Betaflight 4.0

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Betaflight 4.0

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 14 Nis 2019, 19:09

Not: Uygulamalar ve programlar icin bir forum bolumu acilsa guzel olur sanki :)

Arkadaslar,

Betaflight 4.0A gecen var mi? But suredir beta kullananlarim videolarini seyrettim. 4.0 ile bir cok sey degisiyor...

Ilk izlenimler yorumlar tabsiyeler burda paylasilirsa cok guzel olur.

Ben biraz daha arastirip oyle gecmeyi dusunuyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: Betaflight 4.0

Mesaj gönderen BarisB » 15 Nis 2019, 00:39

3.5.x den o kadar memnunum ki 4.x'e geçişi hep erteliyorum 🙃
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 15 Nis 2019, 01:10

Ben dayanamadim, gectim 🤓 Sanki super pilotluguma😋 ne katacaksa 🤣🤣🤣🤣

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 15 Nis 2019, 01:23

elmoblatch yazdı: 15 Nis 2019, 00:39 3.5.x den o kadar memnunum ki 4.x'e geçişi hep erteliyorum 🙃
4.0 çok acayip özellikleri var.

launch control var çok havalı görünüyor

blheli32 ile kullanılabilen rpm filtre özelliği gelmiş motordan gelen dönüş bilgisi ile motor gürültüsünü önleyen bir filtre uygulanıyor yağ gibi uçmak isteyenler için ballı çörek.

osd üzerinde stick komutlarını gösteren bir stick overlay eklenmiş. bu çok faydalı olacak özellikle eğitim videolarında ve yaptığınız hataları görmek için mükemmel olacaktır.

Değiştirilebilir OSD profilleri özelliği gelmiş , birkaç farklı OSD düzenine sahip olma ve uçuş sırasında aralarında geçiş yapma kabiliyetine sahip olabileceğiz. mesela uzun menzil uçacaksınız switche bas gps koordinatlarının olduğu düzenleri verici anahtarlarıyla aktif et. yakın ucaçağında sadece pil süre gibi temel özellikeri koy sade bir osd ile uç.

gaz bazlı dinamik jiroskop ve dterm filtreleri özelliği geldi. Ayrıca D term yönetimi eklendi. Bu kod normal uçuş sırasında D'yi belirli bir yüzdeye kadar kısar ve hızlı bir şekilde flips ve rolls gibi hızlı hareketlerde D'nin sorunsuz şekilde normale dönmesini sağlar . D kazancı ayrıca propwash olayları sırasında dinamik olarak biraz artacaktır. d yi çok kastım motor ısınır mı derdinden kurtaracaktır.

değiştirilebilir led strip profilleri sonunda eklenmiş.

pil hücre sayısına göre profilleri değiştirilecek sekilde ayarlayabiliyorsunuz.

STM32F765xx işlemcisi desteklenmeye başlanmış.

güzel olmuş denemeye değer ama kullanmak için configuratoru güncellemek gerekiyor eski ayarlarınızı kaydedip yeni versiyonda tekrar restore etmeyin sıfırdan kurulum yapın demişler buna dikkat.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 15 Nis 2019, 01:28

Diğerleri çok çekici gelmiyor ama Rpm filer'ı çok merak ediyorum. Sanıyorum f7'lere geçmenin vakti yavaş yavaş geliyor.

Bir de sanıyorum yazdıklarına ek olarak F3 desteği kalktı.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 15 Nis 2019, 01:53

elmoblatch yazdı: 15 Nis 2019, 01:28 Diğerleri çok çekici gelmiyor ama Rpm filer'ı çok merak ediyorum. Sanıyorum f7'lere geçmenin vakti yavaş yavaş geliyor.

Bir de sanıyorum yazdıklarına ek olarak F3 desteği kalktı.
evet mesajlarımda hep yazıyordum artık flasha sığamamışlar.

