İlk Uçuş denemelrim İlk Dronum Sonuç Berbat (Yardım)

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
erdemefe
Ad Soyad: Erdem Efe

İlk Uçuş denemelrim İlk Dronum Sonuç Berbat (Yardım)

Mesaj gönderen erdemefe » 01 Eyl 2019, 23:18

Arkadaşlar forumdan internetten araştırarak bir drone topladım ve bugün uçurmaya çalıştım ama sonuç tam bir fiyasko nerede hata yaptım neyi eksik yaptım bilmiyorum. Öncelikle Parçalarımı tanıtayım ve Şunu da söyleyeyim daha önce hiç drone uçurmadım.

F450 Frame
MATEK F722SE FC
RaceStar PG30 ESC x 4
RaceStar BR2212 1000KV Motor x 4
1045 Pervane
5000mA 3S pil
FlySky i6X Kumanda
FlySky X6B Alıcı
G-model GPS ve Compass
INAV

Öncelikle kurulumu yaparken GPS ile çok önemli tecrübe ettim onu paylaşayım. GPS'de sorun yok fakat magnetometer I2C hattına bağlanırken arada bir chip var (Gökhan hocanın bahsettiği) Bu chip GPS modülün içerisindeki AK8975 magnetometre modülünden bilgiyi okuyup, tüm I2C adreslerine gönderiyor(Anladığım kadarı ile sensör seçim ihtiyacı olmasın diye, Çünkü her model magnetometer'in I2C adresi farklı). Bu durumda FC üzerindeki I2C hattına başka bir şey bağlı ise onun I2C adresi ile de çakıştığı için (Örneğin barometre) I2C hattında bulunan sadece 1 cihaz aynı anda çalışabiliyor. Bu sorunu aşmak için aradaki emulatör görevi yapan chipi söküp Magnetometre entegresinin SDA ve SCL hatlarını direk bağlamak gerekiyor. Bende chip takılı iken barometreyi görmüyordu. Araştırmalarıma göre bazısında da hem barometreyi hem de magnetometreyi görmemiş. Neyse çok uzattım. Aradaki entegreyi söküp direk bağladığımda Barometre geldi fakat Magnetormetre yine gelmedi. INAV'in kaynak kodlarını incelediğimde MATEK F722SE için AK8975 sensörünün driverının eklenmediğini gördüm ve ekledim. Kodları yeniden derlediğimde sorun çözüldü hem barometreyi hem de Magnetometreyi gördü INAV.
Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar varsa MATEK F722SE 2.2.1 sürümü için hatayı düzelttiğim .hex kodunu paylaşabilirim.

Bugün ilk uçurma denemeleri için açık bir alana gittim. İlk başlarda dronu yerden bile kaldıramadım. Biraz alıştıktan sonra 1-2 metre kadar havaya kaldırıp ufak ufak yön vermeye çalıştım ama sonuç nafile kalkar kalkmaz bir yöne doğru gidip düşürdüm. Biraz sonraları fark ettim ki gaz verdiğimde sağdaki gimbalı sol alt çapraza çektiğimde havada 3-5 saniye de olsa sabit durmayı başardım ama çok yükselemedim korkudan. Yarım saatlik denemelerimin sonunda yüksekliği sabit tutmada hala sorun yaşıyordum. Magnetometre ve GPS destekli uçmaya çalıştığım için sorun yaşayabileceğimi düşünerek GPS ve magnetometre sensörlerini kapattım ama değişen hiçbir şey olmadı. Drone kontrolüm dışında sık sık yükseldi ve her yükseldiğinde heyecanlanarak ARM swithini kapattım defalarca dronu düşürdüm. Sonunda GPS tutucum kırılınca moralim de bozuldu denemeleri bıraktım.

Uçuşa gitmeden önce bütün kalibrasyonları Gökhan hocanın anlattığı gibi yaptım. INAV'in dokümanlarında anlatıldığı gibi kalibrasyon değerlerinin beklenen aralıkta olduğundan emin oldum. Fakat setup ekranındaki model düz durmuyordu. "Reset Z Axis" butonuna bassam dahi orda görünen model biraz yamuk duruyordu. Kalibrasyonları defalarca yapmama rağmen sıfır kurulumu denememe rağmen bir türlü orda görünen modeli düz tutmayı beceremedim. Muhtemelen gimbalı sol alt çapraza çektiğimde düz durmamın sebebi de buydu.(FC'nin drone tamamen paralel monte edildiğine eminim)

Daha sonra eve gelip INAV'dan receivera baktığımda sağ gimbala denk gelen kanal değerlerinin çok fazla titrediğini. Kumandanın kasasını elimle sıktığımda değerlerin sabitlendiğini ve 1500 orta değerine geldiğini gördüm. Şimdi bu yazıyı yazarken receiver ekranına tekrar baktığımda değerlerin normal olduğunu gördüm. Bu bir arıza mıdır yoksa olması gereken mi?

