Hangi drone ideal?

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
KlarkKaptan
Ad Soyad: Barış Gürkan

Hangi drone ideal?

Mesaj gönderen KlarkKaptan » 12 Tem 2019, 17:12

Merhabalar. Ben drone alıp videolar çekerek bunu hobiden ziyade bir işe dönüştürmek istiyorum. Hobi olarak seveceğim bir şeyi iş olarak yapmak bir öğrenci için eğlenceli ek gelir kazanma yönetimi olduğunu düşünüyorum. Aylardır takip ediyorum ve iki gündür eachine wizard x220s kumandalı 1200 TL ye almayı düşünüyorum. Fakat yurt dışından alışveriş yapmada ve droneler hakkında tecrübem olmadığı için cesaretimi toplayıp burada konu açmaya karar verdim. Zamanınızı çok almadan bir kaç sorum olacaktı.
EACHİNE WİZARD X220S / eachine wizard x220hv / EACHİNE WİZARD TS215 arasından hangisini seçmem gerekiyor. Başka hiç bir ekipmanım yok. Kumandasız olanlarda yüzde 15 indirim oluyor. Hangisini almalıyım sizce?
Ben videolar çekip bunu editleyerek bir youtube kanalı açmak istiyorum. Önceden DJI marka alıp fotoğrafçılık ve video sektörüne atılmayı düşünüyordum. Fakat johhnyfpv adlı sürücünün Kapadokya videosunu izledikten sonra bu tarz race droneleri almayı düşündüm. Hemde daha hesaplıydı. Çok teşekkür ederim. Kolay gelsin.

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Re: Hangi drone ideal?

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 12 Tem 2019, 17:17

barisgurkanozgun yazdı: 12 Tem 2019, 17:12 Merhabalar. Ben drone alıp videolar çekerek bunu hobiden ziyade bir işe dönüştürmek istiyorum. Hobi olarak seveceğim bir şeyi iş olarak yapmak bir öğrenci için eğlenceli ek gelir kazanma yönetimi olduğunu düşünüyorum. Aylardır takip ediyorum ve iki gündür eachine wizard x220s kumandalı 1200 TL ye almayı düşünüyorum. Fakat yurt dışından alışveriş yapmada ve droneler hakkında tecrübem olmadığı için cesaretimi toplayıp burada konu açmaya karar verdim. Zamanınızı çok almadan bir kaç sorum olacaktı.
EACHİNE WİZARD X220S / eachine wizard x220hv / EACHİNE WİZARD TS215 arasından hangisini seçmem gerekiyor. Başka hiç bir ekipmanım yok. Kumandasız olanlarda yüzde 15 indirim oluyor. Hangisini almalıyım sizce?
Ben videolar çekip bunu editleyerek bir youtube kanalı açmak istiyorum. Önceden DJI marka alıp fotoğrafçılık ve video sektörüne atılmayı düşünüyordum. Fakat johhnyfpv adlı sürücünün Kapadokya videosunu izledikten sonra bu tarz race droneleri almayı düşündüm. Hemde daha hesaplıydı. Çok teşekkür ederim. Kolay gelsin.
Hevesini kırmak istemem ama... Kendinize 8milyar insan arasında TEK olan birini örnek alıp, 3-5bin dolarlık ekipmanlar yaptığını 200dolarla yapmayı hedeflemişsiniz... Ayrıca adamın sahip olduğu imkanlar ve tecrübeyi de hiçe saymışsınız.... Bence daha detaylı araştırın. Araştırırken, başkalarının neler yaptığını değil, ne zorluklar yaşadığını araştırın...

