ARM hakkında

Fırçasız motorlu hazır dronlar ve parça listeleri
erdemefe
Ad Soyad: Erdem Efe

ARM hakkında

Mesaj gönderen erdemefe » 20 Ağu 2019, 11:02

Arkadaşlar merhaba hobiye yeni başlıyorum daha önce ne simülasyon ne gerçek drone hiç kullanmadım setup aşağıdaki gibi

F450 Frame
Flysky i6x + i6ab
Matek f722se FC
Racestar pg30 blheli_32 esc
racestar br2212 1000kv motor
Zop power 3s 5000mAh pil
GPS

Kurulumu gps haric yaptım. İnavda konfigürasyon yaptım motorları alıcıyı test ettim switchlerden birine arm atadim.
Sorun şu arm switchini aktif ettiğimde trothlle en az seviyede bile olsa arka motorlar yavaş dönerken ön motorlar çok hızlı dönüyor. Durduk yere ön motorlar daha da hızlanıyor. Normalde arm edildiginde Tüm motorların düşük bir devirde sabit dönmesi gerekmez mi? Yoksa oluşan durum normal mi. Pervane takmaya korktum çünkü ön motorlar nerdeyse en yüksek devirde dönüyor.

Bu bir sorun mu yoksa herşey normal pervane takip uçuş denemelerine başlayabilir miyim?
Elektronik Müh.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: ARM hakkında

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 20 Ağu 2019, 11:19

hocam düz bir zeminde gyro kalibrasyonu yapın. esc kalibrasyonlarını yaptığınızdan emin olun. montaj tamamlandıktan sonra yani kart yerine düz bir şekilde monte edildiyse gyro kalibrasyonu tamamsa düz olmayan bir zeminde düşük olan taraftaki motorların diğer motorlardan daha hızlı dönmesi normal.

arm ettiğinizde de bench test yani masaüstü testinde giderek artan bir ivmelenme görmeniz normal. giderek hızlanır motorlar. bu kart bir ivme göremediği için gazı artırırır hatta bazı motorlar son hıza bile ulaşır. arm açtığınızda birden bire %100 gaza çıkıyorsa sorun olabilir ama sizin durum giderek artan bir ivmelenmedir büyük ihtimal. dışarda kendinizden birazcık uzakta güvenli bir mesafede tercihen yumuşak otlu bir alanda testinizi gerçekleştirin. sorun durumunda arm kapatırsınız.

erdemefe
Ad Soyad: Erdem Efe

Mesaj gönderen erdemefe » 20 Ağu 2019, 14:58

Evet dediğiniz gibi artan bir ivmelenme.
Gyro kalibrasyonu yaptım.
Bu arada arm ettiğimde ön motorlar hizlanirken dronu kaldırıp önü yukarı kaldırdığımda hızlanan motorlar ani yavaşlıyor.
He bir de esc kalibrasyonu demişsiniz. Öyle bir işlem yapmadım nasıl yapılıyor. Sadece blheli_32 suite ile ters dönen motorların yönünü değiştirdim. Dshot1200 kullanıyorum.
Elektronik Müh.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 20 Ağu 2019, 15:53

Dshot için kalibrasyona gerek yok hocam. Sadece düz bir zeminde gyro ve diğer sensörlerin kalibrasyonlarini yapın tamamdır.

“Fırçasız Dronlar” sayfasına dön