Gümrük deneyimleri (1 Haziran 2019 sonrası)

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Re: Gümrük deneyimleri (1 Haziran 2019 sonrası)

Mesaj gönderen Gktu » 18 Haz 2019, 19:37

Dhl ile gelen kendi tasarımım olan pcbler gümrüğe takıldı, fatura attım yetersiz buldular. Satış linki yok tabiki ürünün satış sayfasından ss aldım. Dekont a erişimim yok zira başka birinin kartından almak zorunda kalmıştım. Bu durumda yapabileceğim bir şey var mı? Bir tavsiyesi falan olan? Ürün 2 gündür gümrükte bekliyor. Tr ye gelmesinden çok gümrüğü geçmesi sürecek gibi

Kullanıcı avatarı
mustafapusti
Ad Soyad: Mustafa PUSTİ

Mesaj gönderen mustafapusti » 18 Haz 2019, 19:50

Merhaba arkadaşlar. benim 2 ürünüm ayın 10 Haziranda istanbula geldi görünüyor ama 8 gündür hiçbir işlem yok. ses seda da yok. ve EMS Express ile aldığım ürünlerde 2 hafta geçmesine rağmen 4-5 ayrı paketimin kargo takibi yapılamıyor. Girilen kargo bilgisinde No Found diyor ve göstermiyor.

Birde son olarak başka 2 ürünümde şu şekilde kargo detayları var. ilk görselde. Gümrükleme olay diyor. ne demek bu?
Dosya ekleri
Ekran Resmi 2019-06-18 19.50.48.png
Ekran Resmi 2019-06-18 19.49.47.png
Ekran Resmi 2019-06-18 19.47.35.png

Kullanıcı avatarı
bencilzevk
Ad Soyad: bencil zevk

Mesaj gönderen bencilzevk » 18 Haz 2019, 19:59

Gktu yazdı: 18 Haz 2019, 19:37 Dhl ile gelen kendi tasarımım olan pcbler gümrüğe takıldı, fatura attım yetersiz buldular. Satış linki yok tabiki ürünün satış sayfasından ss aldım. Dekont a erişimim yok zira başka birinin kartından almak zorunda kalmıştım. Bu durumda yapabileceğim bir şey var mı? Bir tavsiyesi falan olan? Ürün 2 gündür gümrükte bekliyor. Tr ye gelmesinden çok gümrüğü geçmesi sürecek gibi
Lezzetli robot tarifleri diye bı kanal var oradaki arkadasta bı videosunda kendi PCB lerini DHL ile getirdiğini baya bı vergi çıktığını iade olup Çin'e geri gittiğini söylemişti o videoyu bulabilirsen bı bak istersen
RC hoby
Mekatronik
8-)

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 18 Haz 2019, 21:18

Xxgamer45 yazdı: 18 Haz 2019, 18:15 Arkadaşlar bir sorunum var Bangood dan ürün alcam 18 tane ürün ekledim sepetime ödeme ye tıkladığımda 2 ürün haricinde hepsinde bu ürün sizin adresinize gönderilemez diyor ama ürünleri tek tek satın almayı denediğimde böyle bir sorun olmiyor bunun nedeni nedir
Ve birde Sigorta paketini sećtigimde kesin olarak bütün vergileri öduyorum veya neye göre yüzde kaçını ödüyor
urunler arasinda birinde sikinti var. Onu tespit edip onsuz siparis verin. 18urun tek pakette ciddi gumruk sikintilsri yapsarainiz 4e 5e bolun derim. Evet kargo ucreti fazla olacak ama hic elinize ulasamamaisndan daha iyidir..