KlarkKaptan

Mesaj gönderen KlarkKaptan » 12 Tem 2019, 17:28

Kusura bakmayın kendimi yanlış izah etmiş olabilirim. Ben amatör olarak bir yerden başlamam gerektiğini düşünüyorum. Bunada şuanki mevcut durumunda 3-5 bin dolarlık ekipmanlarla yapmak parayı çöpe atmak olur. Çünkü hiç drone sürmemiş birisinin böyle yüksek meblağ ile girmesi anlamsız kalır. "Galiba sizde bunu demek istediniz. " Adamın sahip olduğu imkanlar ve tecrübesine bir şey dediğimi düşünmüyorum. Adamın yapmış olduğu bir yapıttan ötürü DJI ile başlamak yerine FPV Drone ile başlamak daha anlamlı geldi. Hevesimi kırmadınız fakat buradaki bilgeli insanlar hakkında hayal kırıklığı yarattınız. Esenlikler dilerim Hknshbz.
Ek olarak sorularımın hiç birine cevap vermediğiniz için ayrıyeten teşekkür ederim. ;)
En son KlarkKaptan tarafından 12 Tem 2019, 17:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 12 Tem 2019, 17:37

KlarkKaptan yazdı: 12 Tem 2019, 17:28 Kusura bakmayın kendimi yanlış izah etmiş olabilirim. Ben amatör olarak bir yerden başlamam gerektiğini düşünüyorum. Bunada şuanki mevcut durumunda 3-5 bin dolarlık ekipmanlarla yapmak parayı çöpe atmak olur. Çünkü hiç drone sürmemiş birisinin böyle yüksek meblağ ile girmesi anlamsız kalır. "Galiba sizde bunu demek istediniz. " Adamın sahip olduğu imkanlar ve tecrübesine bir şey dediğimi düşünmüyorum. Adamın yapmış olduğu bir yapıttan ötürü DJI ile başlamak yerine FPV Drone ile başlamak daha anlamlı geldi. Hevesimi kırmadınız fakat buradaki bilgeli insanlar hakkında hayal kırıklığı yarattınız. Esenlikler dilerim Hknshbz
Şunu demek istiyorum. Bahsettiğiniz şekilde görüntü çekimlerini elde etmek çok uzun ve meşaketli bir yol. Bir viydeoda izlediklerinize göre karar verip hareket etmeyin, aynı sonuçlara hemen ulaşacağım diye düşünmeyin.

Çünkü bu şekilde bir çok kişi işe girişip büyük hayal kırıklıkları yaşıyor. Bu duruma düşmenizi istemem. O yüzden keskin kelimelerle uyarayım ki, akılda yer etsin amacındayım.

Ama tabi ki güzel bir hobi, inanılmaz zevkli. Ofisten çıkmama 24dakika kaldı. Eve gidip dronumu alıp, sahaya gidip uçmak için sabırsızlanıyorum :)

KlarkKaptan

Mesaj gönderen KlarkKaptan » 12 Tem 2019, 17:37

Gökhan Bora yazdı: 12 Tem 2019, 17:33 Şuanda müsait değilim, işteyim. Ben sorularınıza cevap vereceğim. Özet: Doğru yoldasınız.
Güzel bir ışık olduğunuz için çok teşekkür ederim üstadım.

KlarkKaptan

Mesaj gönderen KlarkKaptan » 12 Tem 2019, 17:46

hknshbz yazdı: 12 Tem 2019, 17:37
KlarkKaptan yazdı: 12 Tem 2019, 17:28 Kusura bakmayın kendimi yanlış izah etmiş olabilirim. Ben amatör olarak bir yerden başlamam gerektiğini düşünüyorum. Bunada şuanki mevcut durumunda 3-5 bin dolarlık ekipmanlarla yapmak parayı çöpe atmak olur. Çünkü hiç drone sürmemiş birisinin böyle yüksek meblağ ile girmesi anlamsız kalır. "Galiba sizde bunu demek istediniz. " Adamın sahip olduğu imkanlar ve tecrübesine bir şey dediğimi düşünmüyorum. Adamın yapmış olduğu bir yapıttan ötürü DJI ile başlamak yerine FPV Drone ile başlamak daha anlamlı geldi. Hevesimi kırmadınız fakat buradaki bilgeli insanlar hakkında hayal kırıklığı yarattınız. Esenlikler dilerim Hknshbz
Şunu demek istiyorum. Bahsettiğiniz şekilde görüntü çekimlerini elde etmek çok uzun ve meşaketli bir yol. Bir viydeoda izlediklerinize göre karar verip hareket etmeyin, aynı sonuçlara hemen ulaşacağım diye düşünmeyin.

