Lehim sıkıntısı !!

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
baytar98

Lehim sıkıntısı !!

Mesaj gönderen baytar98 » 01 Nis 2019, 15:07

Merhaba . İlk quadımı topluyorum . Lehim işine başlamadan farklı bir elektronik kartın üzerinde denemeler yapayım dedim ki işimi sağlama alayım . Havya 220v 40w güce sahip. Ucuzluk çarşısından 30 tl ye aldım. Youtube dan izlediğim gibi önce havyanın ucuna bir miktar tel eritiyorum . Daha sonra kartın üzerine değdirip lehim telini uyguluyorum fakat havyanın üzerindeki bir önce erittiğim tel donuyor ve erimiyor. Direk kartın üzerine uygulayıncada lehim teli çok tuhaf bir şekilde üst üste birikiyor. İşin üstünden çıkamadım . Anladığım kadarıyla lehim telim kalitesiz ya da ince değil veyahut havyam kötü. Sizce ne yapmalıyım ?
Dosya ekleri
e8255928-a907-4e2f-b696-2a072d13b3c2.jpg
c0ca7186-04a8-4966-952f-fcb39e59107d.jpg

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Re: Lehim sıkıntısı !!

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 01 Nis 2019, 15:25

Konuda uzman arkadaşlar çok daha teknik ve doğru bilgi vereceklerdir.

Öncelikle havyanın yeteri kadar ısındığından emin olun. Isı ayarlı olmadığını farz ediyorum ancak hazır olduğunu belirtecek bir ışık vardır büyük ihtimal.

Benim uyguladığım yöntem
Lehim yapacağınız tel ve de kart üzerindeki pad i önceden lehim ile hazırlayın. Bunu; tel için; havyanın ucunu tele deydirin. Lehim telini hafifçe tel ve havya arasına dokundurup havyanın ucunu hafifçe hareket ettirin. Bu şekilde lehim telin ucuna yayılacak parlak bir kaplama oluşturacaktır.
Kart üzerinde telin lehimleneceği pad; Havyanın ucunu hafifçe pade değdirerek çok kısa bekletin ki pad ısınsın. Ancak çok uzun tutmayın, yoksa kartı veya padi yakarsınız. O esnada, lehim telini hafifçe pad ve havya ucu arasına dokundurun, biraz lehim akmaya başlayınca havya ve lehim telini aynı anda çekin. Bu şekilde yuvarlak ve parlak bir lehim yarım küre şeklinde pad üzerinde kalır.

Daha sonra, lehinleyeceğiniz telin ucunu kart üzerindeki pad e dokundurun, Havyanın ucunu hafifçe pad ve tele dokundurun. hem pad üzerindeki hem de telin ucu üzerindeki lehim sıvılaşıp kaynaşacaktır. Havyanın ucunu uzaklaştırın. Teli de lehin soğuyana kadar sabit tutun.

Bunu uygulamalı göstermek çok daha kolay olur. Yazarak ancak bu kadar oldu. Ben bu yöntemle hemen hemen tüm alanlarda çalışmaları sorunsuz yapıyorum.

Tekrar ediyorum: Ben bu konuda eğitimli birisi değilim, kendi başıma deneme yanılma ile kendimce işe yarayan bir yöntem oluşturdum. Hataları olabilir.

Ayrıca, genel olarak;

Her lehimleme öncesi ve sonrası havyanın ucunu temizlemeniz tavsiye ederim. Bunun için tel veya flux veya havya tutucudaki süngeri ıslatarak yapabilirsiniz. Ayrıca flux temileme kalemleri de yardımcı olacaktır. Lehimleme sonrası flux kalıtnılarını temizlemeleriniz iyi olur.

Kullanıcı avatarı
bagriacik
Ad Soyad: Gökhan B

Mesaj gönderen bagriacik » 01 Nis 2019, 16:24

hknshbz yazdı: 01 Nis 2019, 15:25 Konuda uzman arkadaşlar çok daha teknik ve doğru bilgi vereceklerdir.

Öncelikle havyanın yeteri kadar ısındığından emin olun. Isı ayarlı olmadığını farz ediyorum ancak hazır olduğunu belirtecek bir ışık vardır büyük ihtimal.

