Teknofest Yarışması

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
eymen
Ad Soyad: Eymen

Teknofest Yarışması

Mesaj gönderen eymen » 26 Nis 2019, 11:51

Herkese merhaba,
Üniversiteden üç arkadaş teknofest yarışmasına katıldık ve 1metreye 1 metre drone yapıcaz altında da 20 kiloluk bir mekanizması olucak tabii dronunun kendi ağırlığı da olucağı için yardıma ihtiyaçımız var. Bunun için hangi ürünleri kullanmalıyım ve nerden alabilirim yardımcı olursanız sevinirim :)

eymen

Re: Teknofest Yarışması

Mesaj gönderen eymen » 26 Nis 2019, 11:54

veya bildiğiniz istanbul da hem yardımcı olabilecek hemde malzemeleri tahsis edebileceğim bir yer var mı ?

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 26 Nis 2019, 13:46

Hocam yanlış anlamayın da nasıl bir hesap yaptınız, 20kg mekanizmayı taşıyacak motorların ağırlığı bile aşırı fazla. Kaç inç pervane ile kaç kv motor kullanacaksınız?

eymen

Mesaj gönderen eymen » 26 Nis 2019, 14:00

hesaplama yapmadık daha drone zaten biraz yabancıyız altında ki mekanizmayı uçurabilmek için drone kullanıcaz onun için desteğe ihtiyaçımız var kaç inçlik kaç kv motor bunları bilmiyoruz bu konuda yardıma ihtiyaçımız var zaten yardımcı olursanız seveniriz

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 26 Nis 2019, 22:01

eymenkotan yazdı: 26 Nis 2019, 11:51 Herkese merhaba,
Üniversiteden üç arkadaş teknofest yarışmasına katıldık ve 1metreye 1 metre drone yapıcaz altında da 20 kiloluk bir mekanizması olucak tabii dronunun kendi ağırlığı da olucağı için yardıma ihtiyaçımız var. Bunun için hangi ürünleri kullanmalıyım ve nerden alabilirim yardımcı olursanız sevinirim :)
Yamayı hedeflediğiniz alet için ayırdığınız bütçe kan BİN dolar?

Sanırım bu soruyu en başta düşünmüşsünüzdür...

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 26 Nis 2019, 22:08

Yapmak istediğiniz dron X-Class,

Şu linklere bir göz atın derim...
http://xclass.racing/products
https://www.getfpv.com/drone-racing/x-class.html
https://www.iflight-rc.com/index.php?ro ... uct_id=695

Ayrıca, belki ismini duydunuz Joshua Bardwell adlı bir üstad var... Youtube kanalında bu tür bir dron inşaası yaptı... Bence yaptığına da çok pişman oldu. Videoları izlerseniz ne demek istediğimi anlarsınız..
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... besoRdWgva

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 26 Nis 2019, 22:32

Maliyeti orta sınıf 2. El bir araba kadar olabilir.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 27 Nis 2019, 00:56

Hocam şu ana kadar gördüğüm en güçlü motorlar t motor un bir motoruydu kv si kaçtı hatırlamıyorum, ama 350 dolar gibi bir fiyatı 800gramdan fazla ağırlığı vardı, 12s pil istiyordu ve 26 inç gibi bir prop ile 7-8kg thrust veriyordu. 26inç demek 60cm den fazla eder. Pervaneleri bile özel olarak satılıyordu. Yanlış anlamayın ama dereyi görmeden paçaları sıvamıisınız. Kalkış zamanı o drone olacak size 30-35kg, e bunu düzgün uçurmak istiyorsan sana lazım bi 60kg dan fazla thrust, ama hadi diyelim 60 olsun, motor başı 15kg thrust lazım. Sanırım bunu başarmak için frame in desteklediği en büyük pervane yi takıp, 50-60kv motorlar bulmalısınız. Bu motorların tanesi 400-500 dolar aşağı değildir ve bulunaöayabilir. Hadi diyelim hexa ile benim dediğim motorları kullansan o zaman da yanlış hatırlamıyorsam 40amperden fazla çeker o motorun tanesi, akım çok fazla, e noldu power consumption çok fazla. Pil grubun kocaman olacak. Ona uygun lipo yu özel ürettirmek lazım. Kısaca masrafı geçtim bunun takibi tecrübesiz biri için aşırı zor. Bu forumdaki en tecrübeli adam bile parayı alsa bile toplamak istemez diye düşünüyorum. Zira o drone un şasesini autoclave da özel üretmek lazım, autoclave da bi cycle ı satın almaya para yetmez, sponsorluk için gezmek lazım. Motorları özel getirtmek lazım, pili özel ürettirmek lazım. Kontrolcü fazla noise yiyebilir o kısım özel olması gerekebilir. Pervanesini geçtim, kullanacağınız civatanın malzemesi bile o kadar önemli ki o force da zarar görmesin diye.

