PAYLAŞMAZSAM OLMAZ

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
___isimsiz___
Ad Soyad: ...

PAYLAŞMAZSAM OLMAZ

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 16 Tem 2019, 13:57

Bizim bay biyik zengin de boyle bir evde oha dedirtti bana 😀

GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

Re: PAYLAŞMAZSAM OLMAZ

Mesaj gönderen GoldWing » 16 Tem 2019, 15:56

bu kadar parazitsiz nasıl uçuyor yav, adamın mesleği ne acaba

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 16 Tem 2019, 16:41

GoldWing yazdı: 16 Tem 2019, 15:56 bu kadar parazitsiz nasıl uçuyor yav, adamın mesleği ne acaba
Mesleği FPV :D

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 16 Tem 2019, 16:42

GoldWing yazdı: 16 Tem 2019, 15:56 bu kadar parazitsiz nasıl uçuyor yav, adamın mesleği ne acaba
Videoda anlattıkları ile tahminlerimi birleştireyim, öncelikle gösterdiği spektrum metre ile mümkün olduğunca temiz frekanslar buluyor, söylediği gibi özellikle yeni yerlerde uçarken bunu yapması oldukça mantıklı. Evini de büyük ihtimalle çok iyi analiz etmiş. Bu sayede gereksiz yere yüksek güce çıkmaktan ve elinde olmayan parazitler yemekten kurtuluyor. Antenleri kaliteli seçtiğini düşünüyorum. Ayrıca drone u da oldukça dikkatli yapmış olmalı video vericisinin girişi oldukça stabil bir voltaja sahip büyük ihtimalle, tek hücreli pili var voltajı düşürse ya da yükseltse ağırlıktan kaybedebilir. Bence esc yi güzel seçmiştir ya da esc üzerinde küçük modifikasyonlara gitmiş olabilir. En basitinden eklenen low esr kapasitörde çinden alacağınızın en iyisinin 2-3 katı ripple current ı olan bir elektrolitik kapasitör alabilirsiniz. Ancak fiyatı da 1-2 dolardan aşağı olmaz. Bana kalırsa kullandığınız kapasitöre bir seramik kapasitör ile destek verseniz bile değişim büyük olabilir. Bu tür şeyleri test edip hem maliyet hem de yapılabilirlik açısından iyisini bulmak lazım. Motorlar çalıştığı zaman kapasitörlerin voltajı ciddi miktarda düşüyorsa pilinizden sandığınızdan fazla akım çekiyor olabilirsiniz anlık, bu da maalesef sinyal devresini çok zorlar. Görüntüyü muhteşem alma hedefiniz yoksa bence hiç zorlanmaması gereken konular ama 3-5 doları denemeye veririm görüntü benim için önemli diyen varsa panasonic in güzel elektrolitikleri var türkiye de bir kaç kere satıldığını gördüm, bir de smd film alıp beslemeye eklenirse(paketi ona göre seçmelisiniz) bence baya iyileşme sağlanabilir. Tabi burada esclerin üzerindeki bus da önemli, belki de çok iyi bir bus kuruldu ancak vtx sıkıntılı tarzı şeyler de olabilir

YldzEnes
Ad Soyad: Enes Yıldız

Mesaj gönderen YldzEnes » 16 Tem 2019, 18:57

gökhan beyden fpv de parazitlerle ilgili detaylı bir video gelecek mi?

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 16 Tem 2019, 19:12

Ben Mr. Steele’nin böyle bir görüntü elde etmek için esc’yi özenle seçmek, esc üzerinde modifikasyon? vs gibi şeyler yaptığını sanmıyorum... Tinywhoop’lar için olan FC ve ESC’ler belirli sayıda zaten... 10 tane alternatif yok... Uçurduğu da zaten Brushed bir Tinywhoop...

Bence 2 katlı evde altta üstte köşede yine de çekmesi benim fikrimce iki nedeni var;

1) RF kirliliği olmayan temiz bir frekans seçmesi
2) Yurt dışında bu tarz evlerin 2 katlı bile olsa çoğunlukla ahşap iskelet üzerine alçı duvar ile yapılıyor olması... Bizdeki gibi full betonarme ev yapmıyorlar... Sinyal 2 kat beton duvara göre 2 kat ahşaptan daha kolay penetre oluyordur...

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 16 Tem 2019, 20:21

KingNothing yazdı: 16 Tem 2019, 19:12 Ben Mr. Steele’nin böyle bir görüntü elde etmek için esc’yi özenle seçmek, esc üzerinde modifikasyon? vs gibi şeyler yaptığını sanmıyorum... Tinywhoop’lar için olan FC ve ESC’ler belirli sayıda zaten... 10 tane alternatif yok... Uçurduğu da zaten Brushed bir Tinywhoop...