Benim uyguladığım yöntem
Lehim yapacağınız tel ve de kart üzerindeki pad i önceden lehim ile hazırlayın. Bunu; tel için; havyanın ucunu tele deydirin. Lehim telini hafifçe tel ve havya arasına dokundurup havyanın ucunu hafifçe hareket ettirin. Bu şekilde lehim telin ucuna yayılacak parlak bir kaplama oluşturacaktır.
Kart üzerinde telin lehimleneceği pad; Havyanın ucunu hafifçe pade değdirerek çok kısa bekletin ki pad ısınsın. Ancak çok uzun tutmayın, yoksa kartı veya padi yakarsınız. O esnada, lehim telini hafifçe pad ve havya ucu arasına dokundurun, biraz lehim akmaya başlayınca havya ve lehim telini aynı anda çekin. Bu şekilde yuvarlak ve parlak bir lehim yarım küre şeklinde pad üzerinde kalır.

Daha sonra, lehinleyeceğiniz telin ucunu kart üzerindeki pad e dokundurun, Havyanın ucunu hafifçe pad ve tele dokundurun. hem pad üzerindeki hem de telin ucu üzerindeki lehim sıvılaşıp kaynaşacaktır. Havyanın ucunu uzaklaştırın. Teli de lehin soğuyana kadar sabit tutun.

Bunu uygulamalı göstermek çok daha kolay olur. Yazarak ancak bu kadar oldu. Ben bu yöntemle hemen hemen tüm alanlarda çalışmaları sorunsuz yapıyorum.

Tekrar ediyorum: Ben bu konuda eğitimli birisi değilim, kendi başıma deneme yanılma ile kendimce işe yarayan bir yöntem oluşturdum. Hataları olabilir.

Ayrıca, genel olarak;

Her lehimleme öncesi ve sonrası havyanın ucunu temizlemeniz tavsiye ederim. Bunun için tel veya flux veya havya tutucudaki süngeri ıslatarak yapabilirsiniz. Ayrıca flux temileme kalemleri de yardımcı olacaktır. Lehimleme sonrası flux kalıtnılarını temizlemeleriniz iyi olur.

Konu dışında ama vaktiniz olduğunda uzun uzun anlatmanız çok hoş, teşekkür ediyorum Hakan bey. :)
Martian 215 Freestyle build / Taranis Q X7 / Xiaomi FIMI X8 SE

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 01 Nis 2019, 16:32

Rica ederim. Burada güzel bir ortamımız var, herkes katkıda bulunmaya çalışıyor. Birçok hobidaş ile aynı durumdayım, yakın çevremde benden başka herkes F3 veya F4 uçuş kartı deyince F11 savaş uçağından bahsediyorum sanıyor :D

Mümkün mertebe ben de elimden gelen yardım ve desteği sağlamaya çalışıyorum :)

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 01 Nis 2019, 16:54

Tel markası nedir?

mrpilot
Ad Soyad: Savaş

Mesaj gönderen mrpilot » 01 Nis 2019, 16:55

iyi lehim= iyi havya+ iyi lehim teli

bende ucuzluk dünyasından almıştım ve aynı sorunları yaşamıştım. tel kalındı havya yeterince ısıtmıyordu. 0.8 mm lehim teli ve ısı ayarlı havya aldım sıkıntısız kullanıyorum.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 01 Nis 2019, 17:08

Tabi ki ısı ayarlı bir havya 0,50 veya 0.75 kalınlıkta kaliteli tel bizim çalışmalar için çok daha iyi olur. Ama böyle bir donanım nerden baksanız en az 300TL gibi bir masraf gerekir. Açıkcası benim seyehatte yanımda götürdüğüm, tabiri cahiz ise bir milyoncudan 20TL ye aldığım bir havyam daha var ve gerektiğinde işimi görüyor...

Arkadaşın sıkıntıısını, ekipmandan daha çok lehimleme yöntemi olarak gördüğüm için ekipman konusuna değinmedim.

