Mekatronik Projemdeki İletişim Problemi

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
ufukcem

Mekatronik Projemdeki İletişim Problemi

Mesaj gönderen ufukcem » 26 Mar 2019, 01:16

Merhaba arkadaşlar,

Ben bir dersim için elle kontrol edilebilir drone yapmak istiyorum fakat dronelar hakkında çok yeniyim. Projemin bir örneği olarak size şu videoyu gösterebilirim: https://www.youtube.com/watch?v=T5F7o_nsTB4

Ben bu videodan farklı olarak bir eldiven yapmayı düşünüyorum. Yani özet olarak elimi kumanda olarak kullanmak istiyorum. Önce özet olarak kafamda belirlediklerimi listeliyim:

- Drone'u kendim yapacağım (bir kit alacağım).
- Kitlerde Flight Controller olmadığı için bir seçim yapmam gerekicek ve Omnibus F4 her şeyi karşılayacak gibi duruyor.
- Eldivenden drone'a data aktarmak için kullanacağım bir iletişim aleti belirlemeliyim. (burada sizin yardımınıza çok ihtiyacım var)
- Sıfırdan yazılım yapmayacağım, mümkünse betaflight gibi firmwareler yardımlarıyla drone'u kontrol edeceğim. (Eğer kesin kendim yazmam gerekiyorsa başlangıç için önerilere açığım. Kodlama geçmişim bulunmakta fakat 2 ay gibi bir sürem olması sebebiyle tercih etmiyorum.)

Şimdi ise prosedürden biraz bahsedeyim. Eldivene bir IMU takarak el hareketlerini arduino ile alacağım. Sonrasında ise aldığımız datayı bir şekilde drone'a aktaracağım. Aktardığım bu datayı kullanarak betaflight gibi herhangi uyumlu bir firmware ile drone'u kontrol edeceğim.

Asıl soruma gelecek olursak: Benim arduino ile elden aldığım datayı drone'a aktarmam ne kadar mümkün, mümkünse hangi malzemeleri almalıyım? (mesela herkesin kullandığı, en basitinden NRF2401 Transceiver'i, Omnibus'a bağlayıp elimdeki arduino ile iletişim kurdurabilir miyim?)

Bu konuda gerçekten çok yeniyim, uyumsuz veya alakasız şeyler söylemiş olabilirim, lütfen mazur görün. Her türlü yardımınıza açığım. En küçük tavsiye eminim ki beni projemde bir adım daha ilerletecektir.

Teşekkürler,
İyi günler,

Ufuk Cem

53cagri53

Re: Mekatronik Projemdeki İletişim Problemi

Mesaj gönderen 53cagri53 » 26 Mar 2019, 02:52

bence elle kontrol etme fikrini boşver
ornek vereyim kumanda kullanirken eller asagida kumandayi tutuyorsun bi yarim saat ucuyorsun cok yorulmuyorsun eldiveni kumanda yapsan elin havada yarim saat sag sol mu yapican elim yorulur benim bide dron sabit durmuyor habire bi hareket yapman gerek

ufukcem

Mesaj gönderen ufukcem » 26 Mar 2019, 12:33

53cagri53 yazdı: 26 Mar 2019, 02:52 bence elle kontrol etme fikrini boşver
ornek vereyim kumanda kullanirken eller asagida kumandayi tutuyorsun bi yarim saat ucuyorsun cok yorulmuyorsun eldiveni kumanda yapsan elin havada yarim saat sag sol mu yapican elim yorulur benim bide dron sabit durmuyor habire bi hareket yapman gerek
Merhaba, söylediklerinde haklısın fakat sunumda çalışması benim için yeterli olacaktır (en fazla 2-3 dakika). Şuanlık kullanışlılıktan ziyade görmek istediğim bunu başarabilip başaramayacağım. Yapan insanlar gördüm ve bu yüzden ben de yapabileceğime inanıyorum.

Sabitlik konusunda da zorluk çekeceğimi biliyorum fakat gerekli ayarlamalar ve kalibrasyonlarla bunun da üstesinden geleceğimi düşünüyorum.

