YENİ BAŞLIYORUM

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
sametfpv
Ad Soyad: Samet Varişler

YENİ BAŞLIYORUM

Mesaj gönderen sametfpv » 02 Eyl 2019, 12:45

Arkadaşla Merhaba,

Samet ismim 28 yaşındayım.

Drone fikri yıllardır aklımda ancak malum djı ürünlerinin çok pahalı olması (normal dronelar) nedeniyle bütçe ayırıp bir türlü alamadım. İkinci el alma fikride çok kafama yatmıyor.

Bu nedenle yaklaşık 1 aydır drone toplamak ile alakalı forumlar okuyup, videolar izlemekteyim. (Elektrik ile çok bilgim yok. Toplarken videolar ve dorumlardan yararlanacağım )
Uçurmasının oldukça zor olduğunun farkına vardım. (Drone tecrübem hiç yok)
Bu nedenle ilk olarak, en önemli parça olan kumandayı belirlemek istedim. F/P ürünü olan TARANİS Q X7 ürününü 100$ fiyatla banggood üzerinden satın aldım ve bugün kargoya verildi.

Akabinde uçuş tekniğimin geliştirmek adına internet üzerinden simulatör oyunlara göz attım. (Mutlaka vardır diye düşündüm)
LİFTOFF diye bir simulatör buldum. Steam üzerinden 30 TL'ye satın alıp kurdum. İçerik oldukça biraz basit bir uygulama ancak kumanda geldiğinde evde ilk olarak antremana başlayacağım. Basit kontrolleri öğrenmeye çalışacağım. Drone kaybetmektense 1-2 ay evde antreman yaparım dedim.

Akabinde drone toplamak için malzeme siparişi vereceğim. Zaman zaman hem bütçeyi sarsmayacak şekilde hemde indirimleri takip ederek en uygun şekilde dronu toplamak için biraz zamana yayacağım. Almayı düşündündüğüm ürün listesini aşağıda sunuyorum. (İlk araştırmalarımda seçtiklerim)

Bu konuda hem parça olarak hemde bu işi ileri düzeye getirmek adına görüş, öneri ve tavsiyelerinizi beklerim.

Ayrıca, İstanbul/Zeytinburnu'nda ikamet etmekteyim. Yakınlarda bu hobi ile ilgilenen varsa bir gün görüşebiliriz.

Toplamayı düşündüğüm ürünler:
MOTOR: Emax RS2205 – 2300 KV
FRAME: Anniversary Special Edition Martian 215 215mm Carbon Fiber
KONTROL KARTI ve ESC: MAMBA F405 MK2 Betaflight Flight Controller
BEC: 5V 12V Adjustable Voltage Dual BEC Output Board Only 1g for RC Drone FPV Racing
ŞARJ CİHAZI: Original SkyRC IMAX B6 Digital RC DC Lipo Li-polymer Battery Balance Charger
ANTEN: Foxeer 5.8G Lollipop 3 2.5DBi Omni FPV Antenna RHCP SMA/RP-SMA for RC Drone Airplane - Red SMA male
KAMERA: Foxeer Falkor 1200TVL 1/3 CMOS FPV Camera 4:3/16:9 PAL/NTSC Switchable G-WDR OSD For
PİL: CNHL MiniStar 14.8V 1500mAh 4S 120C Lipo battery XT60 Plug for RC Drone FPV Racing
VERİCİ: Eachine TX805 5.8G 40CH 25/200/600/800mW FPV Transmitter TX LED Display Support

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Re: YENİ BAŞLIYORUM

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 02 Eyl 2019, 13:08

Bence doğru yoldasınız. Dron parçaları uygun.
Simulatör şimdiden başlamanız en iyisi olur.
Simulatör çalışmalarını Joshua abimiz şu aşağıdaki serisindeki vidyoları izleyip, her videoda bahsettiklerini uygulamaya dökerek ilerlerseniz 1 ayda uçuşa hazır seviyeye gelirsiniz. Bölümleri acele etmeden adım adım ilerlemeniz çok önemli.

