(UYARI) Betaflight 4.0

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

(UYARI) Betaflight 4.0

Mesaj gönderen BarisB » 18 Nis 2019, 13:35

Arkadaşlar merhaba,

Yeni Betaflight 4.0'ı dün biraz inceledim. Betaflight bu yeni versiyonu ile "garanti ayarlar" zihniyetinden bir miktar uzaklaşarak, performansa yönelmiş durumda. Bu da eski versiyonlarda, hemen her quad'da sağlıklı olarak uçan BF'ın,bazı modellerde sorun çıkartabiliyor olmasına yol açmış durumda. JB'ın söylediğine göre insanların "flight one daha iyi uçuyor" gibi eleştirileri bunda etkili olmuş. Sonuç olarak BF, daha önceki versiynlarında olduğu gibi stabil çalışmayabilir. Quad'ınızda bir miktar ince ayarlar yapılmasını gerektirebilir. Hatta nadiren de olsa daha ciddi sorunlar da yaratabilir. Şu anda BF tuning notes'da "eğer şu sorunu yaşıyorsanız şunu yapın, eğer şunu istiyorsanız bunu yapın" tadında baya bilgi verilmiş.

Gelişmiş kullanıcıların bayılacağı, mıncıklayıp mıncıklayıp duracağı çok güzel yeni ince ayarlar ve özellikler var. Ama şu aşamada ben yeni başlayan ve hatta orta seviye hobicilerin BF 4.0'a terfi etmemesini öneriyor olacağım. BF 4.0 biraz daha gelişip belki daha BF 3.5.X benzeri bir profili de sisteme eklemediği müddetçe, BF 3.5.X'de iseniz orada kalın derim.

Son bir not, eğer kazara 4.0'a geçtiyseniz ve işler iyi gitmiyor ise, Quadın az çok 3.5.X versiyonunda olduğu gibi yönetilebilir şekle getirmek için CLI'dan aşağıdaki değerleri girmeyi deneyin. Ama ne olur ne olmaz bir yedek alalım tabiki;

Kod: Tümünü seç

set gyro_lowpass_type = PT1
set gyro_lowpass_hz = 300
set gyro_lowpass2_type = PT1
set gyro_lowpass2_hz = 100

set dyn_lpf_gyro_min_hz = 300
set dyn_lpf_gyro_max_hz = 450

set gyro_notch1_hz = 0
set gyro_notch1_cutoff = 0
set gyro_notch2_hz = 0
set gyro_notch2_cutoff = 0

set dyn_notch_range = AUTO
set dyn_notch_width_percent = 0
set dyn_notch_q = 70
set dyn_notch_min_hz = 130

set dterm_lowpass_type = PT1
set dterm_lowpass_hz = 200
set dterm_lowpass2_type = PT1
set dterm_lowpass2_hz = 100

set dyn_lpf_dterm_min_hz = 200
set dyn_lpf_dterm_max_hz = 250

set dterm_notch_hz = 0
set dterm_notch_cutoff = 0

set d_min_roll = 0
set d_min_pitch = 0
set d_min_yaw = 0

set abs_control_gain = 0
set use_integrated_yaw = OFF
set d_yaw = 0
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Re: Betaflight 4.0 - UYARI

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 18 Nis 2019, 19:07

Barış abi,
Benim 250lik 4S pile 550gram ağırlığı oluyor, acro denemelerine yeni başlayacağım biliyorsun. Çok geç kalmış bir başlangıç yapıcam hayırlısıyla... 4.0'a da bana daha faydası dokunacak diye düşünüp, acele de edip geçmiş bulundum. Aslında şu an pişman olmadım da değil...

PID ile 3.5dayken biraz daha smooth olacağını düşündüğüm şekilde oynamıştım ama uçuş denemesi fırsatım olmamıştı..
Şu an 4.0da aşağıdaki gibi.

Ne dersin problem yaşar mıyım? Görmeden denemeden birşey sölemek ne kadar mümkün olmasa da, absurt duran bir kısım var mı benim görmediğim??
pid001.jpg
pid002.jpg
pid003.jpg

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 18 Nis 2019, 19:47

Nick neden değişti hocam

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 19 Nis 2019, 03:10

hknshbz yazdı: 18 Nis 2019, 19:07 Barış abi,
Benim 250lik 4S pile 550gram ağırlığı oluyor, acro denemelerine yeni başlayacağım biliyorsun. Çok geç kalmış bir başlangıç yapıcam hayırlısıyla... 4.0'a da bana daha faydası dokunacak diye düşünüp, acele de edip geçmiş bulundum. Aslında şu an pişman olmadım da değil...

PID ile 3.5dayken biraz daha smooth olacağını düşündüğüm şekilde oynamıştım ama uçuş denemesi fırsatım olmamıştı..
Şu an 4.0da aşağıdaki gibi.

