Ev içinde uçmak için drone

Fırçasız motorlu hazır dronlar ve parça listeleri
BurakAlim

Ev içinde uçmak için drone

Mesaj gönderen BurakAlim » 10 Eyl 2019, 16:00

Merhaba,

2 inch quaddan zevk almadığım için 3 inch quad topladım ve uçuşu çok çok çok hoşuma gitti 2 inch ile eziyet çektiğimi anladım( probwash ws.) Elimde 2 inch drone parçaları kaldı. Parçaların hepsine talep gelmediği için satmaktan vazgeçtim çünkü elimde parçalar kalacaktı. Yeni bir projede değerlendirmek istiyorum. Malum kış geliyor ve elimdeki 3 inch evde uçmak için büyük. 2 inch olanda öyle çok güzel uçmuyor. Bu parçaları kullanarak evde sarsıntı yaşamadan uçabileceğim bir drone yapmak istiyorum (tinnywoob gibi).

FC: matek 411 mini
ESC: 12a esc
Kamera: tx03

Elimdeki bu parçalar ile stabil uçuş yapabileceğim nasıl bir setup kurabilirim ? Tavsiye bekliyorum

BurakAlim

Re: Ev içinde uçmak için drone

Mesaj gönderen BurakAlim » 17 Eyl 2019, 21:44

Biraz araştırma yaptım genelde ufak dronelerde 6a 10a esc falan kullanıyorlar ve kontrol kartları farklı f411 mini gibi bir FC ile evin içinde tiny wooblar gibi uçuş sağlamam mümkün mü ?

Frame takabileceğim pervane koruyucuları gördüm böyle birşey takmak mı daha mantıklı olur yoksa 80 90 mm Lik Frame setupu taşımak mı kararsız kaldım.

Bendeki Frame : [TRY104.77]GEPRC GEP HX2 Hummingbird 110mm Micro FPV Yarış X Çerçevesi RC Drone Karbon Fiber Destekleri Runcam Micro Swift RC Par ar? from Oyuncaklar ve Hobiler on banggood.com
https://banggood.app.link/I3j2YTDY3Z

Takabileceğim koruyucu :[TRY31.99]4 ADET GEPRC CinePro 4 K HD Koruma Halkası 60mm Çap 25mm Yükseklik Fırçasız Motor Delik 9x9mm RC Par ar? from Oyuncaklar ve Hobiler on banggood.com
https://banggood.app.link/LVBRCsBY3Z

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 17 Eyl 2019, 21:58

BurakAlim yazdı: 17 Eyl 2019, 21:44 Biraz araştırma yaptım genelde ufak dronelerde 6a 10a esc falan kullanıyorlar ve kontrol kartları farklı f411 mini gibi bir FC ile evin içinde tiny wooblar gibi uçuş sağlamam mümkün mü ?

Frame takabileceğim pervane koruyucuları gördüm böyle birşey takmak mı daha mantıklı olur yoksa 80 90 mm Lik Frame setupu taşımak mı kararsız kaldım.

Bendeki Frame : [TRY104.77]GEPRC GEP HX2 Hummingbird 110mm Micro FPV Yarış X Çerçevesi RC Drone Karbon Fiber Destekleri Runcam Micro Swift RC Par ar? from Oyuncaklar ve Hobiler on banggood.com
https://banggood.app.link/I3j2YTDY3Z

Takabileceğim koruyucu :[TRY31.99]4 ADET GEPRC CinePro 4 K HD Koruma Halkası 60mm Çap 25mm Yükseklik Fırçasız Motor Delik 9x9mm RC Par ar? from Oyuncaklar ve Hobiler on banggood.com
https://banggood.app.link/LVBRCsBY3Z
ESC tamamen kullancağın motor ve pil seçimine bağlı. eğer benim gibi 6300KV motorları 4S pil ile kullanmayı düşünüyorsan, yine benim gibi 35A ESC alman gerekir :D Hadi benimkiler biraz abartı.. tamam farkındayım 110mm gövdeye neler yapıyorum belli değil...

Senin durumuna yorum yapabilmemiz için motorlarını da bir söylesen. Gösterdiğin ductlar 25mm yüksekliğinde eğer elinde yüksek bir motor varsa, pervaneler yukarda kalacaktır. Bir koruma filan sağlamayacaktır. O zaman o korumaları boşa almış olursun.. Ama xx03 gibi alçak motorların varsa, o zaman bence mantıklı...