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 01 Nis 2019, 18:13

Kötü havya ile lehim yapılıyor, biraz sabır biraz mükemmelliyetten feragat ile yapılır. Ama kötü tel artı kötü havya ile yapsanız bile çok kötü oluyor. Kötü havyalar ile tabiri caiz ise çamur gibi lehimler yapmanıza sebep olan kötü telleri, iyi havyalar ile kullanabiliyorsunuz az çok. Biri kötü olursa diğeri kapatır ama ikisi de kötü olunca olmuyor

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 01 Nis 2019, 22:16

havyanin yeteri kadar isinmadigi kesin bir de yerde bol bol görünen lehim artıkları da ucun büyük ihtimalle oksitlendigini gösteriyor bu durumda havya gerekli ısıyı sağlasa bile kirli bir uç havyanin lehim yapılmak istenen yüzeye sağlıklı bir ısı transferi yapmasını engeller.

ortalama bir havye ile de çok iyi lehim yapabilirken birinci sınıf bir lehim istasyonu ile hiçbirşekilde lehim yapamayabilirsiniz bunun sebebi öncelikle temiz bir uç, ucu temiz tutabilmek icin gerekli sunger, diger temizlik ekipmanlari, kaliteli bir flux ve iyi bir lehim teline sahip olmamanızdir.

lehim yapma hem beceri hem de uygun ekipman gerektirir herşey tamamsa o zaman sağlıklı lehim yapabilirsiniz değilse bu denemeler işkenceye dönüşür.

bunlar hep basimiza geldi hepimiz bu iskenceye maruz kaldik o yuzden bunlari tecrube ederek belli bir seviyeye geldik zaman içerisinde uygun ekipmana da sahip olduk benim ilk havyem ısı ayarı olmayan solomon marka ortalama bir lehim aleti idi ilk zamanlar beni çok yordu ben de hep suçu alete attım sonra bir şekilde sıcak hava özelliği de olan ısı ayarlı pahalı sayılabilecek bir istasyon edindim ilk zamanlar sorun yoktu ama uç oksitlenmeye başladıkça lehim yapamaz oldum ve anladım ki sorun cihazlarda değil ben de birşeyleri yanlış yapıyorum sonra araştırdım ve oksitlenme meselesini ve çözümünü öğrendim uçları temizledim ve hep temiz tuttum şimdi demeyin keyfime.

o eski ise yaramaz dediğim solomon marka kalem havye de aslında çok iyi aletmis şimdi istasyonu kurmak zoruma gittiği için neredeyse tüm lehim işlemlerini solomon ile yapıyorum.
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 01 Nis 2019, 23:47

evet arkadaşlara kesinlikle katılıyorum ısı ayarlı bir havya edinin daha da önemlisi ulaştığı ısıyı koruyabilen termostatlı bir havya edinin. benim önerim:

termostatlı havya 907
https://www.banggood.com/907-Constant-T ... kid=212579

lehim teli olarak soldex ya da kurtel öneriyorum ikisi de türk malı kaliteli lehim telleridir. çinden almayın çidekiler gramajları eksik oluyor hem de bunlar daha hesalıya geliyor.

soldex
https://urun.n11.com/lehim-ve-havya/leh ... -P91532718

kurtel
https://urun.n11.com/lehim-ve-havya/kur ... P320531577

soldex pasta
https://urun.n11.com/lehim-ve-havya/sol ... P106076523

ipuçları

sağlıklı bir lehim için havyanızı gerekli ısıya ayarlayın 350-370 idealdır.

kullanacağınız kablonun ucunu azcık sıyırın kıvırıp dağılmayacak hale getirdikten sonra lehimle kabloyu kalaylayın böylece lehime hazır hale getirmiş olacağız.

daha sonra padlerinizi videodaki gibi lehimle buluşturun.

kablo ile padleri buluşturup (havyanızın ucuna çok az lehim dokundurup ısı transferini sağlayın) lehim makinasını dokundurun cıva benzeri parlaklığa ve kablonuzu sardığını düşündüğünüz bir akışkanlığa getirip(birkaç saniye) lehim işilemini sonlandırın. daha uzun bekletirseniz oksitlenme başlaycaktir. kesinlikle kımıldatmayın. kımıldatırsanız soğuk lehim olur.

uzun süre yüksek ısıda padlere dokunmanın fr4 üzerindeki bakır yollları kaldıracağını ve kulllanılamaz hale getireceğini unutmayın.

lehimi çok uzun süre ısıya maruz bırakırsanız oksitleneceğini mat bir hal alacağını yapısının bozulup sünmeye başlayacağını unutmayın.