Bence 2 katlı evde altta üstte köşede yine de çekmesi benim fikrimce iki nedeni var;

2) Yurt dışında bu tarz evlerin 2 katlı bile olsa çoğunlukla ahşap iskelet üzerine alçı duvar ile yapılıyor olması... Bizdeki gibi full betonarme ev yapmıyorlar... Sinyal 2 kat beton duvara göre 2 kat ahşaptan daha kolay penetre oluyordur...
Bencede bir tinywhoops ile o kadar ugrasmaz, ahsap ev ve temiz frekans, zaten kullandigi RX yeter de artar...

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 16 Tem 2019, 22:02

KingNothing yazdı: 16 Tem 2019, 19:12 Ben Mr. Steele’nin böyle bir görüntü elde etmek için esc’yi özenle seçmek, esc üzerinde modifikasyon? vs gibi şeyler yaptığını sanmıyorum... Tinywhoop’lar için olan FC ve ESC’ler belirli sayıda zaten... 10 tane alternatif yok... Uçurduğu da zaten Brushed bir Tinywhoop...

Biraz fazla verip daha iyi esc alıyor olabilir. Fullhd görüntü çekiliyor savunma sanayisinde 4k çekilen yerler var. Çinden ucuza üretilen escler kabul etmeseniz de parazit yapıyor

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 16 Tem 2019, 22:12

Soyle diyeyim, adamin arabasi tesla, dunyada dronla ilgili kim varsa sponsoru... Yani herhangi birseye para verme veya daha iyisini alma gibi hir derdi yok. Markalar onun isteklerine gore urun uretiyor...

Bahsettigimiz kisi FPV dunyasinin en tepesindeki adam...

Herkes onu tanir diye dusunuyordum...

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 17 Tem 2019, 00:20

Abi brushed tinywhoop yaa
Ne esc’si ne noise’i :)) bildiğin 300-400 TL ye alacağın bildiğin düz Tinywhoop... Ne savunma sanayisi ne 4K sı

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 17 Tem 2019, 01:46

KingNothing yazdı: 17 Tem 2019, 00:20 Abi brushed tinywhoop yaa
Ne esc’si ne noise’i :)) bildiğin 300-400 TL ye alacağın bildiğin düz Tinywhoop... Ne savunma sanayisi ne 4K sı
ESC dediğiniz şey brushless sürecek diye bir şey yok, tek bir mosfet ile yaptığın fırçalı dc sürücüsü(tek mosfet ile ne fırçalı dc sürmesi demeyin lütfen) de gayet escdir. esc nin açılımı fırçasız dc motor sürücüsü değil elektronik hız kontrolcüsü, öncelikle bunu söylemek istiyorum. 300-400tl ye düz tiny whoop al, rüzgarsız havada ormanın ortasına git. dene aynı performansı alıyor musun? elektronik böyle basite indirgenemez. Kullanılan motorun indüktansından tut, pilin kalitesine kadar her şey etkiler. dediğim gibi uçtuğu halde memnun olan adam düz tinywhoop desin, ama ben denemek istiyorum daha iyisi var mı az biraz paramda var diyen adam güzel işler başarabilir. Arkasındanda düz tinywhoop derler. bilmiyorum anlatabildim mi ama uğraştığınız hobiyi bu kadar hafife almayın. bundan 10 sene sonra birisi bu adamın videosunu izlediğinde ne kadar parazitli uçuyor bile diyebilir. Teknoloji hızlı ilerleyen bir şeydir bu gün kullanıp abi dehşet bir şey dediğiniz teknolojilerin bazıları 80lerde lablarda vardı, çoğu 90larda 2000lerin başında vardı. Son kullanıcıya gelen ürünler oldukça eskidir, gerek üretim maliyeti gerek ürünün pişmemiş olmasından. Size iyi 300-400 liralık mal gibi görmeler, kullandığı malı daha iyi yapma amacında olan arkadaşlara başarılar. İmrenerek bakılan çoğu şeyin bir çözümü vardır, maliyeti bilemem

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 17 Tem 2019, 02:37

Tamam dostum... Ben yine de uçurduğu şeyin ne olduğunu burada paylaşayım...
Paketiyle herkesin satın alabildiği sıradan bir TinyWhoop... 2 yıl öncesinin tinywhoop'u...

sen yine de Elon Musk tarafından güçlendirilmiş özel ESC'lere sahip fantastik bir brushed tinywhoop olduğunu farzetmeye devam edebilirsin...

Dediğin şeyler doğru olabilir... Daha iyi esc vardır... Daha iyi motor vardır... Dahanın da daha iyisi vardır... Bugün keşfedilmese de yarın keşfedilir vs... Buna katılıyoruz...