BurakAlim

Mesaj gönderen BurakAlim » 17 Eyl 2019, 23:32

Cevabınız işin teşekkür ederim hocam motor yok daha ne alsam karar veremedim. 2s pil kullanacağım tek istediğim evin içinde koltuk altında sehpa aralarında falan filan rahatça gezebilecek bir drone yapmak. Bu FC ile öyle bir uçuş yapabilir miyim yoksa özel FC mi almam lazım. Kış geldi evin içinde acro mod ile uçuş yaparak alıştırma yapmak istiyorum. Fakat motor alsam böyle mi koruyucu alsam taksam falan filan stabil uçuş sağlayabilir miyim bilmiyorum :) genelde hep ufak motor kullanmışlar evde uçmak için 6a esc 08.. motorlar vb . Stabil uçuş için bu kadar ufak parçalar mı kullanmak lazım anlamadım.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 17 Eyl 2019, 23:46

BurakAlim yazdı: 17 Eyl 2019, 23:32 Cevabınız işin teşekkür ederim hocam motor yok daha ne alsam karar veremedim. 2s pil kullanacağım tek istediğim evin içinde koltuk altında sehpa aralarında falan filan rahatça gezebilecek bir drone yapmak. Bu FC ile öyle bir uçuş yapabilir miyim yoksa özel FC mi almam lazım. Kış geldi evin içinde acro mod ile uçuş yaparak alıştırma yapmak istiyorum. Fakat motor alsam böyle mi koruyucu alsam taksam falan filan stabil uçuş sağlayabilir miyim bilmiyorum :) genelde hep ufak motor kullanmışlar evde uçmak için 6a esc 08.. motorlar vb . Stabil uçuş için bu kadar ufak parçalar mı kullanmak lazım anlamadım.
FC de sorun yok. Maşallah ne ararsan var :D

motor olarak, 2S destekli 1103 gibi alçak ve bu boyut için düşük sayılacak 5000-7500KV arası motor alman tavsiye ederim.

Bu şekilde düşük akım çekecek, gücü abartı olmayacak ama uçuşda yapabilecek. Ancak, bu şekilde bir dronun takla vs kabiliyeti ne olur bilemem... Onu da deneyip görmek lazım, biraz da kendi kararın olur.

Motor şunlara bakabilirsin diye düşünüyorum; (stok drumlarını kontrol etmekte fayda var)

AMAXinno 1103 5000KV 1-3S Brushless Motor 3.7g for RC Drone FPV Racing
https://www.banggood.com/AMAXinno-1103- ... rehouse=CN

Happymodel EX1103 1103 6000KV 8000KV 12000KV 2-4S Brushless Motor for Sailfly-X Toothpick RC Drone - 8000KV
https://www.banggood.com/Happymodel-EX1 ... rehouse=CN

Stabil uçuş konusu drondan çok pilota bakıyor bence. Stabil uçamayan biri olarak diyorum bunu :D

BurakAlim

Mesaj gönderen BurakAlim » 17 Eyl 2019, 23:50

Ben her uçuşta tribülansa sokuyorum drone. Her uçuşta sarsıla sarsıla uçuyorum baya kötüyüm :) bir anda heyecan yapıp düz giden dronu sağ sola fırlatıyorum. Baya kötüyüm evde kullanarak heyecan atmak istiyorum :) 1103 motor ve bu korumaları alıp deneyeceğim bakalım nasıl olacak

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 17 Eyl 2019, 23:51

BurakAlim yazdı: 17 Eyl 2019, 23:50 Ben her uçuşta tribülansa sokuyorum drone. Her uçuşta sarsıla sarsıla uçuyorum baya kötüyüm :) bir anda heyecan yapıp düz giden dronu sağ sola fırlatıyorum. Baya kötüyüm evde kullanarak heyecan atmak istiyorum :) 1103 motor ve bu korumaları alıp deneyeceğim bakalım nasıl olacak
Çare simulatör :D

BurakAlim

Mesaj gönderen BurakAlim » 17 Eyl 2019, 23:54

Simülatör baya kullandım iyiyimde :) fakat iş gerçeğe gelince korkuyorum nedense ay birşey olacak bir yere çarpcam düşecem falan filan özellikle yükseldiği zaman direk kontrolü kaybediyorum. Genelde alçakta kullanıyorum 3 metre falan

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 18 Eyl 2019, 00:07

BurakAlim yazdı: 17 Eyl 2019, 23:54 Simülatör baya kullandım iyiyimde :) fakat iş gerçeğe gelince korkuyorum nedense ay birşey olacak bir yere çarpcam düşecem falan filan özellikle yükseldiği zaman direk kontrolü kaybediyorum. Genelde alçakta kullanıyorum 3 metre falan
Burada @BarisB abimizi analım. Düşecez, kıracaz, bozacaz. Sonra yine düşecez, yine kıracaz, yine bozacaz... bugünkü uçuştan bir parça :D

