Drone havalanmıyor . Yardım

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
GCMavisi33
Ad Soyad: Yusuf Berkay

Drone havalanmıyor . Yardım

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 13 Nis 2019, 10:25

Merhabalar ben fırçalı bir micro drone topladım fakat drone bir türlü uçuşa geçmiyor , Kumandadan güç verdiğimde motorlar çalışmıyor . Sorun ne olabilir yardımcı olabilirmisiniz .
Kullandığım elektronikler :
Fs x6b recaiver
Fs i6s transmitter
Spracing f3 evo brushed fc
Elektronik bağlantıları aşağıda koymuş olduğum fotoğrafdaki gibi yaptım . Betaflight ayarlarınıda nasıl yaptığım hakkinda fotograf koydum . Kumandadan baglanti protokol ayarını nasil isaretlediğim hakkında fotoğrafda koydum . Sizce sorun ne olabilir .
Pid modda animasyon hareket ediyor.
Dosya ekleri
20190413_102404.jpg
20190413_102423.jpg
15551400483897019236756995980055.jpg
sketch-1555140000641.png
En son GCMavisi33 tarafından 14 Nis 2019, 20:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: Kumanda bağlantı sorunu . Yardım !

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 13 Nis 2019, 11:01

evet rx3 e bağlamışsın. güzel. daha önceki konu da ibus desteklemediğini yazdığını söylemiştim. ibus ile deneme yaptın mı. ibus çalışmıyorsa ppm de kalmaya devam edebilirsin.

eğer bağlantın düzgün çalışıyorsa reciever taba gel verdiğin komutların çalıştığını görmelisin. komutlar çalışıyorsa kumanda üzerinden aux kanalı ata iki tane birisi arm için diğeri de uçuş modları için(uçuş modları için 3 kademeli swC switchini ata) bunları yaptın mı?

GCMavisi33

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 13 Nis 2019, 11:18

Hocam dediğiniz gibi uart3e bağladım herşeyi silbaştan ibus üzerinden yaptım . Uart1 de ibus çalışmazken aynı şeyleri uart3de yapınca ibus çalıştı . Betaflighttan ibusu sectim kumandadan ibusu sectim . Şuan pid modda animasyonlar ve trim bölümü kumandadan çalışıyor hareket ediyor . Şimdi dronu çalıştırmam için tek gereken arm ve uçuş modlarını atamak galiba . Çok tesekkur ettim hocam :)

GCMavisi33

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 13 Nis 2019, 13:10

gokhanyanki yazdı: 13 Nis 2019, 11:01 evet rx3 e bağlamışsın. güzel. daha önceki konu da ibus desteklemediğini yazdığını söylemiştim. ibus ile deneme yaptın mı. ibus çalışmıyorsa ppm de kalmaya devam edebilirsin.

eğer bağlantın düzgün çalışıyorsa reciever taba gel verdiğin komutların çalıştığını görmelisin. komutlar çalışıyorsa kumanda üzerinden aux kanalı ata iki tane birisi arm için diğeri de uçuş modları için(uçuş modları için 3 kademeli swC switchini ata) bunları yaptın mı?
Hocam şuan herseyi ayarladım . Ilk denemeyi yaptım fakat son gazda bile quad havalanmıyor . Fazlamı ağır oldu acaba . 2s baglasam kaldirirmi acaba . 2s 800mah

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 13 Nis 2019, 13:26

pervanelerin yönü doğru mu?
quadı eline al
pervaneler dönerken
aşağıya doğru mu hava üflüyor? yukarıya doğru mu?

GCMavisi33

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 13 Nis 2019, 14:02

KingNothing yazdı: 13 Nis 2019, 13:26 pervanelerin yönü doğru mu?
quadı eline al
pervaneler dönerken
Hocam herşeyi doğru yaptığımdan eminim tek problemim ağırlık sanki . Yada motorlarda sıkıntı var
Dosya ekleri
15551531582013525822952172410283.jpg
15551525008965277481538602798802.jpg
15551524296703352209036732081364.jpg
15551524025958703926223691821799.jpg