"ne yazık ki, uçuş kontrol cihazı çekirdek fonksiyonelliğindeki hatalar, neredeyse tüm F3 tabanlı uçuş kontrol cihazlarında mevcut alanın taşmasına neden olarak, ürün yazılımı boyutunda bir artışa neden oldu. Sonuç olarak, şu anda desteklenen F3 tabanlı uçuş kontrol cihazlarından birkaçında özelliklerin hepsinin kaldırılması gerekiyordu. Etkilenen hedeflerden bazıları şunlardır: AIORACERF3, BETAFLIGHTF3, CHEBUZZF3, CRAZYBEEF3FR, FURYF3, FURYF3OSD, IMPULSERCF3, LUX_RACE, LUXV2_RACE, MIDELICF3, OMNIBUS, Racebase, RMDO, SIRINFPV, SPRACINGF3, SPRACINGF3MINI, SPRACINGF3NEO, STM32F3DISCOVERY "

GCMavisi33
Ad Soyad: Yusuf Berkay

Mesaj gönderen GCMavisi33 » 15 Nis 2019, 09:30

Hocam youtube'a ayrıntılı 4.0 kullanim videosu atabilirseniz çok iyi olur

Serhan
Ad Soyad: Serhan Ekici

Mesaj gönderen Serhan » 15 Nis 2019, 13:31

SELAMIN ALEYKÜM. Betaflight 4.0 Kullanıyorum. Kuman’da algılama sorunum var. tyr99 bir quadcopter satın aldım. Kumandam Radyolink AT10II alıcım R6DS dir. İlk defa SBUS kontrolü yapmaya çalışıyorum. Normalde model uçak olarak her bir kontrole kablo çekerek bağlanıyordum ve alıcı çalışıyor. Alıcımın üzerinde “ SBUS “ 2. kanalda olduğu gösteriliyor. Ayrıca mavi ışık yandığında SBUS aktif olduğu söyleniyor. Ben bu söylenenlerin hepsini yaptım. Kumandam ile alıcı arasında alıcının üzerindeki bind tuşunu kullanarak bind yaptım. Kuman’da alıcıyı tanıyor. Kumandamın üzerindeki şebeke göstergesi full gösteriyor. Tanıdığını ordan anlıyorum. Ancak sorunum Betaflight bağlantısı yaptığımda sizin videoda gösterdiğiniz gibi Kuman’da kanallarımda bir tepki yok. Yani Betaflight kumandamı algılamıyor. Not: Betaflight dronumu algılıyor. Setup bölümünde dronum hareket ettirdiğimde tepki alıyorum. Kumandamı Betaflight a nasıl tanıyabilirim ? Yardımınız için teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 15 Nis 2019, 13:55

https://kopterheld.files.wordpress.com/ ... o99-21.jpg

fotoğraftaki gibi sbus pimini köprüleyin r6ds için iki led(mavi-mor)yanacak şekilde konfigure edin. daha sonra betaflight ports sekmesinden uart2 serialrx aktif edin.

configuration tabına gelip serialbased reciver ve sbus olarak ayarlayın. kaydedin. bunları yaptınız mı? reciever tabından kumandanıza verdiğiniz komutların çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » 15 Nis 2019, 14:34

Hangi pinleri anlayamadım. Sizin kartın üzerinde biraz farklılık var ama.

Resimdeki gibi mavi mor ışık yanıyor. Betaflight tan söylediğiniz gibi uart 2 den serialrx modunu aktif ettim. Configuration menüsünden de söylediğiniz gibi SBUS bağlantısını Seçili zaten. Ancak Kuman’da hareketlerini hala algılamıyor.

Benim uçuş kartımın üzerinden gösterir misiniz hangi pinleri birbirine bağlayayım. İlginiz için Teşekkürler.
Dosya ekleri
05F2B5C0-30BE-4489-BCDF-E18A2BB7EAE1.jpeg
466558A6-50E9-4D47-82AB-DD903451E70B.jpeg
00517757-7040-4BF2-B39B-186D4A42EA8C.jpeg
5BD3EEF7-5BAA-4D04-B62B-D0E9F4011338.jpeg
D380AE3F-BF79-4546-A0F6-40D3B23C5766.jpeg

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » 15 Nis 2019, 14:52

Gökhan Yanki Bey size teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi sbus pinleri varmış. Onları yaptım ve kumandamı gördü. İlginiz ve bilginiz için teşekkürler. :))

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 15 Nis 2019, 15:00

kart aynı kardeşim sbus ve diğer tarafta ppm dsm ibus yazan yer var gördün mü ortadaki pin ile sbus yazan taradtaki pimi lehimle birleştir. fotoğraftada görünüyor.video da attım.

https://kopterheld.files.wordpress.com/ ... o99-21.jpg

edit: ihtiyacı olan olabilir mesajım kalsın.

