Kaza sonrası motordan gelen ses

Fırçasız motorlu hazır dronlar ve parça listeleri
fast0106
Ad Soyad: fastt

Kaza sonrası motordan gelen ses

Mesaj gönderen fast0106 » 16 Tem 2018, 22:59

arkadaşlar geçen drone ile ufak bir kaza yaşadım. iniş takımı ve bir kaç çizikle kurtuldum. fakat motorlardan birinin sesi diğerlerine göre biraz fazla çıkmaya başladı. dönmesinde yada gücünde bir problem yok fakat dediğim gibi sesi biraz fazla çıkıyor. motoru açıp temizledim azıcık yağladım da ama nafile. sizce bunun nedeni ne olabilir. uçuş performansında bir problem görmedim. sizce bir sorun yaşar mıyım?

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu
Ad Soyad: Halil İbrahim samuto

Re: Kaza sonrası motordan gelen ses

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 16 Tem 2018, 23:16

Yüksek ihtimal motor şaftı yamuldu. Pek sorun yarayticagini sanmiyorum. Belki biraz titreşim yapar.
:mrgreen:

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: Kaza sonrası motordan gelen ses

Mesaj gönderen BarisB » 16 Tem 2018, 23:23

Merhaba,

Motorlarınız ne marka-model acaba?

Öncelikle motorun ısısını kontrol edin derim;

Normalde fırçasız bir motorun maksimum sıcaklığı, motorun gövdesini baş ve işaret parmaklarınızın uçları ile tutabileceğiniz kadar olmalıdır. Eğer ısı sizi parmaklarınızı motorun üzerinden çekmek isteyecek kadar rahatsız ediyor ise, o motor kırmızı alarm veriyor demektir ve muhtemele zorlu bir uçuşta yanacaktır.

Eğer ses gelen motor diğerlerine oranla çok daha sıcak ise o halde uç noktalarda muhtemelen dayanamayacaktır ve gücü kesecektir. Örneğin; 1-2 saniyeden fazla full punch, agresif kullanım, ani 360 derece takla ve dönüşler. Sonuç olarak bu durumlarda quad düşer.

Eğer sesin motorun içine giren bir pislikten/parçadan/taştan dolayı olduğunu düşünüyorsanız ve bu maddeyi yağlama sonucu çıkaramadığınızı düşünüyorsanız, motorun üst rotor bölümünü sökerek suyun altına sokun ve parçayı çıkartın. Hatta hazır sökmüşten motoru su ile haldır haldır yıkayabilirsiniz de. Eğer yıkarsanız kurularken saç kurutma makinesi gibi cihazlar ile sıcak hava üfletmeyin. Ve quad'ı motor tam olarak kurumadan çalıştırmayın. Motor kuruduktan sonrahafifçe, bir miktar elektrik kontağı uygularsanız da tam bir temizlik olmuş olur. Ve yine rotor'u sökmüşken de tellerde bir yırtılma/kopma/yıpranma var mı diye de kontrol edebilirsiniz.

Umarım faydası olur - sevgiler.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

“Fırçasız Dronlar” sayfasına dön