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 18 Haz 2019, 21:19

bencilzevk yazdı: 18 Haz 2019, 19:59
Gktu yazdı: 18 Haz 2019, 19:37 Dhl ile gelen kendi tasarımım olan pcbler gümrüğe takıldı, fatura attım yetersiz buldular. Satış linki yok tabiki ürünün satış sayfasından ss aldım. Dekont a erişimim yok zira başka birinin kartından almak zorunda kalmıştım. Bu durumda yapabileceğim bir şey var mı? Bir tavsiyesi falan olan? Ürün 2 gündür gümrükte bekliyor. Tr ye gelmesinden çok gümrüğü geçmesi sürecek gibi
Lezzetli robot tarifleri diye bı kanal var oradaki arkadasta bı videosunda kendi PCB lerini DHL ile getirdiğini baya bı vergi çıktığını iade olup Çin'e geri gittiğini söylemişti o videoyu bulabilirsen bı bak istersen
%20 çıkıyor hocam. Çok ilginç ki biraz önce mail geldi. %20 yi ödedim. Bu tür ürünleri Türkiye de ürettirmeye çalıştığınız zaman çıkan masrafı duymak bile istemezsiniz. Daha önceden mecburen yaptırdık. Şaka gibi ama 5 örnek pcb ye 750tl+kdv aldılar. O yüzden bu %20 beni üzmedi. ama kaybettiğimiz zaman cidden çok üzdü normal şartlarda bu tür ürünlerin takılmaması bile gerekli bence

Edit: hazır ürün alırsanız geçirmesi daha kolay. Hızlı geçmesini istiyorsanız bir şey ürettirmeyin. Bu şekilde satış linki olmayan ya da özel üretim şeyleri 2. Kere soktuk. İlkine %100 vergi bindirdiler çözemedik

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 18 Haz 2019, 21:50

Gktu yazdı: 18 Haz 2019, 21:19
%20 çıkıyor hocam. Çok ilginç ki biraz önce mail geldi. %20 yi ödedim. Bu tür ürünleri Türkiye de ürettirmeye çalıştığınız zaman çıkan masrafı duymak bile istemezsiniz. Daha önceden mecburen yaptırdık. Şaka gibi ama 5 örnek pcb ye 750tl+kdv aldılar. O yüzden bu %20 beni üzmedi. ama kaybettiğimiz zaman cidden çok üzdü normal şartlarda bu tür ürünlerin takılmaması bile gerekli bence

Edit: hazır ürün alırsanız geçirmesi daha kolay. Hızlı geçmesini istiyorsanız bir şey ürettirmeyin. Bu şekilde satış linki olmayan ya da özel üretim şeyleri 2. Kere soktuk. İlkine %100 vergi bindirdiler çözemedik
ondan sonra inavasyon yapalım bik bik derler daha baştan taş koyuyarsan insanlar nasıl bişeyler geliştirebilirler ki? üzülüyorum böyle şeyler okuyunca.

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45
Ad Soyad: Berke Önlü

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 18 Haz 2019, 23:04

Bangood da sigorta paketi diye bir seçenek var eğer onu seçersem tüm vergileri ben uğraşmadan bangood mu öduyor

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 19 Haz 2019, 00:30

gokhanyanki yazdı: 18 Haz 2019, 21:50
Gktu yazdı: 18 Haz 2019, 21:19

ondan sonra inavasyon yapalım bik bik derler daha baştan taş koyuyarsan insanlar nasıl bişeyler geliştirebilirler ki? üzülüyorum böyle şeyler okuyunca.
Türkiye de ar ge yapmak çok zor bir olay. Düşünün üretmeye çalıştığınız şeyi üreten makinalardan tut test cihazlarına kadar çoğu ithal, alabileceğin kadar paran olan şeyleri de alamıyorsun çünkü efsane vergi biniyor, kimi zaman gümrüğü geçemiyor. Siparişin sağlam gelecek mi tereddüttesin, her şey oldu diyelim ürünün var bunu start up a çevirmek istiyorsun, sadece özel kirası çok yüksek olan teknokent bölgelerinden ofis kiralarsan sgk primi gibi şeylerden muaf olursun aksi halde hepsini kocaman bir şirket gibi ödersin. Emin olun benim o kadar sinirim bozuluyor ki, cidden yapılacak hiç bir şey yok. Yabncıların neymiş bu diyip aldıkları şeyler bize çok pahalı geliyor

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 19 Haz 2019, 11:43

hknshbz yazdı: 17 Haz 2019, 18:55 27 Mayısta verdiğim sipariş Turkish direct mail ile (kingruns firması getiriyor) 10haziranda geldi, 15inde gümrükten işlemi olmuş, bugün vergisi ödenmiş. Beni arayan soran olmadı. Sanırım yurtiçi ile gelecek ve de herhangi bir vergi ödeyeceğimi zannetmiyorum. Öyle olsa beni çoktan ararlardı diye düşünüyorum...