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 26 Mar 2019, 14:46

mesafe ne kadar lazım ucuz yollu çözüm söyleyebilirim, iki ardu iki rf modül+ eldiven sistemin gibi bir fiyatı olur

ufukcem

Mesaj gönderen ufukcem » 26 Mar 2019, 15:08

Gktu yazdı: 26 Mar 2019, 14:46 mesafe ne kadar lazım ucuz yollu çözüm söyleyebilirim, iki ardu iki rf modül+ eldiven sistemin gibi bir fiyatı olur
Mesafe çok uzun değil, en fazla 4-5 metre yükseklik, 15-20 metre gibi de çember. Çok yukarı da çıkmicaz çok ileri de gitmicez Çözüm hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz?

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 26 Mar 2019, 16:03

ufukcem yazdı: 26 Mar 2019, 15:08
Gktu yazdı: 26 Mar 2019, 14:46 mesafe ne kadar lazım ucuz yollu çözüm söyleyebilirim, iki ardu iki rf modül+ eldiven sistemin gibi bir fiyatı olur
Mesafe çok uzun değil, en fazla 4-5 metre yükseklik, 15-20 metre gibi de çember. Çok yukarı da çıkmicaz çok ileri de gitmicez Çözüm hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz?
Hocam o mesafeye yetecek bir rf modül bulun ki büyük ihtimalle nrf24l01 falan yeter, iki tane arduino olacak bi tanesi sizin elinizde bu eldivenden datayı okur kumanda datasına çevirir rf ile diğerine yollar diğerine de ppm yazdırırsanız kumanda gibi tanıtırsınız, internette arduino ile nasıl ppm yazılır örnekleri var. Elinizdeki datayı kumanda datasına çevirmek için ardu nun işlem gücünün yeteceğini düşünüyorum olmadı rasp zero koyabilirsiniz ama gereksiz olur. Yalnız burada lag olacak o da sizi ne kadar tatmin eder bilmiyorum.

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 26 Mar 2019, 16:04

Ayrıca anlattığımdan zor bir işlem kendisi, sabır istiyor. Kolay gelsin

ufukcem

Mesaj gönderen ufukcem » 26 Mar 2019, 16:34

Gktu yazdı: 26 Mar 2019, 16:03
Hocam o mesafeye yetecek bir rf modül bulun ki büyük ihtimalle nrf24l01 falan yeter, iki tane arduino olacak bi tanesi sizin elinizde bu eldivenden datayı okur kumanda datasına çevirir rf ile diğerine yollar diğerine de ppm yazdırırsanız kumanda gibi tanıtırsınız, internette arduino ile nasıl ppm yazılır örnekleri var. Elinizdeki datayı kumanda datasına çevirmek için ardu nun işlem gücünün yeteceğini düşünüyorum olmadı rasp zero koyabilirsiniz ama gereksiz olur. Yalnız burada lag olacak o da sizi ne kadar tatmin eder bilmiyorum.
Anladığım kadarıyla o zaman drone'daki arduino için de bir IMU ya da gerekli diğer sensörleri almam gerekecek.
Peki drone'daki arduino için önerebileceğiniz bir firmware ya da kod örneği var mı? Multiwii duymuştum fakat eski ve güncellenmiyor diye biliyorum. drone'u dengede tutması için iyi yazılmış bir kod veya firmware olması işleri kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum.

Cevabınız için çok teşekkürler

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 27 Mar 2019, 00:26

ufukcem yazdı: 26 Mar 2019, 16:34
Anladığım kadarıyla o zaman drone'daki arduino için de bir IMU ya da gerekli diğer sensörleri almam gerekecek.
Peki drone'daki arduino için önerebileceğiniz bir firmware ya da kod örneği var mı? Multiwii duymuştum fakat eski ve güncellenmiyor diye biliyorum. drone'u dengede tutması için iyi yazılmış bir kod veya firmware olması işleri kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum.

Drone daki arduino için imu falan almanıza gerek yok onun tek görevi rf okuyup onu ppm olarak kontrol kartına yollamak, kontrol kartınız kumandayı ppm olarak kabul ettiği sürece fark etmez.

ufukcem

Mesaj gönderen ufukcem » 27 Mar 2019, 00:57

Gktu yazdı: 27 Mar 2019, 00:26
ufukcem yazdı: 26 Mar 2019, 16:34

Drone daki arduino için imu falan almanıza gerek yok onun tek görevi rf okuyup onu ppm olarak kontrol kartına yollamak, kontrol kartınız kumandayı ppm olarak kabul ettiği sürece fark etmez.
Dediğinizi şimdi anladım teşekkürler kesinlikle deneyeceğim.

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 28 Mar 2019, 22:58

“Genel” sayfasına dön