İha kaydı dji drone

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
Kullanıcı avatarı
jesusbranson
Ad Soyad: Cengiz coşkun

İha kaydı dji drone

Mesaj gönderen jesusbranson » 04 Nis 2019, 17:18

ikinci el dji drone alacagim phantom 3 kişi kayıt etirmemiş sghmye ben bunu nasil kayit etirebilirim teşekkurler

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Re: İha kaydı dji drone

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 04 Nis 2019, 17:22

Hocam, bildiğim kadarıyla o arkadaşın önce kayıt ettirmesi lazım, sonra size satış yapması lazım. Kayıt ettirmesi için de faturası filan olması lazım. Hatta ona satan satıcının kayıt ettirip, satış yapması lazım...

Kendi üretim modellerimizde prosedür daha farklı.

Bir de sizin adınıza kayıt yapabilmeniz için, önce sizin IHA pilot kaydınız olması lazım. Ayrıca, bu cihazı kullanacak pilot da ataması gerekecek eğer kendiniz kullanmayacaksanız...

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 04 Nis 2019, 17:25

500gr ve üstü ağırlıkta İHA kullanacak herkesin pilot kaydı yapması gerekmektedir.
• Pilot kaydı yapmak için, lisans tipi kutusundan, kullanmak istediğiniz İHA sınıfını seçip gerekli belgeleri yükleyerek SHGM’ye başvurunuz.
++++
• Yurtiçinde bir satıcıdan azami kalkış ağırlığı 500gr ve üzeri bir İHA satın aldıysanız, İHA’nızı fatura tarihinden sonraki üç gün içerisinde İHA Kayıt Sistemine kaydetmeniz kanuni zorunluluktur.

• Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için satıcınızın, size yapmış olduğu satış işlemini İHA Kayıt Sistemine kaydetmiş olması gerekmektedir. Bu işlem satışın gerçekleştiği gün yapılmalıdır.

• Arama kutusunun altında satın aldığınız İHA’yı görmüyorsanız, lütfen satıcınızla temasa geçiniz.

• Kaydettiğiniz İHA’yı uçurmak istiyorsanız, “İHA’mı Kullanmak İstiyorum” seçeneğini aktif hale getirmeli ve dört adımı tamamlamalısınız.

• Yasal yükümlülüklerinizi öğrenmek için ilgili mevzuatın 144 üncü maddesine bakınız: 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu
++++
• Yurtiçinde 500gr ve üzeri azami kalkış ağırlığındaki İHA satanlar, satışlarını aynı gün içerisinde İHA Kayıt Sistemine kaydetmek zorundadırlar.

• Satmak istediğiniz İHA’yı arama kutusunun altında göremiyorsanız, Bilgilerim/İHA’larım sayfasından İHA’nızın sistemde kayıtlı olup olmadığını ve durumunun ne olduğunu kontrol ediniz.

• Yasal yükümlülüklerinizi öğrenmek için ilgili mevzuatın 144 üncü maddesine bakınız: 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu
++++

Kullanıcı avatarı
jesusbranson
Ad Soyad: Cengiz coşkun

Mesaj gönderen jesusbranson » 04 Nis 2019, 19:03

hknshbz yazdı: 04 Nis 2019, 17:22 Hocam, bildiğim kadarıyla o arkadaşın önce kayıt ettirmesi lazım, sonra size satış yapması lazım. Kayıt ettirmesi için de faturası filan olması lazım. Hatta ona satan satıcının kayıt ettirip, satış yapması lazım...

Kendi üretim modellerimizde prosedür daha farklı.

Bir de sizin adınıza kayıt yapabilmeniz için, önce sizin IHA pilot kaydınız olması lazım. Ayrıca, bu cihazı kullanacak pilot da ataması gerekecek eğer kendiniz kullanmayacaksanız...
Hocam ben kendim icin alacagim kayit oldum ilk dronum olucak. Satan kişinin faturasi eskiyse ginede kayit yapilabiliyormu ? Alinan dronlar 3 gun icinde kayit etirilmezse 5000tl civarinda ceza var diye duydum. kayit eden arkdas ceza alirmi peki ?

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 04 Nis 2019, 19:13

Gecmise yonelik yapilan kayitda durum me olur bilmiyorum.

https://iha.shgm.gov.tr/public/index

Iletisim detaylari var, arayip sorun diyecegim ama bu sefer bu ceza olay sikintisi yasanir mi yasanmaz mi bilemiyorum...

Kullanıcı avatarı
Sadık
Ad Soyad: Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 04 Nis 2019, 20:39

Facebook'da DroneTürk adlı bir grup var. Çok etkin ve yetkin bir grup. Orada bu sorunun cevabını bulursun hocam muhakkak.
Biliyorum. Oruçlu doğar insan, ölümün iftar sofrasına...

“Genel” sayfasına dön