FPV ( Camera ) ve VTX için OSD SmartAudio ile aynı anda ayarlanabilir mi?

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
__isimsiz__

FPV ( Camera ) ve VTX için OSD SmartAudio ile aynı anda ayarlanabilir mi?

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 11 May 2019, 11:53

Hem Kamera'nın hem de VTX'in smart audio özelliği aynı anda kullanılabilir mi?
Demek istediğim şu, elimde Foxeer Arrow Mini Pro ve IRC Tramp HV var...

Normalde Foxeer Arrow Mini Pro üzerindeki iki pinli kablo ve kumanda ile Kameranın kendi OSD'si üzerinden kontrol edilebiliyor.
Ancak benim istediğim o kabloyu ve kumandayı kullanmadan UART'lardan birisinde smart audio kullanarak hem kameranın hem de VTX'in OSD menüsünü kullanmak... Böylece sahada gerek kameranın ayarlarını gerekse VTX ayarlarını quad'a el sürmeden yapabilmek...

1) Foxeer Arrow Mİni Pro smartaudio
2) Tramp HV smartaudio

aynı anda çalıştırılabilir mi?

Büyük ihtimalle menüler karışacağı için zaten pek mümkün gibi durmuyor ama... Bilen varsa paylaşırsa sevinirim

__isimsiz__

Re: FPV ( Camera ) ve VTX için OSD SmartAudio ile aynı anda ayarlanabilir mi?

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 11 May 2019, 12:02

Foxeer Arrow Mini Pro'da smart audio diye bişe yok sanırım... Sadece kendi OSD kumandası ile kontrol edilebiliyor?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 11 May 2019, 12:08

KingNothing yazdı: 11 May 2019, 11:53 Hem Kamera'nın hem de VTX'in smart audio özelliği aynı anda kullanılabilir mi?
Demek istediğim şu, elimde Foxeer Arrow Mini Pro ve IRC Tramp HV var...

Normalde Foxeer Arrow Mini Pro üzerindeki iki pinli kablo ve kumanda ile Kameranın kendi OSD'si üzerinden kontrol edilebiliyor.
Ancak benim istediğim o kabloyu ve kumandayı kullanmadan UART'lardan birisinde smart audio kullanarak hem kameranın hem de VTX'in OSD menüsünü kullanmak... Böylece sahada gerek kameranın ayarlarını gerekse VTX ayarlarını quad'a el sürmeden yapabilmek...

1) Foxeer Arrow Mİni Pro smartaudio
2) Tramp HV smartaudio

aynı anda çalıştırılabilir mi?

Büyük ihtimalle menüler karışacağı için zaten pek mümkün gibi durmuyor ama... Bilen varsa paylaşırsa sevinirim
kullanacağın kartta camc cam control(dac) pini varsa mümkün. "arrow mini pro" osd kontrolü için osd uart kulanmıyor anolog volltaj değişkenli osd kontrol padi kullanıyor.

sen de f4 v6 vardı ona bağlamayı düşünüyorsan kullanabilirsin. smart audio için zaten dediğim kartta ayrı bir pini var. ayarları biraz karışık. f4 v6 ya bağlayacaksan cam control pinine osd yazan pinden çıkan kabloyu bağla cli sekmesine gel aşağıdakileri yaz enterla

Kod: Tümünü seç

set camera_control_mode = SOFTWARE_PWM
set camera_control_ref_voltage = 328
set camera_control_key_delay = 150
set camera_control_internal_resistance = 474

daha sonra kumandadan bu şekilde giriş yapmayı dene

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 11 May 2019, 12:13

Teşekkür ederim... Ben de Bardwell'in bu videosunu izliyordum şimdi...
smart audio için zaten dediğim kartta ayrı bir pini var. ayarları biraz karışık.
bunu VTX Control için diyorsunuz değil mi?...

Evet Omnibus F4 V6'da kullanacağım... Hem VTX hem FPV control olsun istiyorum... Kabloyla kumandayla uğraşmak istemiyorum..

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 11 May 2019, 12:16

Ayrıca bu FPV Control olayını daha önce elimde Kumandası bulunmayan RunCam Sparrow için yapmıştım...
Çünkü FPV OSD otomatik açık geliyor ve betaflight OSD nin orta yerinde kocaman RUNCAM ve Camera Voltajı yazıyordu...
Kapatmak için FPV Control ayarlamam gerekiyordu... Ama onda birkaç trick vardı yapana kadar canım çıkmıştı... Bağladığınız pin ile arasına 100-300 ohm arası bir direnç mi ne koymanız gerekiyordu... Bardwell'in dediği gibi timer olan bir pin için Led Pinine bağlayıp, OSD'yi kapatıp geri sökmüştüm... Çünkü dirençle falan içeriye koyabileceğim gibi birşey değildi...

https://github.com/betaflight/betafligh ... Emulation)

Umarım Foxeer Arrow Mini Pro için öyle birşey gerekmiyordur...

