Bu düşüşün sebebi ne olabilir?

Fırçasız motorlu hazır dronlar ve parça listeleri
___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Re: Bu düşüşün sebebi ne olabilir?

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 08 Ağu 2019, 13:54

abakusfx yazdı: 08 Ağu 2019, 11:02 Hakan kardeş geçmiş olsun .Allah beterinden korusun. Yeni sistemleri hiç bilmiyorum ama bana ilginç gelen bir nokta neden 46 s kadar 1 er düşen voltaj 46. saniyede 12.0 dan 11.8 e dalıyor ve olay başlıyor.
Multiwii de benim başıma da buna benzer bişi gelmişti Esc ler normal ama bazen, bir motor dalgalanıyordu. Masada hepsi güzel çalışıyordu. sonra tek esc yi değiştirdim düzeldi. Esc de soğuk lehim vardı ısınınca zalak lıyordu :cry: Denemeyi nasıl yaptım motoru (880 kv 11 x 8.5/ 10 x 7/ 12 x 6 pervane destekli) mengeneye bağladım 10" pervane kafasına :twisted: verdim çoşkuyu biraz zorladım :twisted: :twisted: :twisted: çalışırken anlık ses değişti düzeldi .Böylece teşhis koyuldu :lol: :lol: :lol: . Belki aynı olay değildir ama bilgi/hipotez olsun diye yazayım dedim.

Kırımsız uçuşların olsun. Lipoların uzun ömürlü olsun :D
Sorunum bence deneysel PIDlerle fazla motorlari fazla zorlamis olmam... Bakalim govde degisince tekrar denemeler yapacagim

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 08 Ağu 2019, 13:56

Safak yazdı: 08 Ağu 2019, 13:40 Geçmiş olsun Hakan hocam,

Bence de bu mesafeden kol kırılması normal değil, üstelik küçük, hafif bir model, gülle gibi çakılma ihtimali de yok.

Hadi oldu diyelim, ama o noktadan kırılması nerdeyse imkansız, genellikle esnemenin en çok olduğu (orta ve merkeze yakın) yerden kırılır.

Videoyu ilk izlediğimde bende motor veya pervane zennetim, ama o ihtimal de yok diyorsunuz.

Ben hepsini birleştirince, kırılan noktada ince bir çatlak olduğunu düşünüyorum. Motor titreşimi ile çatlak büyümüş ve açılmış olabilir, düşmenin etkisi ile de komple ayrıldı.
Safak hocam, gövdenin kırılma sebebine fazla takılmıyorum. Az gövde kırmışlığım yok biliyorsun, kol ve gövde kırma konusunda baya marifetliyim :D

Ama düşüş gövdenin havada kırılması değil ondan eminim yoksa kablo vs illaki zarar gören bir yer olurdu.

Bol miltarda düştüğüm için, düşüş anında yere değmeden motorları stop etme konusunda da baya iyi seviyedeyim, yani ondan de eminim :)

Sorunum PIDler, buna kanaat getirdim. Deneysel bir PID vardı zaten, sonucunu da görmüş oldum :D

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 08 Ağu 2019, 14:05

bsivaslioglu yazdı: 08 Ağu 2019, 12:52
hknshbz yazdı: 07 Ağu 2019, 22:10
KingNothing yazdı: 07 Ağu 2019, 22:05 Pervanelerden kırık olan var mıydı...
Ekranda rxloss vs yazmıyor... sinyal kaybı da değil gibi zaten

Sanki bir taraftaki pervane havada kırılmış veya gevşemiş de diğer taraf baskın çıktığı için yalpalayarak düşmüş gibi görünüyor...
pervanede sadece yamulma var, o da dusus sonrasi olmustur diye dusunuyorum, bosluk olan da yok, hepsi sikisikiya duruyor.

