Drone Otomatik Gaz Kesiyor !

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
Kullanıcı avatarı
Mcannn
Ad Soyad: Mehmet Can ATEŞ

Drone Otomatik Gaz Kesiyor !

Mesaj gönderen Mcannn » 08 May 2019, 15:50

Drone mda herşey tamam gibi yazılım ve donanım olarak fakat ARM edip gaz verdiğimde Drone tam kalkışa geçecekken otomatik olarak gaz kesiliyor ve bip sesi geliyor kartdan (ilk güç verdiğimizdeki ses gibi) gazı %100 yapsam bile pervaneler artık dönmüyor. Tekrar ARM yapınca pervaneler dönüyor fakat yine kalkmıyor (Bu arada daha önce denediğimde drone u kaldırabilmiştim ) Sizce sorun nedir ?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: Drone Otomatik Gaz Kesiyor !

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 08 May 2019, 15:59

hoşgeldiniz,
betaflightın kaçak kalkış önleme diye bir özelliği var. bişeyler yanlış gittiğinde devreye girer. bunun nedenleri şunlar olabilir.

yanlış takılan pervaneler
yanlış Motor sıralaması
Yanlış yönde dönen motorlar
yanlış uçuş kontrol cihazı (gyro) yönü.

bunları tekrar kontrol edin bu koruma devreye girdiğinde monitörünüzde uyarı olarak yazar osd seçeneklerinden warnings i kapatmadıysanız.

Kullanıcı avatarı
Mcannn

Mesaj gönderen Mcannn » 08 May 2019, 16:11

Hoşbulduk teşekkür ederim , forumda yeni yeni aktif olmaya başladım , siteyi gerçekden beğendim , dediğiniz gibi herşeyi kontrol edip , tekrar deneyeceğim.

Kullanıcı avatarı
Mcannn

Mesaj gönderen Mcannn » 10 May 2019, 14:40

Dediklerinizin hepsini kontrol ettim , sadece son maddeyi anlamadım . Ama yaşadığım sorunun videosunu atabilirm.

http://urlkisaltma.com/6xFPZ

Video kalitesi biraz düşük ama anlaşılıyor. Tam kalkışa yakın drone un enerjisi kesiliyor ve bu durum arada bir oluyor bazen de olmuyor ve uçurabiliyorum.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 10 May 2019, 15:19

kardeşim esclerin yeniden başlıyor. şunları yap

önce kartının firmware ini "full chip erase" işaretli olacak şekilde yeniden flashla. 3.5.7 sürümünü kur ve ayarlarını yeniden yap.
https://kopterheld.files.wordpress.com/ ... lles10.jpg

kumanda da trim ayarladıysan sıfırla. hatta system model reset ile modeli sıfırlayıp yeniden bind et. ve auxları yeniden ata (bunu öneriyorum çünkü kumanda ayarlarını değiştiren kullanıcılar oluyor genel de de neyi değiştirdiklerinin farkında olmuyorlar)

esclerin blheli ise güncelle. esclerin dshot destekliyorsa dshot u seç(dshot ta kalibrasyona gerek yok) desteklemiyorsa uygun protokolü secip esclerin kalibre edilmesi gerekiyor. videoda kalibrasyon işlemi de var esc ayarları da. simon k esc ise pwm seçeceksin. kalibrasyon için betaflight motors sekmesini kullanman gerekiyor. bu işlemleri yaparken pervanelerini çıkar. kalibrasyondan sonra motor sekmesinden motorları tek tek farklı gaz seviyelerinde bir süre(1 er dakika) test et yeniden başlayan esc var mı stabil çalışıyor mu.

http://www.mediafire.com/file/1tn449x68 ... 1.zip/file

acceloremeter kalibrasyon işlemini mutlaka düz bir zeminde yap.

son maddeyi anlamadım demişsin. uçuş kartlarında kartın yönünü gösteren bir ok işareti vardır o ok işareti dronun önünü gösterir. kartı drona o yönde monte etmelisin. betaflighta bağlandığında dronu öne eğdiğinde animasyondaki dronda o yöne eğilmeli.

https://cdn-dronetrest.pressidium.com/w ... onnect.jpg

bir de kurulumunu (esc kontrol kartı alıcı gibi) yazarsan sorularına daha net şeyler söyleyebiliriz. videonun sonunda quadın arkası kalkıyor. pervaneleri resimdeki gibi takacaksın yönleri de öyle olacak.
Dosya ekleri
Eachine-Wizard-X220-setup-propeller-installation2.jpg

Kullanıcı avatarı
Mcannn

Mesaj gönderen Mcannn » 10 May 2019, 19:18

Drone um Gökhan Bora nın 250 mm yaptığı dronenun aynısı sadece kontrol kartı farklı , ben Matek F4 kullanıyorum .