Sonuç olarak Setup ekranında görünen modeli neden düz tutamadım? Uçuştaki yaşadığım sıkıntıların sebebi benim beceriksizliğim mi yoksa kalibrasyonla alakalı sorun mu? Bu işi nasıl geliştirebilirim? bu tip önerilere ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.
Acceloremeter.JPG
Elektronik Müh.

erdemefe

Re: İlk Uçuş denemelrim İlk Dronum Sonuç Berbat (Yardım)

Mesaj gönderen erdemefe » 01 Eyl 2019, 23:39

Benim FC'de çift gyro var şimdi CLI'dan MPU6000 yerine ICM20602 seçtiğimde setup ekranındaki modelin dümdüz durduğunu keşfettim. acaba MPU6000'de neden sorun var?
Elektronik Müh.

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 01 Eyl 2019, 23:41

"uçamama" sorununuzu ilk cümlelerinizden direk belli oluyor.

HİÇ SİMULATÖR ÇALIŞMADINIZ...

Bunun yanı sıra, uçuş modlarını ayarladınız mı?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 02 Eyl 2019, 00:27

peki sorununuz çözüldü mü gyro switch edince. isterseniz bir de betaflight flashlayıp angle modda deneyin.

flysky kumandayı kontrol etmek için function display ekranına gelin ve gimballeri kontrol edin verdiğiniz konut dışında bir anormallik var mı diye. zira trimlerle oynamış falan olabilirsiniz.

erdemefe

Mesaj gönderen erdemefe » 02 Eyl 2019, 00:33

hknshbz yazdı: 01 Eyl 2019, 23:41 "uçamama" sorununuzu ilk cümlelerinizden direk belli oluyor.

Angle mode açıktı hep. Gps hold altidude switchi de atadim ama çok işe yaradığını söyleyemem. Simulator çalışacağım aylardır parçaları topluyordum. Bugün son halini verince hemen denemek istedim.
Elektronik Müh.

erdemefe

Mesaj gönderen erdemefe » 02 Eyl 2019, 00:34

gökhan YANKI yazdı: 02 Eyl 2019, 00:27 peki sorununuz çözüldü mü gyro switch edince. isterseniz bir de betaflight flashlayıp angle modda deneyin.

flysky kumandayı kontrol etmek için function display ekranına gelin ve gimballeri kontrol edin verdiğiniz konut dışında bir anormallik var mı diye. zira trimlerle oynamış falan olabilirsiniz.
Gyro değiştirince model düz kaldı ekranda ama hiç uçuş denemedim akşam gyro değiştirmek aklıma geldi 😊

Ama yine de MPU6000de neden sorun olsun ki o da kafama takıldı şimdi.
Elektronik Müh.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 02 Eyl 2019, 00:37

erdemefe yazdı: 02 Eyl 2019, 00:33
hknshbz yazdı: 01 Eyl 2019, 23:41 "uçamama" sorununuzu ilk cümlelerinizden direk belli oluyor.

Angle mode açıktı hep. Gps hold altidude switchi de atadim ama çok işe yaradığını söyleyemem. Simulator çalışacağım aylardır parçaları topluyordum. Bugün son halini verince hemen denemek istedim.
Heyecanınızı anlıyorum, hepimiz maalesef aynısını yaptık... Bedelini de bir çoğumuz ağır ödedi..

Angle modda bu kadar zor kumanda etmeniz açıkcası pek normal değil. Bence yapısal bir sorun var. Bence öncelikle GPS vs bağlantılarını sökün, bununla ilgili ayarları da iptal edin. Bakın bakalım dron bu tür ek sensörler olmadan düzgün uçuyor mu. Tabi bunu sakın dronu uzaklaştırarak yapmayın. Anladığım kadarıyla FPV de yapmıyorsunuz, tecrübeniz yok. Biraz uzaklaşınca oryantasyonu kaybedeceksiniz, dronun ne tarafa gittiğini bilemeyeceksiniz, haliyle panikleyeceksiniz ve çok daha kötü sonuçlanan bir tecrübe edinmeniz içten bile değil...

