GPS BAĞLADIĞIMDA ARM EDEMİYORUM

Global Positioning System :)
mhmtycl001
Ad Soyad: Mehmet Yücel

GPS BAĞLADIĞIMDA ARM EDEMİYORUM

Mesaj gönderen mhmtycl001 » 08 Oca 2019, 10:06

Arkadaşlar merhaba , elimdeki G model Pıxhawk APM2,6 2,8 GPS kullanıyorum
Kırmızı kabloyu 5v volt bağladım
Beyaz kabloyu SDA bağladım
Turuncu kabloyu SDL bağladım
Yeşil kabloyu RX 4 bağladım
Sari kabloyu TX 3 bağladım

benim sorunum şu BETAFLİGHT 'da ilk başlangıçta girdiğimde ve PDB güç verdiğimde kapalı ortamda 5 - 6 arası GPS buluyor GYRO VE ACCEL aktif durumda oluyor , herhangi bir ayar yapıp save an rebout yaptığımda GYRO VE ACCEL pasif duruma geçiyor , model sekmesindeki ayarladığım modlar tamamen kayboluyor ,
bu şekilde olunca haliyle ARM işlemi de gerçekleşmiyor ama karttan GPS 5V kablosunu karttan ayırdığımda ARM edebiliyorum .
GÖKHAN HOCAM AYNI GPS SİZDE KULLANMIŞTINIZ ACABA SİZDE BU SORUNU YAŞADINIZ MI ?
teşekkür ederim.
lütfen yardımcı olurmusunuz ??

Kullanıcı avatarı
idris
Ad Soyad: İdris aygün
İletişim:

Re: GPS BAĞLADIĞIMDA ARM EDEMİYORUM

Mesaj gönderen idris » 14 Oca 2019, 10:11

GPS li araçlarda bazı standartlar var ‘ pusula kalibrasyonu, gps nin yeterli uydu bulması gibi , kapalı bir alanda gps li uçuş yapmak sakıncalıdır yeterli gps sayısını bulsada konum sapması sorunları yaşarsınız, gps li uçuşları inav ile yapmanızı tavsiye ederim, sürekli güncellenen kontrolcü yazılımlarında çalışma pirensibi farklılıkları olabiliyor, inav üzerinde gps modülü varsa gps verileri tam olmadan gps siz uçuş sağlamak için CLI üzerinden set nav_exstra_arming_safety = off
Komutu kaydedilmeli , betaflight da bu tür ayarlar isteyebilir. Gps bağlantılarını aynı uart üzerinden bağlayın , gps modülü kablolarında renk farklılıkları olabilir.

“GPS Cihazları” sayfasına dön