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » 15 Nis 2019, 16:14

Evet Haklısın göremedim ilk etapta resimden. Sonra oldu dediğiniz gibi yapınca. Teşekkürler.

Bir sorum daha olacak. Betaflight ekranında motor dönüş yönlerini gösteriyor. Ancak motor bölümünden motorları döndürmeye başladığımda sadece 4 resimdeki gibi dönüyor. Diğerleri resimdekinin tersine dönüyor. Sizce ne yapmalıyım ? Bu şekilde sanırım uçuşta problem yaşarım.
Dosya ekleri
35FC17AF-180E-4C85-B0BB-93AFA01E99BA.jpeg
77A985F7-8F6A-46C5-8666-F79E9885B433.jpeg

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 15 Nis 2019, 16:17

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 15 Nis 2019, 16:40

Serhan yazdı: 15 Nis 2019, 16:14 Evet Haklısın göremedim ilk etapta resimden. Sonra oldu dediğiniz gibi yapınca. Teşekkürler.

Bir sorum daha olacak. Betaflight ekranında motor dönüş yönlerini gösteriyor. Ancak motor bölümünden motorları döndürmeye başladığımda sadece 4 resimdeki gibi dönüyor. Diğerleri resimdekinin tersine dönüyor. Sizce ne yapmalıyım ? Bu şekilde sanırım uçuşta problem yaşarım.
Şuradan da faydalanabilirsiniz;
Videonun 28:50. dakikasına ilerleyin

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » 15 Nis 2019, 23:07

Herşey için teşekkürler. Yanımdaki arkadaşlarım bile neredeyse bu kadar hızlı sorularımı cevaplamıyor. Tekrar teşekkürler. Söylediklerinizi ve videodakileri yapınca Dronum çalışır vaziyete geldi. Şu anda uçar pozisyona geldi. Hatta evde deneme yaptım biraz perdeyi yırttım evde kullanılması sakıncalı bir alet :roll: yine de uçtuğunu görmek güzel bi şey. Ancak üç tane sorunum var.

1- Ön ve arka yönü ters olmuş. öne gideceğine arkaya arkaya gideceğine öne gidiyor. Uçuş kartının üzerindeki yönü kontrol ettim ama doğru yaptığımı gördüm. Headfree özelliği kapalı onu da kontrol ettim. Bu durumu nasıl düzeltebilirim ?

2- Calibrasyon ayarımı tam yapamıyorum dron maalesef dengeli şekilde yerinde sabit durmuyor. bir tarafa yatkın hareket ediyor. Setup bölümüde Calibrasyon yaparken roll ve pitch bölümünü "0" olarak dengeledim , heading üçyüz lü sayılarda dengelendi. Recevier bölümünde roll pitch ve yaw sekmeleri 1500 olmuyor. 1498 ve 1502 arasında gidip geliyor. trootle bölümü için 998 e getirebildim. Dronu tam dengede sabit olarak nasıl tutabilirim ?

3- Uçuş kartımı güncelleyemiyorum. Kartta enerji yokken boot tuşuna basıyorum ve pili takıyorum. Ardından Usb bağlantısı yapıyorum. Bilgisayarda port giriş sesi geliyor ancak betaflight ta herhangi port girişi veya DFU modu görünmüyor. Boot tuşuna basmadan usb kablosunu taktığımda ise betaflight üzerinde com3 portundan bağlanıyorum. Yani driver ile ilgili bir sorun olduğunu da düşünmüyorum. DFU modunu nasıl açarım ve bu sayede güncelleme yapabilir miyim ?

Tavsiyeleriniz için Teşekkürler...

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 15 Nis 2019, 23:26

Serhan yazdı: 15 Nis 2019, 23:07 Herşey için teşekkürler. Yanımdaki arkadaşlarım bile neredeyse bu kadar hızlı sorularımı cevaplamıyor. Tekrar teşekkürler. Söylediklerinizi ve videodakileri yapınca Dronum çalışır vaziyete geldi. Şu anda uçar pozisyona geldi. Hatta evde deneme yaptım biraz perdeyi yırttım evde kullanılması sakıncalı bir alet :roll: yine de uçtuğunu görmek güzel bi şey. Ancak üç tane sorunum var.