O yüzden bu denemeyi yaparken böyle dron biraz güzel uçtu filan, ulen az uzaklaşayım bakayım diye düşünüp sakın uzaklaştırmayın kendinizden...

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 02 Eyl 2019, 00:47

erdemefe yazdı: 02 Eyl 2019, 00:33

hocam, hakan hocam haklı denemelere başlamadan önce simulatör çalışmalısın bence de ya da küçük bir dronla biraz pratik yapmak lazım işleyişi anlamak biraz kas hafızası kazanmak adına. çünkü aylardır uğraşarak topladığın dronu biraz yüksekten düşürsen hepsinin boşa gitme tehlikesi var.emekler zayi olmasın. hem de düşüşler görünürde bir zarar vermiyor gibi görünebilir ama motorların rulmanlarında boşluk yapabilir balance ı bozulabilir motorların dikkatli olmak lazım.

erdemefe

Mesaj gönderen erdemefe » 02 Eyl 2019, 01:20

Önerileriniz için teşekkür ederim peki ilk denemeler için bu tip büyük dronları mı kullanmak daha kolaydır yoksa 5" 3" mini mikro quadlar mı?

Flysky i6x ile içinden çıkan USB kablosu ile simülasyon yapılabiliyor mu ekstra bir donanım edinmem gerekiyor mu? Simülasyon programı olarak ne önerirsiniz?

MPU6000 sensörü ile kalibrasyonun doğru olmaması ile alakalı bir öneriniz var mı?
Elektronik Müh.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 02 Eyl 2019, 10:59

erdemefe yazdı: 02 Eyl 2019, 01:20 Önerileriniz için teşekkür ederim peki ilk denemeler için bu tip büyük dronları mı kullanmak daha kolaydır yoksa 5" 3" mini mikro quadlar mı?

Flysky i6x ile içinden çıkan USB kablosu ile simülasyon yapılabiliyor mu ekstra bir donanım edinmem gerekiyor mu? Simülasyon programı olarak ne önerirsiniz?

MPU6000 sensörü ile kalibrasyonun doğru olmaması ile alakalı bir öneriniz var mı?
büyük dronelar genelde daha stabil oluyorlar ağırlıklarından dolayı. ama ayarsızsa o bile can sıkabilir. işin mantığını çözmek önemli olan ondan sonra istediğiniz dronu çok rahat kontrol edebilirsiniz.

fs-i6x içinden çıkan kablo bildiğim kadarıyla upgrade kablosu. simulatör için ayrı bir kablo edinmeniz gerekiyor aslında en mantıklısı varsa elinizdeki bir flysky alıcısını yoksa aşağıdaki gibi extra bir rx alarak arduino nano ile kullanarak bu işi kablosuz halletmek.
ucuz ibus rx
https://www.banggood.com/818CH-Mini-Rec ... kid=550840

arduino nano
https://www.banggood.com/ATmega328P-Nan ... rehouse=CN

düşük konfigürasyonlu pclerde de iyi çalıştığı için ve hızlı başladığı için fpv freerider pc versiyonunu kullanabilirsiniz. diğer seçenekler liftoff (iyi grafikler güçlü pc isteği) velocidrone(en gerçekçi kontrol).

uçuş kontrolcüsünü simulatör kontrolcüsü gibi de kullanabilirsiniz.

ya da şu tarz bir simulatör kablosu da kullanabilirsiniz bunun artısı telefonda da çalışması fpv freerider telefon versiyonunu kullanabilirsiniz

https://www.banggood.com/22-in-1-RC-Fli ... kid=550849

mpu6000 de sorun olduğunu düşünüyorsanız bir betaflight kurararak kontrol edebilirsiniz orda belli olur. mpu6000 ilkk taktığınızda düz görünüyor daha sonra betaflight configürator ekranında yavaşca açısı değişiyorsa bu bazen olabiliyor. uçuşa bir etkisi yok o ekranda öyle görünüyor.

erdemefe

Mesaj gönderen erdemefe » 18 Eyl 2019, 12:48

Geçen pazar 2. Uçuş denemesi için gayet müsait bir alana gittim. accelerometeri ICM20602 olarak seçtim. Angle mode hep açıktı. Direk havalandıgımda dronu sabit tutmayı başarabildim. Ne yaw hareketinde ne pitch ne de roll hareketinde sorun olmadan sabit durabildim. Anladığım kadarı ile kalibrasyonlarda trim ayarlarında bir sorun yok. Ama roll ve pitch hareketi yaptığımda ani bir şekilde irtifa kaybediyorum bazen de durduk yere irtifa kazanıyorum trothlle ile alakalı sorunum olabilir mi? Simulasyonlarda angle modda ileri geri sağ sol yaptığımda genelde drone sabit irtifada duruyor. Bu durum benim beceriksizliğim mi yoksa normal bir durum mu?