Kırımsız uçuşlar dilerim.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 02 Eyl 2019, 14:03

merhaba hocam hoşgeldiniz.

öncelikle motordan başlayalım motorlar emax seçmişsiniz. emax çok güzel motor ama artık yeniler daha iyi performans gösteriyor onlara bakın bence. yeni motorlarda içi boş çelik şaft 9x4x4 rulmanlar bulunuyor bunlar dayanıklılığı önemli ölçüde artıracaktır. aşağıdaki iki motordan birini alın bence.

https://www.banggood.com/Emax-ECO-Serie ... kid=435211

https://www.banggood.com/Sunnysky-R2205 ... kid=458551

şarj cihazı olarak skyrc b6 da internal rezistans ölçümü yok bu oldukça lazım olan bir özellik bu yüzden aşağıdakilerden birine bakın

m8 indirim kodu "aff7off" 37.19$
https://www.banggood.com/ToolkitRC-M8-D ... kid=551030

skyrc
https://www.banggood.com/Original-SKYRC ... kid=551027

m6
https://www.banggood.com/ToolkitRC-M6-D ... kid=367783

Kullanıcı avatarı
Gandalf

Mesaj gönderen Gandalf » 02 Eyl 2019, 14:12

Hocam dji uygun modelleri de var keşke onlara da baksaydınız tello spark vs vs

sametfpv

Mesaj gönderen sametfpv » 02 Eyl 2019, 14:13

hknshbz yazdı: 02 Eyl 2019, 13:08 Bence doğru yoldasınız. Dron parçaları uygun.
Simulatör şimdiden başlamanız en iyisi olur.
Simulatör çalışmalarını Joshua abimiz şu aşağıdaki serisindeki vidyoları izleyip, her videoda bahsettiklerini uygulamaya dökerek ilerlerseniz 1 ayda uçuşa hazır seviyeye gelirsiniz. Bölümleri acele etmeden adım adım ilerlemeniz çok önemli.

Kırımsız uçuşlar dilerim.
Bir çok kanal gezdim. Bu kanal denk gelmemişti. Tavsiyeniz için teşekkürler bu seriyi inceleyeceğim.

gökhan YANKI yazdı: 02 Eyl 2019, 14:03 merhaba hocam hoşgeldiniz.

öncelikle motordan başlayalım motorlar emax seçmişsiniz. emax çok güzel motor ama artık yeniler daha iyi performans gösteriyor onlara bakın bence. yeni motorlarda içi boş çelik şaft 9x4x4 rulmanlar bulunuyor bunlar dayanıklılığı önemli ölçüde artıracaktır. aşağıdaki iki motordan birini alın bence.

https://www.banggood.com/Emax-ECO-Serie ... kid=435211

https://www.banggood.com/Sunnysky-R2205 ... kid=458551

şarj cihazı olarak skyrc b6 da internal rezistans ölçümü yok bu oldukça lazım olan bir özellik bu yüzden aşağıdakilerden birine bakın

m8 indirim kodu "aff7off" 37.19$
https://www.banggood.com/ToolkitRC-M8-D ... kid=551030

skyrc
https://www.banggood.com/Original-SKYRC ... kid=551027

m6
https://www.banggood.com/ToolkitRC-M6-D ... kid=367783
Dediğim gibi teknik pek bilgim yok. Araştırdığım kadarıyla emax ten herkes memnun bu benim artı puan oluyor. Tabi daha teknik detaya zamanla/öğrendikçe inerim. Ancak dediğiniz ürünlere bakıp, inceleyeceğim. Motor en önemli kısımlardan birisi, önerilerinizi dikkate alacağım.

