Yağmurlu Havalarda Drone Uçuşu

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
Kullanıcı avatarı
quadEr

Yağmurlu Havalarda Drone Uçuşu

Mesaj gönderen quadEr » 29 Mar 2019, 12:15

Merhabalar;

Yağmurlu havada drone kullanım tecrübesi olan var mıdır? Youtube videolarında baya kullanan var ama bazılarında elektronik devreler kısa devre yapmış. Motorlar dışında geri kalan kısmı yağmur geçirmeyecek şekilde streçle kaplasak düzgün bir uçuş sağlanabilir mi acaba?
- TYRO 79
- [LOST - R.I.P.] Realacc Evil 220/Airbot Omnibus F4/REV35/Emax MT2204 2300KV/Foxeer HS1177 V2

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Re: Yağmurlu Havalarda Drone Uçuşu

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 29 Mar 2019, 12:27

Yağmurlu havalarda, evin salonunda microcuklarla takılmak en mantıklısı :)

Kullanıcı avatarı
Sadık
Ad Soyad: Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 29 Mar 2019, 13:59

Fanteziye gerek yok 😁 O adamlar canı sıkıldıkça quad toplayan adamlar. Her gün A kalite quad toplasa dokunmaz. Hakan hocamın da dediği gibi, tiny whoop tavsiye ederim 🙂 Hem pratik yapmak ve kumanda hakimiyetini geliştirmek için de çok iyi bir yöntem. Simülatörden daha etkili olduğunu düşünüyorum. Simülatörler ne kadar iyi olursa olsun "dünya hayatı" kadar gerçekçi tepkiler vermiyor, diye düşünüyorum.
Biliyorum. Oruçlu doğar insan, ölümün iftar sofrasına...

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 29 Mar 2019, 14:21

Aslında inanılmaz kimyasallar var. Püskürtüyorsun, cihaz komple su geçirmez hale geliyor. Ama beni başka şeyler düşündürüyor. Mesela bir revizyon yapacağım zaman o kimyasal nasıl çıkacak. Veya ben sırılsıklam olmayayım diye kendime ne püskürtecem. Ya da illa uçacağım diye arabanın içinde kargacık burgacık oturup, kötü bir fpv feed ile mi uçmak durumundayım. Veya quad düştü. O yağmurda git onu al, sırılsıklam ol filan. Hafif rüzgarda uçmaktan bile bu kadar rahatsız oluyosam hiç denemeye değecek bişey değil sanırım en azından benim için :)
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
bagriacik
Ad Soyad: Gökhan B

Mesaj gönderen bagriacik » 29 Mar 2019, 14:22

Sadik yazdı: 29 Mar 2019, 13:59 Fanteziye gerek yok 😁 O adamlar canı sıkıldıkça quad toplayan adamlar. Her gün A kalite quad toplasa dokunmaz. Hakan hocamın da dediği gibi, tiny whoop tavsiye ederim 🙂 Hem pratik yapmak ve kumanda hakimiyetini geliştirmek için de çok iyi bir yöntem. Simülatörden daha etkili olduğunu düşünüyorum. Simülatörler ne kadar iyi olursa olsun "dünya hayatı" kadar gerçekçi tepkiler vermiyor, diye düşünüyorum.
Simulatör ile ilgili dedikleriniz umarım gerçektir, zira drone parçaları yolda ve simülatörde hiç iyi değilim :lol: :lol: :lol: Gerçi daha 2 saat anca simülatörde uğraşmışımdır.
Martian 215 Freestyle build / Taranis Q X7 / Xiaomi FIMI X8 SE

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 29 Mar 2019, 14:28

Simülatör ve gerçek kıyaslamak gerekirse;

Simulatördeki seviyemiz 1 den 10a kadar 6 diyelim. Gerçekteki seviyemiz 2 veya 3 en fazla...

Bunun ana sebepler;

Simulatördeki hava koşulu etkisi olsa dahi gerçekle hiçbir zaman aynı olmayacak...
Simulatördeki dron ile sizin dronunuz hiçbir zaman aynı olmayacak...

Yani, simulatörde acro modda dahi iyi güzel uçuyoruz flipler punchlar atıyoruz.. gerçekde böyle olacak diye düşünerek hareket edersek çok zararlı çıkarız.

Ayrıca, simulatörde düşünce reset edip tekrar oynayacağımızı bildiğimiz ve de bir zarara uğramayacağımızı bildiğimiz için çok daha rahat oluyoruz. İşin pisikolojik kısmını da unutmamak lazım...

Simulatördeki seviyemizi gerçeğe yaklaştırmak için bilgisayar veya TV ekranı yerine gözlük ile çalışmak faydalı olabilir.

En yaygın 2 simulatör lift off ve freerider kıyaslamak gerekirse, lift off gerçeğe daha yakın...

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 29 Mar 2019, 14:34

Ben Hakan ve Sadık'a katılıyorum. Simülatör size drone kullanmayı öğretiyor. Bunun da aşırı faydası oluyor. O kadar önemli ki, simülatör ile iyi seviyede kontrol sağlayamıyorsanız gerçeğinden biraz daha uzak durmak lazım. Çünkü bir kere dışarıda kumandayı elinize alıp gerçek bir dronu uçurmaya başlayınca işin içine ilk kez "kaza riski" dahil olduğu için piskolojik etkenler de devreye giriyor.

