Farklı Drone Tasarımı-Uçan Drone Değil Yüzen Drone

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
Xtentacion

Farklı Drone Tasarımı-Uçan Drone Değil Yüzen Drone

Mesaj gönderen Xtentacion » 15 Mar 2019, 21:16

Merhaba arkadaşlar, forumda yeniyim. Drone nedir yahut nasıl yapılır sabahtan videoları izleyerek birkaç birşey öğrendim fakat inanın bunlar bir hiç biliyorum. Amacım su üzerinde giden bir drone yapmak istiyorum. Fakat konumları bilgisayardan yönetmek istiyorum yani kumanda ile değil kendi bilgisayarım ile verdiğim konuma gitmesini istiyorum. Uçan değil yüzen drone istiyorum. Denize dalsın istemiyorum sadece su üzerinde. Bu mümkün müdür? Nasıl yapabilirim veya hangi programları öğrenmeliyim, nereden başlamalıyım lütfen yardım edin.

Kullanıcı avatarı
Yusuf
Ad Soyad: Yusuf
İletişim:

Re: Farklı Drone Tasarımı-Uçan Drone Değil Yüzen Drone

Mesaj gönderen Yusuf » 15 Mar 2019, 21:19

Xtentacion yazdı: 15 Mar 2019, 21:16 Merhaba arkadaşlar, forumda yeniyim. Drone nedir yahut nasıl yapılır sabahtan videoları izleyerek birkaç birşey öğrendim fakat inanın bunlar bir hiç biliyorum. Amacım su üzerinde giden bir drone yapmak istiyorum. Fakat konumları bilgisayardan yönetmek istiyorum yani kumanda ile değil kendi bilgisayarım ile verdiğim konuma gitmesini istiyorum. Uçan değil yüzen drone istiyorum. Denize dalsın istemiyorum sadece su üzerinde. Bu mümkün müdür? Nasıl yapabilirim veya hangi programları öğrenmeliyim, nereden başlamalıyım lütfen yardım edin.
Suya dalmasın, havalanmasın ve su üstünde gitsin diyorsanız 1 pervaneli tekne yapabilirsiniz neden drone'a istediğinizi anlayamadım. Anladığım kadarıyla tekne gibi veya yüzen birşey için bilgisayar üzerinden nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenmek istiyorsunuz doğru mu?
:arrow: 3d Printer Baskı Siparişleriniz ve Fiyat Teklifi Almak İçin:

https://www.3dbaskisiparis.com/?tracking=5c80e486c8b99

Xtentacion

Mesaj gönderen Xtentacion » 15 Mar 2019, 21:23

Yusuf yazdı: 15 Mar 2019, 21:19
Xtentacion yazdı: 15 Mar 2019, 21:16 Merhaba arkadaşlar, forumda yeniyim. Drone nedir yahut nasıl yapılır sabahtan videoları izleyerek birkaç birşey öğrendim fakat inanın bunlar bir hiç biliyorum. Amacım su üzerinde giden bir drone yapmak istiyorum. Fakat konumları bilgisayardan yönetmek istiyorum yani kumanda ile değil kendi bilgisayarım ile verdiğim konuma gitmesini istiyorum. Uçan değil yüzen drone istiyorum. Denize dalsın istemiyorum sadece su üzerinde. Bu mümkün müdür? Nasıl yapabilirim veya hangi programları öğrenmeliyim, nereden başlamalıyım lütfen yardım edin.
Suya dalmasın, havalanmasın ve su üstünde gitsin diyorsanız 1 pervaneli tekne yapabilirsiniz neden drone'a istediğinizi anlayamadım. Anladığım kadarıyla tekne gibi veya yüzen birşey için bilgisayar üzerinden nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenmek istiyorsunuz doğru mu?
Evet hocam kesinlikle! Hangi programı kullanmalıyım ya da bunu nasıl yapabilirim bunu öğrenmek istiyorum. Bu forumun youtube kanalında anladığım kadarıyla profesyonel olan bir kişi bilgisayardan farklı lokasyonlar belirleyerek dronu oraya yolluyordu. Benimde ana hedefim bu fakat bu abimiz çok profesyoneldi arduino falan kullandı ben hiçbirşey bilmiyorum 1.5 ayım var.

Kullanıcı avatarı
Yusuf
Ad Soyad: Yusuf
İletişim:

Mesaj gönderen Yusuf » 15 Mar 2019, 21:26

Xtentacion yazdı: 15 Mar 2019, 21:23
Evet hocam kesinlikle! Hangi programı kullanmalıyım ya da bunu nasıl yapabilirim bunu öğrenmek istiyorum. Bu forumun youtube kanalında anladığım kadarıyla profesyonel olan bir kişi bilgisayardan farklı lokasyonlar belirleyerek dronu oraya yolluyordu. Benimde ana hedefim bu fakat bu abimiz çok profesyoneldi arduino falan kullandı ben hiçbirşey bilmiyorum 1.5 ayım var.
Gökhan beyden bahsediyorsunuz muhtemelen... Belirtilen kordinatlarda drone uçabilmesi için birşeye bağlı kalmalı. Gökhan beyin yaptığı sistemde gps'e bağlı olarak bu hareketler gerçekleştiriliyor. Yani drone verilen komutları bu şekilde yerine getiriyor. Su altında gps çeker mi bilmiyorum. Eğer çekmez ise benim bilgim yetersiz :)
:arrow: 3d Printer Baskı Siparişleriniz ve Fiyat Teklifi Almak İçin:

https://www.3dbaskisiparis.com/?tracking=5c80e486c8b99

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 15 Mar 2019, 21:26

Bunun yerine, howercraft yapmanizi tavsiye ederim. Yapmak biraz ugrastirir. Daha once ufqk bir modelim vardi ve kullanmasi gercekten cok zevkli...ayrica banggood da hem ucan hem su uzerinde ilerleyebilen RC araclar var. Link bulabilirsem paylasacagim.