Kullanıcı avatarı
Boga67
Ad Soyad: Önder Urg

Mesaj gönderen Boga67 » 13 Nis 2019, 14:24

GCMavisi33 yazdı: 13 Nis 2019, 14:02
KingNothing yazdı: 13 Nis 2019, 13:26 pervanelerin yönü doğru mu?
quadı eline al
pervaneler dönerken
Hocam herşeyi doğru yaptığımdan eminim tek problemim ağırlık sanki . Yada motorlarda sıkıntı var
Uçmadan emin olamazsın:)) . Ufak gözden birşey kaçsa drone uçmaz.
Pervaneler dogru ise sağa sola ileri geri doğrumu kontrol edin.
Alıcının ağırlığı ve pil ayrıca alıcı voltajı (5volt) bana göre fazla olabilir.
Daha ufak alıcılar a8s veya fs8 olan modellerden kullanmalısınız
DJI-Phantom2 & Eachine QX105 Mini
RealccX214 KK20Minitower
Zmr250Gps
Trex500-Trex450- (satılık helikopterler)
SATILIK Drone parçaları
BN 880. Noxef4 deluxe
3"&5" drone setleri gps motor vS.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 13 Nis 2019, 17:14

motor sıralamasını kontrol et kardeşim. motor pervane yönlerin doğru. ama daha önce dediğim gibi alıcı çok ağır bu kurulum için. motorlar 85x20 mi, pil kaç hücreli kapasitesi nedir, frame kaç gram, toplam ağırlık nedir biraz ayrıntı ver yorum yapayım.

GCMavisi33

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 14 Nis 2019, 09:18

gokhanyanki yazdı: 13 Nis 2019, 17:14 motor sıralamasını kontrol et kardeşim. motor pervane yönlerin doğru. ama daha önce dediğim gibi alıcı çok ağır bu kurulum için. motorlar 85x20 mi, pil kaç hücreli kapasitesi nedir, frame kaç gram, toplam ağırlık nedir biraz ayrıntı ver yorum yapayım.
Hocam öncelikle tüm pervanelerin yönleri doğru ve motorlarda doğru yöne dönüyor .
Ağırlıklar şu şekilde:
8520 motorlar 5gram×4=toplam 20gram
X6b alıcı 4.6 gram
Spracing f3 evo brushed fc 3 gram
Frame ağırlığı yaklaşık 10 gram
Kamera eachine tx03 6gram
Plastik kelepçe ve montajda kullanılan soket vs vs 1gram
Batarya elimde 3 çeşit var; (batarya ağırlıklarını bilmiyorum)
600mah 1s
1000mah 1s
800mah 2s (2s ile denemedim)

Altarnetif parçalarla toplanırsa ; 4.4gram daha hafif(batarya hariç)
A8s alıcı 1.2gram
450mah 1s lipo ağırlığını bilmiyorum
Qx95 karbonfiber frame 9gram

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 14 Nis 2019, 10:11

alıcın ağır ama yerinden kalkamayacak kadar da ağır değil 85x20 motorlar ortalama 40 gram kaldırma kuvveti üretiyorlar 40x4=160 gram tam gazda kaldırabilirler yani 60gramlık quadın yerinden hiç kalkmıyorsa başka bir sorun var.55 mm pervaneleri bu kurulum için tavsiye etmiyorum en ideal pervane ölçüsü 85x20 için 65mm kingkong sağlam dengeli ve rüzgar toleransı gayet iyi. video atabilrsen daha net bir yorum yaparız.

pil olarak 800mah kadar kullanabilirsin. ama 2s pilleri ayırıp iki adet 800mah 1s olarak kullanabilirsin konnektörün varsa. ama şu anda burdaki en ideal 1s 600mah. pillerin sağlamlığına dikkat et gerekli akımı sağlayamıyor olabilirler.

kameranı söküp bir deneme daha yapabilirsin. bir fikir verecektir ağırlıktan ne kadar etkilendiğin konusunda.

kingkong 65mm
http://s.click.aliexpress.com/e/MgqdDhq

GCMavisi33

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 14 Nis 2019, 18:29

gokhanyanki yazdı: 14 Nis 2019, 10:11 alıcın ağır ama yerinden kalkamayacak kadar da ağır değil 85x20 motorlar ortalama 40 gram kaldırma kuvveti üretiyorlar 40x4=160 gram tam gazda kaldırabilirler yani 60gramlık quadın yerinden hiç kalkmıyorsa başka bir sorun var.55 mm pervaneleri bu kurulum için tavsiye etmiyorum en ideal pervane ölçüsü 85x20 için 65mm kingkong sağlam dengeli ve rüzgar toleransı gayet iyi. video atabilrsen daha net bir yorum yaparız.