Cok anlamsiz sekilde bir anda yalpaya girdi, hicbir komut islemedi, ben de direk failsafe aldim. Yakinimda oldugu icin havada savrulma sesini de cok rahat duydum acikcasi... Yaklasik 10-12metreden topraga cakilip boyle 4mm kolun kirilmasi da hic normal gelmiyor acikcasi. Daha once bu dronun hic dususu de olmadi.
geçmiş olsun hakan hocam dediginiz gibi bu çapta böyle bir zeminde meydana gelen bir kazada kolların kırılması hiç de normal değil sizin kazanın gerceklestigi irtifanin 5 katı yükseklikten 3 kez fail-safe ile yere çakıldım ama kollar hala sapasağlam sadece alt gövde kırıldı malum o da 2mm onu da 2 kat plexiglasdan kesip taktım eskisinde 17gr olan parca ağırlığı 35gr civarı oldu ama bu benim için tolare edilebilir bir agirlik farki quad hala taş gibi ve uçuyor bence kullandiginiz frame karbon kakitesi olarak cok kotu imis...
Aslında iflight gövdeleri (3tane var bende) çok kaliteli görünüyor, kesimler filan çok smooth ve gerçekten iyi işçilik var...

ama şimdi düşününce XL5 de kol kırıldı geçen, gerçi o baya hızlı çekilde 20metreden kayanın üzerine çakıldı ve gövdeye birleşim yerinden, stresi en çok alan yerden kırıldı.. Yani gayet normadi...

Ama şimdi kırılma olayı bu markada 2ye çıkınca, kalitesinden şüphe etmeye başladım...

GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

Mesaj gönderen GoldWing » 08 Ağu 2019, 17:56

hknshbz yazdı: 08 Ağu 2019, 08:36 Kirik kolun resimleri
bence bu kolun yerde buradan kırılması imkansız, havadayken stresten dolayı kırılmış bence

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 08 Ağu 2019, 18:15

GoldWing yazdı: 08 Ağu 2019, 17:56
hknshbz yazdı: 08 Ağu 2019, 08:36 Kirik kolun resimleri
bence bu kolun yerde buradan kırılması imkansız, havadayken stresten dolayı kırılmış bence
Hocam havada kirilmis olma ihtimali bana neden baska hicbirseyde hasar yok sorunu dusunduruyor. Yani bir kabloda pilde vs... Ayrica motorun uzerindeki pervanede de egipme veya bir yere carpmadan dolayi centik kirik yok... Diger pervanelerde biraz yamulma oldu o kadar...

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 08 Ağu 2019, 19:35

İşim kompozit değil, kompozitten iyi anlayan bir arkadaşıma fotoğrafları göstereceğim ancak bana kalırsa kesimleri iyi olabilir ama üretimi kötü. Büyük ihtimalle bütün klon şaseler bu teknikle üretiliyor, zira daha ince karbonların ne kuvvetlere dayandığını gördüm

Kullanıcı avatarı
bagriacik
Ad Soyad: Gökhan B

Mesaj gönderen bagriacik » 08 Ağu 2019, 20:08

Kompozitten az çok anlayan biri olarak ben de şunu diyeyim o zaman. Üretim fena değil, ben kötü diyemem. Fakat mühendislik kötü. Enerjiye dayanımını vida delikleri engellemiş. Ki zaten oradan kırılmış. Biraz daha geniş alıp iki delik etrafından da 1.5 mm geniş olsa bu kadar zayıf olmazdı bence.
Martian 215 Freestyle build / Taranis Q X7 / Xiaomi FIMI X8 SE

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 09 Ağu 2019, 00:41

Arkadaşıma gösterdim, delik kalıptan değilde sonradan açılmış gibi gözüküyormuş, bu da kılcal çatlaklar yaratırmış(ayrıca fiberleri birbirinden delerken ayırdığın için malzemenin dayanımını da mahvediyormuşsun ve bütün espri gidiyormuş) . Vidayı da biraz fazla sıkmış iseniz oranının dayanımı kötü olurmuş. O şekilde bir alana kat kat karbon dayayacaklarına farklı çözümler yapılırmış ama üretim pahalılaşır dedi. Bu arada cidden üşenmeden gidip baktım 2mm etmeyecek karbon plate var kırmak imkansız o kadar minik kuvvet kolunda

