Proje için yardım!!

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
Kullanıcı avatarı
Cahit166
Ad Soyad: Cahit KIYICIOGLU

Proje için yardım!!

Mesaj gönderen Cahit166 » 12 Mar 2019, 08:26

İyi günler
Fotoğraftaki projede olduğu gibi drone gibi havaya değil aksine yere bastırmak istiyorum bunu fırçasız motor kullanarak yapacağım yere bastırması için motoru ters çevirmem yani baş aşağı koymam yeterlimi yoksa dönüş yönü farkedermi veya pervanenin left right olması
Dosya ekleri
Screenshot_20190312-082413.jpg
En son Cahit166 tarafından 23 Mar 2019, 20:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Re: Proje için yardım!!

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 12 Mar 2019, 08:32

Motorlari duz koyun, pervaneleri donus yonu tersine koyun. Bu sekilde hava akimi asahi dogru1 degil yukari dogru1 olacak1 yani cihazi asagiya itecek...

GCMavisi33
Ad Soyad: Yusuf Berkay

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 12 Mar 2019, 09:30

Iyi günler hocam merakımdan soruyorum . Bu projenizin amacı nedir acaba .

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 12 Mar 2019, 11:40

Fırçasız kullanmana gerek yok. Gereksiz yere ağırlık alma. Meb e mi hazırlanıyorsunuz

Kullanıcı avatarı
Cahit166

Mesaj gönderen Cahit166 » 12 Mar 2019, 13:33

Gktu yazdı: 12 Mar 2019, 11:40 Fırçasız kullanmana gerek yok. Gereksiz yere ağırlık alma. Meb e mi hazırlanıyorsunuz
Evet

Kullanıcı avatarı
Cahit166

Mesaj gönderen Cahit166 » 12 Mar 2019, 17:46

GCMavisi33 yazdı: 12 Mar 2019, 09:30 Iyi günler hocam merakımdan soruyorum . Bu projenizin amacı nedir acaba .
Çizgi izleyen robot

Kullanıcı avatarı
Cahit166

Mesaj gönderen Cahit166 » 21 Mar 2019, 17:20

hknshbz yazdı: 12 Mar 2019, 08:32 Motorlari duz koyun, pervaneleri donus yonu tersine koyun. Bu sekilde hava akimi asahi dogru1 degil yukari dogru1 olacak1 yani cihazi asagiya itecek...
Bu projeyi yaparken vidalardan mı bilmiyorumda bir kaç kere döndürdük projede daha dönmemeye başladı motor takılıyor gibi oluyor motor güç verince dönmüyor

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 21 Mar 2019, 17:46

Eğer vidalar motorlar içine kadar uzanıyor ve hatta sarım tellerine değiyorsa motorlara ciddi zarar verebilir... Vidaların boylarını kontrol edin, yoksa motorlar çöp bile olabilir maalesef...

Kullanıcı avatarı
Cahit166

Mesaj gönderen Cahit166 » 21 Mar 2019, 22:18

hknshbz yazdı: 21 Mar 2019, 17:46 Eğer vidalar motorlar içine kadar uzanıyor ve hatta sarım tellerine değiyorsa motorlara ciddi zarar verebilir... Vidaların boylarını kontrol edin, yoksa motorlar çöp bile olabilir maalesef...
Vidalar takılı değilkende denedik fakat motor 1 2 kere dönüyor zorlanarak sonra sadece motorun zorlanma gibi sesi geliyor motorun bozulup bozulmdığını nasıl anlayabiliriz başka

Kullanıcı avatarı
Sadık
Ad Soyad: Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 21 Mar 2019, 22:19

Elinizle döndürürken zorlanma hissediyor musunuz?
Biliyorum. Oruçlu doğar insan, ölümün iftar sofrasına...

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 21 Mar 2019, 23:08

Motor sargı ve de mıknatıs bölümünde herhangi bir hasar var mı? Mıknatıskar dış kaba çok yakın 1mm den bile az mesafede olacak ama dış kaba deymeyecek

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 21 Mar 2019, 23:09

El ile rahat donebiliyor olması lazım...