1- Ön ve arka yönü ters olmuş. öne gideceğine arkaya arkaya gideceğine öne gidiyor. Uçuş kartının üzerindeki yönü kontrol ettim ama doğru yaptığımı gördüm. Headfree özelliği kapalı onu da kontrol ettim. Bu durumu nasıl düzeltebilirim ?

2- Calibrasyon ayarımı tam yapamıyorum dron maalesef dengeli şekilde yerinde sabit durmuyor. bir tarafa yatkın hareket ediyor. Setup bölümüde Calibrasyon yaparken roll ve pitch bölümünü "0" olarak dengeledim , heading üçyüz lü sayılarda dengelendi. Recevier bölümünde roll pitch ve yaw sekmeleri 1500 olmuyor. 1498 ve 1502 arasında gidip geliyor. trootle bölümü için 998 e getirebildim. Dronu tam dengede sabit olarak nasıl tutabilirim ?

3- Uçuş kartımı güncelleyemiyorum. Kartta enerji yokken boot tuşuna basıyorum ve pili takıyorum. Ardından Usb bağlantısı yapıyorum. Bilgisayarda port giriş sesi geliyor ancak betaflight ta herhangi port girişi veya DFU modu görünmüyor. Boot tuşuna basmadan usb kablosunu taktığımda ise betaflight üzerinde com3 portundan bağlanıyorum. Yani driver ile ilgili bir sorun olduğunu da düşünmüyorum. DFU modunu nasıl açarım ve bu sayede güncelleme yapabilir miyim ?

Tavsiyeleriniz için Teşekkürler...
1- sensor hizalaması ile oynamış olabilir misiniz? kalibrasyon için dronu düz bir zemine koyup acc calibration düğmesine tıklamanız yeterli herhangi bir roll picth değeri girmeyin.

https://oscarliang.com/ctt/uploads/2015 ... 24x487.jpg

2-kumandanız nedir hangi protokolü kullandınız.

3- https://impulserc.blob.core.windows.net ... _Fixer.exe kartı bağlayın bu programı çalıştırın boot driverlerinı güncelleyecek tamamlanınca kartı çıkarıp boot düğmesine basılı tutarken kartı takın artık firmware yükleyebiliyor olmalısıınız. üstte dfu moda geçtiğini görmelisiniz

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » 16 Nis 2019, 06:33

1- sensör hizalaması ile ilgili ayarlarım “0” ancak arming ayarı etkilermi bilmiyorum “25” olarak ayarlı.

2- Kuman’da marka : Radyolink AT10 II Alıcı: R6DS

3- Söylediğiniz gibi yapınca DFU Modu geldi Teşekkürler

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 16 Nis 2019, 10:04

Serhan yazdı: 16 Nis 2019, 06:33 1- sensör hizalaması ile ilgili ayarlarım “0” ancak arming ayarı etkilermi bilmiyorum “25” olarak ayarlı.

2- Kuman’da marka : Radyolink AT10 II Alıcı: R6DS

3- Söylediğiniz gibi yapınca DFU Modu geldi Teşekkürler
kartı ok işaretinin gösterdiği yönde yerleştirip doğru betaflight hedefini yüklediyseniz sensor hizalaması ile de oynamadıysanız böyle bir durum olmaması lazımdı. videoki hedefi full chip erase işaretli olacak şekilde yeniden kurabilirsiniz. gene sonuç alamaszsanız sensor hizalamasından düzeltebilirsiniz quadın yönünü.

dronu düz bir zeminde kalibrasyon yaptıysanız sağa sola sürüklenme çok fazla olmamalı ama yerinde durmasını da beklemeyinevde uçurdum dediniz uçurduğunuz yerin boyutları bile bir türbülans yaratır geniş tarafa doğru sürüklenme olabilir. dışarda bir deneme daha yapın. kumanda range i şu şekilde ayarlayabilirsiniz.

ya da şu şekilde

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 18 Nis 2019, 11:48

“Genel” sayfasına dön