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 09 Ağu 2019, 00:47

Gktu yazdı: 09 Ağu 2019, 00:41 Arkadaşıma gösterdim, delik kalıptan değilde sonradan açılmış gibi gözüküyormuş, bu da kılcal çatlaklar yaratırmış(ayrıca fiberleri birbirinden delerken ayırdığın için malzemenin dayanımını da mahvediyormuşsun ve bütün espri gidiyormuş) . Vidayı da biraz fazla sıkmış iseniz oranının dayanımı kötü olurmuş. O şekilde bir alana kat kat karbon dayayacaklarına farklı çözümler yapılırmış ama üretim pahalılaşır dedi. Bu arada cidden üşenmeden gidip baktım 2mm etmeyecek karbon plate var kırmak imkansız o kadar minik kuvvet kolunda
Hocam ilgine teşekkürler, demekki her kaliteli görüntü gerçek kaliteyi vermiyor. iflight frameler için yazdım bunu bir kenara...

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 09 Ağu 2019, 00:51

hknshbz yazdı: 09 Ağu 2019, 00:47
Gktu yazdı: 09 Ağu 2019, 00:41 Arkadaşıma gösterdim, delik kalıptan değilde sonradan açılmış gibi gözüküyormuş, bu da kılcal çatlaklar yaratırmış(ayrıca fiberleri birbirinden delerken ayırdığın için malzemenin dayanımını da mahvediyormuşsun ve bütün espri gidiyormuş) . Vidayı da biraz fazla sıkmış iseniz oranının dayanımı kötü olurmuş. O şekilde bir alana kat kat karbon dayayacaklarına farklı çözümler yapılırmış ama üretim pahalılaşır dedi. Bu arada cidden üşenmeden gidip baktım 2mm etmeyecek karbon plate var kırmak imkansız o kadar minik kuvvet kolunda
Hocam ilgine teşekkürler, demekki her kaliteli görüntü gerçek kaliteyi vermiyor. iflight frameler için yazdım bunu bir kenara...
Hocam açıkcası o kadar karbonu o fiyata almak iyi bir durum ama frame e 3-5 dolar daha verip sağlamını almak iyi olur. Görüşlerinizi çok etkilemek istemiyorum zira fotoğraftan yapılan yorum çok güvenilir olmaz

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 09 Ağu 2019, 00:58

Gktu yazdı: 09 Ağu 2019, 00:51
Hocam açıkcası o kadar karbonu o fiyata almak iyi bir durum ama frame e 3-5 dolar daha verip sağlamını almak iyi olur. Görüşlerinizi çok etkilemek istemiyorum zira fotoğraftan yapılan yorum çok güvenilir olmaz
Hocam sonuçta hepsi klon... normalde harbi düzgün bir karbon frame 60usdden başlar... biz 3inch bir frame max 20usd veriyoruz... Yani aslında kırılmasına çok da şaşırmamak lazım...

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 09 Ağu 2019, 01:05

hknshbz yazdı: 09 Ağu 2019, 00:58
Hocam sonuçta hepsi klon... normalde harbi düzgün bir karbon frame 60usdden başlar... biz 3inch bir frame max 20usd veriyoruz... Yani aslında kırılmasına çok da şaşırmamak lazım...
Hocam aslında kendiniz de üretirsiniz de infüzyon ile başta alınacak malzemeler falan maliyet olarak üzer. Kumaş ı bireysel olarak alabilir misiniz emin değilim. Yoksa çiz kendi şaseni kalıp işlet infüzyon al dur :D

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 09 Ağu 2019, 01:22

Gktu yazdı: 09 Ağu 2019, 01:05
hknshbz yazdı: 09 Ağu 2019, 00:58
Hocam aslında kendiniz de üretirsiniz de infüzyon ile başta alınacak malzemeler falan maliyet olarak üzer. Kumaş ı bireysel olarak alabilir misiniz emin değilim. Yoksa çiz kendi şaseni kalıp işlet infüzyon al dur :D
Banggood candir 😊

“Fırçasız Dronlar” sayfasına dön