DJI Quadlarının Kameraları ve Soft Dönüşleri Hk.

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
BURAKH
Ad Soyad: Burak H.

DJI Quadlarının Kameraları ve Soft Dönüşleri Hk.

Mesaj gönderen BURAKH » 19 Eki 2019, 10:02

Selamlar arkadaşlar,

Bir süredir kendimce uzun sürede havada kalma ve çekim yapabilme düşüncesiyle F330 frame için parça soruyorum sizlere. Aklımca quad büyük olursa yavaş olacağını ve video çekerken dönüşlerin bu nedenle soft olacağını düşünüyorum. Az önce aklıma bir soru geldi. DJI markasının quadları da pek büyük sayılmaz ve sanırım F330'dan çok çok küçükler. Buna rağmen nasıl olabiliyorda video çekimlerinde dönüşlerde vs nasıl o kadar soft ve pırıl pırıl görüntü yakalıyorlar. Bunu sadece kamera için sormuyorum aslında. DJI Mavic Pro kullanmıştım. Komutlara o kadar soft sakin bir şekilde komut veriyordu ki benim bu cihazı ne kadar amatör olursam olayım düşürmem imkansız diye düşünmüştüm. Havada asılı kalıyor. Kumanda ile Yaw veya Roll şiddetine göre çok soft tepki veriyor. Ve oldukça da küçük boyutlu. Yani demem o ki video çekimi ya da amatörde olsa sinematik çekim için ben F330, F450 gibi büyük frameler düşünürken DJI küçük quadlar ile bu softluğu nasıl başarıyor? Bu yukarıda anlattığım davranış şekillerini kendi yapığımız quada nasıl uygulayabiliriz?

Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: DJI Quadlarının Kameraları ve Soft Dönüşleri Hk.

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 19 Eki 2019, 11:23

dönüşler derken yav hareketinden bahsediyorsanız betaflight ya da inav üzerinde yav rate değerlerini düşürerek çok daha yavaş dönüşler sağlayabilirsiniz ama sizin bahsettiğiniz sanirım videodaki yumuşak dönüşler. videodaki yumuşak dünüşlerin sırrı 3 eksenli gimballer. dji spark haricinde 3 eksenli gimballer kullanıyor. böylece yav ekseninde de hareketler yumuşatılıyor. daha smooth bir video elde edilmiş oluyor f330 için şu tarz gimballer var onlara bakabilirsiniz.

Resim

https://www.banggood.com/FPV-3-Axis-CNC ... rehouse=CN

kupon

Kod: Tümünü seç

502C6B

*****************************************************************************************
ucuz bişeyler bakıyorsanız kamera olarak da türkiyeden 2. el "xiaomi yi" ya da banggoodtan aşağıdaki eken kamerayı alabilirsiniz.

https://www.banggood.com/EKEN-H9R-Sport ... rehouse=CN

kupon kodu: sonrası 38.24$

502C6B

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 21 Eki 2019, 12:38

gökhan YANKI yazdı: 19 Eki 2019, 11:23 dönüşler derken yav hareketinden bahsediyorsanız betaflight ya da inav üzerinde yav rate değerlerini düşürerek çok daha yavaş dönüşler sağlayabilirsiniz ama sizin bahsettiğiniz sanirım videodaki yumuşak dönüşler. videodaki yumuşak dünüşlerin sırrı 3 eksenli gimballer. dji spark haricinde 3 eksenli gimballer kullanıyor. böylece yav ekseninde de hareketler yumuşatılıyor. daha smooth bir video elde edilmiş oluyor f330 için şu tarz gimballer var onlara bakabilirsiniz.

Resim

https://www.banggood.com/FPV-3-Axis-CNC ... rehouse=CN

kupon

502C6B

*****************************************************************************************
ucuz bişeyler bakıyorsanız kamera olarak da türkiyeden 2. el "xiaomi yi" ya da banggoodtan aşağıdaki eken kamerayı alabilirsiniz.

https://www.banggood.com/EKEN-H9R-Sport ... rehouse=CN

kupon kodu: sonrası 38.24$

502C6B
Çok teşekkür ederim hocam. Videoyu da izledim hocam. Bazı izlediğim multicopter videolarında görüntüde bir titreme görüyorum. Bu videoda da aynı şey var ancak titreme mekanik olarak değil gibi. Hafif dalgalanmalar var. Sebebi ne olabilir?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 21 Eki 2019, 22:09

bir çok sebebi olabilir gimbali sabitleyen silikon amartisörler sert olabilir balanssız pervaneler yüzünden olabilir. gimbal pidleri doğru ayarlanmamış olabilir. gimbalin kalitesi o kadardır bilemiyorum.

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 06 Kas 2019, 11:51

Cevabım geç oldu kusuruma bakmayın. Teşekkür ederim :)

“Genel” sayfasına dön