ESC Motor Çıkış Ölçme - Bugün ki zarar büyük

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
Kullanıcı avatarı
mustafapusti
Ad Soyad: Mustafa PUSTİ

ESC Motor Çıkış Ölçme - Bugün ki zarar büyük

Mesaj gönderen mustafapusti » 01 Eyl 2019, 20:31

Merhaba arkadaşlar
Bugün ki zararım büyük
1- Gopro Hero 5 Session Öldü. Ne yaptıysam da olmadı. enerji geliyor menülere giriliyor fakat kayıt tuşuna basınca kilitleniyor BUSY yazısı takılı kalıyor. Video çekmiyor.
2- ESC 4 numaralı motor çalışmıyor. 4 numaralı motoru Çalışan 3 numaralı çıkışa taktığımda motor takılıp takılıp dönme sonrası yine duruyor.
3- Motor bozuldu. Kısa kısa çalışıp duruyor.

ESC nin çıkışlarını nasıl ölçebilirim sağlammı diye. ve Motorları nasıl kontrol edebilirim sorun var mı diye?

Dosya ekleri
20190901_203132.jpg

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: ESC Motor Çıkış Ölçme - Bugün ki zarar büyük

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 01 Eyl 2019, 20:54

geçmiş olsun hocam motoru yakmışsın resmen kavrulmuş.ondan hayır bekleme. kablolarını söktüğünde sarımlar birbirine değdiği için zor dönmeye devam edecektir elinle kontrol ettiğinde.

bu motoru çalıştırmakta ısrar etme sağlam escleri de yakarsın. esc yi elinde sağlam yedekte bir motorun varsa onu bağlayıp kontrol edebilirsin.

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 01 Eyl 2019, 20:58

gökhan YANKI yazdı: 01 Eyl 2019, 20:54 geçmiş olsun hocam motoru yakmışsın resmen kavrulmuş.ondan hayır bekleme. kablolarını söktüğünde sarımlar birbirine değdiği için zor dönmeye devam edecektir elinle kontrol ettiğinde.

bu motoru çalıştırmakta ısrar etme sağlam escleri de yakarsın. esc yi elinde sağlam yedekte bir motorun varsa onu bağlayıp kontrol edebilirsin.
Suan yedek esc ile motoru takiyorum hocam.
Elimle dondugunde digerleri kadar rahat donmuyor motor.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 01 Eyl 2019, 21:04

tak hocam o motorla vedalaş elektroniğe yaklaştırma artık onu emekliliği gelmiş. gopro ne durumda bilmiyorum ama:

gopro sensor bozulmuş olabilir pini yerinden çıkmış olabilir.ekranı yok ama telefona bağlanıyorsa bağla bir bak oraya canlı görüntü gönderebiliyor mu gönderebiliyorsa yazılım güncellemesi yapmayı deneyebilirsin. göndermiyorsa dediğim gibi görüntü sensörü yada anakartı hasarlanmış olabilir. aklıma bunlar geliyor öncelikle bir kontrol et hırpalamadan sökerek.

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 01 Eyl 2019, 21:22

gökhan YANKI yazdı: 01 Eyl 2019, 21:04 tak hocam o motorla vedalaş elektroniğe yaklaştırma artık onu emekliliği gelmiş. gopro ne durumda bilmiyorum ama:

gopro sensor bozulmuş olabilir pini yerinden çıkmış olabilir.ekranı yok ama telefona bağlanıyorsa bağla bir bak oraya canlı görüntü gönderebiliyor mu gönderebiliyorsa yazılım güncellemesi yapmayı deneyebilirsin. göndermiyorsa dediğim gibi görüntü sensörü yada anakartı hasarlanmış olabilir. aklıma bunlar geliyor öncelikle bir kontrol et hırpalamadan sökerek.
Motorla vedalastim hocam. Hurdalar arasina koydum onu da.
Yeni aldigim Esc ye kiyamiyordum guzel gorunuyordu simdi onu da takiyorum.

Gopro ise telefona baglandiginda goruntu yok.
Komple soktum tum kartlari cikarttim yeniden bagladim fakat olumsuz. Ne olur ne olmaz diye tum soketleri sokerek tekrar bagladim. Yina fayda saglamadi. Sanirim kart zarar gordu hocam. Suan yeni kamera konusunda kararsizim. 4K da 60fps cekemedikten sonra fiyat konusunda arada kaldigim iki kamera var.
Gopro hero 7 white
Gopro hero 5 black
Yada kamera almak yerine suan cekimden ziyada kontrol ve yaris uzerine mi odaklansam diyorum.
Dosya ekleri
20190901_211707.jpg
20190901_210448.jpg

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 01 Eyl 2019, 21:31

sağlık olsun hocam gene de yazılım güncellemesini bi deneyebilirsin.

yeni esc ne kıyamayacak kadar var çok güzel görünüyor. rev35 iyi aslında yedekte bulundurmakta fayda var. çok pahalı esclere gerek yok. motorların mid kv ise. yüksek açılı pervaneler kullanmıyorsan tabi.

kamera işi bütçe işi. artık kesene göre bir tane bakarsın ya da yarış düşüncen varsa kamarasız da takılırsın dediğin gibi. teknofest yaklaşıyor.

peki nasıl bir kaza sırasında motor pert oldu bir yere takıldı yüksek gaz mı verdin kurtarmak için.

