
Ad Soyad: Gökhan B

Mesaj gönderen bagriacik » 29 Tem 2019, 00:19

hknshbz yazdı: 29 Tem 2019, 00:14 Hocam ben kumpas okuma özürlüyüm😂

Hocam çok kolay aslında ya. Hatta özetle şu şekilde;
1-10-kumpas-okuma-ornekleri.gif
1-10-kumpas-okuma-ornekleri.gif (11.83 KiB) 4887 kere görüntülendi
Sıfır noktası, cetvel üzerinde 16 ile 17 arasında = 16,?

Verniyer (hareketli kısım) üzerinde 7.çizgi çakışmış = 0.7
Okunan değer = 16+0.7 = 16.7

https://www.makinaegitimi.com/kumpas-ok ... il-okunur/
Martian 215 Freestyle build / Taranis Q X7 / Xiaomi FIMI X8 SE

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 29 Tem 2019, 00:20

bagriacik yazdı: 29 Tem 2019, 00:19
hknshbz yazdı: 29 Tem 2019, 00:14 Hocam ben kumpas okuma özürlüyüm😂

Hocam çok kolay aslında ya. Hatta özetle şu şekilde;
1-10-kumpas-okuma-ornekleri.gif
Sıfır noktası, cetvel üzerinde 16 ile 17 arasında = 16,?

Verniyer (hareketli kısım) üzerinde 7.çizgi çakışmış = 0.7
Okunan değer = 16+0.7 = 16.7

https://www.makinaegitimi.com/kumpas-ok ... il-okunur/
Dijital göstergeli alıp bakacam keyfime😊

Kullanıcı avatarı
bagriacik
Ad Soyad: Gökhan B

Mesaj gönderen bagriacik » 29 Tem 2019, 00:23

Yok yok bunu da yaparsın sen :D dijitallerin hassas olanları çok pahalı :D :D ama yakın olsa yeter dersen karbonlar var 40 tl bandında onlar iş yapar :D
Martian 215 Freestyle build / Taranis Q X7 / Xiaomi FIMI X8 SE

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 29 Tem 2019, 09:11

Dijital olan sapıtıyo durmadan, çekip sonra tekrar sıfıra getirdiğinde sıfır olması gerekirken, sıfır olmuyor... Stabil olanları da tahminen pahalıdır... 400TL civarı dijital kumpas var... Onu da alıp eğer o da böyle yapıyorsa intihar ederim :)

“Fırçasız Dronlar” sayfasına dön