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 11 May 2019, 12:22

KingNothing yazdı: 11 May 2019, 12:16 Ayrıca bu FPV Control olayını daha önce elimde Kumandası bulunmayan RunCam Sparrow için yapmıştım...
Çünkü FPV OSD otomatik açık geliyor ve betaflight OSD nin orta yerinde kocaman RUNCAM ve Camera Voltajı yazıyordu...
Kapatmak için FPV Control ayarlamam gerekiyordu... Ama onda birkaç trick vardı yapana kadar canım çıkmıştı... Bağladığınız pin ile arasına 100-300 ohm arası bir direnç mi ne koymanız gerekiyordu...

vtx için smart audio pini var s/a yazıyor onu vtx bağla. kameranın osd pinini de cam c yazan pine bağlıyorsun. airbot f4 v6 nın özelliği hiç bir dirence kapasitöre falan gerek yok direk bağlıyorsun çalışıyor. sadece ayarlarını yapmak sorun onu da ayar attım bi denersin.

ben halihazırda kullanıyorum çok kolaylık olduğunu söylemeliyim.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 11 May 2019, 12:23

Resim

CAM_C pini yeterli sanırım... Başka birşey yapmaya gerek yok.. Direnç falan

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 11 May 2019, 12:25

gokhanyanki yazdı: 11 May 2019, 12:22
KingNothing yazdı: 11 May 2019, 12:16 Ayrıca bu FPV Control olayını daha önce elimde Kumandası bulunmayan RunCam Sparrow için yapmıştım...
Kapatmak için FPV Control ayarlamam gerekiyordu... Ama onda birkaç trick vardı yapana kadar canım çıkmıştı... Bağladığınız pin ile arasına 100-300 ohm arası bir direnç mi ne koymanız gerekiyordu...

vtx için smart audio pini var s/a yazıyor onu vtx bağla. kameranın osd pinini de cam c yazan pine bağlıyorsun. airbot f4 v6 nın özelliği hiç bir dirence kapasitöre falan gerek yok direk bağlıyorsun çalışıyor. sadece ayarlarını yapmak sorun onu da ayar attım bi denersin.

Aynen öyle... Direnç olayı tam bir kabustu... Elimdeki direnç settinden üstündeki renkleri iyi seçemediğim için multimetre ile ölçe ölçe deneyerek değişik dirençler takarak ve ayarları değiştirerek şans eseri yapmıştım... OSD'yi kapattıktan sonra da geri söktüm... Böyle direkt tek pin ile çözülebilmesi cidden güzelmiş... Boşuna bu kartı önermiyolar demek ki :)

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 11 May 2019, 12:26

KingNothing yazdı: 11 May 2019, 12:23 Resim

CAM_C pini yeterli sanırım... Başka birşey yapmaya gerek yok.. Direnç falan
hiç bişeye gerek yok sadece osd pinini bağla zaten ground(-) ortak kamerayı vtx üzerindeki 8v padlarden besliyorsan.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 11 May 2019, 12:34

KingNothing yazdı: 11 May 2019, 12:25
gokhanyanki yazdı: 11 May 2019, 12:22

Aynen öyle... Direnç olayı tam bir kabustu... Elimdeki direnç settinden üstündeki renkleri iyi seçemediğim için multimetre ile ölçe ölçe deneyerek değişik dirençler takarak ve ayarları değiştirerek şans eseri yapmıştım... OSD'yi kapattıktan sonra da geri söktüm... Böyle direkt tek pin ile çözülebilmesi cidden güzelmiş... Boşuna bu kartı önermiyolar demek ki :)
ben çok menmun kaldığım için öneriyorum. çok güzel özellikleri var 5 tane uartı var. omnibus artık tecrübenin ürünü v6 oldu hatta v7 nin nano su çıktı her versiyonda bir açığı daha kapanıyor nerdeyse kusursuz bir kart olmak üzere kullanılan komponentler orjinal bütün kurulumlarını bu karta güncelleyen insanlar gördüm. f7 si de çok güzel ama pahalı biraz şimdi bir f7 kart daha çıkardılar barometre yok fiyat daha ucuz baya güzel görünüyor tertemiz...

https://www.banggood.com/Original-Airbo ... kid=292400

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 11 May 2019, 12:36

Evet 2. ground'a gerek yok... 8V pin ile besleyeceğim...

Tramp HV kullandınız mı peki hiç? Onunla ilgili de bir sorum var...
Manuelinde şöyle birşey yazıyor...