Ayrıca dron kumanda hareketlerine sanki biraz geç tepki veriyor gibime geldi. Pid ile alakalı bir ayar yapmak gerekir mi?

Pilim 5000mA 3s biraz büyük ve ağır kalkış ağırlığım 1100gr kadar. Pervane 1045 motorlar 1000kv 2212. Escler blheli_32 dshot1200 kullanıyorum. Bu setup için ağırlık fazla mı? İrtifayi sabit tutamama nedenim nedir?
Elektronik Müh.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 18 Eyl 2019, 13:15

erdemefe yazdı: 18 Eyl 2019, 12:48 Geçen pazar 2. Uçuş denemesi için gayet müsait bir alana gittim. accelerometeri ICM20602 olarak seçtim. Angle mode hep açıktı. Direk havalandıgımda dronu sabit tutmayı başarabildim. Ne yaw hareketinde ne pitch ne de roll hareketinde sorun olmadan sabit durabildim. Anladığım kadarı ile kalibrasyonlarda trim ayarlarında bir sorun yok. Ama roll ve pitch hareketi yaptığımda ani bir şekilde irtifa kaybediyorum bazen de durduk yere irtifa kazanıyorum trothlle ile alakalı sorunum olabilir mi? Simulasyonlarda angle modda ileri geri sağ sol yaptığımda genelde drone sabit irtifada duruyor. Bu durum benim beceriksizliğim mi yoksa normal bir durum mu?

Ayrıca dron kumanda hareketlerine sanki biraz geç tepki veriyor gibime geldi. Pid ile alakalı bir ayar yapmak gerekir mi?

Pilim 5000mA 3s biraz büyük ve ağır kalkış ağırlığım 1100gr kadar. Pervane 1045 motorlar 1000kv 2212. Escler blheli_32 dshot1200 kullanıyorum. Bu setup için ağırlık fazla mı? İrtifayi sabit tutamama nedenim nedir?
Dron pervaneleri yere paralel dururken, yani düz stabil dururken, pervanelerin oluşturduğu itme kuvveti tek yönde aşağı doğrudur. Herhangi bir roll veya pitch hareketi yaptığında kuvvet ikiye bölünür ve bir kısmı halen aşağı doğru ilek bir kısmı hareket yönünün tersine olur. Bu da haliyle sizinki gibi ağır bir dronda direk irtifa kaybına neden olur. Bu durum bence gayet normal, pilotaj geliştikçe bu kareketlerde otomatik olarak çok az trottle vermeniz gerektiği bilinç aktına yerleşecek ve daha dron irtiffa kaybetmeden sizin sol el gereğini yapacak. bu zamanla oturacak bir hissiyat.

Kumanda hareketlerini geç tepki vermesi de RC EXPO ayarı ile alakalı olabilir. RC EXPO değeri arttırıldığında stik merkez konumu ve evresinde yapılan hareketler daha az etkide olur ve stik merkezden uzaklaştıkça etki seviyesi artar. eğer RC EXPO komple iptal edilirse bu sefer stik tüm hareketleri aynı seviyede etki yapar ancak bu durum ufak manevralarınızı zorlaştırır. O yüzden biraz Expo olması özellikle sizinki gibi akrobasi derdi olmayan dronlarda daha iyidir, stabil uçuşa yardımcı olur. PID ekranında sağdaki grafik bu etkiyi gösterir. Expo ayarı ayrıca kumandadan da yapılabilir.

Eğer yaşadığınız durum bu değil ise, ciddi bir gecikmeden bahsediyorsanız, kumanda ve alıcınızda başka sorun da olabilir.

erdemefe

Mesaj gönderen erdemefe » 19 Eyl 2019, 10:29

Olay daha güzel açıklanamazdı çok teşekkür ederim. Galiba quadimda sorun yok pilotajimi geliştirmem lazım.
Elektronik Müh.

BURAKH
Ad Soyad: Burak H.