Kullanıcı avatarı
Gandalf

Mesaj gönderen Gandalf » 27 Nis 2019, 01:02

Gktu yazdı: 27 Nis 2019, 00:56 Hocam şu ana kadar gördüğüm en güçlü motorlar t motor un bir motoruydu kv si kaçtı hatırlamıyorum, ama 350 dolar gibi bir fiyatı 800gramdan fazla ağırlığı vardı, 12s pil istiyordu ve 26 inç gibi bir prop ile 7-8kg thrust veriyordu. 26inç demek 60cm den fazla eder. Pervaneleri bile özel olarak satılıyordu. Yanlış anlamayın ama dereyi görmeden paçaları sıvamıisınız. Kalkış zamanı o drone olacak size 30-35kg, e bunu düzgün uçurmak istiyorsan sana lazım bi 60kg dan fazla thrust, ama hadi diyelim 60 olsun, motor başı 15kg thrust lazım. Sanırım bunu başarmak için frame in desteklediği en büyük pervane yi takıp, 50-60kv motorlar bulmalısınız. Bu motorların tanesi 400-500 dolar aşağı değildir ve bulunaöayabilir. Hadi diyelim hexa ile benim dediğim motorları kullansan o zaman da yanlış hatırlamıyorsam 40amperden fazla çeker o motorun tanesi, akım çok fazla, e noldu power consumption çok fazla. Pil grubun kocaman olacak. Ona uygun lipo yu özel ürettirmek lazım. Kısaca masrafı geçtim bunun takibi tecrübesiz biri için aşırı zor. Bu forumdaki en tecrübeli adam bile parayı alsa bile toplamak istemez diye düşünüyorum. Zira o drone un şasesini autoclave da özel üretmek lazım, autoclave da bi cycle ı satın almaya para yetmez, sponsorluk için gezmek lazım. Motorları özel getirtmek lazım, pili özel ürettirmek lazım. Kontrolcü fazla noise yiyebilir o kısım özel olması gerekebilir. Pervanesini geçtim, kullanacağınız civatanın malzemesi bile o kadar önemli ki o force da zarar görmesin diye.
hocam iyi güzel yazmışsınız da aralara serpiştirilen ingilizce kelimeler hem gereksiz ( Türkçe'si varken ) hemde göz tırmalıyor sanki

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 27 Nis 2019, 01:38

Doktorumtrak yazdı: 27 Nis 2019, 01:02
Gktu yazdı: 27 Nis 2019, 00:56 Hocam şu ana kadar gördüğüm en güçlü motorlar t motor un bir motoruydu kv si kaçtı hatırlamıyorum, ama 350 dolar gibi bir fiyatı 800gramdan fazla ağırlığı vardı, 12s pil istiyordu ve 26 inç gibi bir prop ile 7-8kg thrust veriyordu. 26inç demek 60cm den fazla eder. Pervaneleri bile özel olarak satılıyordu. Yanlış anlamayın ama dereyi görmeden paçaları sıvamıisınız. Kalkış zamanı o drone olacak size 30-35kg, e bunu düzgün uçurmak istiyorsan sana lazım bi 60kg dan fazla thrust, ama hadi diyelim 60 olsun, motor başı 15kg thrust lazım. Sanırım bunu başarmak için frame in desteklediği en büyük pervane yi takıp, 50-60kv motorlar bulmalısınız. Bu motorların tanesi 400-500 dolar aşağı değildir ve bulunaöayabilir. Hadi diyelim hexa ile benim dediğim motorları kullansan o zaman da yanlış hatırlamıyorsam 40amperden fazla çeker o motorun tanesi, akım çok fazla, e noldu power consumption çok fazla. Pil grubun kocaman olacak. Ona uygun lipo yu özel ürettirmek lazım. Kısaca masrafı geçtim bunun takibi tecrübesiz biri için aşırı zor. Bu forumdaki en tecrübeli adam bile parayı alsa bile toplamak istemez diye düşünüyorum. Zira o drone un şasesini autoclave da özel üretmek lazım, autoclave da bi cycle ı satın almaya para yetmez, sponsorluk için gezmek lazım. Motorları özel getirtmek lazım, pili özel ürettirmek lazım. Kontrolcü fazla noise yiyebilir o kısım özel olması gerekebilir. Pervanesini geçtim, kullanacağınız civatanın malzemesi bile o kadar önemli ki o force da zarar görmesin diye.
hocam iyi güzel yazmışsınız da aralara serpiştirilen ingilizce kelimeler hem gereksiz ( Türkçe'si varken ) hemde göz tırmalıyor sanki
Üzgünüm hocam türkçesi o anda aklıma gelmeyebiliyor, hem okul kaynaklı hem de bilgiyi öğrendiğimiz yerler genel olarak yabancı kaynaklar, dolayısı ile bir şey anlatırken çok basit kelimelerin türkçesi gelmezken, çoğu karmaşık terim geliyor. Çünkü basit terimleri o kadar çok yabancı dilde kullanıyorsunuz ki bir süre sonra o kelime size normal gelmeye başlıyor. Kasıtlı olan bir durum değil, müsait bir zamanımda düzenleyip yok etmeye çalışırım onları. Geri bildirim için teşekkür ederim(düzenleme, geri bildirim bunları hep düşünerek yazdım hocam örnek olarak :), önceden banada garip gelirdi ama özellikle yüzyüze anlatırken birine bir şey mecbur kalıyorsunuz. )

