Kuma Düşen Quad Motorunu Temizleme İpucu

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
__isimsiz__

Kuma Düşen Quad Motorunu Temizleme İpucu

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 01 May 2019, 21:59

Kuma düşen quad motorlarını temizleme ile ilgili birkaç ipucu paylaşmak istiyorum... Başıma birkaç kere geldiği için farklı yöntemler denedim... İşe yarayan oldu, yaramayan oldu...

Hobiye ilk girdiğimde yaptığım 5 inch quad’ımı kuma düşürmüştüm... Motorun içine kum içindeki siyah renk manyetik ince kum/demir tozu doldu... Motor dönmemeye başladı...

O zamanlar suya sokmanın motoru bozacağını düşündüğümden, eski dikiş makinelerini yağlamaya yarayan şeffaf plastik şişedeki makine yağından döktüm... biraz yumuşattı ama başka işe yaramadı... Yağ donup/kum tarafından emilip kaybolduktan sonra yine sert olarak kaldı... (denemeyin 1)

Sonra elimde yeterince makine yağı olmadığı için, bir kaba normal ayçiçek yağı koydum (🙈 beyin bedava) ve motoru sökmeden quad kolu ile birlikte içine soktum... Yağ içerisindeyken quadı çalıştırıp motoru döndürdüm... Biraz ince siyah kum yağın içine geçti ama tamamen temizlemedi... Dönerken de yağı her yere sıçrattı... quad’ın içi, frame, fc herşey yağ oldu... Kısacası bu da işe yaramadı (denemeyin 2)

Mecburen quad’ı tamamen söktüm... Motorları FC’yi herşeyi izopropil alkolle temizledim... o ara temizleme işinden bezdiğim için frame’i temizlemeye üşendiğim için sapasağlam frame’i direkt attım (siz yapmayın 1)

Motorlar o şekilde 6-7 aydır öyle duruyordu... Geçen gün dur şunları temizleyeyim diye ele aldım... Motorların çanını çıkarmak için altta tutturulmuş vidayı sökmem gerekliydi... (C-Clip olsa söküp takması eziyet ve genelde yamuluyor... Çıkarınca yenisini takmanız gerek. Yani elinizde yedek C-Clip olması gerek...) Şanslıyım ki vidalı derken, vidayı açamadım... Alyan vida içinde boş dönmeye başladı, vida yalama oldu...

Ne yapacam derken aklıma dremel ile vida başına bir kesik atıp normal tornavida ile sökmek geldi... işe de yaradı... viraları sökebildim... Ama bu sırada vida ile motor arasındaki distans/contayı da kesmiş oldum...(Ona sonra gelecez)(deneyebilirsiniz 1)

Motor çanını çıkartıktan sonra akan musluk suyu altında eski bir diş fırçası ile köpükleyerek yıkadım... yağ gitti... birazcık kum siyah tozu aktı... ama siyah magnetik kum tozunun çoğu kaldı ve çıkmadı...
Aynı şeyi sonra izopropil alkolle de denedim... O da fayda etmedi... (denemenize gerek yok 1)

Sonra ne yapsam derken masada 3M çift taraflı bant gözüme battı... Motor çanını kuruttuktan sonra, çift taraflı banttan ufak parçalar kesip içeri yapıştırıp sonra çekerek çıkıyor mu diye denedim... Oldukça işe yarıyordu... Ama aralara kadar bastırmak bayağı bir zordu ve tamamını çıkarmaya etmiyordu... Ama yaklaşık bir 45-50cm falan bant harcamışımdır... (deneyebilirsiniz 2)

Yapıştırarak çekebildiğimi farkedince alternatif düşünmeye başladım... Aklıma oyun hamuru geldi... Ama evde oyun hamuru yoktu... Gecenin o saatinde gidip alacak yer de yoktu... Sonra aklıma sakız geldi... Evde bi kavanoz dolusu sakız vardı... Falım şekersizlerden bir tane aldım... Biraz çiğneyip istediğim kıvama gelince elimde biraz oynayıp ıslaklığını azaltıp, içine yapıştırıp çeke çeke tüm kumları çıkarabildim... 4 sakız 2 motoru temizlemeye yetti (kesinlikle deneyin 1)

Sonrasında motoru tekrar izopropil alkole batırıp temizledim ve varsa kalan su kalıntılarının gitmesini sağladım... izopropil alkol kalan suların da uzaklaşmasını ve buharlaşmasını sağlıyor...