pil olarak 800mah kadar kullanabilirsin. ama 2s pilleri ayırıp iki adet 800mah 1s olarak kullanabilirsin konnektörün varsa. ama şu anda burdaki en ideal 1s 600mah. pillerin sağlamlığına dikkat et gerekli akımı sağlayamıyor olabilirler.

kameranı söküp bir deneme daha yapabilirsin. bir fikir verecektir ağırlıktan ne kadar etkilendiğin konusunda.

kingkong 65mm
http://s.click.aliexpress.com/e/MgqdDhq
Hocam dediğiniz gibi drone toplam 60gram . Motorların hayli hayli kaldırması lazım . Şöyle bir sorum daha olucak . Motorlar tam gazda yeterli güçde rüzgar üfleyemiyorlar . Tam gazı verdikten sonra kumandanin sağ gimbalı ile oynayınca yani sağ sola çevirince drone istop ediyor tüm gücü kesiyor . Bide ilk gaz vermeden önce dronu arm ediyorum motorlardan biri dönmüyor thortle çubuğunu hafif kaldırınca hepsi dönmeye başlıyor . Acaba motorlarmı arızalı . Kurulumdaki herşeyi sıfır aldım bir tek motorlar sıfır değil eski bir quaddan çıkma ama motorlar eski dronda çalışır durumdaydı .

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 14 Nis 2019, 18:46

motorların birisi bile arızalıysa ya da artık ömrünün sonuna gelmişse acceloremeter seviye tutturmak için diğer motorları tam güçte çalıştırmaz seviye bozulmaya başladığı anda, yani sağlam motorlar mesela quadın sağ tarafını kaldırmaya başladığı anda quadı yere paralel konuma getirmek için diğer motorlara gaz verir ya da kaldırmaya çalışan taraftaki motorları yavaşlatır. yani seviye tutturmak için sağlam diğer motorları yavaşlatır o yüzden sebep bu olabilir. dedim ya böyle yazmak ezbere konuşmak olur video olsa daha net yorum yapılabilirdi. acceloremeter kalibrasyonunu düz zeminde yapmak ta önemli ona da dikkat edin. motorlardan biri dönmüyor daha fazla gaz verince dönüyor demişsin sebebi quadın düz bir zeminde olmaması ya da acc kalibrasyonun düz zeminde yapılmamış olması olabilir. ya da arızalıdır.

GCMavisi33

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 14 Nis 2019, 19:09

gokhanyanki yazdı: 14 Nis 2019, 18:46 motorların birisi bile arızalıysa ya da artık ömrünün sonuna gelmişse acceloremeter seviye tutturmak için diğer motorları tam güçte çalıştırmaz seviye bozulmaya başladığı anda, yani sağlam motorlar mesela quadın sağ tarafını kaldırmaya başladığı anda quadı yere paralel konuma getirmek için diğer motorlara gaz verir ya da kaldırmaya çalışan taraftaki motorları yavaşlatır. yani seviye tutturmak için sağlam diğer motorları yavaşlatır o yüzden sebep bu olabilir. dedim ya böyle yazmak ezbere konuşmak olur video olsa daha net yorum yapılabilirdi. acceloremeter kalibrasyonunu düz zeminde yapmak ta önemli ona da dikkat edin. motorlardan biri dönmüyor daha fazla gaz verince dönüyor demişsin sebebi quadın düz bir zeminde olmaması ya da acc kalibrasyonun düz zeminde yapılmamış olması olabilir. ya da arızalıdır.
hocam burdan video atamıyorum . Özelden telefon numaranızı verebilirseniz whatsaptan ayrıntılı videosunu atiyım . ona göre ne yapmam gerketiği hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim
En son GCMavisi33 tarafından 14 Nis 2019, 19:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 14 Nis 2019, 19:33