Diğer ürünleri de inceleyeceğim. Önerileriniz için teşekkür ederim.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 02 Eyl 2019, 14:25

Hocam en değerli kanallardan birisi denk gelmemiş :) Josua abiyi takibe alın... Kendisi google gibidir :) Bardwell Sözlüğü :)

sametfpv

Mesaj gönderen sametfpv » 02 Eyl 2019, 14:33

KingNothing yazdı: 02 Eyl 2019, 14:25 Hocam en değerli kanallardan birisi denk gelmemiş :) Josua abiyi takibe alın... Kendisi google gibidir :) Bardwell Sözlüğü :)
Direk, takibe aldım. Akşam detaylı inceleyeceğim. İnceleme derken hepsini izlerim :D

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 02 Eyl 2019, 14:55

Hepsini incelemen 2 yıl sürer herhalde :)

sametfpv

Mesaj gönderen sametfpv » 02 Eyl 2019, 15:00

KingNothing yazdı: 02 Eyl 2019, 14:55 Hepsini incelemen 2 yıl sürer herhalde :)

Yok sadece ‘yeni öğrenenler’ için bir serisi var önce ona bakacağım.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 02 Eyl 2019, 15:33

O zaman aramıza hoş geldin... Planlaman ve metodolojin güzel... Herkesin izlemesi gereken basamaklar bunlar. Ama çoğunluk acele edip hemen son basamağa atlıyor

sametfpv

Mesaj gönderen sametfpv » 02 Eyl 2019, 16:18

Doktorumtrak yazdı: 02 Eyl 2019, 14:12 Hocam dji uygun modelleri de var keşke onlara da baksaydınız tello spark vs vs
Evet haklısınız, mavic ve phantoma göre daha uygun modeller ancak düşündükten sonra işin anatomisine inmek gerektiğini düşündüm ve fpv dünyasına adım atmaya karar verdim.

sametfpv

Mesaj gönderen sametfpv » 02 Eyl 2019, 16:22

KingNothing yazdı: 02 Eyl 2019, 15:33 O zaman aramıza hoş geldin... Planlaman ve metodolojin güzel... Herkesin izlemesi gereken basamaklar bunlar. Ama çoğunluk acele edip hemen son basamağa atlıyor
Teşekkürler. Şahsen gözlemlediğim kadarı ile genç arkadaşlar çok acele ediyor. Hepsini hemen istiyor. İnsan iç güdüsü. Bende hemen olsun istiyorum. Mesela kumanda hemen gelsin istiyorum. Hemen öğreneyim. Hemen uçmayı öğreneyim. Fakat her zaman işler böyle yürümüyor. Zamana yaymak daha mantıklı olduğunu düşündüğüm için böyle bir yol çizdim. Umarım benim gibi yeni başlayan arkadaşlara bir örnek olur. Bu sayede umarım hepimiz güzel işler başarabiliriz.

Kullanıcı avatarı
mustafapusti
Ad Soyad: Mustafa PUSTİ

Mesaj gönderen mustafapusti » 02 Eyl 2019, 16:23

sametfpv yazdı: 02 Eyl 2019, 16:22
KingNothing yazdı: 02 Eyl 2019, 15:33 O zaman aramıza hoş geldin... Planlaman ve metodolojin güzel... Herkesin izlemesi gereken basamaklar bunlar. Ama çoğunluk acele edip hemen son basamağa atlıyor
Teşekkürler. Şahsen gözlemlediğim kadarı ile genç arkadaşlar çok acele ediyor. Hepsini hemen istiyor. İnsan iç güdüsü. Bende hemen olsun istiyorum. Mesela kumanda hemen gelsin istiyorum. Hemen öğreneyim. Hemen uçmayı öğreneyim. Fakat her zaman işler böyle yürümüyor. Zamana yaymak daha mantıklı olduğunu düşündüğüm için böyle bir yol çizdim. Umarım benim gibi yeni başlayan arkadaşlara bir örnek olur. Bu sayede umarım hepimiz güzel işler başarabiliriz.
Sana tavsiyem ikinci el ucuz kumanda al. Yurtdisindan kumanda 1-2 aydan once gelmez. O arada simulatore baslamis birseyler ogrenmis olursun.

GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

Mesaj gönderen GoldWing » 02 Eyl 2019, 16:38

aramıza hoşgeldin adaşım

sametfpv

Mesaj gönderen sametfpv » 02 Eyl 2019, 17:23

mustafapusti yazdı: 02 Eyl 2019, 16:23
Sana tavsiyem ikinci el ucuz kumanda al. Yurtdisindan kumanda 1-2 aydan once gelmez. O arada simulatore baslamis birseyler ogrenmis olursun.
Önerin için teşekkürler. Ancak, kumandayı aldım. ‘TARANİS Q X7’ dün aldım. Bugün kargoya verildi. O kadar süreceğini sanmıyorum ancak belli de olmaz tabi. Bu bir ay zaten çok acelem yok. Eylül 20’sinde bedelli askerlik yapacağım. Gecikme çok problem olmaz. Ürün gelsinde...:)

sametfpv

Mesaj gönderen sametfpv » 02 Eyl 2019, 17:24

GoldWing yazdı: 02 Eyl 2019, 16:38 aramıza hoşgeldin adaşım
Hoşbuldum. Selamlar.

Yusufkg
Ad Soyad: yusuf gün

Mesaj gönderen Yusufkg » 02 Eyl 2019, 22:44

o genç kategorisine bende giriyormuyum acaba,17 yaşındayım ve 3 aydır bu işle meşgulüm dediğiniz gibi siparişlerin hemen gelmesini,elime ulaşmasını istediğim çok an oldu.Her gün kargoların durumuna bakıp bi güncelleme varmı diye kontrol ediyordum.Tabi okadar beklemenin sonunda elinize ulaşıyor bazen 2 haftada bazen 2 ayda hangi kargoyla sipariş ettiğinize bağlı olarak değişiyor
.

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 02 Eyl 2019, 23:02

Yusufkg yazdı: 02 Eyl 2019, 22:44
o genç kategorisine bende giriyormuyum acaba,17 yaşındayım ve 3 aydır bu işle meşgulüm dediğiniz gibi siparişlerin hemen gelmesini,elime ulaşmasını istediğim çok an oldu.Her gün kargoların durumuna bakıp bi güncelleme varmı diye kontrol ediyordum.Tabi okadar beklemenin sonunda elinize ulaşıyor bazen 2 haftada bazen 2 ayda hangi kargoyla sipariş ettiğinize bağlı olarak değişiyor
Artik kargo takibini biraktim. Aktif 15 pakedim var, yaridan fazlasi Turkiyeye geldi neredeyse 1 ay oluyor... Su an sadece yeni siparis verip bol bol para harciyorum, yarin yokmus gibi siparis veriyorum 😂😂😂

sametfpv

Mesaj gönderen sametfpv » 02 Eyl 2019, 23:36

Yusufkg yazdı: 02 Eyl 2019, 22:44
Tabi ki bizden gençsin :) Keşke bazı şeylere senin yaşında başlasaydım :)

Ben çok sipariş verdim aliexpresten hepsi hemen hemen geliyor. Beklemeye alıştım sıkıntı yok o konuda Tabi siparişlerim farklı ürünler drone parçası değil.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 03 Eyl 2019, 09:59

Ben artık verdiğim siparişleri unutuyorum bile... Postacı arıyor, kargon var abi diye.
Şu gelmiştir herhalde diyorum... Gidip alıyorum, tamamen unuttuğum başka bir kargo çıkıyor... Haaa, bunu sipariş etmiştim diye o an hatırlıyorum...

Dün mesela Turkey Direct Mail geldi sandım arayınca... Ki yurtiçi ile gelmesi gerek. Gittim baktım ki Taranis X9D ekranı sipariş etmiştim, onlar gelmiş...

“Genel” sayfasına dön