her lehim hamlesi-darbesi öncesi havyanızın ucunu ıslak lehim süngeri eğer yoksa ıslak peçete ile artıkları temizleyin. Lehim yaparken bu artıklar yapılan lehimin içine karışıp soğuk ya da tam temas etmeyen lehim kontağına neden olabilirler.

bitmiş bir lehimi yeniden ısıtmak istiyorsanız mutlaka pasta kullanın.(üzerine bir kibrit çöpü yada benzer bir şeyle sürün)

silikon kaplamalı telller kullanın. bu teller sındığında eriyip sağa sola bulaşmaz geriye çekilmez.

padlerden lehimi uzaklaştırmak için lehim emici ya da lehim pompası kullanın

lehim emici
https://www.banggood.com/Wholesale-5-Fe ... kid=212686

lehim pompası
https://www.banggood.com/Antistatic-Vac ... kid=212693

lehim makinasının uçları bir süre sonra oksitlenmeye başlar ve kararır düzgün lehim yapılamaz. bunun için uç yenileyici kimyasal kullanın ya da yeni bir uç alın.

uç yenileyici
https://www.banggood.com/MCN-8-Solderin ... kid=212708

blue_moon

Mesaj gönderen blue_moon » 28 Şub 2020, 12:14

İyi günler
Şöyle bir sorun yaşadım, buranın uygun olacağını düşünüyorum.
Motor kablolarını kısaltma amaçlı kestiğimde açıkta kalan kısımlar lehim tutmuyor.
Genel olarak pcb üzerindeki boardların ve labloların lehim tutması konusunda tavsiyeleriniz var mıdır ?
Simdiden teşekkür ederim.

baytar98

Mesaj gönderen baytar98 » 28 Şub 2020, 13:21

blue_moon yazdı: 28 Şub 2020, 12:14 İyi günler
Motor kablolarını kısaltma amaçlı kestiğimde açıkta kalan kısımlar lehim tutmuyor.
Genel olarak pcb üzerindeki boardların ve labloların lehim tutması konusunda tavsiyeleriniz var mıdır ?
Kardesim buyuk ihtimal kullandigin lehim telin kalitesiz . Kurtel lehim teli kullan. Icerisinde lehim pastasi vardir. Kullanman gerekmez. Ya da kullandigin havyada yeterli olmayabilir.

Kullanıcı avatarı
Zatoichi
Ad Soyad: 1_sma_0

Mesaj gönderen Zatoichi » 28 Şub 2020, 14:32

blue_moon yazdı: 28 Şub 2020, 12:14 İyi günler
Çin den aldığınız lehim teli ile denediyseniz hiç uğraşmayın bence. Lehim kalitesi sıfır bizimkilerin yanında. Kartınıza ve kablolarınıza yazık olur. Çünkü eski lehimi yerinden çıkartayım derken bakır pad kalkabilir. Farkında olmadan acemiliğin de etkisi ile fazla ısı verebilirsiniz.
Ne var, ne yok? El cevap! 10

blue_moon

Mesaj gönderen blue_moon » 28 Şub 2020, 15:58

Türkiyeden aldığım lehim teli, normal zamanda sıkıntı yaşamıyorum. Sonuç olarakta en ideali olmasada iş görür şekilde oluyor fakat, en son aldığım motorlarda kablonun ucundaki materyal farklı olfuğu için sorun yaşadım

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 28 Şub 2020, 21:18

blue_moon yazdı: 28 Şub 2020, 15:58 Türkiyeden aldığım lehim teli, normal zamanda sıkıntı yaşamıyorum. Sonuç olarakta en ideali olmasada iş görür şekilde oluyor fakat, en son aldığım motorlarda kablonun ucundaki materyal farklı olfuğu için sorun yaşadım
daha önce de bir arkadaş aynı sorunla karşılaşmıştı kablonun dışında bir kaplama vardı ona çakmakla yakıp lehim yapmayı önermiştim işe yaramıştı sizde deneyebilirsiniz. çakmakla yakın daha sonra ince bir zımpara ile aynı yönde tutup çekerek dıştaki kaplamadan kurtulmaya çalışın. lehim tutacaktır.

blue_moon

Mesaj gönderen blue_moon » 22 Mar 2020, 13:16

cevabınız için teşekkür ederim

“Genel” sayfasına dön