Drone ile bazı görevler yapma

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
rsmkrkmz
Ad Soyad: Rasim Korkmaz

Drone ile bazı görevler yapma

Mesaj gönderen rsmkrkmz » 05 Mar 2019, 16:45

Acil Yardım!!! Merhabalar ben drone ile seçtiğim bazı koordinatlara gidip o kordinatlarda ölçüm aldırmak istiyorum. Lüksmetre ile aydınlık şiddetini ölçüp kayıt ettirme işlemini yapacağım. Bunu ölçü aleti butonunu röle yardımı ile aktif haline getirip ölçüm aldırmayın nasıl programlayabilirim. Bunun için raspberry mi kullanmam gerekli.

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Re: Drone ile bazı görevler yapma

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 05 Mar 2019, 17:28

Dron ozelliklerini hic bilmiyorum ama mantik soyle:

Ucus karti programlama arayuzu (iNAV veya Cleanflight ve Betaflight) configuration da servolari aktif edeceksiniz. Modes kisminda servo belirecek, orada servoya kumandada servoyu kontrol edeceginiz AUX kanalina atama yapacaksiniz.

Bu sekilde kumandadaki o AUX kanalina kumanda eden switch veya prob1 servoya hareket saglayacak.

Servo kolu hareketi ile acma kapama veya istediginiz hareket islemini yapabileceksiniz.

Not: Acil dediginiz icin ezberden yazdim. Hata veya eksigim olabilir.

EKLEME:

Servonun sisteme fisiksel dahil edilme konusu da yine kabaca soyle:

Servonun ucus kartindan komut alabilmesi icin 5V ve GND herhangi uygun bir pin girisine baglanip guc verilir. Sinyal kablosu da kart uzerinde mevcut olan bos (sadece pini bos degil, yazilimsal olarak bir atama yapipmamis yani resource map uzerinde de FREE olan) Aurt TX pin baglantisi yapilir.

Diyelim ki AURT 3 TX e baglanti yaptiniz.

Bu Aurt serial port olarak CLI resource kodlamasi ile tanimlaniz.

Arayuzde PORTS bolumunde serial port belirir. Burada da gerekli secenekler (ezberden hatirlamiyorum) yapilir.

Boylece ucus karti servo sinyal baglantisi yapilan AURT TX de bir gorevlendirme oldugunu bilir ve kumandada belirlenmis Aux kanalindan gelen gorevi hangi AURT TX cikisina iletecgini bilir.

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Re: Drone ile bazı görevler yapma

Mesaj gönderen Gktu » 06 Mar 2019, 01:50

Servo takmanıza gerek yok herhangi bir çıkış alsanız onu opamp dan geçirir röle çektirirsiniz.

“Genel” sayfasına dön