Resim

12V regulatör ile kullanmayın, direkt VBat'den besleyin diyor... Kendi switching regulatörü varmış...
Ama temiz bir 5V regülatörünüz varsa 5V pinini de kullanabilirsiniz diyor?

Ne yapayım sizce F4 V6 da? Onu da 8V pinden mi besleyeyim, yoksa direkt VBAT'a mı bağlayayım?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 11 May 2019, 12:46

trump kullanmadım ama daha fazla filtre daha fazla temizlik demek 8v çıkış tertemiz hem de dahili bir lc filtre içeriyor noise için de bir tane 25v 1000uf kapasitörden gücü aldım karta tek bir noise bile yok. ben olsam 8v çıkışı kullanırım.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 11 May 2019, 13:35

Hocam benim buildi görmüşsündür
ESC ana Lipo bağlantı yerine 2 tane 1000uF 35V kapasitör taktım... Aynı performansı yakalarım herhalde...

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 11 May 2019, 13:49

KingNothing yazdı: 11 May 2019, 13:35 Hocam benim buildi görmüşsündür
ESC ana Lipo bağlantı yerine 2 tane 1000uF 35V kapasitör taktım... Aynı performansı yakalarım herhalde...
armytrix egzoz gibi olmuş evet daha da iyi olur güzel olmuş.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 12 May 2019, 09:44

gokhanyanki yazdı: 11 May 2019, 13:49
Hocam Foxeer Arrow Mini Pro kameranın OSD pinini CAM_C pinin lehimledim... Dediğiniz değerleri de CLI ile girdim ve kaydettim... Ancak halen Kamera Kontrolü çalıştıramadım...

Direnç takmam gerekiyo sanırım araya :(

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 12 May 2019, 10:10

KingNothing yazdı: 12 May 2019, 09:44
gokhanyanki yazdı: 11 May 2019, 13:49
Hocam Foxeer Arrow Mini Pro kameranın OSD pinini CAM_C pinin lehimledim... Dediğiniz değerleri de CLI ile girdim ve kaydettim... Ancak halen Kamera Kontrolü çalıştıramadım...

Direnç takmam gerekiyo sanırım araya :(
hedef olarak omnibus f4v6 yüklü değil mi?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 12 May 2019, 10:50

direnç takmaya falan gerek yok sadece deneyerek yapman gerekiyor kameran için çalışan değerler bulsaydık onları direk girecektik ama o değerler çalışmıyorsa kendin halletmen gerekiyor.

aşağıda nasıl yapılacağı anlatılmış sen direnç kapasitör takın uyarılarını atla f4 v6 için direnç takan görmedim zaten ben sorunsuz kullanıyorum birazcık uğraştım sadece

https://github.com/betaflight/betafligh ... Emulation)

omnibus f4v6 hedefini yükle o hedefte doğru pine atama yapılmış.

öncelikle kamera osd ve gnd arasındaki voltajı ölçeçeksin. bu senin referans voltajın bu voltajı girmelisin. 3.28 ölçmüşsen

set camera_control_ref_voltage = 328

daha sonra internal resistance değerini default değer olan 470 olarak ayarla ve denemeler yap mesela ben de 474 çalışıyor. ölçümlerle yapacaksan github sayfasında bilgi var.

burdaki konudan diğer internal rezistance değerlerini deneyebilirsin.
https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... rts/page11

delay değeri tuşun gecikme süresini ayarlıyor sticklerle ilerlerken bazen ikişer atlıyor menuleri onun düzgün çalıştığı bir değere ayarlayacaksın ben de 150 çok iyi çalıştı

menuye girerken bir saniye stick kombinasyonunu korumak gerekebiliyor henüz doğru ayarlara yaklaşmamıssan. doğru ayarlarda anında girebiliyorsun.

kamera osd menüsünde gezinirken çok hızlı stick hareketleri esclerin yeniden başlama tonu çalmasına neden oluyor bu normalmiş. ayarlar doğru değilken de menüde gezmeye çalışırken tıkandığında gene aynı şeyi yapıyor.

kolay gelsin.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 12 May 2019, 15:26

OMNIBUSF4FW 3.5.7 yüklemiştim... Geldiğindeki firmware OMNIBUSF4FW idi çünkü...

OMNUBUSF4V6 ile deneyeyim bakalım...

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 12 May 2019, 15:35

OMNUBUSF4V6 ile çalıştı... Sorun yok...

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 12 May 2019, 17:21

Ancak Foxeer’de iki tane menü var
Birisi Main Menu ( enter tuşu ile giriliyo )
Diğeri OSD Menu ( yukarı tuşuna 5sn basılınca giriliyor )

Ama basılı tutma (longpress) olayını çözemediğim için OSD menüye girip kapatamıyorum

“Genel” sayfasına dön