Kullanıcı avatarı
quadEr

Mesaj gönderen quadEr » 29 Mar 2019, 16:41

Açık havada düzgün uçtum yağmurlu hava kaldı. Benimki de iş mi :)
- TYRO 79
- [LOST - R.I.P.] Realacc Evil 220/Airbot Omnibus F4/REV35/Emax MT2204 2300KV/Foxeer HS1177 V2

Kullanıcı avatarı
bencilzevk
Ad Soyad: bencil zevk

Mesaj gönderen bencilzevk » 29 Mar 2019, 18:45

Bencede fantaziye gerek yok :) gecen haftalarda ucus yaparken havada bir damla yagmur bile yoktu cihaz birden gaz kesti yere dustu ben lehim felan atti sandim megerse kontrolcunun arasina havada bal arısı girmis sıkısmıs kalmıs orda o bile etkiliyorsa yagmur suyu neler yapmaz :D
RC hoby
Mekatronik
8-)

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 29 Mar 2019, 19:11

Bal arısı mı girdi? Vay arkadaş 😁

Kullanıcı avatarı
bencilzevk

Mesaj gönderen bencilzevk » 29 Mar 2019, 19:20

elmoblatch yazdı: 29 Mar 2019, 19:11 Bal arısı mı girdi? Vay arkadaş 😁
Bahtsız bedevi iste cole gitsem ayi cikar benim karsima :D :D
RC hoby
Mekatronik
8-)

Kullanıcı avatarı
Sadık
Ad Soyad: Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 29 Mar 2019, 19:39

bencilzevk yazdı: 29 Mar 2019, 18:45 Bencede fantaziye gerek yok :) gecen haftalarda ucus yaparken havada bir damla yagmur bile yoktu cihaz birden gaz kesti yere dustu ben lehim felan atti sandim megerse kontrolcunun arasina havada bal arısı girmis sıkısmıs kalmıs orda o bile etkiliyorsa yagmur suyu neler yapmaz :D
Vay canına dedim 😁 Olmayacak bişey değil ama olmuş olması da ilginç 😁
Biliyorum. Oruçlu doğar insan, ölümün iftar sofrasına...

Kullanıcı avatarı
bencilzevk

Mesaj gönderen bencilzevk » 29 Mar 2019, 20:15

Sadik yazdı: 29 Mar 2019, 19:39
bencilzevk yazdı: 29 Mar 2019, 18:45 Bencede fantaziye gerek yok :) gecen haftalarda ucus yaparken havada bir damla yagmur bile yoktu cihaz birden gaz kesti yere dustu ben lehim felan atti sandim megerse kontrolcunun arasina havada bal arısı girmis sıkısmıs kalmıs orda o bile etkiliyorsa yagmur suyu neler yapmaz :D
Vay canına dedim 😁 Olmayacak bişey değil ama olmuş olması da ilginç 😁
Allahtan alcaktaydim ve zemin çimdi bi pervaneyle kurtulduk :D
RC hoby
Mekatronik
8-)

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 29 Mar 2019, 21:26

Valla bu havalarda tinywhoop ev içinde on numara... Kolay kolay da kırılmıyo... Keyifli oldukça...
Dosya ekleri
D35ABAE5-B622-4035-BF28-50A604A28760.jpeg

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 29 Mar 2019, 22:23

keee yazdı: 29 Mar 2019, 12:15 Merhabalar;

Yağmurlu havada drone kullanım tecrübesi olan var mıdır? Youtube videolarında baya kullanan var ama bazılarında elektronik devreler kısa devre yapmış. Motorlar dışında geri kalan kısmı yağmur geçirmeyecek şekilde streçle kaplasak düzgün bir uçuş sağlanabilir mi acaba?
ben bu konuyu çok uzun zaman önce açmıştım ama pek ilgilenen olmamıştı konu ile ilgili kullanılması gereken kimyasallar ve ilgili videolar linkte mevcut ben türkiye de bu kimyasallari bulamadığımdan ve yurtdisindan kargo gönderisi olmadığından Almanya dan bir akraba vasitasi ile alacagim yaza elime gececek o zaman deneme firsatim olacak.

viewtopic.php?f=24&t=731&p=6454&hilit=coating#p6454
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 29 Mar 2019, 23:17

bsivaslioglu yazdı: 29 Mar 2019, 22:23

ben bu konuyu çok uzun zaman önce açmıştım ama pek ilgilenen olmamıştı konu ile ilgili kullanılması gereken kimyasallar ve ilgili videolar linkte mevcut ben türkiye de bu kimyasallari bulamadığımdan ve yurtdisindan kargo gönderisi olmadığından Almanya dan bir akraba vasitasi ile alacagim yaza elime gececek o zaman deneme firsatim olacak.

Aynen öyle, bu MG chemicals silicone conformal coating hiç bir yerde bulamadım... Amazon da TR ye göndermiyor... Akraban getirirken fazladan bir tane getirirse ben de satın alabilirim 🙈🙈

Türkiyede N11 de böyle birşey bulup aldım, ama aynı performansı gösterir mi bilemedim... Bazıları şeffaf tırnak ojesiyle de olur diyor...

https://urun.n11.com/diger-ipad-tablet- ... P192741209

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 30 Mar 2019, 01:10

KingNothing yazdı: 29 Mar 2019, 23:17
bsivaslioglu yazdı: 29 Mar 2019, 22:23

Aynen öyle, bu MG chemicals silicone conformal coating hiç bir yerde bulamadım... Amazon da TR ye göndermiyor... Akraban getirirken fazladan bir tane getirirse ben de satın alabilirim 🙈🙈

Türkiyede N11 de böyle birşey bulup aldım, ama aynı performansı gösterir mi bilemedim... Bazıları şeffaf tırnak ojesiyle de olur diyor...

https://urun.n11.com/diger-ipad-tablet- ... P192741209
amazon.de sayfasında var ama dediginiz gibi türkiye gönderisi malesef yok o yüzden ben almanyadan çantada getirebilecek 3 4 akrabaya haber saldım muhtemelen hepsi 1 er 2 ser getirecek o zaman isteyenlere iletirim inşallah.
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

“Genel” sayfasına dön