MOTOR : Racerstar 2406 BR2406S Fire Edition 2300KV 2-5S Brushless Motor
KONTROL KARTI : Matek F405-STD BetaFlight STM32F405
ESC : 4X DYS DS20A 20amp BLHeli_S 2-4S ESC BB2 Supports Dshot600 Dshot300 Dshot150 Oneshot42 RC Drone FPV Racing
KUMANDA : Flysky i6X FS-i6X 2.4GHz 10CH AFHDS 2A RC Transmitter With X6B/IA6B/A8S Receiver for FPV RC Drone - Mode 2 (Left Hand Throttle) i6X+X6B
PERVANE : 2 Pairs Gemfan 6045 Carbon Nylon Propeller For 250 RC Drone FPV Racing Multi Rotor

O animasyonu (gyro) biliyorum adını bilmiyormuşum sadece , ilk mesajda söylediğiniz 4 maddenin (motor pervane yönü gyro) hepsinden eminim tekrar tekrar kontrol ettim(motor pervane yönü gyro). ESC ' lerden olduğunu tahmin etmiştim , çünkü ESC güncelledikden sonra farklı yazılar vardı güncelleme ekranında , dediklerinizi deneyeceğim , çok teşekkür ederim .

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 10 May 2019, 19:34

tamam esc protokolü olarak dshot 600 seçin.

Resim

betaflight motor sekmesinden motorları tek tek çalıştırığınızda üstteki resimdeki sıradaki ve yerdeki motor çalışlmalı ona da dikkkat edin.

Kullanıcı avatarı
Mcannn

Mesaj gönderen Mcannn » 13 May 2019, 16:45

Betaflight motors sekmesinde kalibrasyonu nasıl yapacağım ?
Kalibrasyonu BlHeli Motors bölümünden yaptım zaten , sadece 3. ESC senkronize değildi , onu düzelttim , fakat hala sorun düzelmedi!

Motorları Betaflightda denedim belli bir süre ESC ler kesilmedi , pervaneleri taktım uçuşa geçecekken tekrar aynısı oldu !
Anlayamadım ben bu işi :/
ESC'lerden biri arızalı olabilir mi acaba ???
Dosya ekleri
Adsız8.png
Adsız7.png
Adsız6.png
Adsız5.png
Adsız4.png
Adsız3.png
Adsız2.png
Adsız1.png
Adsız.png

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 13 May 2019, 17:04

escler zaten dshot600 ayarlamışsınız kalibrasyona gerek yok.
betaflightı yeniden fullchip erase işaretli olacak şekilde flashladınız. değil mi.

escleri güncellediniz yönlerini sıralamasını ayarladınız prvane yönleri tamam.

bunların hepsi tamamsa escleriniziden biri arızalı olabilir. motor sekmesine gelip motorları pervaneleri çıkararak en az 1 er dakka uçar gibi farklı gaz seviyelerinde yani seviyeyi sürekli değiştirrerek tek tek test edin bozuk bir esc varsa yeniden başlama tonu çalar ya da birden susar. esclerin ayarlarını değiştirmişseniz ona da dikkat edin heppsini sıfırlayın blheli suitten sonra yeniden yapılandırın.

Kullanıcı avatarı
Mcannn

Mesaj gönderen Mcannn » 13 May 2019, 17:19

Betaflight daha önceden flashlamistim zaten , şuan 3.5.7 de , Esc leride daha önceden güncellemiştim . Tekrar güncelleyebilirim .

Fakat şöyle bir detay var :
Drone a ilk başladığımda pilin + ve - sini yanlış bağladığım için ESC'lerden biri fazlasıyla ısındı , hatta üstündeki plastik erimişti , fakat hala aynı Escyi kullaniyorum çalışıyor olarak görünüyor resimde göründüğü gibi , bununla alakalı bir sorun olabilir mi acaba bilmiyorum , ESC calistigi icin gormezden gelmistim (Bu + ve - hatasindan sonra PDB ve Kontrol kartını yeniledim .)

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 13 May 2019, 18:03

bu küçük ayrıntı herşeyin sebebi olabilir tabiki de ters polarite sadece esc yi değil hereyi eritebilir. bu sistemlerde. dediğim şekilde testini yap bence ama o ısınan esc boşa ısınmamıştır ona emin olabilirsin. güncellenme işine gelince güncelleme için esc işlemcisinin sağlam olması yeterli mosfetler bozulmuş olabilir bir tanesi bile bozulsa bunlara neden olabilir.

Kullanıcı avatarı
Mcannn

Mesaj gönderen Mcannn » 13 May 2019, 18:21

Dediklerinizin hepsini tekrardan yapacağım , eğer yine sorun cikarsa ESC alacagim , peki ayni amper değerinde racestar marka tek bir adet esc alsam sorun olur mu sizce ?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 13 May 2019, 18:31

Mcannn yazdı: 13 May 2019, 18:21 Dediklerinizin hepsini tekrardan yapacağım , eğer yine sorun cikarsa ESC alacagim , peki ayni amper değerinde racestar marka tek bir adet esc alsam sorun olur mu sizce ?
sorun olur. aynı escyi alın. aliexpresste var.

“Genel” sayfasına dön