Betaflight 4.0

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
Serhan
Ad Soyad: Serhan Ekici

Re: Betaflight 4.0

Mesaj gönderen Serhan » 18 Nis 2019, 19:40

Radyolink AT10II kumandadan inçe trim ayar nasıl yapabilirim. Betaflight receiver bölümünden trim ayarları 1497-1498-1503 oluyor. Bunları 1500 e sabitleyemiyorum. Bu sebeple de quadın dengesi şaşıyor. Sağa veya sola kayıyor.

Ayrıca Betaflight setup bölümünden calibrasyon yaparken çok özenerek yaptım ve ekrandaki quad un yönleri ile aynı yönde yaptım. Orda quadın önünü kaldırıyorum önü kalkıyor. Arkasını kaldırıyorum arkası kalkıyor. Sağı ve solu düzgün çalışıyor. Ancak gerçek uçuşta ileri yapıyorum geri geliyor. Geri yapıyorum ileri gidiyor. Sağa yapıyorum sağa gidiyor sorun yok. Sola yapıyorum sola gidiyor sorun yok. Uçuş kartının üzerindeki ok doğru yönde.

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 18 Nis 2019, 20:25

Hocam at9s kullaniyorum. Endpoint ayarlari yapmak gerek.

Bir de kumandadaki reverse ayarlarinla ilgili olabilir, daha once orda da sikinti yasamistim.

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » 19 Nis 2019, 09:20

Teşekkürler. Evet dediğiniz gibi end Point ile bir bir kısım ayar yapılabiliyor mesela çubukların min ve max noktaları belirleyebiliyor. ancak hassas trim ayarı sub-trim den yapılıyormuş. Drone ön ve arka tanıma kısmını da reverse bölümü var Kuman’da dan elev kısmını rev yaptım çözüldü şu an. Quad baya bi rahatladı. Bunların hepsini kumanda üzerinden yaptım. Kumandayı tanıdıkça çözümler daha rahat ortaya çıkıyor.

İlginiz be Bilginiz için Teşekkürler...

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 19 Nis 2019, 11:13

Serhan yazdı: 19 Nis 2019, 09:20 Teşekkürler. Evet dediğiniz gibi end Point ile bir bir kısım ayar yapılabiliyor mesela çubukların min ve max noktaları belirleyebiliyor. ancak hassas trim ayarı sub-trim den yapılıyormuş. Drone ön ve arka tanıma kısmını da reverse bölümü var Kuman’da dan elev kısmını rev yaptım çözüldü şu an. Quad baya bi rahatladı. Bunların hepsini kumanda üzerinden yaptım. Kumandayı tanıdıkça çözümler daha rahat ortaya çıkıyor.

İlginiz be Bilginiz için Teşekkürler...
genelde bütün kumandalarda 3 aşağı 5 yukarı aynıdır. endpoint subtrim bir de rx range komutu kullanılır.ona da bakabilirsiniz.

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » 26 May 2019, 21:45

Bi sorum olacaktı. Benim dronuma gaz veriyorum ve hiç bir yönlendirme yapmıyorum. Ancak drone kendi etrafında dönmeye çalışıyor. Nasıl anlatayım bilmiyorum video yüklemeye çalıştım yüklenmedi. Kendi etrafında takılarak dönmeye çalışıyor. Bazen o kadar çok yapıyor ki kontrolü kaybediyorum. Motorları parmağımla döndürmeye çalıştığımda sanki 1 ve 3 numaralı motorlar takılarak dönüyor. Betaflight veya başka bi şekilde ayarlardan yapabileceğim bir şey var mı acaba ? Sorun nedir ? Yardımınız için teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 26 May 2019, 22:23