Bakalım göreceğiz yarın paket bana gelir diye düşünüyorum...

gumruk 1.jpg
gumruk 2.jpg
Vergisiz gümrüksüz PTT getirdi aldım. Üzerine yeni barkod yapıştırılmış, ücret --- görünüyor.

Kullanıcı avatarı
quadEr

Mesaj gönderen quadEr » 19 Haz 2019, 19:54

Direct mail vergisiz elime ulaştı 👍
- TYRO 79
- [LOST - R.I.P.] Realacc Evil 220/Airbot Omnibus F4/REV35/Emax MT2204 2300KV/Foxeer HS1177 V2

Kullanıcı avatarı
asmodeus
Ad Soyad: Kemal YAZICI

Mesaj gönderen asmodeus » 20 Haz 2019, 13:01

Son zamanlarda micro quad alan var mı? Aliexpress'de mobula 7 hd indirimde olunca aldım.
https://tr.aliexpress.com/item/32986040 ... 4c4dlFx7Bc

Bugüne kadar trashcan (dhl ile aldığımdan sorun çıkmıştı ama 100tl gümrükle geçirmiştim) uk65 gibi mikro quadlar aldım, sorunsuz geldi. Hatta gearbestten emax hawk 5 aldım 5 tl kutu açma bedeliyle gelmişti sadece. 1 Haziran'dan sonra durumlar nedir merak ediyorum doğrusu.

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu
Ad Soyad: Halil İbrahim samuto

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 26 Haz 2019, 10:48

Benim qx7 2 3 gundur ukim de bekliyor. Eve gelen giden hicbir sey yok. Vergi vs. De yazmiyor suanlik. Bir sorun mu var ?
:mrgreen:

Kullanıcı avatarı
Sadık
Ad Soyad: Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 26 Haz 2019, 10:53

Halilsamutoglu yazdı: 26 Haz 2019, 10:48 Benim qx7 2 3 gundur ukim de bekliyor. Eve gelen giden hicbir sey yok. Vergi vs. De yazmiyor suanlik. Bir sorun mu var ?
Benimki 12 gündür ukimde. Endişelenecek bişey yok 🙂
Biliyorum. Oruçlu doğar insan, ölümün iftar sofrasına...

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu
Ad Soyad: Halil İbrahim samuto

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 26 Haz 2019, 10:56

Eve posta vs. Geldi mi ? Yoksa boş boş bekliyor mu ?
:mrgreen:

Kullanıcı avatarı
Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 26 Haz 2019, 11:03

Henüz gelmedi ama boşboş da beklemiyor. Canı sıkıldıkça 2 günde bir PİM e gidiyor tekrar ukime geliyor sonra Bi daha PİM e gidiyor. Hatta geçenlerde bir gün boyunca Konya'da göründü sonra tekrar ukime döndü 😂

Bence hala endişelenecek bişey yok 😁 Alıştım hocam ben. Hep dediğim gibi, eğer 2 ay olmuş ve hala gelmemişse o zaman peşine düşerim. Öncesinde dertlenmenin kimseye bir faydası yok.