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 21 Mar 2019, 23:15

Cahit166 yazdı: 21 Mar 2019, 22:18
hknshbz yazdı: 21 Mar 2019, 17:46 Eğer vidalar motorlar içine kadar uzanıyor ve hatta sarım tellerine değiyorsa motorlara ciddi zarar verebilir... Vidaların boylarını kontrol edin, yoksa motorlar çöp bile olabilir maalesef...
Vidalar takılı değilkende denedik fakat motor 1 2 kere dönüyor zorlanarak sonra sadece motorun zorlanma gibi sesi geliyor motorun bozulup bozulmdığını nasıl anlayabiliriz başka
galiba brushed motor bu motorlar önce el yordamıyla herhangi bir zorlanma var mı onu kontrol edin bir zorlama varsa motor mili bükülmüş ya da fırçalar zarar görmüş ya da bitmiş olabilir. zorlanma yoksa motoru süren devrenin sağlamlığını anlamak için motor kaç volt detekliyorsa o voltu aşmadan bir güç kaynağını ya da pili sistemden ayırdığınız motor kablolarına dokundurarak motorların çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirisiniz. çalışıyorsa motoru süren devrede sorun olabilir

Kullanıcı avatarı
Cahit166

Mesaj gönderen Cahit166 » 22 Mar 2019, 05:55

gokhanyanki yazdı: 21 Mar 2019, 23:15
galiba brushed motor bu motorlar önce el yordamıyla herhangi bir zorlanma var mı onu kontrol edin bir zorlama varsa motor mili bükülmüş ya da fırçalar zarar görmüş ya da bitmiş olabilir. zorlanma yoksa motoru süren devrenin sağlamlığını anlamak için motor kaç volt detekliyorsa o voltu aşmadan bir güç kaynağını ya da pili sistemden ayırdığınız motor kablolarına dokundurarak motorların çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirisiniz. çalışıyorsa motoru süren devrede sorun olabilir
El ile döndürürken takılma oluyor hissedilir bir derecede ve motorun o açılıştaki sesleri falan artık daha az çıkıyor

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 22 Mar 2019, 08:25

Yere yapışarak çizgi izleyen bot

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 22 Mar 2019, 10:34

Cahit166 yazdı: 22 Mar 2019, 05:55

El ile döndürürken takılma oluyor hissedilir bir derecede ve motorun o açılıştaki sesleri falan artık daha az çıkıyor
kaç saat kullandınız bu motorlar uzun süreli çalışmaya dayanamıyor belli bir dakikayı geçtikten sonra, ısınan fırçalar daha çabuk tükeniyor. genel olarak 8520 1020 gibi motorların ömürleri 5-6 saat. 5 dakkadan fazla çalıştırıyorsanız performansları hızla düşecektir. ya yedekli motor bulunduracaksınız ya da brushless+esc gibi bir sistemi düşüneceksiniz.

Kullanıcı avatarı
Cahit166

Mesaj gönderen Cahit166 » 22 Mar 2019, 17:37

gokhanyanki yazdı: 22 Mar 2019, 10:34

kaç saat kullandınız bu motorlar uzun süreli çalışmaya dayanamıyor belli bir dakikayı geçtikten sonra, ısınan fırçalar daha çabuk tükeniyor. genel olarak 8520 1020 gibi motorların ömürleri 5-6 saat. 5 dakkadan fazla çalıştırıyorsanız performansları hızla düşecektir. ya yedekli motor bulunduracaksınız ya da brushless+esc gibi bir sistemi düşüneceksiniz.
Esc kullanıyorum zaten çok uzun süreli değil toplam her güç verdiğimizde max 15 saniye çalışıyor