Serhan yazdı: 26 May 2019, 21:45 Bi sorum olacaktı. Benim dronuma gaz veriyorum ve hiç bir yönlendirme yapmıyorum. Ancak drone kendi etrafında dönmeye çalışıyor. Nasıl anlatayım bilmiyorum video yüklemeye çalıştım yüklenmedi. Kendi etrafında takılarak dönmeye çalışıyor. Bazen o kadar çok yapıyor ki kontrolü kaybediyorum. Motorları parmağımla döndürmeye çalıştığımda sanki 1 ve 3 numaralı motorlar takılarak dönüyor. Betaflight veya başka bi şekilde ayarlardan yapabileceğim bir şey var mı acaba ? Sorun nedir ? Yardımınız için teşekkürler.
kısa da olsa bie video atarsanız daha rahat anlaşılabilir sorun. link bıraktım oraya atıp paylaşın linki

https://streamable.com/

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » 26 May 2019, 23:37

Söylediğiniz yere yükledim videoyu
En son Serhan tarafından 26 May 2019, 23:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » 26 May 2019, 23:39

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 27 May 2019, 00:38

yaw twitch.

kartı soft mount yaparak bağlayın eğer soft mount yapmışsanız kart ya da uçuş kulesine (esc+fc+vtx) temas eden ona yani uçuş kontrol kartına titreşim iletecek birşeyler var mı ona dikkat edin.

xt60 konnektör bağlantısına kondansatör bağlayın. tyro galiba quad ondan çıkmıştır bağladınız büyük ihtimal.

gyro ve pid loop frekanslarını düşürün 32khz yapmayın 8k 8k olarak ayarlayın.

bir de escleri güncelleyin tekrar deneyin. esclerniz güncelse dshot600 dan dshot300e düşürün ve bir deneme daha yapın.

bunları bir deneyin.

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » 27 May 2019, 19:21

gokhanyanki yazdı: 27 May 2019, 00:38 yaw twitch.

kartı soft mount yaparak bağlayın eğer soft mount yapmışsanız kart ya da uçuş kulesine (esc+fc+vtx) temas eden ona yani uçuş kontrol kartına titreşim iletecek birşeyler var mı ona dikkat edin.

xt60 konnektör bağlantısına kondansatör bağlayın. tyro galiba quad ondan çıkmıştır bağladınız büyük ihtimal.

bir de escleri güncelleyin tekrar deneyin. esclerniz güncelse dshot600 dan dshot300e düşürün ve bir deneme daha yapın.

bunları bir deneyin.

İlk seçeneğinizde haklı çıktınız. Kart a üst kasa titreşim iletiyormuş. Arasını açtım ve şu anda düzeldi. Teşekkürler.

Bi sorumda şu olacak . Ben yeni öğrenen birisiyim. Dronu uçurduğumda artık havada asılı tutabiliyorum. Ufak sağ sol ön arka hareketleri ile. Dronu sağa, sola, öne, arkaya uçurabiliyorum. Ancak dronun kendi etrafında sağa veya sola döndürdüğüm zaman drone sağa veya sola doğru ilerliyor. Kendi etrafında dönerken ilerleme yapıyor yani bu sebeple dengeyi ayarlamakta zorluk çekiyorum. Kendi etrafında dönerken sabit tutamıyorum. Bu normal mi ?
Dosya ekleri
A0073A90-9A5B-473E-BF3D-41F4DF647A38.jpeg
AB63F3C7-6C5A-415D-8F1F-E4FC31B56695.jpeg
B381A615-7EBB-4C9F-B6DD-A9B9F228C255.jpeg
7CC82DFF-E412-4F9E-9754-D664E3CC3567.jpeg

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 27 May 2019, 23:29

Serhan yazdı: 27 May 2019, 19:21

bunları bir deneyin.

İlk seçeneğinizde haklı çıktınız. Kart a üst kasa titreşim iletiyormuş. Arasını açtım ve şu anda düzeldi. Teşekkürler.

Bi sorumda şu olacak . Ben yeni öğrenen birisiyim. Dronu uçurduğumda artık havada asılı tutabiliyorum. Ufak sağ sol ön arka hareketleri ile. Dronu sağa, sola, öne, arkaya uçurabiliyorum. Ancak dronun kendi etrafında sağa veya sola döndürdüğüm zaman drone sağa veya sola doğru ilerliyor. Kendi etrafında dönerken ilerleme yapıyor yani bu sebeple dengeyi ayarlamakta zorluk çekiyorum. Kendi etrafında dönerken sabit tutamıyorum. Bu normal mi ?
rica ederim.

