ESC'lere kabloları lehimledim, pasta kalıntıları çok ve yok edemedim

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
BURAKH
Ad Soyad: Burak H.

ESC'lere kabloları lehimledim, pasta kalıntıları çok ve yok edemedim

Mesaj gönderen BURAKH » 19 Kas 2019, 21:54

Merhaba arkadaşlar,

Esclerimin kablolarını lehimledim. Ancak pasta da kullandığımdan artık fazla mı geliyor ne ediyor anlamıyorum escler dıbık dıbık oldu geçmiyor. İzoprofil alkol sormadığım yer kalmadı sanayide bulamadım. Diş fırçasıyla fırçaladım dışa doğru ama daha berbat oldu yayıldı tüm elemanlara. Bu şekilde enerji versem escler zarar görür mü?

Bir göz atar mısınız fotoğraflara. Nasıl yok edebilirim bunları. Tiner sürmeye korkuyorum daha beter zarar verir diye.
Dosya ekleri
Esc pasta kalıntılı
Esc pasta kalıntılı
Esc pasta kalıntılı 2
Esc pasta kalıntılı 2

hkoseoglu
Ad Soyad: harun köseoğlu

Re: ESC'lere kabloları lehimledim, pasta kalıntıları çok ve yok edemedim

Mesaj gönderen hkoseoglu » 19 Kas 2019, 22:19

İzopropil alkol ile silebilirsin. Litresi ortalama 20tl internet sitelerinde. Baya etkili çıkartıyor. Denemişmiydiniz?

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 19 Kas 2019, 22:22

hkoseoglu yazdı: 19 Kas 2019, 22:19 İzopropil alkol ile silebilirsin. Litresi ortalama 20tl internet sitelerinde. Baya etkili çıkartıyor. Denemişmiydiniz?
Burda aradım bulamadım son çare alacaktım artık. Az önce kardeşim şöyle bir şey getirdi. Sözde İzoprofil alkol olarak vermişler. Denedim hiç yararı olmadı. Kalıntıların zerresini bile çıkmadı.
Dosya ekleri
Temizleyici
Temizleyici
Temizleyici
Temizleyici

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 19 Kas 2019, 22:26

BURAKH yazdı: 19 Kas 2019, 22:22
hkoseoglu yazdı: 19 Kas 2019, 22:19 İzopropil alkol ile silebilirsin. Litresi ortalama 20tl internet sitelerinde. Baya etkili çıkartıyor. Denemişmiydiniz?
Burda aradım bulamadım son çare alacaktım artık. Az önce kardeşim şöyle bir şey getirdi. Sözde İzoprofil alkol olarak vermişler. Denedim hiç yararı olmadı. Kalıntıların zerresini bile çıkmadı.
hocam bu nedir tam anlayamadım ama bence izopropil değil acil lazım ise medikallerde var izopropil alkol ya da saf alkol derseniz verirler ya da hastaneden bir enjektör kadar alsanız 1 sene kullanırsınız 😁 tabi evde çocuk filan varsa iyi muhafaza etmeniz gerektiğini de söylememe gerek yok sanırım.
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 19 Kas 2019, 22:31

bsivaslioglu yazdı: 19 Kas 2019, 22:26
hocam bu nedir tam anlayamadım ama bence izopropil değil acil lazım ise medikallerde var izopropil alkol ya da saf alkol derseniz verirler ya da hastaneden bir enjektör kadar alsanız 1 sene kullanırsınız 😁 tabi evde çocuk filan varsa iyi muhafaza etmeniz gerektiğini de söylememe gerek yok sanırım.
Saf alkol ile aynı şey olduğunu bilmiyordum hocam. Nöbetçi eczanelerden bir sorayım o halde. Umarım geçirir hocam. Enerji vermeye korkuyorum bu şekilde. Pastanın iletkenliği varsa tüm escler mahvolur 😔

hkoseoglu

Mesaj gönderen hkoseoglu » 19 Kas 2019, 22:37

https://urun.gittigidiyor.com/oto-yedek ... -501516618
Hocam bu markadan almıştım. Cocacola uygulamasından hediye çeki alırsanız 20 tl 10 tl ye düşüyor. Eski ölücülerden kim kaldı:). Kampanya devam ediyor. Bildiğim kadarıyla.

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 19 Kas 2019, 22:43

hkoseoglu yazdı: 19 Kas 2019, 22:37 https://urun.gittigidiyor.com/oto-yedek ... -501516618
Hocam bu markadan almıştım. Cocacola uygulamasından hediye çeki alırsanız 20 tl 10 tl ye düşüyor. Eski ölücülerden kim kaldı:). Kampanya devam ediyor. Bildiğim kadarıyla.
Teşekkür ederim hocam 😊 peki escler bu haldeyken quadı kurup enerji vermem doğru olur mu İzoprofil gelene kadar?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 19 Kas 2019, 22:56

arkadaşların dediği gibi internet üzerşinden alabilirsin hocam orası göl olmuş adeta ne kullandın sen bu kadar :) lehim tellerinde zaten pasta var fazla abartmaya gerek yok. kalıntıları temzileyip devam et.