GCMavisi33 yazdı: 14 Nis 2019, 19:09
gokhanyanki yazdı: 14 Nis 2019, 18:46 motorların birisi bile arızalıysa ya da artık ömrünün sonuna gelmişse acceloremeter seviye tutturmak için diğer motorları tam güçte çalıştırmaz seviye bozulmaya başladığı anda, yani sağlam motorlar mesela quadın sağ tarafını kaldırmaya başladığı anda quadı yere paralel konuma getirmek için diğer motorlara gaz verir ya da kaldırmaya çalışan taraftaki motorları yavaşlatır. yani seviye tutturmak için sağlam diğer motorları yavaşlatır o yüzden sebep bu olabilir. dedim ya böyle yazmak ezbere konuşmak olur video olsa daha net yorum yapılabilirdi. acceloremeter kalibrasyonunu düz zeminde yapmak ta önemli ona da dikkat edin. motorlardan biri dönmüyor daha fazla gaz verince dönüyor demişsin sebebi quadın düz bir zeminde olmaması ya da acc kalibrasyonun düz zeminde yapılmamış olması olabilir. ya da arızalıdır.
hocam burdan video atamıyorum . Özelden telefon numaranızı verebilirseniz whatsaptan ayrıntılı videosunu atiyım . ona göre ne yapmam gerketiği hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim
hocam google drive ya da onedrive a atın linki atın kısa bişey zaten yeterli konuyu takip eden arkadaşlar da faydalanır.

GCMavisi33

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 15 Nis 2019, 00:15

gokhanyanki yazdı: 14 Nis 2019, 19:33
GCMavisi33 yazdı: 14 Nis 2019, 19:09
hocam google drive ya da onedrive a atın linki atın kısa bişey zaten yeterli konuyu takip eden arkadaşlar da faydalanır.
Mümkünse yüksek çözünürlükte izleyin yoksa pek anlaşılmıyor

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Re: Drone havalanmıyor . Yardım

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 15 Nis 2019, 01:48

başka pillerle denedin mi kardeşim ya pillerin boş veya çok kalitesiz ya da motorların mefta. kumandadan herhangi bir gaz sınırlama yapmadın değil mi?

bence önceki söylediğim olay başına gelmiş cihaz gaz veremiyor çünkü ön sol motorun arızalı hatta diğer motorlarında sesleri az cıkıyor onlar da çok iyi durumda değiller. cihazın accelerometer kapatıp ya da acro moda alıp tam yukarı doğru sağdaki stiği ileri itekle cihaz öne takla(flip) aşabiliyorsa dediğim gibi ön motor pert demektir.ya da şöyle yapabilirsin. cihazın ön tarafından tutup arkası serbest şekilde birak eline dikat et gaz ver bu şekilde havaya kaldırmaya başla. arkadaki motorlar cihazı dengede tutacak kadar itiş üretebilecekler mi?

bir de kamera ön tarafta ama pil ortada duruyor bir denge yakalamalısın yani cihazı tam ortasından tuttuğunda dengede durabilmeli. yani pili biraz daha geriye almalısın galiba.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 15 Nis 2019, 02:43

GCMavisi33

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 15 Nis 2019, 07:59

gokhanyanki yazdı: 15 Nis 2019, 02:43 şunlara bak istersen

http://s.click.aliexpress.com/e/cNsrORmg
Cok teşekkür ettim hocam :)

GCMavisi33

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 15 Nis 2019, 08:00

gokhanyanki yazdı: 15 Nis 2019, 01:48 başka pillerle denedin mi kardeşim ya pillerin boş veya çok kalitesiz ya da motorların mefta. kumandadan herhangi bir gaz sınırlama yapmadın değil mi?

bence önceki söylediğim olay başına gelmiş cihaz gaz veremiyor çünkü ön sol motorun arızalı hatta diğer motorlarında sesleri az cıkıyor onlar da çok iyi durumda değiller. cihazın accelerometer kapatıp ya da acro moda alıp tam yukarı doğru sağdaki stiği ileri itekle cihaz öne takla(flip) aşabiliyorsa dediğim gibi ön motor pert demektir.ya da şöyle yapabilirsin. cihazın ön tarafından tutup arkası serbest şekilde birak eline dikat et gaz ver bu şekilde havaya kaldırmaya başla. arkadaki motorlar cihazı dengede tutacak kadar itiş üretebilecekler mi?

bir de kamera ön tarafta ama pil ortada duruyor bir denge yakalamalısın yani cihazı tam ortasından tuttuğunda dengede durabilmeli. yani pili biraz daha geriye almalısın galiba.
Dediğiniz gibi motorlarda bi sıkıntı var . Demekki her dönen motaru sağlam diye takmamak gerekiyormuş :)
Kinkong motor var 2 adet . Motorlardan ikisini degistirim bu motorlarla tekrar kurulum yapıcam bakalım . Olmassa son çare yurt dışını beklemek

“Genel” sayfasına dön