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 27 Nis 2019, 01:54

Ben de bazen kullanıyorum. İstemeden rahatsız ediyorsam affola. Benimki hem Göktuğ'un dediği sebeplerden, hem de uzun yıllar Türkçe'den çok ingilizce okumaktan dolayı bazı zaman artık ingilizce "düşünmekten" kaynaklanıyor. Hissetmek ile ilgili bişey. Herhangi bişeyi hangi dilde düşünüyorsanız, en iyi o dilde ifade edebiliyorsunuz. Çünkü ifade, tamamen hissetmek ile ilgili bişey. "Kelime"nin en iyi karşılığı "his" bence. Her kelime bir hissiyat. Dolayısıyla dil de hissettiği İfadeyi otomatikman kusuveriyor. Sen "pervane" yazmak istiyorsun ama bünye "proooppppp!" diye haykırmak istyor. Ki kendini tam ifade edip huzur bulsun. Tıpkı 3-5 yaşında bir çocuğun istediğini anlatamadığında sinirlenmesi, ağlaması gibi.

Post'larda (buyur :) yazılarımda) düzelte düzelte gidiyorum. Ama arada hiç farkına bile varmadan gidiyor bazen. Hatta aynı sebeple çoğunlukla düşük cümleler kuruyorum. Sanırım beni en iyi Hakan hocam anlar. O Türkçe'den çok ingilizce konuşuyor ve muhtemelen de düşünüyor. Lisede filan kıl olurdum böyle araya ingilizce sıkıştıranlara. Sonra olayı yaşayınca bazılarını anladım. Adıma arada kaçarsa tekrar şimdiden affola.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

pplane
Ad Soyad: kerem güner

Mesaj gönderen pplane » 27 Nis 2019, 15:13

Adam quadcopter yapacaz dememiş ki drone yapacaz demiş neden X-class geldi akıllara anlamadım. Hexacopter ya da octocopter galiba aradığı şey. Ama 20 kg baya uçuk bi değer. Tabi para varsa hiç bi şey imkansız değil.

baytar98

Mesaj gönderen baytar98 » 27 Nis 2019, 15:43

kardeşim adamlar yapmış :D

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 27 Nis 2019, 15:50

pplane yazdı: 27 Nis 2019, 15:13 Adam quadcopter yapacaz dememiş ki drone yapacaz demiş neden X-class geldi akıllara anlamadım. Hexacopter ya da octocopter galiba aradığı şey. Ama 20 kg baya uçuk bi değer. Tabi para varsa hiç bi şey imkansız değil.
4 6 8 12 motor da olsa 1000mm anormal ustu bir cihaz... Bunu anlatmak1 icin X class ornegini verdim...

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 27 Nis 2019, 15:51

baytar98 yazdı: 27 Nis 2019, 15:43 kardeşim adamlar yapmış :D
Kaca patlamis?

Kullanıcı avatarı
Sercan Taş
Ad Soyad: Taş Adam FPV
İletişim:

Mesaj gönderen Sercan Taş » 27 Nis 2019, 20:01

Paran varsa kendini bile kaldırırsın drona üstad.
Martian ll // FuriBee // X Mi 4k [TAŞ ADAM FPV] // Türk Fiat 7066
AT-AVRAT-DRONE

http://www.youtube.com/c/TaşAdam4K

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 27 Nis 2019, 21:40

hknshbz yazdı: 27 Nis 2019, 15:51
baytar98 yazdı: 27 Nis 2019, 15:43 kardeşim adamlar yapmış :D
Kaca patlamis?
hocam 580gr drone’u uçurmak için izin alamadım... Hadi yaptın diyelim, bunu nerede nasıl uçuracaksın

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 27 Nis 2019, 23:23

aslında öncelikle sorulması gereken şey 20kg ağırlık nedir olsa bence daha yapıcı olur.

yukardaki videolarda görüldüğü gibi bir damacana ise söyleyecek söz yok ama bir amaca hizmet edecek equpman ise onun üzerinden konuşmak daha mantıklı ne olduğunu öğrenebilirsek belki yükü azaltarak bir sonuca ulaşabiliriz.
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 28 Nis 2019, 02:04

deblekeli yazdı: 27 Nis 2019, 20:01 Paran varsa kendini bile kaldırırsın drona üstad.

Kullanıcı avatarı
Sadık
Ad Soyad: Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 28 Nis 2019, 08:10

Arkadaş ortalığı birbirine kattı gitti yalnız 😁
Biliyorum. Oruçlu doğar insan, ölümün iftar sofrasına...

“Genel” sayfasına dön