Dremel ile kestiğim vida ve distansa gelince... Sonra distansın boyu kadar kısa başka bir vida aldım ve locktite ile taktım... O distansın başka bir işlevi var mıydı bilmiyorum ama onsuz da oldu gibi.. (Belki alttaki rullman’ın dağılmaması için ortaya geniş baskı yapıyordur bilmiyorum... sonra anlayacaz)

Şuan motorlar çiçek gibi oldu... Yeni bir frame’i bekliyorlar heyecanla...

Benim başta yaptığım saçmalıkları yapmayın diye paylaşayım dedim...
En son __isimsiz__ tarafından 01 May 2019, 22:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
ysf18mrmr
Ad Soyad: Yusuf MERMER

Re: Kuma Düşen Quad Motorunu Temizleme İpucu

Mesaj gönderen ysf18mrmr » 01 May 2019, 22:04

Efsane bir deneyim olmuş. Hikaye okurmuş gibi heyacanla okudum. Yeni frame ile kırımsız ve kumsuz uçuşlar :)
Satılık parçalar var :)

Kullanıcı avatarı
bagriacik
Ad Soyad: Gökhan B

Mesaj gönderen bagriacik » 01 May 2019, 22:10

KingNothing yazdı: 01 May 2019, 21:59 Mecburen quad’ı tamamen söktüm... Motorları FC’yi herşeyi izopropil alkolle temizledim... o ara temizleme işinden bezdiğim için frame’i temizlemeye üşendiğim için sapasağlam frame’i direkt attım (siz yapmayın 1)
Bu bölümde KingNothing Bey'in yaptığı yapmayınız. Temizlemeye üşendiğiniz frameleri bana gönderiniz. :lol: :lol: :lol:

Bilgilendirme için teşekkürler bu arada. En azından nelerin denenmeyeceğini öğrenmiş olduk.
Martian 215 Freestyle build / Taranis Q X7 / Xiaomi FIMI X8 SE

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 02 May 2019, 00:50

Hocam valla ben de senin yerinde olsam, o motorları atardım heralde :D

Süper paylaşım! Ben arada motorları WD40 lıyorum :D Bilmiyorum iyi mi yapıyorum kötü mü :D AMA WD40'ın iyi gelmediği mekanik alet de görmedim henüz :D

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 02 May 2019, 04:26

Elinize sağlil teşekkürler. Bende çamur filan için hafif yağlı elektrik kontağı kullanıyorum. Oldukça iyi sonuç veriyor
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
KsKRaist
Ad Soyad: Can Demir

Mesaj gönderen KsKRaist » 02 May 2019, 10:13

WD40 tavsiye ederim.
Lise : Elektrik - Ön Lisans : Mekatronik - Lisans : Elektrik - Elektronik Müh. Öğrenmenin yaşı yoktur...

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 02 May 2019, 10:22

hknshbz yazdı: 02 May 2019, 00:50 Hocam valla ben de senin yerinde olsam, o motorları atardım heralde :D

Süper paylaşım! Ben arada motorları WD40 lıyorum :D Bilmiyorum iyi mi yapıyorum kötü mü :D AMA WD40'ın iyi gelmediği mekanik alet de görmedim henüz :D
sanayide çaya, çorbaya bile wd40 katıyorlar :lol:

Kullanıcı avatarı
ysf18mrmr
Ad Soyad: Yusuf MERMER

Mesaj gönderen ysf18mrmr » 02 May 2019, 11:00

gokhanyanki yazdı: 02 May 2019, 10:22
hknshbz yazdı: 02 May 2019, 00:50 Hocam valla ben de senin yerinde olsam, o motorları atardım heralde :D

sanayide çaya, çorbaya bile wd40 katıyorlar :lol:
:lol:
Satılık parçalar var :)

“Genel” sayfasına dön