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 22 Mar 2019, 20:50

Cahit166 yazdı: 22 Mar 2019, 17:37
Esc kullanıyorum zaten çok uzun süreli değil toplam her güç verdiğimizde max 15 saniye çalışıyor
15 saniye çok önemsiz bir süre motor sizin tarafnızdan düşme vs gibi bir hasar almamışsa benim teorim şudur:

hollow cup motorlar genelde pervane çevirmek için kullanılıyor veya bir dişli çevirmek bu motorlarda mil üst kısmı prinç bir rulmanla yataklanmış ama alt tarafında böyle bir düzenek yok. yani siz motoru normal çalıştırıp mili aşağı doğru baskıladığınız için bir süre sonra alttaki plastik kapağı oyuyor ve motor fırçalarının gelmesi gereken yere başka parçaları temas etmeye başlıyor ve bingo artık zorlanan bir motorunuz var 3d printerdan motoru ters çevirip çalıştıracak şekilde yani normal pervane itmeyip, çekiş yapacak bir tasarım yaparsanız işi çözersiniz ya da gördüm ilanınızı çift rulmanlı bir brushless kullanarakta çözebilirsiniz.

bir de bu motorların yönleri oluyor beyaz siyah kablolu olanlarda siyah mavi kırmızı kablolarda mavi eksi diğerleri artı uçlar siz bunun tersine bir bağlantı yapıyorsanız çok kısa bir sürede fırçalar tahrip olacaktır. sorun bu da olabilir çünkü fırçalar yönlü. bir tarafa döndürecek şekilde tasarlanmış. bağlantıyı normal yapıp pervaneleri aksi yönlüleri takarsanız daha mantıklı bir çözüm olur.

Kullanıcı avatarı
Cahit166

Mesaj gönderen Cahit166 » 22 Mar 2019, 22:31

gokhanyanki yazdı: 22 Mar 2019, 20:50
Cahit166 yazdı: 22 Mar 2019, 17:37

15 saniye çok önemsiz bir süre motor sizin tarafnızdan düşme vs gibi bir hasar almamışsa benim teorim şudur:

hollow cup motorlar genelde pervane çevirmek için kullanılıyor veya bir dişli çevirmek bu motorlarda mil üst kısmı prinç bir rulmanla yataklanmış ama alt tarafında böyle bir düzenek yok. yani siz motoru normal çalıştırıp mili aşağı doğru baskıladığınız için bir süre sonra alttaki plastik kapağı oyuyor ve motor fırçalarının gelmesi gereken yere başka parçaları temas etmeye başlıyor ve bingo artık zorlanan bir motorunuz var 3d printerdan motoru ters çevirip çalıştıracak şekilde yani normal pervane itmeyip, çekiş yapacak bir tasarım yaparsanız işi çözersiniz ya da gördüm ilanınızı çift rulmanlı bir brushless kullanarakta çözebilirsiniz.

bir de bu motorların yönleri oluyor beyaz siyah kablolu olanlarda siyah mavi kırmızı kablolarda mavi eksi diğerleri artı uçlar siz bunun tersine bir bağlantı yapıyorsanız çok kısa bir sürede fırçalar tahrip olacaktır. sorun bu da olabilir çünkü fırçalar yönlü. bir tarafa döndürecek şekilde tasarlanmış. bağlantıyı normal yapıp pervaneleri aksi yönlüleri takarsanız daha mantıklı bir çözüm olur.
Başta saat yönünde dönüyordu biz fazların yerini değiştirdik saat yönünün tersi yaptık ve motoru ters koyduk burdaki sorun ters koymamız mı fazları değiştirmemiz mi

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 22 Mar 2019, 22:58

bence ikisi birden sorun motoru olması gereken yönün tersine çevirermek fırçaları çabucak yıprattı ve arıza oldu. motor milini motor kapağına doğru bastırmak da arızayı daha da büyüttü.
fırçaların nasıl olduğunu bu videodan görebilirsin.

bence ilk aşamada fazı düzeltip pervaneyi aksi yönlü pervane kullanın elinizde ccw pervane yoksa pervaneyi tepesi aşağı takın üsttede delik açık gördüğüm kadarıyla bu şekilde bir deneme daha yapın bu sorunu çözmezse ikinci aşamaya geçip dediğim şekilde motor milini aşağı bastıracak şekilde bir tasarım yerine motoru tepesi aşağı çevirip aşağı çekiş üretecek şekilde bir tasarıma geçin. basitçe çizmeye çalıştım. sağdaki gibi bir tasarımı kastediyorum.
Dosya ekleri
Adsız.jpg
Adsız.jpg (22.58 KiB) 6244 kere görüntülendi

“Genel” sayfasına dön