Ne dersin problem yaşar mıyım? Görmeden denemeden birşey sölemek ne kadar mümkün olmasa da, absurt duran bir kısım var mı benim görmediğim??
pid001.jpg
pid002.jpg
pid003.jpg
Selam Hakan

Bf4.0 da herşey baştan yazılmışcasına farklı. Anladığım kadarıyla bu anlamda gönderdiğin ayarlar değil, quadın bu ayarlara nasıl tepki vereceği önemli. Öyle ki, pid agresif çalıştığı için bazı quadlarda sorun yaratmadığı gibi, bazı setuplarda saçmalamaya başlayabiliyor. O yüzden denemeden bişey diyemeyiz. Ben olsam 3.5.x'e çeker ve 4.0 hakkkndaki gelişmeleri takip etmeye devam ederdim.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 19 Nis 2019, 03:15

KingNothing yazdı: 18 Nis 2019, 19:47 Nick neden değişti hocam
Gökhan Yankı ile Gökhan Bora'ya özendim. Dedim la bu elmoblatch ne, zaten herkes barış abi diyor. Bari benim sıfatımı da ismim temsil etsin. Kısacası benim de tam anlam veremediğim, ansızın gelişen bi değişiklik. Katılmadığım fikirlerim var 😁

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 19 Nis 2019, 08:32

Abi 3.5.7 dondum. 4.0 bana gore hic degil. Quad angle da1 ufak bi deneme yaptim. Ahenksiz bir sekilde horon tepti 🤣🤣🤣

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 19 Nis 2019, 11:17

BarisB yazdı: 19 Nis 2019, 03:15
KingNothing yazdı: 18 Nis 2019, 19:47 Nick neden değişti hocam
Gökhan Yankı ile Gökhan Bora'ya özendim. Dedim la bu elmoblatch ne, zaten herkes barış abi diyor. Bari benim sıfatımı da ismim temsil etsin. Kısacası benim de tam anlam veremediğim, ansızın gelişen bi değişiklik. Katılmadığım fikirlerim var 😁
olmadı ki ben de adımdan farklı öyle kısa bir nick 'e geçeyim diyordum. :lol: :lol:

Kullanıcı avatarı
BarisB

Re: (UYARI)Betaflight 4.0

Mesaj gönderen BarisB » 22 Nis 2019, 03:28

Arkadaşlar konu güncel.

Her geçen gün daha fazla yanan motorlar ve uçup giden quadlar rapor edilmeye başlandı. Bir müddet daha BF 4.X yüklememeyi tercih etmek doğru bir seçim olabilir.

dnzsrl
Ad Soyad: Deniz Sarel

Re: (UYARI) Betaflight 4.0

Mesaj gönderen dnzsrl » 22 Nis 2019, 20:24

RPM filtering kullanmayın diyorlar şu an. Bi kaç kişi büyük sıkıntı yaşamış zarar vermişler kendilerine.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 22 Nis 2019, 20:34

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 22 Nis 2019, 23:17

valla bende bir göz gezdirdim. kimi 3 tane escsini kimi 2 tane motorunu yakmış. rpm filter için raporlanan sorunu kastederek: "4.0 için toplarımı kaybetmek istemiyorum" :lol: deyip 4.0dan 3.5.7 ye dönmüş. kimi de yav benim quadım yağ gibi uçuyor demiş. çok acayip valla. barış hocam haklı 3.5.7 de kalın dostlar bir sonraki temizlenmiş sürüm çıkana kadar.

yani videoya bakınca anyalacaksınız adamın neden topları için endişelendiğini sade onlarla kalsa adamı oldürür bu yav.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 22 Nis 2019, 23:39

Konuya detaylı hakim olan birkaçımız için acayip iyi sonuçlar alınabilir. Fakat yeni başlayan ve orta seviyede olan çoğumuz için ise kayıplar yaşanabilir. Ne gerek var. 3.5.X pek çoğumuz için kaymak gibi ve garantili.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 22 Nis 2019, 23:49

3.5 ile 4.0 arası bir sürüm olması gerektiğini düşünüyorum; 4.0'ın şu özellikleri 3.5 da olsa süper olurdu;

* 3 farklı OSD profili seçme
* Failsafe de GPS rescue ayarlayabilme
* Modes kısmında herşeye bir kanal atamak yerine, modeları birbirine link ederek aktif etmek
- Mesela; failsafe i bir kanala atadık, Beeper ı failsafe e link ettik. Bunun ne faydası var sorusuna benim acemice düşüncem şu; Sonuçta bizim bu dronlar üzerindeki herşey belli bir frekans aralığında onlarca yüzlerce bilgi akışının saniyeler esnasında olmasından ibaret. Bir kanala birden gazla mode atamak, işlemcinin bu kanal frekansını yoğunlaştırması demek. Bunun yerine birbirini tetikleyen işlemlerden sadece ilki o kanal frekansı üzerinde iletişim yapmış oluyor. Bence bunun işlemcinin çalışması üzerinde olumlu bir etkisi var. (Belki de bilgisizlikten dolayı saçmaladım ama bana mantıklı geliyor)
* Boot tuşu derdi olmadan flash atabilmek. Özellikle boot düğmesi olmayıp, iki boot pin i kısa devre yapmak zorunda olduğumuz ve de bu esnada karta dahi zarar verebileceğimiz (benim başıma geldi) uçuş kontrolcüleri için bulunmaz nimet..