Çünkü bu şekilde bir çok kişi işe girişip büyük hayal kırıklıkları yaşıyor. Bu duruma düşmenizi istemem. O yüzden keskin kelimelerle uyarayım ki, akılda yer etsin amacındayım.

Ama tabi ki güzel bir hobi, inanılmaz zevkli. Ofisten çıkmama 24dakika kaldı. Eve gidip dronumu alıp, sahaya gidip uçmak için sabırsızlanıyorum :)

Uyarınız için teşekkür ederim. Kendim hobi olarak fotoğrafçılık ve video edit konusunda küçük yaştan itibaren çalışmaktayım. Globalleşen bir dönemde yeniliklere de adapte olmak gerekiyor. En azından denemek gerekiyor.Bu hobide ortalama bir sürüş tecrübesi kazanmak için en az bir sene gerektiğini düşünüyorum. Bir seneden sonrada ortalama bir sürüş becerisine sahip olamazsam işte o zaman hayal kırıklığına uğrarım 😅

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 12 Tem 2019, 17:54

Hakan hocam işin zorluğundan bahsetmiş. Evet, katılıyorum, zor. Ama yapılamayacak bir şey değil. Johhnyfpv gibi uçmak için önünüzde aşmanız gereken 2 engel var:
1 - Deneyim
2 - Para

Bu işe girerken dikkat etmeniz gereken ilk şey bütçe ayarlaması. Drone'dan önce kumanda ve şarj aletine bütçenizi ayırın. Kalan kısımla drone alın. Yeni bir pilot adayı olduğunuz için muhtemelen ilk dronunuzla ilk birkaç uçuşta kaza yapacaksınız. Bu yüzden hemen en iyi quadı alarak bütçenizi zorlamayın.

Geçtiğimiz hafta 1000 liralık dronu kaybettim. 1 hafta geçmeden bir tane daha drone yaptım. Muhtemelen bunu da kazada parçalayacağım. Bu işler böyle maalesef.

Bence hemen parça önerisi için bir konu açın. Hazır drone almayın. Çünkü vergilerden dolayı maaliyeti yüksek oluyor.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 12 Tem 2019, 17:57

KlarkKaptan yazdı: 12 Tem 2019, 17:46
hknshbz yazdı: 12 Tem 2019, 17:37

Uyarınız için teşekkür ederim. Kendim hobi olarak fotoğrafçılık ve video edit konusunda küçük yaştan itibaren çalışmaktayım. Globalleşen bir dönemde yeniliklere de adapte olmak gerekiyor. En azından denemek gerekiyor.Bu hobide ortalama bir sürüş tecrübesi kazanmak için en az bir sene gerektiğini düşünüyorum. Bir seneden sonrada ortalama bir sürüş becerisine sahip olamazsam işte o zaman hayal kırıklığına uğrarım 😅
Baştan zorlukların farkında olun ki, daha emin adımlarla ilerleyin... Yolunuz açık olsun.

Kullanıcı avatarı
Cahit166
Ad Soyad: Cahit KIYICIOGLU

Mesaj gönderen Cahit166 » 12 Tem 2019, 18:01

Eğer djı gibi stabil çekimler istiyorsanız en iyi ekipmanlarıda toplasanız djı etmez ama ama aksiyonlu uçmalı kaçmalı videolar olsun istiyorsanız o zaman yarış dronu toplayıp yapabilirsiniz ama bunun içinde videodan önce normal uçuşta kendinizi geliştirmeniz lazım bunu hobi olarak yapacaksanız doğru düşünüyorsunuz ama işe dökecekseniz yanlış düşünüyorsunuz

KlarkKaptan

Mesaj gönderen KlarkKaptan » 12 Tem 2019, 22:54

Herkese yardımlarından dolayı teşekkür ederim. 😇

Safak

Mesaj gönderen Safak » 13 Tem 2019, 09:48

Geçen hafta başka bir arkadaş daha yazmıştı, yarış dronu ile aksiyon sahneleri çekmek istediğini.