Mesaj gönderen BURAKH » 07 Kas 2019, 11:06

gökhan YANKI yazdı: 02 Eyl 2019, 10:59
erdemefe yazdı: 02 Eyl 2019, 01:20 Önerileriniz için teşekkür ederim peki ilk denemeler için bu tip büyük dronları mı kullanmak daha kolaydır yoksa 5" 3" mini mikro quadlar mı?

büyük dronelar genelde daha stabil oluyorlar ağırlıklarından dolayı. ama ayarsızsa o bile can sıkabilir. işin mantığını çözmek önemli olan ondan sonra istediğiniz dronu çok rahat kontrol edebilirsiniz.

fs-i6x içinden çıkan kablo bildiğim kadarıyla upgrade kablosu. simulatör için ayrı bir kablo edinmeniz gerekiyor aslında en mantıklısı varsa elinizdeki bir flysky alıcısını yoksa aşağıdaki gibi extra bir rx alarak arduino nano ile kullanarak bu işi kablosuz halletmek.
ucuz ibus rx
https://www.banggood.com/818CH-Mini-Rec ... kid=550840

arduino nano
https://www.banggood.com/ATmega328P-Nan ... rehouse=CN

düşük konfigürasyonlu pclerde de iyi çalıştığı için ve hızlı başladığı için fpv freerider pc versiyonunu kullanabilirsiniz. diğer seçenekler liftoff (iyi grafikler güçlü pc isteği) velocidrone(en gerçekçi kontrol).

uçuş kontrolcüsünü simulatör kontrolcüsü gibi de kullanabilirsiniz.

ya da şu tarz bir simulatör kablosu da kullanabilirsiniz bunun artısı telefonda da çalışması fpv freerider telefon versiyonunu kullanabilirsiniz

https://www.banggood.com/22-in-1-RC-Fli ... kid=550849

mpu6000 de sorun olduğunu düşünüyorsanız bir betaflight kurararak kontrol edebilirsiniz orda belli olur. mpu6000 ilkk taktığınızda düz görünüyor daha sonra betaflight configürator ekranında yavaşca açısı değişiyorsa bu bazen olabiliyor. uçuşa bir etkisi yok o ekranda öyle görünüyor.
Kablo ile kullanınca kullanım zorluğu olduğundan araştırma içine girmiştim. Buldum ve yaptım. Forumda paylaşayım derken önce bir arama yapayım mükerrer olmasın diye bakayım dedim. İlk videodakini uygulamıştım onu paylaşacaktım :) Kısmet olmadı. :D

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 07 Kas 2019, 22:48

yahu ben hep söylüyorum da kimse beni dinlemiyor halbuki sakalim da var ama nafile 😁 arkadaşlar en güzel başlangıç 65-75 mm mobula tarzı cihazlarla olur alın bir tane vurun kırın bedavadan az pahalıya tamir edin tekrar tekrar kirip dokun fpv konusunda da deneyim kazanır ondan sonra kaç mm yapmak istiyorsanız yaparsınız ben de 75mm den 550mm ye kadar 8 ADET quad var ama nedendir bilinmez hepsi bir yana mobula bir yana. tabi zevkler renkler tartışılmaz denilmiş o başka...
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

kaygisizzz
Ad Soyad: Ümit kaygısız

Mesaj gönderen kaygisizzz » 24 Şub 2020, 02:30

arduino atmegayla kumandayı baglarsam sadece videodaki similatördemi ucus yapabilirim.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 24 Şub 2020, 21:05

kaygisizzz yazdı: 24 Şub 2020, 02:30 arduino atmegayla kumandayı baglarsam sadece videodaki similatördemi ucus yapabilirim.
ben araba simülasyonunda bile kullanıyorum. her şeyde kullanabilirsiniz.

recep2749
Ad Soyad: Recep Şen
İletişim:

Mesaj gönderen recep2749 » 26 Şub 2020, 01:14

Hocalarımızın söylediklerine katılıyorum. Pil voltajı çıkışına bir kapasitör koyarsanız voltaj sarkmalarını önlemiş olursunuz. 1000uf 25V değerinde olabilir. Anlaşılan teorik olarak bu işe yatkınsınız . En baştaki uçamama sorununun büyük kısmı kalibrasyon ile ilgili olduğunu düşünüyorum . Çünkü angel modunda drone kendiliğinden bir tarafa yatmaz . Kırımsız uçuşlar .

“Genel” sayfasına dön