Ama adam 2 yıl önce sıradan bir Tinywhoop ile uçmuş... Belki evin yapısı, belki gözlükteki alıcının kalitesi sayesinde iyi bir FPV feed yakalamış... Yeteneği ile de oldukça süper uçmuş... Burada bu videoyu izleyip adamın yeteneğini konuşmak yerine bunu roket fiziğine bağlamak niye... Az daha zorlasan quad'da trust vectoring rocket engine var diyeceksin...

Bizim anlamadığımız ve katılmadığımız nokta bu...

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 17 Tem 2019, 03:01

KingNothing yazdı: 17 Tem 2019, 02:37 Tamam dostum... Ben yine de uçurduğu şeyin ne olduğunu burada paylaşayım...
Paketiyle herkesin satın alabildiği sıradan bir TinyWhoop... 2 yıl öncesinin tinywhoop'u...

sen yine de Elon Musk tarafından güçlendirilmiş özel ESC'lere sahip fantastik bir brushed tinywhoop olduğunu farzetmeye devam edebilirsin...

Dediğin şeyler doğru olabilir... Daha iyi esc vardır... Daha iyi motor vardır... Dahanın da daha iyisi vardır... Bugün keşfedilmese de yarın keşfedilir vs... Buna katılıyoruz...

Ama adam 2 yıl önce sıradan bir Tinywhoop ile uçmuş... Belki evin yapısı, belki gözlükteki alıcının kalitesi sayesinde iyi bir FPV feed yakalamış... Yeteneği ile de oldukça süper uçmuş... Burada bu videoyu izleyip adamın yeteneğini konuşmak yerine bunu roket fiziğine bağlamak niye... Az daha zorlasan quad'da trust vectoring rocket engine var diyeceksin...

Bizim anlamadığımız ve katılmadığımız nokta bu...
1- fiyatı yazar mısın zira ben 100 dolar gibi bir fiyat gördüm, 570tl vergiler hariç yapıyor en iyi ihtimalle 700 e alırsın. Eper yanlış gördüysem bileyim
2- sence bu ürünü satan firma satarken dediğim hesaplara girmiş midir? Bence girmiştir. Basit bir hesabı bile büyütüp roket fiziği vs laga lugası yapmandan dediğimi anlamadığın belli zaten. Burada önemli olan daha iyi esc daha iyi motor değil, alabildiğin donanımı daha iyi kullanabilme. İsteyene türkiye de firma önereyim istediği motoru yapıp versin, mevzu eğer buysa her şeyi özel ürettirebilirsin. Ama bu adam kendi topladığı drone için bile güzel görüntü çekiyorsa sebebi ya cidden iyi ürünleri/uyumlu ürünleri bir araya getirmesindendir ya da gerekli eklemeyi yaptığındandır. Elime bi spektrum metre alınca olacak iş değil, eğer öyle olsaydı emin ol burada tarlada uçan insanlar deli gibi kaliteli görüntü alırdı. Hobi işinde insanlar çok parçalanır, burada gelip kinematik denklemlerini de dökebilirim drone un ama kimsenin işine yaramaz, ama bir gün biri gelir kapasitör değiştirir daha iyi sonuç alır sonra aaaa 10 cent ile 1dolar vermek arasında ne kadar fark varmış yazarsın.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 17 Tem 2019, 09:36

adam elektrik elektronik mühendisi. bu hobi için en destekliyici bölümü okumuş. birgün çıktı işi bıraktım youtube artık benim tam zamanlı işim dedi arkasından kankası stingerswarm arkasından da andrew camden (ledrib)işi bıraktılar. demekki para var bu işlerde:) ev de ailesinin evi şu anda yeni bir ev almış bodrumunu falanda teknoloji üssü gibi yapıyor instagram hikayelerde görmüştüm. kaliteli parçalar kullanıyor kapasitörlerle arası iyi rf metresi var sinyal yoğunluğunu ölçüyor boş kanalları kullanmaya gayret ediyor e evlerde ahşap doğal olarak tertemiz bir feed var.

ayrıca bu amerakilıların sevdiğim bir kültürü var herkes tamirci gibi bütün garajlarında bütün malzemeleri var ellerirnden de her iş geliyor. yani repair konusunda kültürel yetenekliler.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 17 Tem 2019, 11:44

Pes ediyorum... Çünkü anlamıyorsun, anlamayacaksın...

Söylediğim şeyin üzerine çıkıp drone’un kinematik denklemini dökebilirim diyorsun... Konuyla ne alakası var şimdi? Burada senin bilgini, yeterliliğini mi konuşuyoruz? Okuduğun ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü sana teknik birçok şey öğretmiş olabilir... Ama yazdığım 2 paragraf yazıdan anlatmaya çalıştığım şeyi bir sonuç olarak çıkaramayıp halen şunu dökerim deyip kendini ıspat çabasındasın... Okuduğunu anlayabilmek de iyi bir meziyettir. Görüyoruz ki mühendis bile bunu yapamıyor yeri gelince...