Xtentacion

Mesaj gönderen Xtentacion » 15 Mar 2019, 21:28

Yusuf yazdı: 15 Mar 2019, 21:26
Xtentacion yazdı: 15 Mar 2019, 21:23

Gökhan beyden bahsediyorsunuz muhtemelen... Belirtilen kordinatlarda drone uçabilmesi için birşeye bağlı kalmalı. Gökhan beyin yaptığı sistemde gps'e bağlı olarak bu hareketler gerçekleştiriliyor. Yani drone verilen komutları bu şekilde yerine getiriyor. Su altında gps çeker mi bilmiyorum. Eğer çekmez ise benim bilgim yetersiz :)
Su altında olmayacak. Evet gps'li sistem olması lazım. Tam olarak aradığım şey bu.

Xtentacion

Mesaj gönderen Xtentacion » 15 Mar 2019, 21:31

hknshbz yazdı: 15 Mar 2019, 21:26 Bunun yerine, howercraft yapmanizi tavsiye ederim. Yapmak biraz ugrastirir. Daha once ufqk bir modelim vardi ve kullanmasi gercekten cok zevkli...ayrica banggood da hem ucan hem su uzerinde ilerleyebilen RC araclar var. Link bulabilirsem paylasacagim.
Bunu kendim yapmam lazım. Satın alma yoluyla bunu çözemem. Dediğiniz gibi hovercraft mentalitesinde fakat konumu kendim pc üzerinden vermek istiyorum. Hovercraft lar kumanda üzerinden belirli sınırda ilerliyor.

Xtentacion

Mesaj gönderen Xtentacion » 15 Mar 2019, 22:20

Cevap yok mu?

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 16 Mar 2019, 00:18

Dostum yazmışlar sana işte :) O kadar cevaba rağmen cevap yokmu diyorsun :)

Nasıl ki Boeing 777 motoru nasıl çalışır öğrenmek için gidip uçak motorundan mutfakta blender yapmaya çalışmıyorsak, bir motor ve esc ( elektronik hız kontrolcüsü ) nasıl çalışır öğrenmek için drone’u tekne veya hovercraft gibi çalışmaya zorlamamalıyız 😎

Kullanıcı avatarı
Serdarr
Ad Soyad: Serdar uslan

Mesaj gönderen Serdarr » 16 Mar 2019, 00:32

Hocam aslında aradığınız şey benim kanaatimce bu forumda değil.
Varsa da birkaç arkadaşta anca vardır aradığınız cevap.
Bu forumda ben dahil çoğu kişi hazır yazılımlı sistemleri çeşitli konfigürasyonlara göre birleştirip aracını elde ediyor.
sizin öncelikle öğrenmeniz gereken şey hangisi olduğunu bilmiyorum ama bir yazılım dili. Ve kanaatimce bu 1.5 ayda değil 1.5 yılda bile zor kazanılabilinecek bir iş.
O yüzden rc forumlarında değil de daha çok yazılım ile ilgili forumlarda cevaplar aramanız bence daha doğru.
Zaten bende dahil büyük çoğunlukta bu işi hobi olarak yapıyor. Yazılım geliştirmek hobinin dışında profesyonel bir olay.
Ve farkettiyseniz kimse şu dili kullan şu program ile başla demiyor.
Genelde aracın modellemesine ilişkin yardımcı olmaya çalışıyorlar.
Çünkü burada aslında drone yapmıyoruz.
Drone topluyoruz demek daha doğru olur.
Modelleme evet ,burda çok güzel tasarım yapan arkadaşlarımız var ve genel olarak çoğu hobici modelleme ve tasarım hakkında ister istemez bilgi sahibi oluyor 👍🏻
Ama yazılım geliştirmek bence bu forumun konusu değil.
Uçuşa devam 😬😬

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 16 Mar 2019, 00:40

Ben derim de, ilgisini çeker mi bilmem... :)
Bu tarz projeler için basit bir giriş olarak Arduino öğrenebilir... Daha ileri seviye için C/C++ öğrenmesi gerekecek.... Ve dediğiniz gibi basit işler değil... tamamen kendiniz yazıp kendiniz yapmak istediğiniz için söylüyorum bunu... Ararsanız benzer projeler bulup copy paste yapabilirsiniz belki ama aradığınız o da değil...

Xtentacion

Mesaj gönderen Xtentacion » 16 Mar 2019, 02:15

Yani aslında yaptığınız iş ile ben çok benzer olduğunu düşünüyorum. Arduino'ya gerekli yardımcı ekipmanları taktıktan sonra Gökhan Bey'in yaptığı gibi kodlamam gerekli. Tek değişen şey pervanelerin yönü havaya değil geriye bakacak. Ben böyle mümkün olacağını düşünüyorum ne dersiniz?

“Genel” sayfasına dön