Johnyfpv kapadokya videosunu izleyen biri başka bir foruma videodaki gibi balon uçurmak istiyorum, ne yapmalıyım demiyor, yada drift videosunu izleyen araba forumuna aşağıdaki araba gibi drift aracı kullanmak istiyorum da demiyor. Ama emin olun o videodaki balonu kullanmak çekim yapan drone'u kullanmaktan çok daha kolay.

Tabi videodaki aktörlere bakınca biri drone biri drift aracı. Maliyet ortada, 1200 liraya alır uçarım.
Geçen maliyetsiz bir video izledim, jason statham kapak açıyor. Denesek ne olacak ki dedik arkadaşlarla, ben 4 şişe kırdım, 5. de ayağımı kırıyordum.

Videodaki figürler şişe ve jason, biz jason olmaya karar verdik. Baktık olmuyor, dedik ki biz anca şişe oluruz. Adam oraya nasıl geldi değil mi.

Hakan hocam @hknshbz gerçekçi bir arkadaş, bu zamana kadar bu işe yatırdığı parayı ve ayırdığı zamanı size söylesin. Ayrıca Johnyfpv gibi uçmak için daha ne kadar zamana ihtiyacı olduğunu da söyler size. Yine o seviye uçuş için daha ne kadar para harcayacağınıda ön görü olarak söylesin. Öğrenciymişsiniz, duyunca küçük dilinizi yutarsınız.
"1200 liraya alayım, Johnyfpv olayım" çok gerçek dışı bir hayal.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 13 Tem 2019, 17:02

Eğer arkadaş 1200 liraya drone alırım johhnyfpv gibi uçarım diyorsa zaten baştan hata etmiş olur. Ama johhnyfpv gibi uçacağım diyorsa ve bu işe başlamak (öğrenmeye başlamak) istiyorsa yukarıdaki yazdığı dronlardan birini alarak başlayabilir ve johhnyfpv gibi uçabilir (gelecekte). Yeterli bütçe ayırılır ve yeterince deneme yapılırsa johhnyfpv gibi olmanın önünde pek bir engel yok. Ama johhnyfpv gibi bir pilot olana kadar 1200 liranın 10 katını rahat harcamak gerekiyor.

Daha genel konuşmak gerekirse; bu hobi pahalı bir hobi. Bunu bilerek başlayın.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 13 Tem 2019, 17:47

kardesimize nacizane onerim forumda da bolca satilan bir flysky kumanda ve mobula 7 hd ya da cine whoop tarzi bir quad olacaktır bu cihaz kombinasyonu ile hem çok fazla para baglamadan hem de kırıp dökmeden el alışkanlığı kazanılabilir hatta zaman icerisinde tecrube ile dogru orantılı olarak ise yarar videolar bile çekebilir bu tarz quadlari iç mekanlarda da kullanarak çeşitlilik sağlayabilir.

şunu da söylemeden geçemeyeceğim bizler burada vura kira az biraz tecrübe edindik hepimiz de bu hobinin pahalı oldugunu harcayarak öğrendik ama bunu söylemenin daha başka yöntemleri olmalı o yöntemler ise bu ise başlamak isteyenleri kırmadan incitmeden olmalı bazen turkiyede yapılan fpv yarışlarını izliyorum ve 10-12 yaşındaki minicik çocukların drone ile resmen dalga gectigini goruyorum herkesin kapasitesi ayni degildir bakarsiniz bizden 3-5 sene sonra baslayan bir kardeşimiz jonnyfpv nın bile hayran kalacağı videolar çekebilir. zaten burada herşey equpman olsa idi bahsettiğimiz bu güzel videoları çekenlerin de ellerinde dji olurdu arkadaşlar racer aslında bir meydan okumadır sensore karşı el marifetinin zaferidir o yüzden kimin eli daha yatkın daha sicak bunu bilemeyiz o sebeple de yumuşak bir dille izah etmek korkutmamak ama yere de sağlam basmasını sağlamak gerekir...

Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

“Genel” sayfasına dön