BurakAlim

Mesaj gönderen BurakAlim » 18 Eyl 2019, 00:08

İyiymiş baya :))) benim yaşadığım yerde böyle boş alan bulmak zor hep ağaç var sizde bir tane var yine :)

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 18 Eyl 2019, 00:12

BurakAlim yazdı: 18 Eyl 2019, 00:08 İyiymiş baya :))) benim yaşadığım yerde böyle boş alan bulmak zor hep ağaç var sizde bir tane var yine :)
Oooo bu bişey mi :D Ağacın içinden geçip çıktığım bile oldu zamanında :D

Hocam, bu iş kırımsız olmuyor. Korkuyu yenmenin tek yolu da kırımlara alışmak. Yalan olmasın 5den fazla gövde kırdım. Kaç motor yaktım hatırlamıyorum. VTX gitti, FC gitti, pil gitti... Şu an nacizane çalışma masamın solunda 5 yarış dronu asılı, ikisinin kolları kırık duruyor...

Safak

Mesaj gönderen Safak » 18 Eyl 2019, 09:31

Hakan hocamın da dediği gibi kırım kaçınılmaz, korkmayın, cesaretli olun.

Ev içinde, pervane koruma veya duct aslında pervaneyi korumak için değil, evdeki eşya veya canlılara zarar gelmemesi için takılır. 40mm pervane, tül perdeyi jilet gibi kıydı mesela, Allahtan hanımın göremeyeceği bir yerde, Kat arasında kalıyor 😊

Stabil uçmak için üç şey çok önemli,
-Motor ve pervane seçimi
-Pid ayarı (micro drone'larda çok fark ediyor)
-Kumanda hakimiyeti

Kumanda hakimiyeti pratik yaptıkça gelişecektir, ama ufak bir tüyo, eğer kapalı alanda hover tarzı uçuyorsanız gaz kolu ile sürekli aşşağı yukarı ufak hareketler ile oynayın, eliniz alışınca daha stabil uçacaksınız.
Pid için topladığınız bileşene en yakın hazır denenmiş ayar bakın, pek çok yabancı rc formunda pid ayarı paylaşılıyor, özellikle micro drone 07xx, 08xx, 11XX motorlar için denenmiş pid ayarı bulabilirsiniz. Bunlar üzerinde ufak oynama ve deneme yanılma yolu ile kendinize en uygun ayarı zamanla yakalarsınız.
Motor olarak ise eğer stabil uçuş istiyorsanız 1104 düşük kv motor (4500-6500) daha uygun olur. 1103 motor da seçebilirsiniz ama o motorlarda düşük kv pek yoktur, genelde 7500-10000kv araluğındadır. Pervane olarak 3 bıçak 30 pitch seçebilirsiniz.

Son olarak mevcut frame üzerine duct uygulamak pek istenen sonucu vermiyor. Ben 2 takım aldım, biri gövdeye çarpıyor, diğeri 3 vidalı (üçgen) imiş, ikiside atıl oldu. Onun yerine hazır frame almanızı tavsiye ederim. 75-80mm frame yerine 100mm civarı frame daha stabil uçar. Tercihen iflight turbobee 111R, Kingkong /LDARC et100 v2 veya geprc cygnet cx2. (geprc alırsanız duct'ları ayrı sipariş vermeniz gerekiyor)

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 18 Eyl 2019, 10:20

Ben deri koltukların alt taraflarını hep kestim... Evden kovulmama az kaldı :)

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 18 Eyl 2019, 10:39

Benim ev içinde uçuş yapmam yasak :D Hanım evde olmadığı zaman da kediden korkuyorum beni ispiyonlayacak diye :D :D :D

BurakAlim

Mesaj gönderen BurakAlim » 18 Eyl 2019, 16:19

2 haftalık evliyim daha ben kovmasın beni evden :) yeni Frame falan lazım o zaman sizin kullanıp memnun kaldığınız bir Frame var mı ?

