Bu lehim aleti nasıl

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
BurakAlim

Bu lehim aleti nasıl

Mesaj gönderen BurakAlim » 04 Haz 2018, 15:56

Lehim yapmadım bu yüzden kullanılan aletin özelleri ne olmalı bilmiyorum banggood da böyle birşey indirime girimiş;

https://www.banggood.com/Mustool-MT223- ... rehouse=CN

baya da satış yapmış sizce nasıl bu ? Türkiye' de fiyatları ne kalitesi nedir? Türkiye'de fiuatları uygunsa öneride bulunabilir misiniz ?

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: Bu lehim aleti nasıl

Mesaj gönderen BarisB » 04 Haz 2018, 16:03

Merhaba,

Benzer bir modelini ben aldım. Bu lehim cihazı ile belki 10 tane drone yaptım. Sorun yaşadım mı? Bildiğim kadarıyla hayır. Hatta eski bir başlıkta bir arkadaşa tavsiye de etmiştim. ANCAK;

Sonradan farkettim ki bendeki cihaz ısı ayarı tutmuyor... Yani siz lehim yaparken artık 200 derecedemisiniz, 450 derecedemisiniz, allah bilir. Beni allah korumuş diyorum :D Çünkü lehim uyguladığınız bölgeye fazla ısı verirseniz komponenti yakarsınız, bu net. Yenisini aldım, kafam rahatladı. Yine bendeki benzer modelin uçları da iyi değildi. Özenle kullanmama rağmen uçlar çabuk gitti. Cihazın ısısını ayarlayamadığını farkettikten sonra çok dikkatli kullanmaya başladım. Belki ondan dolayı başıma bir iş gelmedi.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Syildirim
Ad Soyad: SALİH YILDIRIM

Mesaj gönderen Syildirim » 04 Haz 2018, 17:13

Solomon Havya Kalem Elk.40W SR-965 tek geçeceğim uygun fiyatlı havyalar'dan biridir. 2010 yılından beri kullanıyorum, daha tık demedi.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 04 Haz 2018, 17:23

Ben yaklasik 20 yil ayni havyayi kullandim. Markasi solomon'du. Ancak artik kullanmiyorum. Cunku isi ayari yoktu ve 12awg gibi kalin kablolari lehimleyemiyordum.

Yukarida linki verilen mustool havya cok kotu bir havyadir. Kesinlikle almamanizi oneririm. Baris abinin de dedigi gibi isi ayari gercek degeri gostermiyor. Kontrol karti esc gibi hassas cihazlara zarar vermenize neden olabilir. Isi ayarinin hatali olmasi icinde sicaklik sensorunun bulunmamasindan kaynaklaniyor. Benim onerim icinde gercekten sensor bulunan ve 400 dereceye kadar cikabilen bir havya almaniz.

Eger elinizde eski bir havya varsa kendi havyanizi yapmanizi oneririm. Ben banggood'tan 3.5 liraya bir sensorlu isitici aldim ve arduino ile kendi havyami yaptim. Yazilimini kendim yaptigim icin davranisini da belirleyebiliyorum. Cok memnun kaldim. Eger elinizde gerekli aparatlar varsa kendi havyanizi nasil yapabileceginizi anlatabilirim.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

BurakAlim

Mesaj gönderen BurakAlim » 04 Haz 2018, 17:43

Gökhan hocam daha önce elektrik işiyle falan uğraşmadığım için elimde hiçbirşey yok :) gerekli malzemeleri yazarsanız bende alıp kendim yapabilirim o zaman havyayı

sinan
Ad Soyad: sinan

Mesaj gönderen sinan » 04 Haz 2018, 21:03

bu havyadan aldim. uçlari eriyor bence alma

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 05 Haz 2018, 03:26

BurakAlim yazdı: 04 Haz 2018, 17:43 Gökhan hocam daha önce elektrik işiyle falan uğraşmadığım için elimde hiçbirşey yok :) gerekli malzemeleri yazarsanız bende alıp kendim yapabilirim o zaman havyayı
Hocam elinizde gerekli malzemeler yoksa çok pahalıya mâl olacaktır. Bu yüzden hazır bir şey almanızı öneririm.

Bütçenizi bilmiyorum. Ama şöyle bir şey alabilirsiniz: https://goo.gl/ocxmZi
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Syildirim

Mesaj gönderen Syildirim » 05 Haz 2018, 08:55

Gökhan Bora yazdı: 04 Haz 2018, 17:23 Ben yaklasik 20 yil ayni havyayi kullandim. Markasi solomon'du. Ancak artik kullanmiyorum. Cunku isi ayari yoktu ve 12awg gibi kalin kablolari lehimleyemiyordum.
Gökhan Bey ısı ayarı konusunda haklı, bendeki modelde de yok ama bugüne kadar kullandığım modelcilik alanında lehimleyemediğim bir şey olmadı... ve yıllardırda tık demedi. ;) Ama ısı ayarlı almanız bir çok alanda özellikle elektonikte sürekli kullanacaksanız tercihiniz açısından önemli... Bozulana kadar Solo'ya devam :mrgreen:

BurakAlim

Mesaj gönderen BurakAlim » 05 Haz 2018, 14:21

Çok fazla kullanmayacağım için Çok kaliteli olmasına gerek yok hocam en uygunu bu ise bunu alabilirim daha uygun model varsa onlar daha iyi olabilir

Syildirim

Mesaj gönderen Syildirim » 05 Haz 2018, 14:24

Daha uygun modeller mutlaka vardır ama 3 kuruş kar ederim derken, başınıza bela olmasın derim, denenmiş, kullanılmış ürünleri almanızda fayda vardır.

BurakAlim

Mesaj gönderen BurakAlim » 05 Haz 2018, 15:08

Tamamdır o zaman bunu alayım sıcaklık kaçta kullanmak lazım

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 05 Haz 2018, 15:18

BurakAlim yazdı: 05 Haz 2018, 15:08 Tamamdır o zaman bunu alayım sıcaklık kaçta kullanmak lazım
Kullanım alanına göre değişiyor. Bu yüzden zaten sıcaklık ayarlı havya almak gerekiyor. Örneğin kontrol kartı üzerine ince kablolar lehimlerken 270~280 derece yeterli olacaktır. Ama 10awg kablo lehimlerken 400 dereceye çıkmanız gerekebilir.

“Genel” sayfasına dön