sorunuzu tam anlayamadım durduğu yerde mi kendi etrafında dönmekten bahsediyorsunuz. bir düzlemde ilerlerken sadece roll vererek dönerken sağa sola gitmesinden mi? ilerlerken dönmek istiyorsanız sadece roll ile dönmek bu duruma yol açar. sağa ya da sola roll verirken bir yandan da roll verdiğiniz tarafa doğru yaw vermelisiniz.

durduğu yerde angle modda sadece yaw ile kendi etrafında dönerken böyle bir sorun olmaz olmamalı oluyorsa yaw ratelerinizi biraz kısın fazla olabilir. birazda rahat kullanım için rc expo verin 0.22 ayarlıyorum ben daha yumuşak oluyor.

videoyu inceleyin.

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » 28 May 2019, 21:16

gokhanyanki yazdı: 27 May 2019, 23:29

bunları bir deneyin.

rica ederim.

sorunuzu tam anlayamadım durduğu yerde mi kendi etrafında dönmekten bahsediyorsunuz. bir düzlemde ilerlerken sadece roll vererek dönerken sağa sola gitmesinden mi? ilerlerken dönmek istiyorsanız sadece roll ile dönmek bu duruma yol açar. sağa ya da sola roll verirken bir yandan da roll verdiğiniz tarafa doğru yaw vermelisiniz.

durduğu yerde angle modda sadece yaw ile kendi etrafında dönerken böyle bir sorun olmaz olmamalı oluyorsa yaw ratelerinizi biraz kısın fazla olabilir. birazda rahat kullanım için rc expo verin 0.22 ayarlıyorum ben daha yumuşak oluyor.

videoyu inceleyin.
Sanırım tam anlatamadım. Şöyle söyliyeyim sağa veya sola yaw komutunu verirken. Sağa yada sola doğru kayma yapıyor. Yani kendi ekseni etrafında dönerken yerinde durmuyor. Bu sizin 2. Bahsettiğiniz konu ile alakalı mı acaba ? Ben genelde bıraktığımda tekrar düzelmesini istediğim için ( acemi olduğumdan ) horizon mode kullanıyorum.
İlginiz ve Bilginiz İçin Teşekkürler.
Dosya ekleri
image.jpg

Kullanıcı avatarı
eray
Ad Soyad: Eray Durak

Mesaj gönderen eray » 28 May 2019, 21:39

Elbette havada çakılı kalmasını bekleyemezsiniz. Bana normal gibi geldi.
Flysky fs-i6s / Mamba F405 40A Flight Tower/ Martian II 215 Anniversary Edition / Eachine EV800 / Emax ECO 2400KV / Eachine TX805 / GepRC 5040x3 / Foxeer HS1177

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 28 May 2019, 21:53

Serhan yazdı: 28 May 2019, 21:16

rica ederim.

videoyu inceleyin.
Sanırım tam anlatamadım. Şöyle söyliyeyim sağa veya sola yaw komutunu verirken. Sağa yada sola doğru kayma yapıyor. Yani kendi ekseni etrafında dönerken yerinde durmuyor. Bu sizin 2. Bahsettiğiniz konu ile alakalı mı acaba ? Ben genelde bıraktığımda tekrar düzelmesini istediğim için ( acemi olduğumdan ) horizon mode kullanıyorum.
hocam normal o özellikle hızlı yaw komutlarında durduğu yerde sağa sola doğru gider bunu yaw komutunu daha yavaş başlayıp stiğin derecesini artırararak başedebilrsin zaten durduğu yerde neden dönelim ki orası da var. bunlar pilotajı geliştirerek başedebileceğin şeyler. sen şimdi rc expoların hepsini 0.22 yap daha soft yaw vereceği için yatma hareketi yumuşayacaktır.

hatta simulatörde acro çalışmaya başla şimdiden başlarsan senin için çok daha iyi olur yakın zamanda quad ile de uçuş denemelerine başlarsın. angle mod insanı engelliyor şimdilik stiklerin görevlerine alışana kadar angle mod ama simulatörde düşmeden uçup mesafe katettiğini anladıktan sonra acroya geç devam et

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » 31 May 2019, 04:31

gokhanyanki yazdı: 28 May 2019, 21:53
Serhan yazdı: 28 May 2019, 21:16

rica ederim.