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 18 Eyl 2019, 16:52

BurakAlim yazdı: 18 Eyl 2019, 16:19 2 haftalık evliyim daha ben kovmasın beni evden :) yeni Frame falan lazım o zaman sizin kullanıp memnun kaldığınız bir Frame var mı ?
Ben bunu aldım, yakında gelir. Vİdyo hazırlayacağım

Govde - 25.99 USD
iFlight TurboBee 111R 2.3 Inch FPV Racing Whoop Frame Kit with with Ducts
http://bit.ly/2HxdXlR

Konudan takip edebilirisin.

viewtopic.php?f=24&t=2753&start=20

Safak

Mesaj gönderen Safak » 18 Eyl 2019, 21:23

BurakAlim yazdı: 18 Eyl 2019, 16:19 2 haftalık evliyim daha ben kovmasın beni evden :) yeni Frame falan lazım o zaman sizin kullanıp memnun kaldığınız bir Frame var mı ?
Ben şuan yolda olan 2 inç bir frame almıştım, ama onu size önermedim. Sebebi henüz kendim denememiş olmam, kötü çıkarsa müsebbibi olmak istemem 😊. geldikten sonra, dener, görüşlerimi aktarırım. Ama önerdiklerim, beğenilen ve popüler frame'ler. Hakan hocam 111R siparişi vermişti zaten.

Benim şuan frame hariç tüm parçalarım hazır, bu setup'daki amacım, sizin istediğiniz gibi evde stabil uçabilecek bir drone yapmak. Aslında bende 2 adet 2 inç drone mevcut, ama yüksek kv nedeniyle ev içinde kontrolu biraz zor oluyor, birde yukarıda yazdığım gibi duct, yada prop guard uygulayamamış olmam sebebiyle biraz sıkıntı çıkarıyor. Benim frame hariç parçalarım şu şekilde;

Mamba f405 mini tower
Pandarc 20x20 200mw vtx
Caddx turbo micro sdr2 plus
Dys be1104 4000kv
Bullnose 2030 üç bıçak

Motor banggood'da yok, (4000kv olan) farklı bir yerden sipariş vermiştim, düşük kv 4s destekliyor çünkü. 2540 prop ve 4s pil ile dışarıda da kullanılabilir böylece. 1104 motorlarda 4s seçeneği fazla yok, banggood üzerinden alacaksanız iflight 1104 4200kv olabilir.

Genellikle kapalı mekan kullanılacağı için kamera seçimi de önemli, çünkü ortam dışarısı gibi aydınlık olmayacaktır, bu yüzden düşük ışık performansı yüksek olan kamera seçin. Caddx sdr2 tavsiye edebilirim..

Engin
Ad Soyad: Engin

Mesaj gönderen Engin » 19 Eyl 2019, 01:32

Selam,

Evde quad ile uçarken yere veya eşyalara yaklaştığımız zaman quad pervanelerinin yarattığı hava akımı eşya veya yere çarparak geri dönüyor ve quadın dengesini bozuyor. Bu etki yavaş uçarken çok fazla hızlandıkca azalıyor. Dolayısı ile evde kaza yapmadan uçmak için quadı hızlı kullanmak gerekiyor. Bu da çok iyi pilotaj isteyen bir durum. Yani evde uçmak dışarda uçmaktan çok daha zor.

Bence evde zevkli bir şekilde quad uçurmak için quadın mümkün olduğunca küçük, motorlarında quadı kaldırıp biraz hızlandıracak kadar güçlü olması gerekiyor. Bunun içinde en uygun quad 65mm 06xx, 07xx motorlu 1s whoop lar ile yine aynı boyda fırçasız motorlu whooplar.

Barış hocam aşağıdaki keyifli uçuşunu Eachine E010s tiny whoop ile yapıyor. Videonun özellikle başındaki sehpanın altından sandalyenin yanından bu şekilde geçmek fırçalı 11xx motorlar ile bu hızda çok zor.

Ben evdeki en keyifli uçuşumu ucuz iki motor parasına aldığım eachine e010 ile yapıyorum. Biraz zaman geçince flysky kumandam ile uçurmak için modül aldım. Acro modda uçamasamda kumanda hakimiyetini geliştirmede faydalı oluyor.

BurakAlim

Mesaj gönderen BurakAlim » 19 Eyl 2019, 07:11

[TRY209.75 38% OFF]Eachine E010S 65mm Micro FPV RC Drone Quadcopter 800TVL CMOS Tabanlı F3 Fırça Uçuş Kontrol Cihazı RC Drones from Oyuncaklar ve Hobiler on banggood.com
https://banggood.app.link/6ZE8gR0h6Z

Sanırım quad bu osd ve acro modu var mı ? Böyle birşey almak daha mantıklı gibi

Safak

Mesaj gönderen Safak » 19 Eyl 2019, 10:27

Çok zor diye bir şey yoktur, doğru setup ve pilotaj becerisi vardır. Beceriniz iyi ise, 5 inç 22xx motor ile bile evde gezinti yaparsınız.

“Fırçasız Dronlar” sayfasına dön