İlk mesajda “esc’yi güzel seçmiş” diyerek daha iyisini almış demiş olduğun halde yukarıdaki son mesajda “Burada önemli olan daha iyi esc daha iyi motor değil, alabildiğin donanımı daha iyi kullanabilme.”

Yahu zaten onu ben dedim... Sıradan deyince quad’ı küçümsemiyorum... Herkese satılandan farklı olmayan bir quad diyorum... Herkeste olan sıradan bir tinywhoop’u adam daha iyi kullanıyor...

Başta Mr.Steele kendisi seçmiş, modifiye etmiş şunu bunu yapmıştır dediğin halde... Sonraki mesajda 2. maddede “sence bu ürünü satan firma satarken dediğim hesaplara girmiş midir? Bence girmiştir.” diyorsun

Firmadan bahsediyorduk da benim mi haberim yok? Sıradan bir tinywhoop derken Mr. Steele’ye firmanın review etsin diye gönderdiği, Mr. Steele’nin üzerinde hiç bir işlem yapmadığı bir tinywhoop olduğunu belirtmiş oldum zaten... Cümlelerimin hiç bir yerinde drone yazılımı, elektroniği veya genel elektronik konusu basit birşeydir demedim...

Lütfen okuduğunu anlayarak, yazdığını da düşünerek yaz hocam...

Daha da birşey yazmayacağım, konu saçma yerlere gidiyor çünkü.

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 17 Tem 2019, 13:18

KingNothing yazdı: 17 Tem 2019, 11:44 Pes ediyorum... Çünkü anlamıyorsun, anlamayacaksın...

Söylediğim şeyin üzerine çıkıp drone’un kinematik denklemini dökebilirim diyorsun... Konuyla ne alakası var şimdi? Burada senin bilgini, yeterliliğini mi konuşuyoruz? Okuduğun ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü sana teknik birçok şey öğretmiş olabilir... Ama yazdığım 2 paragraf yazıdan anlatmaya çalıştığım şeyi bir sonuç olarak çıkaramayıp halen şunu dökerim deyip kendini ıspat çabasındasın... Okuduğunu anlayabilmek de iyi bir meziyettir. Görüyoruz ki mühendis bile bunu yapamıyor yeri gelince...

İlk mesajda “esc’yi güzel seçmiş” diyerek daha iyisini almış demiş olduğun halde yukarıdaki son mesajda “Burada önemli olan daha iyi esc daha iyi motor değil, alabildiğin donanımı daha iyi kullanabilme.”

Yahu zaten onu ben dedim... Sıradan deyince quad’ı küçümsemiyorum... Herkese satılandan farklı olmayan bir quad diyorum... Herkeste olan sıradan bir tinywhoop’u adam daha iyi kullanıyor...

Başta Mr.Steele kendisi seçmiş, modifiye etmiş şunu bunu yapmıştır dediğin halde... Sonraki mesajda 2. maddede “sence bu ürünü satan firma satarken dediğim hesaplara girmiş midir? Bence girmiştir.” diyorsun

Firmadan bahsediyorduk da benim mi haberim yok? Sıradan bir tinywhoop derken Mr. Steele’ye firmanın review etsin diye gönderdiği, Mr. Steele’nin üzerinde hiç bir işlem yapmadığı bir tinywhoop olduğunu belirtmiş oldum zaten... Cümlelerimin hiç bir yerinde drone yazılımı, elektroniği veya genel elektronik konusu basit birşeydir demedim...

Lütfen okuduğunu anlayarak, yazdığını da düşünerek yaz hocam...

Daha da birşey yazmayacağım, konu saçma yerlere gidiyor çünkü.
Başta dışarıda gürültülü bir ortamda izledim, kendi yapmış olduğunu düşündüm o yüzden öyle belirttim. Hazır olduğunu öğrenince iş çözüldü. Okuduğun üniversite ya da bölüm hiç bir zaman sana gerçekten bir şey öğretmez, öğrenmeyi öğretir. Gerek bir okula gerek bir öğretim üyesine, elemanına yaklaşırken aklında bulunsun.

Kim olduğunu başta anlamamıştım zira insanların nickname ine çok dikkat etmem. Modeminin entegresini bulamadım diye mi bu hırs nedir :D

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 17 Tem 2019, 13:27

Bosa konustugumuzun kaniti...
Adamim boktan ucuyo dedigi quad bizim en iyi ucan quadimizdan daha iyi..

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 17 Tem 2019, 14:06

Hırs yok hoca :) Sakinim... Anlatmaya çalıştığım şeyi anlatamayınca biraz gerilmiş olabilirim :) Sorun yok...

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 17 Tem 2019, 14:24

İşin komik tarafı, bıyık bey bu konuşmaları görse heralde şaşkınlıktan dronlarını kırardı :D

“Genel” sayfasına dön