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 01 Eyl 2019, 21:34

gökhan YANKI yazdı: 01 Eyl 2019, 21:31 sağlık olsun hocam gene de yazılım güncellemesini bi deneyebilirsin.

yeni esc ne kıyamayacak kadar var çok güzel görünüyor. rev35 iyi aslında yedekte bulundurmakta fayda var. çok pahalı esclere gerek yok. motorların mid kv ise. yüksek açılı pervaneler kullanmıyorsan tabi.

kamera işi bütçe işi. artık kesene göre bir tane bakarsın ya da yarış düşüncen varsa kamarasız da takılırsın dediğin gibi. teknofest yaklaşıyor.

peki nasıl bir kaza sırasında motor pert oldu bir yere takıldı yüksek gaz mı verdin kurtarmak için.
Plastik borudan gate yapmistim. Gecerken plastik olmasiba ragmen carma sirasinda zarar gordu. DVR goruntusunu de eklerim

GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

Mesaj gönderen GoldWing » 02 Eyl 2019, 00:58

mustafapusti yazdı: 01 Eyl 2019, 21:34
gökhan YANKI yazdı: 01 Eyl 2019, 21:31 sağlık olsun hocam gene de yazılım güncellemesini bi deneyebilirsin.

Plastik borudan gate yapmistim. Gecerken plastik olmasiba ragmen carma sirasinda zarar gordu. DVR goruntusunu de eklerim
dvrı atın bekliyoruz, geçmiş olsun gopro yerine eken h9 bakın isterseniz prof çekimde olmaz ama hobi işlerinde yeterli oluyor biraz oynamayla, bende eken var bende çoğu zaman kamerasız uçuyorum

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 02 Eyl 2019, 01:26

@mustafapusti hocam çok geçmiş olsun, seyehatte olduğum için bazı mesajları şimdi görüyorum.

Bu hobinin en tatmin edici 2. yönü uçuş görüntülerini paylaşmak, seni çok iyi anlıyorum. Bu yüzden gopro gidince hemen başka kamera planları yapman da gayet normal.

Senin gibi gopro session 5 pert etmiş birisi olarak sadece çok daha ucuz bir kamera almanı tavsiye edeceğim.

Özellikle akrobasi veya yarış denemeleri alıştırmaları yaparken de kesinlikle aksiyon kamerası kullanma, çünkü düşüş kaçınılmaz olacaktır...

Goldwing dediği gibi eken h9 veya h9r bakabilirsin veya benim gibi al bi Yi takıl şimdilik...

Ama yok ben illaki daha iyi bişey istiyorum diyorsanız da RUNCAM 5 düşünebilirsin.

ESC olarak rev35 kesinlikle yedekte bulunması gereken bir ESC, onun dışında benim kullandığım şu ESC de şuan çok güzel indirimde, yedek için alabilirsin;

4 PCS Racerstar SPROG X 35A BL_S 2-6S DShot600 ESC

https://www.banggood.com/Anniversary-Sp ... rehouse=CN

Kupon: BGWK35

Kuponla 140TL geliyor.

Görselleri sadece ESC var ancak sana o şekilde gelmeyecek, benim şu konuda göreceksin üzerinde kapasitörlerle gelecek.

viewtopic.php?f=24&t=1603&hilit=sprog&start=20

Ben kapasitörleri çıkardım, onların yerine gerçek lowesr 1000uf kullandım, hiç sıkıntım olmadı.

Senin kullandığım 2300-2400KV motorlar ve 5040 pervanelerin için fazla fazla yeter bu ESC... Ben 5055 ile bile uçtum :D

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 02 Eyl 2019, 02:58

Sağolasın hakan hocam. Şuan kendimi uçuşa odaklamaya karar verdim. Belki DVR görüntüsü paylaşırım :D
kamera konusunda acele etmeme kararım yurt dışına çıkacağım yakın zamanda ve iş arkadaşlarımın bir kısmı çinli. Yanlarında ucuza güzel kamera ve ekipman getirtirim diye düşünüyorum.Bu gidişle türkiye ye artık çinden ürün sokmayacaklar gibi.
ESC ise elimdeki Racerstar 50a yı taktım. yedekte şuan esc yok ama Goldwing den mamba FC ve ESC seti var onu almayı planlıyorum yedekte durması için.

Kullanıcı avatarı
abakusfx
Ad Soyad: Fahrettin OYDU

Mesaj gönderen abakusfx » 02 Eyl 2019, 09:56

@mustafapusti mustafa kardeşim geçmiş olsun. :cry: uzuldum gercektende :cry: Cana gelmesin. Go pro olarak istersen aynı tip al organ naklinde yedek olur elinde. Yinede sen bilirsin öylesine geldi aklıma :D
Kırımsız uçuşlar. :)

“Genel” sayfasına dön