videoyu inceleyin.
hocam normal o özellikle hızlı yaw komutlarında durduğu yerde sağa sola doğru gider bunu yaw komutunu daha yavaş başlayıp stiğin derecesini artırararak başedebilrsin zaten durduğu yerde neden dönelim ki orası da var. bunlar pilotajı geliştirerek başedebileceğin şeyler. sen şimdi rc expoların hepsini 0.22 yap daha soft yaw vereceği için yatma hareketi yumuşayacaktır.

hatta simulatörde acro çalışmaya başla şimdiden başlarsan senin için çok daha iyi olur yakın zamanda quad ile de uçuş denemelerine başlarsın. angle mod insanı engelliyor şimdilik stiklerin görevlerine alışana kadar angle mod ama simulatörde düşmeden uçup mesafe katettiğini anladıktan sonra acroya geç devam et
Sabrınız ve Bilginiz için Teşekkürler. Rc Expo = 0,22 ile kontrol daha kolay oldu. Yardımınız için Teşekkürler.

PID ayarları ile ilgili Türkçe anlatım videoları pek bulamadım. Eğer yararlı olacağını düşündüğünüz bilgiler veya videolar var ise paylaşmanızı rica ederim.

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » 22 Haz 2019, 23:54

Hocam söylediğiniz gibi simülasyona ağırlık verdim ve kendimi geliştiriyorum. Ancak 1-2 haftadır drone uçuşu yapmadım ve bugün denediğimde drone bir türlü arm olmadı. Bi ara kendi kendine kontrolden çıkıp 2 pervanesini kırdı ve durdu hemen. Dah sonralardada denedim ancak arm olmuyor. Betaflight tan stick leri kontrol ettim ve arm çalışıyor gözüküyor. Motorlar test ettim çalışıyorlar sıkıntıları yok. Ancak arm stick i açtığım zaman kartın üzerinde yanıp sönen ışık eskiden sabit olup sürekli yanardı. Şimdi hiç birşey değişmiyor ve sürekli yanıp sönüyor.Yeni konu oluşturamıyorum burdan sorularımı soruyorum. İlginiz için Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 23 Haz 2019, 00:29

aynı şekilde arm etmeyi dene. arm olmadığında arm switchi kapat o haliyle kartı pc ye bağla. cli sekmesine gelip status yaz arm ile ilgili satırı ya da tümünü buraya kopyala bakalım.

tabi motors sekmesinden motorları falan çalıştırma aman pervane takılıyken. önce güvenlik.

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » 30 Haz 2019, 19:38

gökhan YANKI yazdı: 23 Haz 2019, 00:29 aynı şekilde arm etmeyi dene. arm olmadığında arm switchi kapat o haliyle kartı pc ye bağla. cli sekmesine gelip status yaz arm ile ilgili satırı ya da tümünü buraya kopyala bakalım.

tabi motors sekmesinden motorları falan çalıştırma aman pervane takılıyken. önce güvenlik.
Hocam arm olayı kendi kendine düzeldi ancak 4 numaralı motor sanırım bozulmuş. Şu an diğerleri çalışırken o az dönüş yapıyor. Dur kalk yapıyor. Bazen sürekli dönüyor ancak belli bir süre sonra duruyor. Motor yandı herhalde doğru mu ? Bir de ministar 120C 1500 mah pil ile denedim ondan sonra oldu sanki daha önce problem yoktu. Pil ile alakası olabilir mi ? Diğerlerinde sorun yok. Bir video paylaştım. Motor çöp mü oldu ? Kurtarılamaz mı ?

riense
Ad Soyad: Ali

Mesaj gönderen riense » 30 Haz 2019, 19:46

Hocam sorun esc den de olabilir size zahmet diğer motoru o escye bağlayıp tekrar dener misiniz ?

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » 30 Haz 2019, 21:03

Hocam kusura bakmayın ama biraz aceleci davranıyorum sorunları sorarken ve cevaplarken. Şimdi kontrol kartını gözden geçirdim ve sorunlu motorun Leh’imde gevşeme olduğunu gördüm.

Yine derdime derman olduğunuz için teşekkürler.

“Genel” sayfasına dön