Kullanıcı avatarı
bagriacik
Ad Soyad: Gökhan B

Mesaj gönderen bagriacik » 26 Haz 2019, 22:19

Merhaba, güncelleme eklemek istiyorum;

Malumunuz Fimi drone ukim'den tekrar geliş kaydı yapıldı pozisyonuna düşmüştü ve ses soluk çıkmıyordu. Ukimi 3 gün içinde toplamda 168 kere arayarak sonunda ulaştım. (evet 168 anca bağlandım) Ukim'in verdiği bilgi sadece beklemem. Başka bir şey demiyorlar. Sorunu dinlemek dahi istemiyor. Dinlese de dinler gibi yapıp sonra aynı şeyi tekrarlıyor. Bekleyin siteden takip edin. Bu arada Cimer'den 3 adet ve Ticaret bakanlığından olmak üzere 1 şikayette bulundum. Cimer'den sadece 1 şikayete cevap geldi ben 1 sayfaya yakın derdimi anlattım cevap "Merkezimizde yaşanan yoğunluktan dolayı sevk işlemleri değişebilmektedir ptt.gov.tr den takip etmeniz gerekmektedir." oldu.

Yılmadım şansımı Pim de denemek istedim Pim telefonlara daha kolay cevap veriyor. En azından 3. aramamda ve 9 dakika bekledikten sonra görüşebildim. Kargomun barkod numarasının değiştiğini öğrendim. Neden olduğunu sorduğumda "Scan edilemeyen deforme olmuş paketlerde barkod değişikliğine gidilir" cevabını aldım. (Paketin deforme olması hala beynimde yankılanıyor. İçinde drone var ve banggood malum çok iyi paketlemiyor)

Yeni barkod numarasından takip edebildiğim kadarıyla kaydı yapıldıktan sonra tekrar Ukim'e yönlendirilmiş. En son Ukim zimmette görünürken şimdi kontrol ettiğimde o son kayıtların silindiği, paketin yaşadığım il olan Çanakkale'ye giriş yaptığını gördüm. Sanırım bundan sonra işler daha kolay ilerleyecek. Paket bana direkt de gelebilir (keşke gelse :lol: :lol: )

Güncellemem burada son buluyor. Ben de hala merak içerisindeyim. Açıkçası ciddi anlamda bir insana eziyet etmek isteseler, işkence uygulamak isteseler bu kadar iyi beceremezlerdi. Kendilerini tebrik ediyorum.
Ekran Alıntısı.JPG
Martian 215 Freestyle build / Taranis Q X7 / Xiaomi FIMI X8 SE

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 26 Haz 2019, 22:28

bir de bakmışsınız sizin fimiler sadece vergisi kesilip uğraştırmadan gelmiş. :)
üstteki mesajlarda şöyle yazmıştık ama olur inşallah. vergi falan yazmıyor mu peki sayfada?

Kullanıcı avatarı
bagriacik
Ad Soyad: Gökhan B

Mesaj gönderen bagriacik » 26 Haz 2019, 22:35

gökhan YANKI yazdı: 26 Haz 2019, 22:28
bir de bakmışsınız sizin fimiler sadece vergisi kesilip uğraştırmadan gelmiş. :)
üstteki mesajlarda şöyle yazmıştık ama olur inşallah. vergi falan yazmıyor mu peki sayfada?
Tam olarak bu şekilde Gökhan hocam. Onlar canımı alır vergimi bırakmaz gibi geliyor ama neyse :D :D
Ekran Alıntısı.JPG
Martian 215 Freestyle build / Taranis Q X7 / Xiaomi FIMI X8 SE

Kullanıcı avatarı
asmodeus
Ad Soyad: Kemal YAZICI

Mesaj gönderen asmodeus » 26 Haz 2019, 22:53

Vergi İstanbul'da girişte çıkıyor genelde, sizde hala çıkmamış görünüyor. İlginç

Kullanıcı avatarı
Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 26 Haz 2019, 23:08

asmodeus yazdı: 26 Haz 2019, 22:53 Vergi İstanbul'da girişte çıkıyor genelde, sizde hala çıkmamış görünüyor. İlginç
Genelde evet ama yoğunluk durumlarında teslimat yapılacak olan il merkezine yönlendiriliyor ve vergilendirme işlemi ilde yapılıyor. Birkaç kez tecrübe ettim.

“Genel” sayfasına dön