Özetle, PID ve filtrelemede getirilen tamamen değiştirilmiş anlayış ve çalışma mekanizmaları olmadan diğer yeniliklerin 3.5 e eklendiği bir sürüm böyle ciddi geçiş zamanlarında çok daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Kendime Not: Bunu geliştiricilere yazsam mı acaba...

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 23 Nis 2019, 09:32

Mr. Steele 2012’de benden iyi uçuyomuş :)) 3.5 benim uçuş kabiliyetim için oldukça yeterli... 3.5 ile egzersiz ve bol uçuşun uçuşuma katabilecekleri, 4.0’ın uçuşuma katabileceği artıdan çok daha fazla... Acele etmeye gerek yok... Bardwell bile 4.0 is trying to kill you diyosa, bir süre uzaktan izlemek gerekli... 6 ay geriden izlesek de olur...

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 23 Nis 2019, 10:06

dnzsrl
Ad Soyad: Deniz Sarel

Mesaj gönderen dnzsrl » 23 Nis 2019, 10:55

Bardwell biraz clickbait yapmış açıkçası olabilecek en kötü şeyler motorunun ısınması ya da propwash galiba rpm filter kullanmazsan.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 23 Nis 2019, 13:20

hknshbz yazdı: 23 Nis 2019, 10:06
benim başladığımda mr stele daha gitar çalıyordu. o zamanlar tareg el saadi izliyordum

sonra bir gün warpquad videosu gördüm o da ne resmen büyülendim. sunnysky motorlar falan aldım hala duruyor ve ilk günkü gibi çalışıyor.

arkasından fpv racing doğayeni dreamworks animatörü charpu left behind videosunu yayınladı o zamanlar o kadar etkileyiciydi ki mest olmuştu herkes ve fpv dronların hakimiyeti başladı.

charpu daha sonra bu işe boris b nin videolarını görerek başladığını söyledi. Boris b kim mi betaflight baş geliştiricisi. bu işlerin kaynağı baseflighti alıp betaflight yaptı. ve artık bugünki durumdayız.
En son gökhan YANKI tarafından 23 Nis 2019, 14:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
bagriacik
Ad Soyad: Gökhan B

Mesaj gönderen bagriacik » 23 Nis 2019, 14:03

gokhanyanki yazdı: 23 Nis 2019, 13:20
charpu daha sonra bu işe boris b nin videolarını görerek başladığını söyledi. Boris b kim mi betaflight baş geliştiricisi. bu işlerin kaynağı baseflighti alıp betaflight yaptı. ve artık bugün ki durumdayız.
BorisB yi, BarisB olarak okudum. Küçük bir şok yaşattınız bana :lol:
Martian 215 Freestyle build / Taranis Q X7 / Xiaomi FIMI X8 SE

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 23 Nis 2019, 14:18

bagriacik yazdı: 23 Nis 2019, 14:03
gokhanyanki yazdı: 23 Nis 2019, 13:20
charpu daha sonra bu işe boris b nin videolarını görerek başladığını söyledi. Boris b kim mi betaflight baş geliştiricisi. bu işlerin kaynağı baseflighti alıp betaflight yaptı. ve artık bugün ki durumdayız.
BorisB yi, BarisB olarak okudum. Küçük bir şok yaşattınız bana :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: valla sen söyleyince farkettim hakkaten nasıl da benziyor isim normalmiş karıştırmak. gerçi sormak lazım var mı yazılım işleri falan barış hocam

https://www.youtube.com/channel/UCZnl1x ... iRnzAV_Ldw

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 26 Nis 2019, 22:43

gokhanyanki yazdı: 23 Nis 2019, 14:18 :lol: :lol: :lol: :lol: valla sen söyleyince farkettim hakkaten nasıl da benziyor isim normalmiş karıştırmak. gerçi sormak lazım var mı yazılım işleri falan barış hocam

https://www.youtube.com/channel/UCZnl1x ... iRnzAV_Ldw
Ben yazılımcıyım ama bu arkadaşlar uçmaya başladığında herşeyden bi haberdim. Bu hobideki geçmişim 2 sene gibi 😁

Bu arada halen BF 4.0 yükleyen ve sorun yaşayan arkadaşlar oluyor. O yüzden bi up yapalım ⬆️

“Genel” sayfasına dön