https://www.trendyol.com/brtr/kimya-1-l ... r4QAvD_BwE

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 19 Kas 2019, 23:07

BURAKH yazdı: 19 Kas 2019, 22:31

Saf alkol ile aynı şey olduğunu bilmiyordum hocam. Nöbetçi eczanelerden bir sorayım o halde. Umarım geçirir hocam. Enerji vermeye korkuyorum bu şekilde. Pastanın iletkenliği varsa tüm escler mahvolur 😔
hocam lehim yaparken parcalar 0 ise once pedleri havyayı degdırerek az bıraz ısıt lehımı pede yay kabloya da aynısını yap sonra temız olan havyanın ucuna ısı ıletkenlıgı ıyı olsun dıye az bıraz lehım erıt ve mumkun oldugu kadar da bunlardan baska lehım kullanma eger lehım uzarsa o zaman kurdan ucu ıle azıcık flux surup havya ıle toparla bu tum asamalarda havya ucunun temız olmasına dıkkat et oksıtlenme olmasın ucu temızlemek ıcın nemlı sunger kullanmayı ve her ıslemden sonra ucları temızlemeyı de ıhmal etme lehım ısı cok basıt bır ıs gıbı grunuyor ama kalıtesız bır havya oksıtlenıs bır uc ıle yemınle soyluyorum kabır azabına donusur nerden bılıyorsun dersen 2 sene once neler cektım ben :D
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 19 Kas 2019, 23:58

gökhan YANKI yazdı: 19 Kas 2019, 22:56 arkadaşların dediği gibi internet üzerşinden alabilirsin hocam orası göl olmuş adeta ne kullandın sen bu kadar :) lehim tellerinde zaten pasta var fazla abartmaya gerek yok. kalıntıları temzileyip devam et.

https://www.trendyol.com/brtr/kimya-1-l ... r4QAvD_BwE
Çok teşekkür ederim hocam 😊 sanırım @Gökhan Bora hocanın videolarda kullandığını görünce heyecana kapıldım biraz fazla kullanmış olabilirim pastayı 😇

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 19 Kas 2019, 23:58

bsivaslioglu yazdı: 19 Kas 2019, 23:07
BURAKH yazdı: 19 Kas 2019, 22:31

hocam lehim yaparken parcalar 0 ise once pedleri havyayı degdırerek az bıraz ısıt lehımı pede yay kabloya da aynısını yap sonra temız olan havyanın ucuna ısı ıletkenlıgı ıyı olsun dıye az bıraz lehım erıt ve mumkun oldugu kadar da bunlardan baska lehım kullanma eger lehım uzarsa o zaman kurdan ucu ıle azıcık flux surup havya ıle toparla bu tum asamalarda havya ucunun temız olmasına dıkkat et oksıtlenme olmasın ucu temızlemek ıcın nemlı sunger kullanmayı ve her ıslemden sonra ucları temızlemeyı de ıhmal etme lehım ısı cok basıt bır ıs gıbı grunuyor ama kalıtesız bır havya oksıtlenıs bır uc ıle yemınle soyluyorum kabır azabına donusur nerden bılıyorsun dersen 2 sene once neler cektım ben :D
Çok teşekkür ederim. Güzel temiz bir anlatım olmuş 🙏😊

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 20 Kas 2019, 16:01

Arkadaşlar acil ihtiyacım olduğu için İzoprofil alkol bulamasam da saf alkol arayayım dedim. Eczaneler vermiyordu. Acile gittim istedim veremeyiz dediler. Sonra ilaç üreten bir eczaneye gittim sordum. Çıkardı verdi saf alkolü. Esclere uyguladım. Hakikaten de pastadan eser kalmadı. Aynı zamanda lehimleri parladı. Sizin önerdiğiniz 1 ltlik olanlar 20 liraydı ama ben buna 10 lira bayıldım. Buradan kendimi tebrik ediyorum. Hayırlısı olsun. Kısmet. 😂
Dosya ekleri
Esclerim tertemiz yolum apaçık. Göklerde buluşmak dileğiyle..
Esclerim tertemiz yolum apaçık. Göklerde buluşmak dileğiyle..
Saf alkol
Saf alkol

hkoseoglu

Mesaj gönderen hkoseoglu » 20 Kas 2019, 16:25

BURAKH yazdı: 20 Kas 2019, 16:01 Arkadaşlar acil ihtiyacım olduğu için İzoprofil alkol bulamasam da saf alkol arayayım dedim. Eczaneler vermiyordu. Acile gittim istedim veremeyiz dediler. Sonra ilaç üreten bir eczaneye gittim sordum. Çıkardı verdi saf alkolü. Esclere uyguladım. Hakikaten de pastadan eser kalmadı. Aynı zamanda lehimleri parladı. Sizin önerdiğiniz 1 ltlik olanlar 20 liraydı ama ben buna 10 lira bayıldım. Buradan kendimi tebrik ediyorum. Hayırlısı olsun. Kısmet. 😂
Hocam bu ne şevk ya? O kadar koşturmuşsunuz.

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 20 Kas 2019, 16:28

hkoseoglu yazdı: 20 Kas 2019, 16:25
BURAKH yazdı: 20 Kas 2019, 16:01 Arkadaşlar acil ihtiyacım olduğu için İzoprofil alkol bulamasam da saf alkol arayayım dedim. Eczaneler vermiyordu. Acile gittim istedim veremeyiz dediler. Sonra ilaç üreten bir eczaneye gittim sordum. Çıkardı verdi saf alkolü. Esclere uyguladım. Hakikaten de pastadan eser kalmadı. Aynı zamanda lehimleri parladı. Sizin önerdiğiniz 1 ltlik olanlar 20 liraydı ama ben buna 10 lira bayıldım. Buradan kendimi tebrik ediyorum. Hayırlısı olsun. Kısmet. 😂
Hocam bu ne şevk ya? O kadar koşturmuşsunuz.
Evet hocam daha fazla beklemek istemedim. Sanayide sordurmadığım yer kalmadı izoprofil için. Bilenlerde yok. Bilmeyenler o ne? cevabını verdiler. Açıkçası escleri kullanılamaz duruma getirmiş olmaktan korkuyordum. Gerçi temizlikten sonra denemedim ama umuyorum ki bir sorun yoktur.

“Genel” sayfasına dön