Hobiye yeni başladım. Mentor arıyorum.

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
erdemefe
Ad Soyad: Erdem Efe

Hobiye yeni başladım. Mentor arıyorum.

Mesaj gönderen erdemefe » 06 Ara 2019, 10:42

Arkadaşlar Merhaba,

İstanbul Şişli'den Erdem ben, elektronik ile çok haşır neşirim zaten mesleğim de elektronik yani drone elektroniğine hakimim diyebilirim. Dronelara hep ilgi duyuyordum bu hobiye başlamak istedim ve F450 gövdeye bir cihaz topladım amacım uzun süre havada kalıp gimbal ile görüntü almak, otonom uçuş vs. idi.

Uçuşa gitmek İstanbulda gerçekten sıkıntı. 1 günümü komple ayırmam gerekiyor. Şimdiye kadar 4 -5 kere uçuşa gittim ama her gidişim bir fiyasko ile bitiyor en az 2 pervane kırıyorum, framei kırıyorum GPS tutucuyu kaç kere kırdım sayısını hatırlamıyorum. Son uçuşta GPS'i kaybedince artık bir bilenle birlikte uçuşa gitmek istiyorum. Hiçbir uçuşum simulasyonlardaki gibi olmuyor. Hiç düzgün uçamıyorum.

Sorun droneda mı ayarda mı yoksa benim beceriksizliğim mi bilmiyorum. Hafta sonları benimle uçuşa gelebilecek mentor arıyorum kendime bu konu ile ilgilenen hiç arkadaşım yok. Burada birileri ile tanışmak istiyorum dronumu uçursun bana sen beceriksizsin desin artık :) Gimbal aldım daha takamadım bile sürekli düşürüyorum kameraya bir şey olmasın diye.
Elektronik Müh.

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Re: Hobiye yeni başladım. Mentor arıyorum.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 06 Ara 2019, 12:32

erdemefe yazdı: 06 Ara 2019, 10:42 Arkadaşlar Merhaba,

İstanbul Şişli'den Erdem ben, elektronik ile çok haşır neşirim zaten mesleğim de elektronik yani drone elektroniğine hakimim diyebilirim. Dronelara hep ilgi duyuyordum bu hobiye başlamak istedim ve F450 gövdeye bir cihaz topladım amacım uzun süre havada kalıp gimbal ile görüntü almak, otonom uçuş vs. idi.

Uçuşa gitmek İstanbulda gerçekten sıkıntı. 1 günümü komple ayırmam gerekiyor. Şimdiye kadar 4 -5 kere uçuşa gittim ama her gidişim bir fiyasko ile bitiyor en az 2 pervane kırıyorum, framei kırıyorum GPS tutucuyu kaç kere kırdım sayısını hatırlamıyorum. Son uçuşta GPS'i kaybedince artık bir bilenle birlikte uçuşa gitmek istiyorum. Hiçbir uçuşum simulasyonlardaki gibi olmuyor. Hiç düzgün uçamıyorum.

Sorun droneda mı ayarda mı yoksa benim beceriksizliğim mi bilmiyorum. Hafta sonları benimle uçuşa gelebilecek mentor arıyorum kendime bu konu ile ilgilenen hiç arkadaşım yok. Burada birileri ile tanışmak istiyorum dronumu uçursun bana sen beceriksizsin desin artık :) Gimbal aldım daha takamadım bile sürekli düşürüyorum kameraya bir şey olmasın diye.
hocam hangi modda uçuyorsunuz acro olmaması lazım çünkü f450 bu moda uygun bir platform değil angle modda uçmalısınız bu modda düşürmezsiniz diye düşünüyorum...
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

erdemefe

Mesaj gönderen erdemefe » 06 Ara 2019, 12:42

Angle modda zaten hep arm switchi ile birlikte atadim angle modu
Elektronik Müh.

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 06 Ara 2019, 14:14

malesef ilk zamanlar el alışkanlığı kazanmak biraz zaman alıyor quad da büyük ölçekli ise kaza durumunda hasar da fazla oluşuyor. hocam benim tavsiyem küçük ölçekli quadlar ile -65/75mm mikrolar- tecrübe kazandıktan sonra büyüklere geçmek ama eğer öyle bir imkan yoksa o zaman mevcut quadı en az hasar için minimum donanımla havalandırmak ve ilk başlarda sadece hower pozisyonunda tutmak havada askıda kalma, sağa sola yatma, kendi etrafında dönme gibi hareketleri max 1-1,5m irtifada bıkmadan usanmadan çalışıp el-göz koordinasyonunu sağladıktan sonra uzaklaşmak ve mutlaka quad üzerinde önünü arkasını ayırt etmemizi sağlayacak bir led bulundurmak ayrıca muhtemel bir kaybolma durumuna karşı da bulmayı kolaylaştıracak kendi üzerindeki pilden güç alan bir buzzer bulundurmak.

https://tr.banggood.com/Matek-LED-Tail- ... rehouse=CN

https://tr.banggood.com/JHE42B-110DB-Fi ... rehouse=CN
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.

erdemefe

Mesaj gönderen erdemefe » 06 Ara 2019, 19:12

Dediğiniz gibi büyük bir gövde seçtiğim için pişmanım zaten, uyarilarinizi dikkate alıyorum zaten fakat ben dronumda ayar bozukluğu veya yapısal bir sorun olduğunu (yetersiz motor, ağır pil vs.) düşünüyorum zaten o yüzden işten anlayan bir arkadaş arayışına girdim
Elektronik Müh.

bsivaslioglu

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 07 Ara 2019, 08:52

erdemefe yazdı: 06 Ara 2019, 19:12 Dediğiniz gibi büyük bir gövde seçtiğim için pişmanım zaten, uyarilarinizi dikkate alıyorum zaten fakat ben dronumda ayar bozukluğu veya yapısal bir sorun olduğunu (yetersiz motor, ağır pil vs.) düşünüyorum zaten o yüzden işten anlayan bir arkadaş arayışına girdim
hocam sizinle gelen olursa denersiniz ama olmazsa uçuş yaparken bir video çeker buraya atarsanız sorununuz hakkında bir fikir oluşabilir.

ramada
Ad Soyad: Ahmet S.

Mesaj gönderen ramada » 07 Ara 2019, 10:36

erdemefe yazdı: 06 Ara 2019, 19:12 Dediğiniz gibi büyük bir gövde seçtiğim için pişmanım zaten, uyarilarinizi dikkate alıyorum zaten fakat ben dronumda ayar bozukluğu veya yapısal bir sorun olduğunu (yetersiz motor, ağır pil vs.) düşünüyorum zaten o yüzden işten anlayan bir arkadaş arayışına girdim
Quad'ın konfig bilgisini parçaların ağırlıkları ile paylaşırsan yardımcı olmaya çalışalım. Bende istanbul halkalıdayım. Bu taraflara bir yerlere geliyorsan uçuş için eşlik ederim. Yazdıklarından anladığım kadarıyla da başlangıç için frame ve kontrol kartı ikilisi seçimi yanlış gibi geldi.
üşeniyorum... öyleyse yarın.

erdemefe

Mesaj gönderen erdemefe » 18 Ara 2019, 11:26

Motor: Racerstar BR2212 1000kv
Pervane: 1045
ESC: Racerstar PG30 30A
FC: Matek F722SE
Pil: Zoppower 3S 5000mAh
Frame: F450
Alıcı Flysky FS-X6B

Toplam kalkış ağırlığı pil dahil 1400gr kadar.
Elektronik Müh.

“Genel” sayfasına dön